שתילת גפן

Ofericko

New member
שתילת גפן

שלום.

קיבלתי 2 צמחי גפן בגובה של כמטר וחצי כ"א עם 2-3 אשכולות די בשלים. צמח אחד מוסקט שחור והשני מוסקט לבן.

שמעתי משכנים שכדאי לא לשתול אותם בקיץ אלא להשאיר בעציצים ולהשקות כך עד ספטמבר אוקטובר. רק אז לשתול.

אשמח לעצתכם. תודה רבה.

א ב י ב ן

New member
נכון יותר יהיה להשאיר בשקית עד תחילת פברואר (או ליתר התחשבות

עד לרגע שתראה את פקעי העיניים מתנפחים לקראת לבלוב. זה משתנה מעט משנה לשנה,
בהתאם לשינויי הטמפרטורות בחורף).
כדאי גם לגזום לפני השתילה, ואז לשתול.
נכון שכעת, בחום הזה, לא הייתי ממהר לשתול, גם אם אתה די בטוח בכך שהגוש לא ייפגע במהלך ההעתקה.

אבי519

New member
מנסיוני גפן זה צמח כלכך חזק שלא משנה מתי תשתול

אם תשתול ותשקה הוא יצמח ככה או ככה .
יש לי שתי גפנים איזבלה בגינה בני שלש שנים, אני רק גוזם אותן כל הזמן וגם לא משקה אותם בכלל והן מטפסות ומתפרעות לי על כל הגדרות העצים והבניינים ונותנות המון פרי.

dudi4321

Member
גפן זה שיח מטפס רגיש למליון ואחת מחלות

כולל מזיקי שורש שבגללם מרכיבים על כנות חסינות, ומחלות קשות כמו התיבשות ענפים, ועד קימחון חילדון ועוד. אני לא מכיר שמות אבל עובדה שלאתר מחלה נוטעים ורד לפני השורה בכרם ששתריע על מחלות. איזבלה זה זן כנראה עמיד ששרד באבולוציה
.
נראה אותך לא מטפל במרלו, שרדונה, פטיט סרא, קברנה.... מתו לי חמישים אחוז מהשתילים המקוריים.
מזכיר לי מילואים שעשיתי על איזו גבעה בלב כרמים בלכיש. עד היום יש לי צמרמורת מערמת האריזות - הקרטונים של חומרי ההדברה שהיו ליד השיבר.
אגב איזבלה זה זן מעולה ליצור פרגולה טבעית. פרט לדבורים יש לה רק יתרונות שכוללים אשכולות טעימים.

omernaharan

New member
תקרא שוב ותדייק בפרטים הקטנים:

1. למיטב ידיעתי, כל שתילי הגפן שקונים במשתלות (ונקנו לפני כן ממשתלות ייצור) הינם שתילים מורכבים. אלה שלא, סביר שהם זני בר (גם אם שכיחים).
2. גפן אינה סובלת מחילדון! (היה דיון לפני מספר חודשים) ואין לה מליון ואחת מחלות: יש בדיוק 2 מחלות עלים יחסית קשות (קימחון וכשותית), ומספר פטריות ריקבון לאחר הבחלת הפרי באשכולות (בוטריטיס, אספרגילוס וכו).
יש גם מספר וירוסים אך לרוב השתילים ממשתלות הייצור נקיים (יש למשתלות אינטרס גדול למכור שתילים נקיים).
3. עד כמה שידוע לי - גפנים אינם נדבקים מקימחון הורד (זה שנשתל בתחילת השורה). לכן סביר שמדובר באינדיקציה לנביטה ותחילת התבססות של מחלת קימחון, שעוזרת לחקלאי לקבל את הפוטנציאל העונתי של "השתוללות המחלה". או במילים אחרות - זהו צמח בוחן, העוזר בהחלטת מועד הריסוס.
אגב - אותם הורדים אכן נדבקים בחילדון!
4. כנראה שאיזבלה היא אכן זן עם עמידות טובה - זה שמוכרים ייחורים מצביע על כך שישנם שתילים לא מורכבים בשוק, דבר שמצביע על כך שמקורה הלא רחוק (יחסית), היה בצמח בר. אבל - כנראה שמתחילת התערבות האדם, האיזבלה אינה עוברת תהליך אבולוציוני כלל, אלא השרשת ייחורים, מה ש"משמר" את ה-CLONE המקורי.
5. לנושא אריזות הכימיקלים - אחי, אין מה לעשות... קוראים לזה "חקלאות אינטנסיבית"... ניתן לפתוח דיון ארוך מאוד אבל בעקרון: ללא ריסוס לא יתקבל יבול ראוי לשיווק

למעלה