חומציות הקרקע

חומציות הקרקע

שלום לכולם,
קיבלתי זרעים של פרוטיאה. למיטב ידיעתי היא זקוקה לקרקע "חומצית". כמה שאלות:

1. איך מודדים חומציות של אדמה? יש לי נייר לקמוס, ואני יודע למדוד תמיסות. מה הטכניקה למדידת חומציות של אדמה? האם פשוט לערבב עם מים מזוקקים?

2. בהנחה שהאדמה בסיסית (נאמר לי שזה המצב הנפוץ בארץ), כיצד להחמיץ אותה?

3. מה ערך החומציות שסביר לשאוף אליו?

מעבר לעניין החומציות, אשמח לכל מידע וטיפים בעניין הפרוטיאה.

תודה ושנה טובה.

צחובסקי

New member
פרוטיאה (בכפר)

יש לי 4 - 5 מינים של פרוטיאה שגדלים במיכלים (דליים). קבלתי אותם לפני 3 שנים קטנטנים בכוסיות ונאמר לי לא לדשן. לא בדשן לאוהבי חומציות ולא בדשן אחר.
לגבי זרעי פרוטיאה. לא הצלחתי להנביט. היו לי המון זרעים. עד כמה שידוע לי ההנבטה היא עניין מסובך. צריך לזרוע במקום שהיתה שם שריפה או באדמה מעורבת בגחלים. נשמע הזוי אך זו עובדה.
בלית ברירה מסרתי את הזרעים במתנה למשתלה יצרנית כלשהי אלא שהבחור שם מעולם לא גילה לי אם הצליח להנביט אותם. אם תצליח להנביט, תודיע בבקשה.

הנבטה

הזרעים שקיבלתי ניקנו בדרום אפריקה. המוכר סיפר שהצמח (כנראה הזרע) צריך חשיפה לחום עז של שריפה כדי להכשירו לנביטה (אני מכיר את זה מצמחים אחרים), והזרעים הללו כבר עברו תהליך מלאכותי של חימום מתאים. אז זה בהחלט מסתדר עם מה שאתה מספר.
&nbsp
עם איזו אדמה או מצע גידול אתה משתמש במיכלים?

צחובסקי

New member
פרוטיאה

הפרוטיאות שלי בדליים עם אדמת גן (נדמה לי תוצרת מפעל בגולן) ללא שום דשנים ותוספים. יש לי 5 - 4 מינים וכולם שיחים קטנים. הפרוטיאות זוכות בעיקר לשמש הבוקר וקצת אחה"צ. אינני מזיז את הדליים גם לא בחורף (ושרדו יפה). עד כמה שאני יודע במושב סתריה מתגורר מומחה לפרוטיאות. אינני יודע את שמו. הייתי מאד רוצה ללמוד ממנו איך לגדל את אלה שיש לי. אולי אתם תצליחו לאתר אותו.

צ פריר

New member
איזה זן יש לך ואיפה אתה גר?

א. יש זנים שמתאימים לקרקע חומצית ויש שמתאימים לקרקע בסיסית.

ב. יש זנים שהם צמחים בינוניים, יש שיחים, ויש זנים שהם עצים. את העצים מרבים (בארץ) וגטטיבית ע"י הרכבה על כנות מתאימות.

ג. הפרוטיאה זקוקה לאקלים קריר ויבש, יש לך סיכוי להצליח עם הגידול רק אם אתה גר באזורי ההר.

תשובות

יש לי שני זנים - Queen Protea ו-Shugarbush Protea
אין לי כוונה להסתבך עם הרכבות. מה שיצליח - יצליח. אבל לפחות אנסה את המיטב כדי שיצליח.
לגבי איזור אקלים - לצערי (מכל הבחינות) אני בשפלה. חם ולח. אז אני מבין שהמצב לא טוב. לפחות לא בקיץ. אבל זה מה שיש...

drorim69

Active member
במושב בשרון גידלו פרוטיאות לקטיף פרחים הרבה שנים

גידול רק במיכלים, בהצללה קלה תחת רשת צל. השקיה סדירה בטפטוף.
המגדל הביא מספר פעמים צמחי אם גדולים בדלי 25 ליטר למכירה במשתלה בה עבדתי.

הוא הנחה שהצמח מאד עמיד לגידול בגן אבל שונא שינויים ושונא שמתחילים להתעסק איתו - מחליפים מיכלים, מיקומים, משטר השקיה וכד'.

למעלה