הכנת הקרקע לפני הקמת הגינה

הכנת הקרקע לפני הקמת הגינה

שלום רב,
לפני כחצי שנה עברנו למשכננו החדש, בית בקיבוץ בצפון הנגב.
לאחר הבניה, הבאתי אדמה חדשה, מהסביבה (שדות) לאחר שניקית את כל שאריות פסולת הבנין, שאריות מלט, טיח ואבנים....וכו'.

החלטתי לתת לגינה לעמוד כל החורף שתקבל מים, ומכיוון שזו אדמה חקלאית קטלתי את כל מה שיצא ממנה עם ראונדאפ והמשכתי עם טייפון.
יצאו הרבה צמחים ולשמחתי התלחתי לקטול אותם, כך שהקרקע די נקיה, אני כעת בהמתנה כי בטח יצוצו עוד ניצנים לאחר השבועות הגשומים שהיו.

אני רוצה להקים את הגינה עם האביב וכמובן לתחזק ולהשמיד את השיחים והעשבים שיצוצו עם הזמן.

סך כל שטח הגינה הוא 90 מ"ר בפריסה מסביב לבית בחלקו הצפוני, יש עוד חלקות קטנות מהצדדים וקדימה, אבל אני רוצה להתייעץ על החלק העיקרי של השינה.

שרטטתי סקיצה להתרשמות ובכדי שיהיה לי קל להבין את הטיפים שלכם חילקתי לאזורים A,B,C ו- D וצלמתי גם את האזורים, השטח העדור הוא אזור C.

שטחים A, B, D מקבלים הרבה שמש, גם בקיץ וגם בחורף, החל מ 08:00-09:00 בבוקר.
שטח C בגלל קרבתו לבית מתחיל לקבל שמש בחורף החל מ....12:00-13:00, אני מאמין שבקיץ יראה שמש מוקדם יותר כי השמש מעלה בשמים.

החשיבה שלי כרגע היא לחלק את הגינה לאחת משתי הצורות הבאות:
Aּּּ+B או A+B+C, תלוי בהמלצות שלכם.

בעקרון אני רוצה לעשות את הרוב דשא, ובשוליים פרחים ושיחים קטנים, אני יודע שזה באנאלי וקלשאתי, אבל אני פתוח לרעיונות אם בא לכם להתפרע....

חשוב לי גינה ירוקה.....וצבעונית מאוד, אפשרי גם עצים, אבל בחלק בחמה הצפונית אני לא רוצה לשים עצים עם הרבה עלווה בגלל שאיני רוצה שיסתירו את הנוף הפתוח לשדות.

השאלות:
1. אני רוצה כעת לתחח את האדמה ולפזר תערובת גידול או כל דבר שיהפוך אותה לאורוירית, אין בידי להביט חול ים כי אני לא סומך על המקורות, לכן חשבתי ישר לתת בראש עם תערובת כזו או אחרת, אשמח להמלצות וכמה כמות עלי להביא, מה אמור להיות סדר גודל המחיר?

2. איזה סוג דשא מומלץ לשים, יש לי 3 ילדים אני מאמין שבקיץ בעיקר אחה"צ יתהלכו עליה ובסופי שבוע כמובן, אבל לא מאמין שבאגרסיביות כי הטרמפולינה מקדימה....הם מבלים גם שם. רוצה דשא עמיד ונעים למגע.

3. אשמח להמלצות של עצים/שיחים ופרחים שיודעים לקבל הרבה שמש....

4. בפינה הצפונית מזרחית שתלתי שתי עצי ציסטריה שהעברתי מהגינה של אבי כי הוא לא רצה אותם, זה רעיון טוב? הם לא ימותו?

5. אני מסדר את האדמה בשיפוע קל החוצה בכדי שבחורף לא תהיה היקות של נוזלים על הדשא ו/או בקרבת המבנה. האם זה בסדר? מקובל?

אשמח להמלצות לאתרים עם תמונות לגינות בגדלים שלי בכדי לקבל רעיונות לעיצוב הגינה.

שלום. ראשית בראונד אפ וטייפון זה אותו חומר פעיל = גליפוסאט

יש לחכות לפחות 6 שבועות מהריסוס האחרון עד השילה.
אם המדשאה קטנה אני מאוד, מאד ממליץ על שכבת חול לא מלוח של 20 ס"מ
בלית ברורה יספיקו בדוחק גם רק 10 ס"מ. הלס מאוד מתהדק. ואני ממליץ בהצלחה על נוהג זה כבר מעל ל40 שנה.
לשאר אם אין לכם הרבה כסף לניסוי וטעייה אני ממליץ להיעזר במתכנן מומחה. לפחות לביקור אחד.
זכור זה החדר הגדול ביותר בביתך החדש.
אני לא הכתובת אבל יש לי כתובת מתאימה אם תרצה הטלפון שלי 054/7916602

קודם כל תודה

מכיוון שאין לי בקרה על איזה חול יביאו לי ומה יביאו לי איתו ביחד.....
אני מעדיף שלא להתעסק, כי ברגע שיביאו לי חול מלוח הלכה לי כל הגינה.

אני אנסה למקד אולי תוכל לתת לי פתרון חלופי.
מכיוון שאדמת הלס אכן מתהדקת לאחר הגשמים, אני כרגע עוסק בתיחוח ורוצה לייצר שכבה עליונה אורירית יותר, בהינתן המצב שלא אוכל להביא חול לא מלוח.

עם מה כדאי לערבב אותה?
תערובת גידול?
קומפוסט?

או כל דבר אחר שאתה ממליץ עליו ומה היחס לשטח למ"ר, יש לי מקום להוסיף עוד 10, 15 ס"מ גובה. התכנון הוא לתחח עם התערובת/קומפוסט/מה שתמליצו ולייצר שכבה עליונה אוורירית יותר.

יש לך סוג דשא להמליץ לי לפי הנתונים שכתבתי למעלה?

משקיע בב:ש

בשביל לשפר את מבנה קרקע הלס דרוש על 50 % חומר אורגני וזה

לא מעשי. וגם אם זה קומפוסט שיש בו הרבה זבל בע"ח עלולה להיגרם בעיית המלחה.
חול נסל לקבל חול מהנגב וגם חול ממקור אחר אפשר לבדוק המליחות ואם מלוח לשטוף טוב מחוץ לגינה מה גודל המדשאה שאתה מתכנן ?
האם המדשאה בצל או בשמש?
ראה בסביבה אזהו הדשא שמוצא חן בעיניך

שוב פעם תודה

שטח המדשאה הוא 60-80 מ"ר טרם החלטתי אם אני רוצה חלק מסויים כמדשאה.
רוב השטח מקבל הרבה שמש בקיץ ובחורף וחלק ממנו (ה- 20 מ"ר שהם ההפרש בין ה 60-80) מקבלים שמש בקיץ החל משעות הצהריים המוקדמות ועד השקיעה ובחורף פחות בגלל שהמבנה מייצר הצללה על חלקו.

אין לי אפשרות להביא חול מהנגב ולא רוצה גם להביא טרמיטים וכו'......
גם לשטוף אותו אינו מעשי.

אני מחפש פתרון לערבב את השכבה הראשונה של הקרקע כדי לייצר שכבה אוורירית יותר.

משקיע בב"ש

למעלה