עצים שקשה להם..

עצים שקשה להם..

שלום לכם,
יש לי 13 עצים בגינה. רובם נשתלו לפני כשנה ומתפתחים כצפוי.
יש ארבעה שקשה להם ואשמח לחוות דעת מה יכולות להיות הסיבות.
פרטים כלליים - גליל מערבי, 250 מ' מעל פני הים, כל אחד מקבל 16 ליטרים 3 פעמים בשבוע בטפטוף. קיבלו מנת ברזל באביב.
1. פיג'ויה (תמונות 1-2)) - נראית יופי, אבל חלק מן העלים החלו להצהיב. איכשהו זה נראה לי בסדר ואפילו יפה. לקח זמן עד שהבנתי שזו אולי בעיה. האם דורש טיפול? או שהכל בסדר?
2. אשכולית (תמונה 3) - הצמיחה אשכולית אחת, סובלת ממנהדר אבל הבנתי שזה לא אמור להפריע. מקבלת 16 ליטרים 3 פעמים בשבוע בטפטוף (כמו כל השאר), אך לא התפתחה כמעט. האם זה בגלל הפרי? האם חסרים לה מים? משהו אחר?
3. ליצ'י (תמונות 4-5) - העלים בהירים במיוחד, וחלקם צרובים. יש ליצ'י נוסף שנראה כהה ויפה. העץ הזה ספציפית מקבל גם יותר מים מהאחרים (מחובר ישירות למקלחת..). ייתכן שיש לו גם מעט יותר שמש מאשר לשני, אבל אני חושבת שבהפרש לא משמעותי. האם עודף המים פוגע בו וכדאי להסיט את הצינור? האם זה משהו אחר?
4. תפוז (תמונה 6) - מתפתח יפה, סובל ממנהדר שלמדתי להתעלם ממנו. יש גם עלים יפים שלא נפגעו. אבל ענפיו כולם קורסים כלפי מטה. רכים מדי כדי להחזיק יציב. זה נראה לי מצב לא בריא, אבל לא מבינה אותו. יודעים להסביר?
תודה על כל עצה,
ענת

א ב י ב ן

New member
נראה כחוסר בכלורופיל וצריבה בעקבות זאת.

תולדה של חוסר איזון בין כמות ההשקיה לבין כמויות המינרלים.
איני יכול לזהות באם מדובר בעודף או בחסר, של מינרלים, אבל כנראה שהיה עודף.

מיששש

New member
בסה"כ העצים שלך נראים טוב

הפג'ויה - ההצהבה באמת לא אמורה להיות. נראה שזה רק בעלים צעירים, נכון?
משהו בהרכב המינרלים (עודף/חוסר) נראה לי, לא יודעת מה בדיוק... אבל גם לא נראה לי ממש קריטי ואולי אפשר לחכות ולראות לאן יתפתח.
&nbsp
האשכולית נראית בסדר גמור, הפרי קצת מעכב את הצימוח ועדיף להסיר אותו (אלא אם את ממש ממש חייבת לטעום
).
&nbsp
הליצ'י סובל מהמלחה קלה, כנראה בגלל המים מהמקלחת שיכולים להכיל סבון וכו'. דווקא הליצ'י רגיש במיוחד לכאלה. כדאי לסלק אותם, וכל דבר אחר שיכול לגרום לבסיסיות יתר בקרקע.
&nbsp
התפוז נראה נפלא, הוא פשוט לא מעוצב, ויכול להיות שיוצאים לו גם חזירים מתחת להרכבה. רצוי שמישהו שמבין יגזום וינחה אותך איך להמשיך ולשמור על מבנה טוב של השלד.
אם ישנם חזירים (ענפים שפורצים מתחת להרכבה, והם למעשה שייכים לכנה), יש להסיר אותם מהבסיס.
&nbsp

מישהו שמבין דווקא הוריד את החזירים מהתפוז לא מאד מזמן

אבל הענפים הענקיים הרכים נראו לי מוזר. אולי כדאי לגזום אותם קצת?
אם יהיה להוא שמבין זמן אקרא לו שוב..
שאלתי אותו על האשכולית בזמנו, אבל הוא אמר שלא בטוח שהיא לא תיפול לבד ועדיף לא לגעת בינתיים והעץ התחיל אז ללבלב, אבל מאז פתח פער גדול מהתפוז (ומהפומלה שבצידו השני) - כנראה שבאמת עדיף היה להסיר כשראיתי שהיא שרדה. לא נורא :)
לגבי הליצ'י כנראה שבאמת צריך לקלח אותו קצת פחות..
תודה :)

א ב י ב ן

New member
האמת שמעולם לא אהבתי את הרעיון של מי קולחין לצמחים. הם לא

אוהבים את הסבון, ולפעמים נעשה גם שימוש בחומרי חיטוי כמו כלור, אקונומיקה וכאלה.
לא ממש לעניין כל הסיפור הזה.
באשכולית רואים שהקצוות לבנים, וזה שוב קטע של מאזן מינרלים רע.
וכן. גם בתפוז וגם באשכולית, כדאי להשאיר ענפים רק מגובה 80 ס"מ ומעלה. את כל
מה שמתחת (כן או לא חזירים), להסיר עד הגזע.
כשאת קנית את העצים היה להם כבר עיצוב של ענפי שלד. אז כל מה שמתחת ממש מיותר.
לגבי המשך העיצוב כדאי ללמוד כיצד לעצב, אבל בינתיים, תסתפקי בהסרת
השמלה התחתונה.

מיששש

New member
חזירים יכולים לצאת מחדש

כנראה שפשוט צמחו עוד מעבר לאלו שהוסרו (לפחות ככה נראה לי מהתמונה, שלא מראה בדיוק את מקום פריצת הענפים).
&nbsp
לגבי עיצוב התפוז - נכון שזה בסדר גמור לא לעצב אותו באופן סופי, אבל אם יש ענפים שאת יודעת שבעתיד יוסרו, אז רצוי כבר עכשיו לקצר אותם (לא לגזום מהבסיס אלא רק להוריד שליש או לכל היותר חצי ענף) ואז הענפים האחרים יתחזקו.

צודקת - מרוב בלאגן למעלה פשוט לא ראיתי שיצאו עוד סורים..

הם כבר ירדו היום :)
תודה!

drorim69

Active member
ליצ'י- יש לי ניסיון עם עץ אחד שלדעתי לא אהב השקיית מי קולחין

תחושת בטן לתגובת עץ ספציפי שהיתה שונה מתגובת שאר העצים בגינה. מדובר בעץ בוגר שנשתל בגן עם אדמה כבדה ומע' הקולחין עברה טיהור והוזרמה דרך המחשב בטפטוף.
יש לי עוד ניסיון עם העץ הפרטי שלי, שבהיותו בן 3-4 שנים הפך צהוב ולי נדמה שתוספת קומפוסט זהירה (שלא לפגוע בשורשים) פתרה את הבעיה תוך זמן קצר.
היה אז ויכוח בין האגרונומים במשתלה שעבדתי בה אם נכון או לא נכון להגיש קומפוסט לליצ'י שכנראה מראה הצהבה על רקע המלחה, בדיוק כפי שהעץ שלך נראה עכשיו. לא קיבלתי תשובה חד משמעית, קניתי שק קומפוסט ונתתי לעץ. תוך שבועיים בערך הוא הוריק.. הכי לא מדעי

לגבי התמונות - הן לא מראות את נקודת החיבור של הגזע לקרקע מספיק טוב.
אם יש מצב שאחד או יותר מהעצים שלך קבורים עמוק מדי באדמה, תחפרי ותגלי את תערובת השתילה - תסירי את האדמה שמכסה את תערובת השתילה המקורית של הצמח מהמשתלה, במיוחד בקרבת הגזע.
צמחים חזקים כמו פיג'ויה יכולים להחזיק מעמד לאורך זמן רב ולהתקע או לסבול בהמשך כשצואר השורש שלהם מכוסה.
צמחים רגישים כמו הדרים סובלים משתילה עמוקה מהר ולא סלחניים כלפיה..

סורים (חזירים) שצומחים מתחת להרכבה צריך להסיר בהקדם מבסיס הצמיחה שלהם, צמוד לגזע ולא לתת להם לצבור עוצמה על חשבון העץ הצעיר.

תוספת קומפוסט 'זהירה' - הכוונה בכמות או במיקום?

השורשים של הפיג'ויה קרובים מאד לאדמה אך מכוסים, אז אם כבר - אולי הבעיה הפוכה..
לאשכולית הייתה בעיה שהשורשים היו חשופים ובעקבות המלצה קודמת שלך בדקתי וסידרתי, אז כרגע לא נראה שזו הבעיה.
לגבי החזירים - הם טופלו בעבר, אבל אבקש עזרה לוודא שלא פספסתי חדשים ..
שוב תודה!
ענת.

א ב י ב ן

New member
אם את מתכוונת להצניע את הקומפוסט בקרקע, כדאי להיות זהיר,

כדי שלא לפגוע בשורשים במהלך תהליך ההצנעה. לדעתי, דרורים התכוונה לתהליך
התיחוח שאמור להתבצע באופן שלא יפצע שורשים.
לגבי ניקיון הגזע מחזירים או מענפים...
עץ אמור להיות עץ ולא שיח. לכן, כשאת קונה שתיל, את מקבלת כבר שתיל שיש לו
גזע ויש בו תחיליות של סיעוף ענפים בגובה התחלתי. לכן, כל ענף חדש שצומח
מתחת לגובה הסיעוף הראשוני אינו רצוי לך ולכן כדאי לנקות את הגזע מכאלה.
בכל מקרה, גם בעין חובבנית, אפשר להבחין באזור ההרכבה. שם יש הבדל בעובי הגזע,
ויש הבדל בגוון הגזע, בין קטע הכנה לקטע הגזע המורכב.
גובה הרכבה בהדרים הוא בין 10-12 ס"מ מעל פני הקרקע, ובמנגו או אבוקדו הוא
גבוה בהרבה. בכל מקרה, רואים. אז כל מה שמתחת להרכבה, נחשב כ"חזיר" ואת
אלה חשוב במיוחד להסיר עד הגזע בחיתוך נקי.

לגבי הקומפוסט - האם פיזור מעל פני השטח פחות יעיל?

האם עשוי להזיק? (כי כבר עשיתי את זה ואז קראתי שוב וראיתי את האזהרה) אז השאלה אם אני צריכה מהר לפנות או שזה לא מפריע?
לגבי החזירים - אני בת של חקלאי אז יודעת יופי במה מדובר. לגבי הורדה של ענפים תחתונים בהדרים בגינון פרטי יש דעות שונות. יש מי שגורס שעדיף לתת לעץ בהתחלה לגדל הכל כדי שיתכסה בעלווה ויטמיע ולעצב בגיל מבוגר יותר. גם אז - אפשר להגביה כדי שיהיה צל ואפשר להשאיר נמוך במיוחד כדי לקטוף. ואפשר גם לא להתערב.
ספציפית לגבי התפוז שאלתי כי הוא נראה ש"השתולל" וצימח יותר ממה שהוא יכול להחזיק, אבל פשוט אבקש ממישהו שנולד עם מזמרה ביד לקפוץ לבקר..

למעלה