עץ לימון פצוע קשה, לא יודעים מה יש לו

1Fighter1

New member
עץ לימון פצוע קשה, לא יודעים מה יש לו

מומחי הפורום אני זקוק לעזרתכם,
בבית הוריי (רמת גן) יש בחצר עץ לימון בן יותר מ-30 שנה, עץ גדול מאסיבי שבתחילת דרכו לא הביא פרי בכלל. לאחר עשר שנים עשינו עליו הרכבות של תפוז ואשכולית, ההרכבות הצליחו להיקלט בעץ וגרמו להתפוצצות של פירות על העץ. הלימון התעורר לחיים והחל לתת יבול של עשרות לימונים בכל שנה.
לפני כשלוש שנים העץ החל להתייבש, העלים הצהיבו וכמות הלימונים פחתה, גם גיזום של העץ לא הצליח לעזור. בחודשים האחרונים החלה להתפתח על הגזע הראשי בסמוך לקרקע פטרייה לבנה קשה, הגזע הראשי החל להתבקע ולהתייבש.
לצערי נראה שהעץ גוסס לנו מול העיניים, דבר עצוב מאוד.

התייעצנו עם פרופסור מומחה לפיתופתולוגיה (חקר מחלות צמחים), הוא טוען שהעץ נגוע בפטריה וכאמור בדרך לסיים את חייו. הוא אמר שגם שורשי העץ נגועים בפטריה ובגלל גודל העץ ופריסת השורשים שלו, הוא עלול להדביק גם את שאר העצים בפטריה (עצי מנגו ושסק במרחק של כמה מטרים ממנו).

הוא המליץ לנו לעקור את העץ מיידית ובשביל שלמנוע הדבקה של עצים שכנים לשפוך גלונים של אקונומיקה מסביב לעץ, ממש להספיג את האדמה בחומר, וזאת בשביל להרוג את הפטריה מתחת לאדמה.

בגלל העצה האחרונה אני מבקש את עזרתכם, זה נראה לי הזוי להרעיל את האדמה בגינה הפרטית בכמויות של אקונומיקה. מצד שני אני מפחד ששאר העצים יידבקו במחלה.

קצת פרטים יבשים: העץ ממוקם בצד הצפוני של החצר (מקבל שמש קבועה ברוב שעות היום). כשמונה מטרים מהעץ יש עץ פקאן גדול (בחצר השכנים), שני העצים נלחמים אחד בשני על מיקום. במרחק שני מטרים ממוקם הקומפוסטר של הבית מזה 15 שנים.
אני מצרף תמונות של העץ

מקווה שתוכלו לעזור לי

התיעצת עם פרופסור ממוחה לפיטופטולוגיה . אין טוב מזה

הקרקע תפגע נקודתית ותשתקם מהר אין פתרון אחר

1Fighter1

New member
תודה על התשובה הכנה

יצא לך לראות פטרייה כזאת בעבר?
&nbsp
תגובות נוספות יתקבלו בברכה

אני אסתכן ואכתוב שרן הוא המקצוען של הפורום

אז אם הוא כתב לך....
ואם אתה בכ"ז רוצה תשובות נוספות - אקונומיקה מתפרקת יחסית מהר ובקלות, לכן אין ממה לחשוש. העץ כבר זקן, ואם קיבלת עצות מקצוענים איך לטפל כך שאחרים לא יידבקו - עקור וטפל. במיוחד אם הטיפול הוא בסה"כ באקונומיקה.

א ב י ב ן

New member
א. אתה הזמנת מומחה, וסביר שהוא יודע מה הוא אמר.

ב. העץ מת. הקליפה התקלפה מהגזע והדבר מעיד על מוות.
ג. קשה לדעת מתי הגיעה הפטריה שבתמונה. האם היא גרמה למות העץ, או שאולי,
הגיעה ללחות ולריקבון של הגזע לאחר שכבר מת ואז זו פטריה של מתים ולא פטריה
של חיים. היות שפטריות בד"כ ניזונות מרקבובית, סביר שזו האפשרות השנייה.
במקרה כזה, היא לא תתקוף עץ חי בכל מקרה.
ד. במקרה של לימון, יש פטריה שבאמת תוקפת עץ חי, אבל ככל שזכור לי, היא
תוקפת בעיקר לימונים ולא עצים שאינם הדרים.
ה. היות שמומחה ענה לך, לא התערבתי, כי איני נוהג להתווכח עם מומחים.
ו. לרן אני מוכן להעיר על שגיאות כתיב וגם זה לא פוליטיקלי קורקט. לגבי הידע
שלו, קטונתי מלומר לו מילה. אני מאד מעריך את הידע והניסיון שלו ו/או של ידידו
שמוליק.
ז. כשרן מגיב, הוא עושה זאת מכל הלב, ובמקרים רבים מוסיף קישורים לכתבות
המעשירות שלו. לכן, איני חושב שיש מקום לחפש כאן אנשים עם ידע עשיר משלו.
בכל מקרה, תוכל לחפש אצל דוקטור גוגל מידע נוסף על פטריות, הדרים והידבקות
מהן.
ח. לאבוקדו (לדוגמא) יש חיפושית שמזיקה לו והיא חיה בשיתוף פעולה עם פטריה
ספציפית (סימביוזה). שמה אמברוזיה, אבל היא לא תוקפת לימונים.
http://www.perot.org.il/Alon/201202/5.pdf

1Fighter1

New member
בסדר גמור, תודה רבה לכולם

הזמנה להלוויה תשלח במייל לכולם

בדומה לשאלה הנ''ל, לנו עץ המורכב מחצי לימון חצי ליים. הגזע של הליים מתקלף וניראה חולה וכמעט לא מניב פרי. הצד של הלימון ניראה בריא ומניב פרי די יפה. מה אני יכול לעשות?

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
תחתוך מתחת לאזור הנגוע ואז תוכל להרכיב על שארית הסעיף המקוצץ הרכבה חדשה. אם אינך יודע להרכיב, אולי כדאי שתזמין אדם בעל ידע. שווה.

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
איני מתמצא די הצורך במזיקי הלימון אבל יש איזה שילוב של חיידק ופטריה שגומרים עליו.
רואים זאת בגזע וכשזה קורה, יש לסלק את העץ ולהיפטר גם משורשיו - אלה שניתן לעוקרם.
ברור שלא תוכל גם לטעת עץ הדר חדש באותו אזור.
מאד יתכן, שאם תגגל, תמצא יותר מידע.

משה, עזור לי להסיר בילבול. בעצתך הראשונה הצעת לגדוע רק את הענף של הליים הפגוע ולעשות הרכבה חדשה ובעצתך השניה לעקור את כל העץ על שורשיו.

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
היי.
אודה: הצלחת ועשית לי בלבלה.
פתאום אני מגלה שהעלית מן האוב שרשור משנת 2016, ופתחת שם משהו חדש.
בשרשור ההוא השואל דיבר כנראה על עץ אבוד, ולא שמתי לב שבהמשך אתה התחלת סיפור חדש.
אולי כשעניתי לך לפני מספר שבועות, שאפשר להציל את העץ, לא שמתי לב להתחלת השרשור, ואז התייחסתי למה שרלוונטי עבורך.
כעת, לאחר שחלף כבר זמן מאז שהשבתי לך, התחלתי לקרוא את תחילת ההיסטוריה של השרשור והתייחסתי למה שנכתב שם, ללא קשר אליך.
אז כעת תשובתי המעודכנת:
אם הצילומים הלא מלאים שלך מראים שרק הענף החולה אכן חולה, תעשה את מה שהצעתי לך קודם.
ואם המחלה קיימת גם מתחת להסתעפות, יהיה עליך להיפטר מהעץ. או קיי?

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
אגב, מי שהיה אז "מנהל הפורום" א ב י ב ן, זה גם אני. חחח. היום איני יכול כלל לחזור לפרופיל ההוא...

למעלה