מחלת עגבניות

fantozuki

New member
מחלת עגבניות

שלום העגבניות בגינה שלי חטפו מחלה . מישהו מזהה ויש לו רעיון איך לטפל ללא כימיקלים? יש גם מלא ברחשים קטנים לבנים.

אבי519

New member
נראה כמו שלב מתקדם של שחור פיטם

בתמונה זה כבר שלב מתקדם של רקבון וקשה לדעת מה הסיבה, אבל אם זה מתחיל ככתם שחור זאת מחלה שנקרת שחור פיטם.
תוקף פלפל ועגבניה וכ"ד .
חוסר סידן באדמה מגביר את הרגישות למחלה הזאת, תוספת של גיר לאדמה יכול לעזור במניעה.

fantozuki

New member
חשבתי שזה אולי ריקבון הפסגה, צירפתי תמונה נוספת. בינתיים 3

עגבניות הלכו מתוך כ100+, איך מגינים על השאר.
מה הברחשים הלבנים, עש המנהרות? טיפול טבעי?
עלים מתים? מחלה, השקייה..?
מחלת עלים/טפיל נוסף? עש המנהרות? טיפול?
אם יש טפילים שלא באמת מפריעים לגינה אשמח לדעת
תודה וסליחה על ההפצצה

אבי519

New member
יכול להיות, בכל הרקבונות האלה גיר בקרקע והשקיה סדירה עוזרים

בפלפלים שלי אני מטפל בגופרית בלבד, גפרית פותר גם את בעיות הרקבונות וגם את בעית האקריות. הגפרית לא נספגת לפרי ומותרת לשימוש בחקלאות אורגנית, (ריסוס בהליוגופרית)

גנ.. הנסיון שלי הוא עם פלפלים חריפים ולא עגבניות.
עגבניות לא שווה לי לגדל בגינה, העגבניות אצלנו נתקפות בוירוס שמביא עש הטבק שגורם לעוותים מזעזעים של הצמח, וזה תמיד קורה עוד לפני שישי פרי וחבל"ז .
חוץ מזה יש בסופר לייד הבית עגבניות אורגניות במחירים סבירים, ולכן התיאשתי מלגדל עגבניות.

fantozuki

New member
זה קורה כי יש עודף גיר בקרקע?

יש סלע גירי מעורב עם אדמה שעליו הוספנו אדמה עם משאיות

omernaharan

New member
פירוט לתשובתו של אבי

ידוע ששחור פיטם נגרם בין היתר כתוצאה ממזג אויר (חם לרוב) וכתוצאה מחוסר זמינות של סידן לצמח בשלב שלאחר החנטה. גיר בקרקע הוא בעצם סידן (קלציום קרבונט או בשלל צורותיו כסלע משקע) ולכן אבי מדייק בכך שאומר להוסיף גיר לקרקע. עכשיו - ניתן להוסיף דשן שמכיל קלציום (סידן) וע"י כך לפתור את הבעיה.
כאמור - אצלי בגינה איני נוהג כמו החקלאים ולכן לא מוסיף כלום. עגבניה שהלכה... כפרות... העיקר שהילדים נהנו בגידול.
חוסר דיוק בקשר לגפרית - הגפרית תדביר טוב קימחון וקמחונית (קימחון בגפן ובמלפפון לדוגמה, קימחונית בעגבניה, חציל או פלפל) ולא מסוגלת להדביר שחור פיטם או רקבונות אחרים של הפרי (ריקבון שחור על שלל סוגיו). יש לה יכולת "לייבש" ולהפחית את הרקבונות של הפרי, אך אינה מדבירה אותם כימית.

fantozuki

New member
אני רוצה לשמור על גינה ללא רעלים האם הדישון הזה עדיין בסדר

מהבחינה הזו?
על מה מומלץ? סוג, כמות ומס' פעמים?
וכמובן תודה על העזרה.
האם פיזור של אבן גיר שאני יכול לרסק גם יעשה את העבודה?

omernaharan

New member
יש תוספי סידן למצע השתילה (בתצורות דשנים) - בקשת עזרה

יש חשיבות רבה (בנושא זה אני לא ממש מבין) ביצירה של "סידן זמין" - היינו סידן שנמצא בקרקע אינו מספק וצריך להיות בצורה כימית המתאימה לקליטת הצמח, כך שאיני יודע אם הוספה של גיר לקרקע תספיק, כמה להוסיף ותזמונים....
יש בפורום זה מישהו שיכול לעזור בסוגיית תוספי סידן לקרקע?
או שפיזור שנתי של קומפוסט יכול לעזור?

למעלה