קקטוס חדש

shirael

New member
קקטוס חדש

היי חברים, בדרך כלל צמחים באים לי די אינטואיטיבית, אבל אני מנסה לייחר קקטוס פעם ראשונה ויש לי הרגשה שהוא לא מאושר אז באתי להיעזר

אני לא יודעת בדיוק איך הוא נקרא אבל הוא גלילי ובעל חתך דמוי כוכב. ראיתי פרט בוגר שלו באיזה קיבוץ בצפון, נדלקתי עליו וראיתי שיש לו חוטר צעיר שנראה ממש מוכן לעבור לבית משלו. ניתקתי אותי בעדינות, כך שבחלקו התחתון הוא היה ממש שלם עם מעין ציצת "שורשים" שהיתה מחוברת לצמח האם. לצערי הייתי רחוקה מאפשרויות שתילה ומהבית כך שבמשך כמה ימים הוא טייל איתי בארץ, והחזקתי אותו רוב הזמן מעל כוס מים - כשרק קצה ה"שורשים" נוגע במים והשאר יבש. בימים האלה השורשים התייבשו למרות המגע עם המים וכבר לא ידעתי אם עדיף להשאיר אותם במים או להוציא... בסוף יצא שחלק מהזמן כך וחלק מהזמן כך.

הגעתי סוף סוף הביתה (תל אביב מול הים) ומיד העברתי אותו לעציץ חרס עם תערובת שתילה רגילה במרפסת חצי מוצלת, השקיתי קצת והנחתי לו, ומאז עברו כמה ימים.

הוא מתחיל לאבד קשיחות, לא יצאו שורשים חדשים והישנים נראים יבשים. יש לי הרגשה שהוא פשוט יילך ויתייבש. האם עשיתי איזו טעות נוראית? האם יש דרך לעזור לו להיקלט?

תודה מראש :)

א ב י ב ן

New member
לפעמים ענף צעיר מדי לייחור. לפעמים כדאי לראות תמונה כדי לדעת

במה מדובר. לפעמים תיאור אינו ממלא מקום להבנה.
אז... רן צודק ויש גם הנחיות כיצד שואלים כאן שאלות.
מהתיאור שלך, נראה לי, שמדובר בסוקולנט ממשפחת החלבלוביים,
(ולא טרחת לומר כיצד הגיב הצמח בזמן החיתוך. כן או לא "ירד" חלב)?
אז התשובה היא, שלפעמים זה מצליח ולפעמים לא. תלוי מי השואל וכיצד פעל.

shirael

New member
קראתי את ההוראות איך לשאול פה שאלה,

וחוץ מתמונה לא נראה לי שדילגתי על משהו. זה לא חלבלוב אלא קקטוס (תואר באקולוגיה, זה לא אומר המון אבל זה מספיק כדי להבחין בין השניים). לא היה שום חיתוך, ולא ירד שום חלב. ניתקתי אותו ביד, בלי הפעלת כוח מרובה, וכמו שאמרתי, נשארה ציצת "שורשים" וסביבה הכל סגור ויפה. בסך הכל שאלתי אם אני מטפלת בו כמו שצריך או שיש משהו שפספסתי. תודה.

shirael

New member
והנה תמונה..

כמובן שהוא לא שוכב ככה בדרך כלל אלא הוצאתי אותו מהאדמה כדי לצלם את הבסיס שלו - זה לא היה בעייתי כי לצערי הוא לא נאחז בה בשום צורה.

danielia1

New member
אין לו שורשים כרגע. מה שאת רואה זה חלק מעוצה מצמח האם.

תניחי אותו במקום מוצל בעציץ ועם אדמה לחה. עם הזמן, סביר שישריש.

א ב י ב ן

New member
כשמדובר בקקטוס, לא צריך להרים ידיים כל כך מהר..

איכשהו, מהבוקר עד הצהריים פלוס, אתר זה לא פעל אצלי, וגם אם רציתי להשיב לך בבוקר,
לא יכולתי. מה לעשות?

א ב י ב ן

New member
גם מהתמונה הזו קשה מאד להתרשם..

לא רואים כאן את הענף כולו והזיהוי היא כמעט בלתי אפשרי.
כן רואים את הקצה שנתלש ועדיין, לא ראיתי שם שורשים...
יש 'שיפוד' שנקרע בזמן התלישה.
יש אולי "חוטי" שורשים שהתייבשו ואין (וגם לא הייתה להם) שום משמעות לתהליך הקליטה.
עלייך לתקוע את הענף בעומק של כ-5 ס"מ במצע רטוב ולדאוג שיישאר לח כך הזמן.
לא סיפרת באיזה עומק תקעת את הענף.
וכן. שלא יהיה בשמש ישירה לפחות עד שישתרש. שעה שעתיים של שמש בוקר או שמש
של אחה"צ לא תזיק, אבל לא שמש חמה של צהריים.

shirael

New member
תודה לכם, זה בעצם מה שחיפשתי -

פחדתי להרטיב את המצע מחשש שהצמח ירקיב, אבל הרגשתי שאם המצע יהיה יבש הקקטוס ימשיך לא להשריש.
(ובכוונה השתמשתי במרכאות כשקראתי לציצה הזו "שורשים" כי ברור לי שזה לא מה שזה...)
תודה רבה!

למעלה