בחירת עצים לגינה

יאיר1948

New member
בחירת עצים לגינה

(מותר לשאול 2 שאלות תוך שעה?..)

שלום!

לאחר עיון רב בשרשורים קודמים לגבי בחירת עצים:

אני חושב לקנות כמה עצים לגינה. הגינה בהרי ירושלים, חשופה רוב שעות היום לשמש ישירה. בערך 7*8 מטר, ריבוע.

המחשבה שלי היא בעיקר בכיוון של עצי ארץ ישראל. בכלל אני אוהב גינה שלא מנותקת מההקשר, ומעוצבת כמו אי בודד, אלא משתלבת בטבע שמסביב, ויותר מאפשרת לו להיות גם ליד הבית מאשר מביאה את הודו או יערות הגשם לארץ... ועם עיצוב מינימלי, דשא למשל, שמאפשר לחיות וליהנות - בטבע הביתי.
מבחינת האילוצים - האילוץ העיקרי הוא הדשא... שצריך להמשיך לראות את השמש.
כמה עצים אפשר להכניס ב7*8?
אני חושב על כליל החורש שיכניס צבע וצל, ואולי רימון אחד, אין כמו עצי פרי. יש עוד מקום בכלל?
הבנתי שאלון צומח לאט מאוד. אם אשתול אלון - הוא יהיה רק לנכדים שלי?
ומה לגבי חרוב? תאנה? יותר לצל וערסלים מאשר לפרי.
אשמח לעוד רעיונות...

תודה רבה!

כמה הערות

בעקרון, צריך לתכנן את שתילת העץ במקום שבו יהיה מקום לנפח השורשים ולהיקף שלו בבגרותו. לכן, השאלה כמה עצים אפשר להכניס בשטח שציינת תלויה מאוד בעצים שאתה בוחר.
בנוסף, לדעתי הלא מקצועית, כל העצים שציינת (להוציא כליל) יחנקו מדשאה בשטח המצולם. יש עוד בעיה עם שתילת עצים במדשאה - שורשי עצים "שטוחים" (קרובים לפני הקרקע) כתוצאה מהשקייה לא נכונה של הדשא, דבר שיכול להוביל לקריסת העץ בבגרותו בעת סערה.
&nbsp
לגבי העצים עצמם:
חרוב - עץ ענק שלדעתי לא מומלץ לגינה פרטית קטנה, במיוחד בשל ריח הפריחה המזעזע שמאפיין אותו.
תאנה - ללא גיזום מתמיד יהפוך לעץ גדול שקשה להגיע לפירותיו ולהנות מהם. רגיש ליקרונית ופחות מומלץ לערסלים.
אלונים - יש מספר מינים בגינון בארץ. אלון התבור המקומי או אלון ארוך-עוקצים ("אנגלי") צומחים מהר יחסית. קח בחשבון שבניגוד לאלון המצוי האיטי יותר, שהוא ירוק-עד, הם נשירי חורף.
&nbsp
חסרים פרטים נוספים שיכולים לעזור לכותבים כאן לעזור לך, למשל:
האם יש ביוב בסביבה ? אם כן, לא בטוח שאפשר לשתול שם עץ.
כמו כן, האם נעשה תכנון כלשהו של הגינה או יעוץ של בעל מקצוע? אחד מתפקידיו הוא לתכנן את מיקום העצים ולהמליץ על צמחים מתאימים.
מה המיקום? הרי ירושלים זה כללי מדי. יכול להיות יישוב בגובה 400 מ או 800 מ', ממערב לירושלים או ממזרחה. תנאים לא דומים

יאיר1948

New member
תודה על התגובה המהירה...

לגבי חניקת הדשא - בעצם זה אומר שמדשאה של 7*8 מטר לא יכולה להכיל שום עץ שיצל?
מה ההשקיה הלא נכונה, ואיך למנוע אותה?
ריח החרוב - להבנתי נכון רק לחרוב זכר ולא לנקבה.
תאנה - בתור ילד תמיד נהננו לטפס ולהגיע לפירות... מצד שני יש בעיה רצינית של תולעים בפרי התאנה, ולפי הרבה פוסקים אסור בכלל לאכול את הפרי הזה מבחינה הלכתית. או שאולי זה לגבי תאנים מיובשות, אינני בטוח לגבי טריות...
פרטים נוספים - אינני יודע בדיוק לגבי התשתיות (זה אתר קרווילות זמני בעקבות פינוי היישוב מגרון לפני כשלוש שנים, לא יודע אם יש מי שיודע בדיוק מה מונח איפה...) אבל בארבע פינות הגינה יש עיגולי בטון כאלה. זה אומר ביוב?
לא נעשה תכנון. למרות שהמוטיב החוזר כמעט בכל שרשורי הייעוץ פה הוא הצורך בתכנון - א. אין לי תקציב. ב. כאמור זה אתר זמני, שאינני יודע אם ומה יהיה פה עוד 20 שנה. אני בכל זאת נחוש לעשות גינה, מושקעת ככל האפשר - בלי תקציב. ימים יגידו...
המיקום - צפונית לירושלים, היישוב מגרון שבהרי בנימין. הגובה לדעתי כ700-800 מטר. באופן כללי תנאי גובה ואקלים דומים מאוד לירושלים. (זה 10 דקות נסיעה, בכל זאת...)
איזה עץ כן היית שם ליצור פינות צל בגינה, וקצת פריחה?
שוב תודה!

לא חושב שאי אפשר לגדל עץ בכלל במדשאה

אבל בשטח המצולם נראה שיש צל גם משני צדדים נוספים (קירות) וכל עץ גדול עם עלווה סמיכה (כמו החרוב) יצל עליה. יש עצים עם עלווה דלילה יותר שאולי כן יתאימו מבחינה זו.
השקייה לעיתים תכופות יכולה לגרום להתפתחות מערכת שורשים רדודה בעצים.
&nbsp
ייתכן שעיגולי הבטון שציינת מסמנים ביוב. חשוב לדעת איפה הוא עובר כי צריך לשמור על מרחק מינימלי של העץ ממנו. אולי יש כאן אנשים בעלי ידע רחב יותר בנושא שיוכלו לענות לך על עניין זה.
&nbsp
מהפרטים שהעלית ומניסיוני המוגבל, רעיון העצים אינו מוצלח כ"כ. עצים מהירי צימוח שבירים יותר ועלולים להפגע בשלג הפוקד לעיתים את האזור. עצים איטיים יותר לא יצילחו להעניק לך צל תוך מספר מועט של שנים, ולא בטוח שההשקעה כדאית בהתחשב בכך שאינך יודע אם המקום ייהרס או לא... אולי שווה לוותר על רעיון הצל מעץ, לשים רשת צל, וללכת בעיקר על שיחים גדולים ועצים קטנים לנוי ופרי שישפרו את מראה הגינה ויכולים להשתלב עם המדשאה שלך.

יאיר1948

New member
אין כמעט צל מהקירות -

הצל בצד השמאלי הוא מקיר ביתי, שנמצא צפון-מזרחית לגינה והוא לא גבוה, מה שאומר שהוא עושה פס דק של צל, גם זה רק בשעות הבוקר (התמונה צולמנ בערך ב-9). בצד הרחוק של הגינה יש מחסן קטן, שאמנם הוא דרומי, אך הוא עושה צל רק למטר הקרוב אליו, בערך. כך שמדרום וממערב הגינה חשופה לגמרי...
דרך אגב, הבית והגינה הם העתק הדבק כמו אצל השכנים, שרבים מהם מגדלים עצים, אחד מהם שם בגינה קצת יותר גדולה איזה 10 עצים... זית, רימון, תאנה, חרוב, ונראה לי שעוד כמה... והעצים נראים טוב מאוד!
לגבי העתיד - אני לקחתי החלטה עקרונית שאני מתייחס לכל מקום שאני גר בו - גם אם זה 'זמני' לפי כל מיני משפטנים - בתור התחנה האחרונה. זה לא אומר שיש לי תקציב, אבל כן שיש לי המון אהבה ורצון לעשות גינה יפה... דרך חיים.

מיש - עץ מקומי בינונ, קצב צימוח סביר, נוף לא סמיך מדי ונשיר

אמנם הוא קצת "משעמם", אבל מתאים לאקלים, אינו אלרגני למיטב ידיעתי, לא סובל ממזיקים, אין לו פירות מלכלכים/כואבים והצל שהוא עושה יכול להתאים לדשא (ראיתי בירושלים עצי מיש גדולים במדשאות ציבוריות).
אמנם לא ייתן לך צל מלא תוך שלוש שנים (אין כמעט עצים כאלו, בטח שלא לאזור ההר) אבל לא איטי כמו אלון מצוי

א ב י ב ן

New member
איני ממליץ על מיש, בעיקר משום שלמקום קטן יש מבחר הרבה יותר

מוצלח. המיש גם זורע את עצמו מאד. ואם כבר, מומלץ הזן שמכונה מיש גשר הזיו.
במקום מיש, הייתי הולך דווקא על כרבל לביד. עץ ירוק עד יפהפה ולא גדול. בסדר. גם כן לא ממש ארץ ישראלי, אבל מזכיר 'קצת' את האלה או אפילו החרוב.

א ב י ב ן

New member
רק עץ מפלסטיק לא ילכלך. כל עץ מחליף עלים. רוצה גינה? נקה.

את הדשא אתה מכסח?
עצים משירים עלים, פרחים ופרי.
לכרבל אין פריחה משמעותית. הפרי? גרגרים לא גדולים.
אז אם רק העלווה נושרת, זה עוד "בקטנה".

אגב, לעניין ה10 עצים

זה שכרגע הגינות נראות טוב והעצים מסתדרים, לא מבטיח כלל שבעתיד הלא מאוד רחוק לא יהיה בלגן - צל כבד מדי, שורשי עצים שחודרים לביוב, עצים שמתחרים זה בזה על מקורות מזון, מים ואור... לקחת דוגמאות מהשכנים זה לא תמיד הדבר הכי חכם לעשות. תמיד כדאי לתכנן קדימה, גם אם מדובר בפתרון לזמן קצר יחסית

מיששש

New member
אפשר להצל על מדשאה, אבל רק מעט...

זאת אומרת שעדיף לבחור עץ עם נוף דליל, שמעט שמש יכולה לחדור דרכו, ועדיף לבחור עץ שאינו נמוך ולעצב אותו כך שהנוף יתחיל בגובה, וכך השמש תחדור מהצדדים. עץ נשיר הוא יתרון מבחינה זו שלפחות בחורף המדשאה תקבל שמש, אך צריך לשים לב לגרוף את העלים/פרחים הנושרים כדי שלא יחסמו שמש.
&nbsp
זה ככה על רגל אחת... כליל החורש נשמע טוב (למרות שיש לו נטייה לצמוח על כמה גזעים, וזה גם יתרון במקרה שאחד הגזעים מותקף ע"י מזיקים), אבל אני לא יודעת איזה עצים מתאימים לאיזורך.
&nbsp
&nbsp

א ב י ב ן

New member
שאפו. כל מה שכתבת נכון והעלית זאת באופן ברור

לגבי אלון, שנינו שכחנו לציין, שהאלון הוא אלרגי וזו בעיה קשה לחלק מהאוכליסוה, כולל את בני.
ואם רוצים ללכת עם ולהרגיש בלי, אפשר לבחור בזית עקר, שנמכר במשתלת פרדקין.
הם מגדלים זית שאינו פורח ואינו מניב פרי, ויופיו כזית רגיל.
אז גם לאלרגים וגם לאלה שלא רוצים לשבת על פרי שיותיר כתם של שמן על הבגד,
עץ זה מומלץ בחום.

dudi4321

Member
צריך חרובה ולא חרוב

לחרוב נקבה יש פרי לחרוב זכר יש ריח כמו של **** של גבר זכר חח
אז בנוסף לבחור:
תמר - נקבה, רימון, זית שהם עצי פרי אופיניים לישראל.
ולצאת מהריבוע שקבעת,אפשרי שסק, הדר עם זרועות של 2 או 3 הדרים שונים, מקדמיה, פיטנגו ועוד.
בטוחני שהדשא יתנוון במהלך השנים עקב הצל שיגדל מהעצים.
מהמבחר הזה אפילו שתשתול את כולם חלק יחלו וימשיכו החסונים.
למה לא לטפח גינת ירק, תבלינים וכו?
&nbsp

א ב י ב ן

New member
יותר משאלה אחת מותר. אגביל אותך אחרי 93.

בכל מקרה, כליל נהד. ארץ ישראלי. פורח לפעמים אפילו פעמיים בשנה. רציני באביב. 'חובבני'
אבל יפה בסתו.
אלון אפשר ואפשר גם לרכוש עץ בוגר. הייתי מעדיף אלון שעמי, שאינו מעצי א"י
אבל הוא יפהפה וירוק עד. הקליפה שלו מקסימה.
אפשר אלת המסטיק כשיח. אפשר מורן החורש כשיח. שניהם ירוקי עד. מתאימים לגדר חיה
והמורן פורח נהדר באביב.
אני לא הייתי נוטע רימון כי הוא פגיע לסס הנמר שנובבר לו בגזע ועושה שמות. קשה מאד
להגיע למצב שהעץ יניב פרי "שלם" כי תמיד יהיה מי שיקדים אותך...
תאנה? רע מאד. שורשים שיופיעו לך בקצה השני של הגינה, וזה לפני שהיקרונית תגיע
לנבור בגזע עצמו.
חרוב? אם תיטע חרוב בחצרך, יהיו שישאלו (בתקופת הפריחה), האם מיכלית שמובילה
סחורה לבנק הזרע התהפכה לך בחצר.... חוצמזה? עץ די שביר. למה לך?
ואגב, לחרוב יש "כפיל" שנקרא קופנדוסיס או קופניה. יכול להתאים..
אני חושב שתוכל לבחור לך 2 מהעצים שהזכרתי, או שתחפש הלאה.

יאיר1948

New member
פששש. מהירות ואיכות התגובות פשוט נהדרת... תודה!

אביבן - איזה מכל העצים שאמרת יעשה צל לחלק מספיק גדול בגינה (בהנחה שאשתול אותו בצד דרום, כמובן), ויעשה את זה יחסית מהר (שלוש שנים בערך? אני ראלי או חי בסרט?)
מה לגבי הדשא, איזה וכמה עצים יצלו אך לא יהרגו את הדשא (שעוד לא צמח...)?
וכמובן, עץ ששכחתי לשאול - השקדיה פורחת ושמש פז זורחת!
אלון מבוגר מן הסתם לא אקנה - קשיי תקציב. קטן ישאר קטן במשך שנים רבות?
האמת שבתור מדריך טיולים אני מאוד אוהב את האלון... עץ יפהפה וכל כך ישראלי... אלת מסטיק זה רעיון נהדר. הוא יכול להיות גם עץ לא?

א ב י ב ן

New member
גם כליל כדאי שתרכוש מעוצב על גזע, כי לך יהיה קשה לעצבו.

זה אפשרי, אבל זה לא קל. ואגב, גם כליל רגיש לסס נמר שנובר בגזע. היו כבר כלילים
שמתו בגלל זה, או שהוציאו אחרי הפגיעה ענפים רבים מלמטה.
כליל גם הוא יצל לך על הדשא, וכיוון דרום יכסח לך שמש עיקרית מהדשא.
הפתרון הוא לשתול דשא דרבן, שאינו זקוק להמון שעות שמש, אבל הוא גם רגיש
במידה רבה יותר לדריכה.
עץ שלא ממש מכביד בצילו הוא הגלדיציה ללא קוצים. איני יודע איך היא תסתדר באזורך,
אבל בעיניי זה עץ חביב.
שקד לא הייתי רוכש. גם בעייתי עם נברני הגזע וגם... עזוב. לא פשוט עם המזיקים.
לגבי אלון, כתבתי לך שהוא עץ אלרי. אלון התבור נושר ונושר גם בקיץ. האלון המצוי
איטי, אבל תוך כמה שנים הוא יכול להתפתח די יפה. וכן. זוכר שהמלצתי לך על השעמי?
אז זהו. הוא יפה מאד.

יאיר1948

New member
מה זה אומר שהוא אלרגי?

אני לא אלרגי, וגם בני משפחתי לא... לחשוש בגלל אורחים??
ואני לא מבין - המסקנה היא שאין שום אפשרות לגדל עצי פרי?
סיכום ביניים - משהו כמו כליל בפינה דרום-מערבית, ואלון בפינה הנגדית כלומר צפון-מזרחית (קרוב לבית) נשמע סביר?
לגבי האלון, בכל זאת חושב לי שיהיה מקומי ולא מיובא... אני עקשן מדי?

א ב י ב ן

New member
זה שאתה לא אלרגי (עדיין), זו לא הבטחה שזה לא יבוא בעתיד.

http://www.wildflowers.co.il/hebrew/allergyIndex.asp
ואתה ילד גדול. תעשה מה שאתה מבין. אלון התבור, בלוטים ודשא זה סיפור שלא הכי
מתחבר עם חלק מהמכסחות.
אם הדבר תלוי בי, לא הייתי נוטע אלון.
אלת המסטיק אפשר לעצב על גזע והיא מתפתחת לעץ קומפקטי ויפה.
עצי פרי? רבים כאן לא ממליצים ובטח שלא על אלה ששאלת לגביהם.
זית גם הוא אלרגי. בכל מקרה, אפשר זן ללא פרי.

למעלה