שתי שאלות לגבי ריסוס ושבלולים

שתי שאלות לגבי ריסוס ושבלולים

עברנו לבית חדש וטרם הקמנו את הגינה (יש תוכנית).
בחורף האדמה צימחה יערות פרא של קוצים ועשבים אחרים והבאנו מישהו שיכסח הכל. עכשיו שוב התחילה צמיחה ואנחנו מתלבטים אם לרסס או האם זה יפגע בשתילה העתידית. מה האלטרנטיבות מלבד עקירה ידנית של כל הנביטות?

בנוסף, יש אצלנו מכת שבלולים מטורפת. מאות אם לא אלפי שבלולים סביב כל הבית ועל חלק מהקירות. אני מעיפה והם חוזרים (קראתי שיש להם נטייה ל"התבייתות"). מה עושים? עוד רעלים? יש לי כמה קטנטנים בבית ואשמח אם יש פתרונות ידידותיים יחסית. אב, מאחורי הבית יש שדה בור שגם מוצף שבלולים. אוי זאת מלחמה אבודה מראש?

תודה!

סינגר2

New member
פתרון הומני

זה פשוט לאסוף ידנית ולהעביר לשדה מרוחק, לפחות כך תדללי את האוכלוסיה שלהם בגינה

0אבנר

New member
מדובר במזיק קשה ומסוכן

• השבלולים גורמים לנזקים כבדים לצמחים, כולל המינים ה- "תמימים" כמו הדרחולים ושבלולי הגינה.
  • הריר של חלק מהשבלולים רעיל מאד, לעיתים מפיץ ריח רע. יש שבלולים שהריר שלהם ממיס את הסיד שבחיפוי הקירות.
  • כל השבלולים נושאים ומפיצים מחלות, תולעים וטפילים. מפורסם במיוחד החילזון האפריקאי הענק (שמסתובב אצלנו חופשי) שהוא נשא של טפיל שמתיישב במוח וגורם למוות בייסורים. למרבה הצער מספר ילדים נפטרו גם בארץ לאחר שנדבקו בטפיל.
  • ישנם שבלולים שמהווים פונדקאים לרימות של צרעות.
  • כל שבלול מטיל עשרות עד מאות ביצים בעונה (אלה יצורים דו-מיניים). כל סוגי השבלולים בארץ מוגדרים כמינים פולשים. השמדתם לא גורמת, למרבה הצער, להעלמותם.
  • אלה יצורים מאד לא נחמדים ובהם מינים קניבליים, שבצעירותם אוכלים את אחיהם שנולדים מאותו צביר ביצים.
  • הנ"ל נכון לא רק לשבלולים אלא גם לשאר מיני החלזונות, כגון החשופיות.
לדעתי במערכת השיקולים ההומנית, טובתם של בני האדם וחיות הבית קודמת בסדר העדיפויות לזו של השבלולים. השמדתם של השבלולים במים רותחים הינה פתרון אקולוגי, יעיל לטיפול במסות (בהיקפים הביתיים), והיגייני, שאינו מסכן את הטורפים של השבלולים. זהו גם פתרון יותר אסתטי וסטרילי מאשר למשל מעיכתם.

Tomer1202

New member

דיסאינפורמציה

אתייחס ברשותך לכמה הערות שהפריעו לי במיוחד:

1. לא כל מיני השבלולים מוגדרים בארץ כפולשים. למעשה, שבלול השדה הוא דוגמה למין מקומי והוא אף מוגדר מוגן בשל האיום שהוא חווה מצד שבלול הגינה (הפולש מאירופה).
2. הטענה שהשבלולים הם לא נחמדים וקניבליים לא רלוונטית. אלו לא בני אדם וזו טעות להחיל עליהם מוסר אנושי רק כדי להוכיח נקודה מסוימת.
3. למעט מקרה מתועד אחד של פלישת חלזון אפריקאי לבניין בת"א (שבאופן חריג, טופל במהרה ע"י הרשויות), אין תיעוד לפלישת המין לארץ.
4. רירם של השבלולים הנפוצים בגינות ישראל (השדה והגינה) אינו רעיל ואינו מסוכן לאדם. הדרך להמנע ממחלות פשוטה מאוד - לא לאכול שבלולים לא מבושלים ולשטוף היטב ירקות מהגינה. אני אגב מגדל ירקות מועדים לשבלולים (חסה וכו) ואעפ שיש חורים פה ושם, לא מדובר בנזקים רציניים.

א ב י ב ן

New member
אכן נתקלתי פה ושם בחלזונות הגדולים וה"יפים" הללו...

מעולם לא נסיתי לגדלם, ללטפם או לרדוף אותם עד חורמה.
שמתי לב לקיומם הן בשל גודלם והן בשל הצבעים הבולטים שלהם. מה שנכון, זה
שמשנה לשנה, הם הופכים לנפוצים יותר ויותר.

אבי519

New member
פעם
בקורס הישרדות דווקא הינו אוכלים אותם חיים

התרנגולות שלי אוכלות אותם לפעמים , אבל לא מתות על זה.
הם עושים נזקים גדולים לצמחים מסויימים
אז בדרך כלל אני פשוט אוסף לשקית אטומה וזורק לזבל.

אז כך ריסוס בבסטה או דו קטלון ואפשר לשתול אחרי שבועיים אחרי

מות הצמחים. גם ריסוס ב- 2% גליפוסאט (= ראונד- אפ. טיפון ואחרים) + 0.25% גליגן יעיל ביותר ויש לחכות עם השתילה החדשה כ- 6שבועות. חיסול העישבייה ירחיק את מרבית החלזונות ואם לא לפזר פיטיון בשם מתזון ואם רוצים פתרון שמוסכם על החקלאות האורגנית הוא ריסוס באוכסיד נחושת ראו:
http://eco-garden.co.il/index.php?m=ar&artd=2769#הדברת
וראוי להזכיר שעבודה עם חומרי ההדברה ע"ס התוית בכפפות ולא לשתות החומרים ולא להתקלח בהם ואין שום חשש לנזק

אצלי המתזון עשה את העבודה. עם זאת זה זמני, והם חוזרים

אז תתכונני להתמודדות ארוכת טווח. פשוט לקחת בחשבון שזה חלק מאחזקת הגינה ופעמיים בעונה בערך, צריך לעשות טיפול.
אצלנו הנזקים קשים יש צמחים שהם חיסלו לחלוטין

אבל אני מודה שיש תקופות שאין לי כח להתעסק עם זה (הם ממש מגעילים אותי
)
אני רוצה לנסות גם קוציד. נראה אם אמצא.
&nbsp

תודה לכולם על המידע והעזרה

עכשיו כשאני קוראת את כל זה על השבלולים, אני עוד יותר רוצה להרחיק אותם.

לגבי ריסוס הנחושת, אם אין צמחייה כרגע בגינה (חוץ מהנביטות של העשבים שאנחנו גם מתכוונים להרחיק), פשוט מרססים את האדמה עצמה?
להשמיד במים רותחים זה אפשרי, זה פשוט אומר לבלות שעות באיסוף ידני, לא משהו שאני בטוחה שיש לי זמן אליו...
השכנים גם פיזרו איזה רעל ואמרו שזה מועיל לכמה שבועות בלבד.משערת שזה המתזון.

דרגת הרעילות של חומרי הדברה מסומנו ב4 דרגות במיספור

רומי
I הרעיל ביותר
II פחות רעיל
III עוד ירידה ברעילות
IV למעשה לא רעיל אבל מסומן "מסוכן" על- מנת שיזהרו ולא יתיחסו בשוויון נפש או כחומר שמותר לשתות. אם אינני מטעה חלילה מלח בישול מסומן IV
גליפוסאט (ראונד אפ , טיפון ואחרים) מסומן IV
בסטה ודו-קטלון מסומנים III
כלומר יש להיזהר בהם יותר. אבל בעבודה נכונה עם חומרי הדברה אין בעיות איתם כלומר לעבוד עם כפפות לא לנשום את התרסיס לא להרטב מהתרסיס ועוד על- פי התוית

0אבנר

New member
אולי אפשר לכסות שטח עם קיטורית

לא ניסיתי כי אצלי השבלולים באזור של ירקות שאינני רוצה להשמיד עם הקיטורית, לכן אני קודם אוסף אותם למקום אחד ואז כבר לא בעיה לשפוך עליהם מים רותחים ישר מהקומקום.

אין לי מושג, כאמור עדיין לא ניסיתי עם קוציד

לגבי המתזון - אני חושבת ששווה לפזר אותו, ולחכות שיעבוד. זה מחסל את המסה הגדולה.
נכון שאחר כך יש עוד - אבל עם זה כבר יותר פשוט להמודד ידנית כי מדובר בבודדים (עד שהם מתרבים שוב
)

galgalut

New member
מתזון

לידיעת חובבי בעלי החיים - מתזון זה רעל קשה מאוד לכלבים וחתולים! מספיקה כמות קטנטנה בשביל להרוג. אני כמעט הרגתי ככה גור חתולים.
מאז שגיליתי את זה הפסקתי עם המתזון ובתקופה המועדת לפורענות אני מתחילה את הבוקר בטיול בגינה+איסוף החלזונות. עושה להם רילוקיישן.
אה, ומים חמים נשמעים פיתרון כואב במיוחד.

אבי519

New member
נכון! לכן לאסוף לשקית ולטנספר למזבלה זה הפתרון האולטימטיבי

למעלה