דשא משתלט

yuka32

New member
דשא משתלט

שלום לחברי הפורום.
סוף סוף מגשימה חלום ומקימה גינת ירק בחצר.
גרה באזור הדרום, אדמה פוריה, שמש כמעט מלאה.
בחרתי משבצת גדולה, עדרתי, דישנתי, שתלתי....
והנה צץ לו פתאום דשא עקשן ושתלטן שלא ידעתי על קיומו.
הוא חונק את הירקות ואת הגדר החיה ששתלתי ליד, ממש מעצבן.
מכיוון שאינני רוצה לרסס עלה פתרון על הפרק.
להכין אדמה לשתילה ולהניח עליה יריעת פלסטיק שחור כפולה שתחנוק את הדשא, לעשות גומות בפלסטיק ובהן לשתול את השתילים הצעירים.
זה יהיה חסכוני יותר מאשר לפרוש יריעה ומעליה לבנות אדנית ענק ולהביא קוב וחצי אדמת גינון, זו הוצאה רצינית.
האם נשמע פרקטי? האם יריעת הפלסטיק לא תפגע בפוריות ואיכות האדמה (ההשקיה בטפטפות מתחת ליריעה).
חשבתי אולי לחנוק את הדשא שכבר צמח וכך לא לתת לו להגיע לאדמה שעיבדתי, אבל לא בטוחה שזה יעבוד וגם לא בטוחה שאין דשא מתחת לערוגה המוכנה (לפי קצב ההתפשטות נראה שאין)
מה אתם אומרים? יש עוד עצות? האם נשמע הגיוני?
אצרף תמונה מחר בבוקר.
תודה

yuka32

New member
כמו שהבטחתי, תמונה

חשבנו אולי ניתן גם להניח יריעה רק על הדשא מימין, יכול להיות שזה ימנע את התפשטותו בערוגה ובכך נוכל להשאיר אדמה חשופה?
כל צד ימין בו יש דשא היה מלא שתילים שלא שרדו את ההתפשטות שלו, גם האורנית הלוהבת

יריענ לא טוב תחסום את הניקוז לעומקהפתרון המיטבי שאני מכיר

הוא:
1. היכן שעדיין אין זריעה /שתילה - לתת לדשא לגדול טוב לרסס בתמיסת 2% גליפוסאט ( = טיפון ראונד אפ ואחרים זהים) לחכות 6 שבועות ולזרוע כל מה שרוצים.
2. היכן שכבר שתול לרסס בזהירות רק על הדשא בסלקט סופר או פוקוס הם אמורים (ע"ס ניסיון ) לפגוע רק בדגניים (הדשא הוא כזה) אבל יש פה ושם רחבי עלים שקצת רגישים איליו לכן הזהירות. לא להתיאש התגובה לפוקוס או סלקט איטית ביותר.
שני החומרים מתפרקים בקרקע לחומרים ידידותיים לסביבה ולא פוגעים בפוריות הקרקע.

yuka32

New member
אפשר קצת מידע על גליפוסאט

הכוונה היא לאכול ירקות כמה שיותר נקיים מריסוס...
תודה

מיששש

New member
יריעה לא תעזור

הדרך היחידה הטובה להיפטר ממטרד כזה היא לחסל את הערוגה, לחסל את הדשא, ורק כשהקרקע נקייה - לשתול מחדש.

אפשר לעשות את זה בעזרת ריסוס, אפשר לעשות את זה גם בדרכים יותר 'ירוקות', כמו חיטוי תרמי (הנחת יריעה מעל הקרקע שתהווה מעין חממה ו'תטגן' את כל מה שחי), הבעיה היא שבדיוק הקיץ נגמר וזה לא זמן טוב לחיטוי תרמי, מה גם שזה תהליך ממושך.
אפשר לעבד את האדמה ידנית ב-ז-ה-י-ר-ו-ת, לפורר כל גוש אדמה ולסלק כל מקטע קטנטן של הדשא (כי כל פיסה יכולה להשתרש מחדש). זו עבודה מטורפת - אבל אם עושים אותה מספיק באדיקות, מצליחים.
חשוב לשים לב שצריך לסלק את הדשא גם מסביב לערוגה, אחרת הדשא 'יריח' את המים וישלח שלוחות אל הערוגה מבחוץ.

אני הייתי הולכת על פתרון הריסוס...

yuka32

New member
מאוד רוצה להימנע מריסוס

ומה אם נלך על עדנית הם יריעה מלמטה ומעליה 20 ס"מ אדמת גינון, אדנית עץ גדולה? לקדוח בה פתחי ניקוז מים

א ב י ב ן

New member
אני הייתי בוחר בדרך זו:

את השטח הגדול והרחוק, הייתי מרסס באלדגן או בחומר שרן הציע, זה הסלקטיבי,
שמחסל דגניים. אפשרות שניה היא לקלשן ולפורר את הגושים. לחלץ מהם את שתילי
הדשא ולהעיף אותם.
אחרי זה לשקות שוב ואני מניח שכמות הדשא תקטן במידה ניכרת. אפשר לקלשן
שוב, ואז כבר יהיה אבוד לדשא.
באזור הקרוב לירקות, אפשר לחלץ את הדשא בעזרת כף שתילה בזהירות, כדי
שלא לפגוע בצמחים. אפשר גם למרוח בעזרת מברשת את עלי הדשא בלבד באלדגן.
לבחירתך. לא הייתי שם יריעות ומוסיף מצע. את הזמן והמשאבים הייתי רותם
לטובת השמדת הדשא באחת משתי הדרכים שהצעתי..

yuka32

New member
תודה, אימצתי

אהפוך את כל האדמה עם קלשון כמה פעמים, את הקטע הרחוק מהגינה ארסס. מקווה שזה יפטור את הבעיה, תודה!!!!!

מיששש

New member
לדשא קל לשלוח שלוחות שיכנסו דרך פתחי הניקוז

אפשר להניח את האדנית על הגבהה - וזה יפתור את הבעיה

למעלה