דשא אלטורו מצהיב, למעט בשוליים

דשא אלטורו מצהיב, למעט בשוליים

שלום, לפני כשלשה חודשים הנחנו מדשאה חדשה בגודל של כ 50 מר. הדשא נקלט יפה. השקיה- בשבועות הראשונים פעמיים ביום, אחכ פעם ביום ועכשיו פעמיים בשבוע, בסהכ בכמות המתאימה ל 3.5 ליטר למר ליום.
הדשא החל להצהיב לפני כמה שבועות- בדיקת השקיה גילתה שההשקיה אינה אחידה וניסיתי לסדר הממטירים, ובמקביל השקתי ידנית באיזור הצהוב אך ללא הועיל. שמתי לב שהשוליים של הדשא וכן האיזורים המקיפים את העצים לא נפגעו ולכן אני חושבת שאולי מדובר בכיסוח יתר?לפיכך כבר כחודש לא כיסחתי הדשא אך בקושי גדל. במשתלה המליצו לי לרסס קונפידור למרות שלא ראיתי עדות למזיקים (כולל בדיקה עם מים וסבון).
אשמח לעצת המומחים מה ניתן לעשות. מצרפת תמונת המדשאה וכן תמונות הדשא מהאיזור הפגוע. תודה רבה, נועה.

הערה נוספת

בנוסף, באיזורים הפגועים יותר כנראה כאילו ״צצו״ חיבורי משטחי הדשא, או שהדשא מתרופף (מצד שני נסיון תלישה לא הצליח), הנה תמונה ממחישה. שוב תודה!

א ב י ב ן

New member
מהתמונות הללו התרשמתי בעיקר מגוון הדשא. יש בו הרבה

הצהבות וזה נראה כמו צריבה של עודפי דשן.
הדשא לא נראה כאן צמא, אבל הצהוב בשילוב עם העלים היבשים? יתכן שזו הסיבה.

Tomer1202

New member
דווקא הכתמים הצהובים נראים לי כמו מחלה פטרייתית במיוחד כשהוא

אמר שהשקייה נוספת לא עזרה (דווקא מחריפה את הבעיה)
כדאי לדעתי לצרף תמונה של האזורים בצבע צהוב בהיר

תמונות האיזורים הצהובים

תודה לעונים. להלן תמונות של האיזורים הצהובים. במידה ואכן מחלה פטריתית אז קונפידור אמור לעזור?

א ב י ב ן

New member
א. לא נתלתה שום תמונה על הוו.

ב. קונפידור הורג בע"ח כמו חרקים או כנימות. לא נראה כיעיל לפטריות.
ג. כשיש פטריות, ניתן להבחין גם בנקודות חומות על העלים. בתמונות שנתת, לא
ראיתי כאלה.
ד, אולי רן פאוקר יגיע עם תובנות משלו ועליו אפשר לסמוך.

א ב י ב ן

New member
מה שחי נראה בריא. מה שעוד מפריע לי מאד בעין, זה החיתוך הרע

של המכסחת שלך. מתחת לכל חיתוך, רואים פסים לבנים, שהם סימני פציעה של הסכין,
ובעלה הבודד שנראה בצילום הראשון, רואים היטב שהחתך אינו נקי. לי נראה,
שהסכין חדל להיות חד זה מכבר. חיתוך כזה פוצע את העלים, ומחדיר להם א. יובש.
ב. מסכן את העלה בפגיעה מפטריה או חיידק כלשהו.
ואגב, האם דאגת להשקות את הדשא יום לפני הכיסוח? כי.... אם כיסחת דשא צמא
ו'רך', הכיסוח עלול לפגוע בו מאד.
מה שעוד מחזק את דבריי, זה ש(כמעט) כל העלים שנראים ירוקים, הם עלים שלמים, כלומר, עלים שצמחו לאחר שואת הכיסוח הרע.
האם יש גם פרודניות או זחלים אחרים שזוללים לך את הדשא? תסתכלי אם
מתעופפים מעליו פרפרים קטנים ואפרפרים, בעיקר בשעות השקיעה הקרירות יותר.
לדעתי (ולדעתי בלבד), הדשא לא סובל מזחלים.

מכסחת דשא

תודה רבה על תשובתך ! המכסחת שלי היא מכסחת סטיגה תופית ידנית, היא חדשה ודווקא מכסחת בקלות, הדשא לא נמשך ואחרי כיסוח נראה מאד אחיד. אני חושבת שהמראה הלא אחיד הזה נובע מכך שכבר חודש לא כיסחתי, האיזורים שפחות נפגעו צמחו לעומת האיזורים שנפגעו ולא צמחו. יכול להיות שזה באמת נובע מכיסוח נמוך מדי, בגלל השוליים התקינים, אבל אני חושבת (למיטב ידיעתי הדלה) שהסכינים דווקא טובות.

לגבי המעופפים- אני רואה הרבה ״ברחשים״ העפים בערבוביה אבל דווקא בשעות החמות, האם מדובר החבר׳ה האלה? האם מומלץ בכל מקרה טיפול נגד מזיקים? המון תודה על העזרה.

א ב י ב ן

New member
לא התכוונתי לברחשים. הכוונה לפרפרים אפורים.

ואגב מכסחת תופית נחשבת כטובה ומומלצת. אז חוזר בי מהחשד במכסחת.

מיששש

New member
אני לא מבינה כלום במדשאות

אבל ממש כלום, ואני בכלל לא יודעת איך זה חוקי שמותר לי להתייחס לשאלה כזו בפורום

אבל הנה דעתי הבלתי מלומדת:

אני חושבת שהדוגמא של ההצהבה מאוד מעניינת. אני חושבת שאם זה מזיק כלשהו שעדיין קיים (פטרייה או פרודניות או מחלה), אז ההצהבה כבר היתה מתפשטת לכל הדשא, גם בקצוות.
במיוחד שאמרת שזה לא שכל המדשאה נפגעה ובקצוות אנחנו רואים שיקום, אלא שהקצוות מלכתחילה לא נפגעו ולכן מאז שתוגברה ההשקייה ונפסק הכיסוח - יש שם גדילה מואצת.
בנוסף, נראה לי שהאיזורים הירוקים הם אלו שאמורים לסבול פחות מהשקיה לא מספיקה - אלו שמוצלים לפחות חלק מהיום, אלו שיש להם אבן מדרך או ריצוף ששומרים על הלחות לידים, ואלו שליד צמחים מושקים אחרים.
בקיצור, אני חושדת שבכל זאת מדובר בעניין של השקייה (אולי בשילוב עם כיסוח נמוך מדי).

כתבת שמצאת שההשקיה אינה אחידה, אבל לא כתבת אם הממצאים מתאימים לתבנית - האם באמת חוסר האיחדות מתבטא בפחות מים באיזורים הצהובים, או שאין מתאם?

יכול להיות שגם היה מזיק שמוגר ע"י הקונפידור, אבל אם ישנו מתאם בין חוסר האחידות להצהבה, אז נראה לי ברור שהאשמה טמונה בהשקיה, והסיבה היחידה שהדשא לא מתאושש למרות שהוא מקבל תוספת מים היא שזה דשא צעיר שלא הספיק להעמיק שורש, ויקח לו זמן עד שיצליח להתאושש מהטראומה.

אגב, למדתי שהמדשאה שלי, למרות שהיא באיזור המרכז שאינו צחיח, ולמרות אדמה כבדה מאוד שאוצרת מים, צורכת בימים החמים של הקיץ יותר מ-3.5 ליטר למ"ר, אלא 5 ואפילו 6 ליטר למ"ר.

קטונתי והכל... ובכל זאת, זו דעתי.

משה כ2

New member
מחלת פטריה בדשא

יש לי אותה בעיה של כתמים חומים בדשא פספלום
פרסמתי שאלה ותמונות בפורום זה לפני 3 ימים (6/10/16)
בינתיים "חפרתי" קצת וגליתי 2 חומרים לטיפול במחלות פטריה:
1. פוליקור
2.מנצידן
אשמח ללמוד מניסיונם של אחרים ולקבל דעת מומחים לגבי 2 חומרים אלה.
תודה

אוי ואבוי, מי שתל כל כך צמוד לביוב?

תעקרו מהר את העץ שצמוד לביוב.
&nbsp
להרחיק עצים מקו ביוב לפחות 2 מטרים. קו ביוב זה לא רק השוחה, אלא כל הקו שעובר משוחה לשוחה.
&nbsp
אני לא מצליחה דרך המסך הקטן לזהות את העץ, אבל אם זה אבוקדו או מנגו, אז הוא עושה צל כבד מידי, והדשא מתחתיו ימות ממילא. אז זו סיבה נוספת שהמיקום לא מתאים.
&nbsp
בקשר לדשא - לדעתי הוא מצהיב בגלל שעכשיו סתיו. ככה פשוט. זו לא פטריה, כי אז היית רואה עיגולים מושלמים. זה לא מזיק, כי אין סימנים שתואמים לכך. זו בעית השקיה קלה, מעורבת בעובדה שאמצע הסתיו (21/9) כבר מאחורינו, הימים קצרים.

א ב י ב ן

New member
מיכל, נראה לי שבגינה זו יש חובבי מנגו אדירים...

ובקשר לקרבה לביוב והצל הכבד, ברור שזה נכון.
דווקא בתמונה הראשונה, הסבל נראה כתוצאה מכיסוח נמוך / קרקוף.
אבל בתמונות המפורטות יותר, נראה סבל מסוג אחר. אני ממש לא סגור עם עצמי מה
קורה שם.

עדכון מחובבת המנגו ��

אכן חובבת מנגו, אך יש רק מנגו אחד בגינה, העץ הגבוה , מימין. העץ הקרוב לביוב הוא ליצ׳י צעיר. היועץ שלנו חשב שרחוק מספיק מהביוב (כמטר) אך אני יכולה להזיז. החשש שלי- הזזה תפגע בעץ הרגיש ממילא.
העץ השלישי אגב, הוא אבוקדו. כל העצים עדיין מאד צעירים.
לגבי הדשא- עדכון. ההתדרדרות נעצרה אך אין בינתיים שיקום- ריסוס קונפידור לא עזר במיוחד (אלא אם כן לוקח יותר משבועיים לראות תוצאות?) שללתי אפשרות של פטריה מכיוון שאין עיגולים אופייניים.
הדשא עדיין לא צומח והפסקתי כיסוח לבינתיים (למעט בשוליים, עם חרמש). אני מתכננת לפזר מקסגארד בהיעדר רעיון אחר. בנוסף אני גורפת החומר המת כמעט כל יום- ויוצא לא מעט. האם גירוף תכוף הוא מומלץ או פוגע בשיקום? שוב תודה לכל העונים, אני לומדת מכולכם.

אגב, הצל לא נראה לי מפריע

שכן הדשא נראה הכי טוב דווקא באיזורים המוצלים- מתחת לעצים הצעירים ובאיזור מוצל אחר בגינה.

למעלה