איזה צמח יכול להתאים לבניית 'קיר'?

יאיר1948

New member
איזה צמח יכול להתאים לבניית 'קיר'?

שלום לכולם!
גינתי הגובלת בשטח של השכן מסתיימת לה בלי שום תיחום מוגדר.
חשבתי לשתול / לנטוע משהו שייצור תיחום, גם 'טריטוריאלי' וגם כי לא נעים כל פעם שאני יושב בגינה להיות מול החלון של השכנים...
מצד שני, אני לא רוצה משהו מסיבי מידי, סטייל 'הענק וגנו', אלא משהו שיתחם - אבל ישאיר מעבר ברור ואפשרות כניסה נוחה.
חשבתי על הדסים (וארויח גם ענפים לסוכות, אם מישהו יודע איך מגדלים אותם כך שיהיו 'משולשים'). רעיון טוב? הם יהיו גבוהים מספיק?
רעיונות נוספים?
הגינה בהרי ירושלים, איזור בנימין.
כרגע הגינה כמעט כל היום בשמש, אולי כשהעצים שנטעתי יגדלו יהיה יותר צל...
תודה רבה!

drorim69

Active member
מורן ריחני - שיח גדול וברור

שיח מעולה, מתאים גם לאזור הרי ירושלים.
עלים גדולים מבריקים כל השנה, גבוה ורחב פורח ריחני בסוף האביב, לא משתולל וקל לגיזום כשרוצים להקטין נפח.

לדעתי הדס לא מתאים לחציצה. הוא איטי בהתחלה ואם אתה מתכוון לגזום אותו לסוכות יש איזה תהליך שצריך לעשות כדי שיהפוך ל"משולש", אני לא מתמצאת בזה.

skiforce

New member
נצל"ש: סתימת פערים בגדר של הדסים

יש לי מספר הדסים בוגרים שיוצרים גדר. הבעיה היא שביניהם יש פה ושם פערים. פעם היו שם שיחים אחרים אבל נבלו מזמן. אני מבין שלשתול הדס צעיר זה לא חכם כי ייקח לו שנים לגדול ולסגור את החור. רעיונות לתחליפים? הדס בוגר? שיח אחר שיכול לשכון בשלום עם ההדסים שלידו?
מדובר על שני "חורים", כל אחד מטר עד מטר וחצי.
ועוד שאלה קטנה: כרגע ההדסים בפריחה. מתי תחנת הגיזום הקרובה? לחכות שהפרח יהפוך לפרי ואז אפשר לגזום לעיצוב?
תודה!

א ב י ב ן

New member
אפשר להשיג שתילי הדס גדולים במחיר "בהתאם" או שאפשר לנסות

למלא בזדיגיום. יתכן שהסזיגיום יתפוס גובה רבה מההדס.
ומכיון שאינך מתכוון לאכול את פרי ההדס, אפשר לגזום גם כעת.

ronalia5

New member
דרורים, בעצתך הטובה שתלתי מספר מורנים ריחניים. כרגע גובה מ'

השיחים באמת יפים אך יקח להם שנים אני מניחה להגיע למצב בו יוכלו להסתיר את מה שרציתי להסתיר. יש לך מושג כמה בערך? שאלתי היא כפולה, כמה לדעתך צריך להיות מרחב השתילה בין שיחים? והאם ניתן גם בתקופה זו, רווית ימים חמים מאוד, לשתול מורנים ריחניים או מורני החורש. האם כדאי לחכות לאביב הבא? ואחת אחרונה, כל כמה זמן נכון להשקות שיחים צעירים בקיץ?

א ב י ב ן

New member
לדעתי מורן החורש מהיר מעט יותר מהמורן הריחני וצפוף ממנו.

לשתול אפשר גם כעת, כל עוד את קונה בעציץ והוא מגיע עם גוש. העיקר לדאוג להוציא
את הגוש שלם ולהשקות נכון.

אפשר כמובן גם לרכוש שתילים גדולים יותר, כך שיצמחו מהר יותר. מרחקי שתילה
יכולים להיות מטר וחצי בין שתיל לשתיל, אבל מכיוון שמרבים האנשים רוכשים
שתילים קטנים, הם מעדיפים לצופף יותר, גם אם ברבות הימים זה מיותר.

יאיר1948

New member
ובכן, קניתי ונטעתי אתמול שלוש מורנים ריחניים... תודה ליועצים

גם המוכר במשתלה אתמול אמר שמורן החורש מהיר וצפוף יותר, אך פחות יפה. לדעתו השתילה היא כל מטר, ותוך שלוש שנים הם אמורים ליצור כיסוי יפה.
מישהו יודע מה ההמלצה לגבי השקיה?

drorim69

Active member
מורן ריחני כדאי לא צפוף יותר מ 1.5 מ'

בתנאים טובים ועם צמחים מפותחים כדאי אפילו 2.5 מ'
הצמח גדול ורחב!

drorim69

Active member
מורן החורש שלי בן כ 20 שנה, רוחבו קרוב ל 2.0 מ'

לדעתי 3.0 מ' רחוק מדי. גם 2.0 מ' נחשב רחוק ומתאים רק לאנשים עם המון סבלנות..

drorim69

Active member
מנסיוני באזור המרכז, מורן החורש מעדיף להישתל בתקופות קרירות

סובל מהעתקות בקיץ, במיוחד אם מדובר על שתילה בשמש.
מורן ריחני לא נראה סובל מכלום, עמיד וחסון וגם מהיר - יחסית למורן החורש ויחסית לשיחים בכלל בשנים הראשונות, כך אמרו לי במשתלה.

המבנה הטבעי שלו רחב והוא מעוצה.
כדאי לך שהשיח יהיה מפוצל ומסועף היטב כבר בשלב מוקדם אם את רוצה לטפח אותו להסתרה (חוץ מזה שזה יותר יפה) - אם כרגע יש לו מעט ענפים כדאי לקטום לטובת נוף מסועף. בהמשך, אם הוא יהיה גדול או רחב מדי, תוכלי להסיר ענפים שלמים או חלקי ענף עד הפיצול שבו יתאים לך לגזום והצמח יראה כל הזמן מושלם..
להשקות כך שהקרקע תישאר לחה בעומק בו נמצאים השורשים עד שהצמחים יתבססו וניתן יהיה לרווח השקיות.
מורן ריחני ומורן החורש חסכניים מאד אבל יתרון זה מתאפשר רק לאחר שנים של גידול והתבססות.

ronalia5

New member
תודה על התשובה, דרורים. כמה זה מעט או הרבה ענפים?

אין לי מספיק נסיון לדעת. הוא נראה לי די מסועף אבל הרבה או מעט זה יחסי. ואם קוטמים, איך לבחור את מי לקטום ואיך בדיוק לקטום?
תודה

drorim69

Active member
מורן ריחני - דוגמן לקיטומים, עיצובים וגיזומים

הצמחים בצילום מפותחים ביחס למצאי במשתלות, אנסה בעזרתם להסביר:
רואים שיש אפשרות לבחור מלכתחילה צמח עם גזע ישר יחסית ולעצב את הצמח על גזע.
רואים שהענפים התחתונים שנגזמו - מתחילים ללבלב, כלומר שהצמח "מוכן" להיות מלא גם בחלקו התחתון כל עוד מחדשים לו גיזום מדי פעם ולא נותנים לענפים להפוך לגזעים
רואים שבקצות הענפים פה ושם יש פריצה או לבלוב של כמה יציאות - שם הענף נקטם/נגזם לא מזמן ועכשיו נוצר פיצול: במקום צימוח של ענף אחד יצמחו עכשיו שני ענפים והצמח יתקבל יותר צפוף ומסועף.

אבי519

New member
כדי שהדס יוציא ענפים "כשרים" צריך לשרוף אותו

לתת הרבה דישון הרבה מים ולשרוף את החלק העליון של השיח .
הענפים הללו שהשיח מוציא שהם "כשרים" הם מין הגנה של הצמח מהשרפה . כשהצמח במצוקה הוא מוציא את הענפים המשולשים הללו.

א ב י ב ן

New member
נכון לשרוף את ההדס בחודש יוני. אז הוא יספיק לצמוח מחדש עד

סוכות, כשחלק מהענפים יהיו "משולשים".
ההדס גדל על ענפים מרובעים. העלים גדלים בזוגות מוצלבים וזוהי הגדילה הרגילה שלו.
לאחר שריפה, הוא מוציא לפעמים גם ענפים משושים. שם העלים גדלים בשלשות, אבל קורה
שעלה אחד מהשלושה אינו ממש בקו השלישיה אלא נמצא מעט מתחת לזוג העלים האחרים. זה עדיין תקין, כי השלשיות גם הן מוצלבות ורואים שמדובר בשלישיה.
ברגע שהענף משושה, והעלים גדלים בשלישיות, כמות העיניים (בכל חיק עלה יש עין)
עולה ב-1/3, וכך ההדס יכול "להצליח" למלא נפח בתקופה קצרה יותר.
סוג של התגוננות לאחר שאיבד את נפחו.
ולמה לשרוף ולא לגזום עד האדמה? את זה באמת שאיני יודע להסביר.

למעלה