תערובת שתילה או פרלייט?

slarti

New member
תערובת שתילה או פרלייט?

אני בתהליך של הקמת גינה בדירת גן (על הקרקע).
במסגרת התוכנית - באזור הדק אנחנו עושים אדניות (גם מבחינה אסתטית וגם מפני שהקרקע באזור הזה מלאת פסולת בניין)

מתכננת הגינות שלי מתעקשת שחייבים מצע של טוף גס, מעליו פרלייט, ומעליו טוף עדין לכיסוי.

קבלן הגינות שלי (שנראה גם מקצועי בעליל) אומר שלטעמו תערובת שתילה רגילה או מעורבבת בטוף יעשו את העבודה גם טוב מאוד, ויחסכו לי כ-3000 ש"ח (מדובר על די הרבה אדניות).

בכל מקרה כמובן תהיה השקיה מדושנת.

על פניו נשמע לי שקבלן הגינות די הגיוני - אנשים גידלו גינות בלי פרלייט במשך אלפי שנים.... מצד שני המתכננת מתעקשת בצורה קיצונית על נושא הפרלייט.

דעות יתקבלו בשמחה?

א ב י ב ן

New member
תערובת שתילה היא תערובת שמתכלה. הוא עשויה מכבול, וזהו חומר

אורגני מתכלה. הוא גם צובר פטריות ומחלות, וזו עוד בעיה.
הטוף הוא חצץ והפרלייט הוא מחצב אינרטי. הוא לא מתכלה ולא דורש החלפה.
נכון שגם שורשים חולים שנותרים בפרלייט עשויים לאלח אותו, אבל בגדול, מובטחת לך
תקופת שקט ארוכה בהרבה.

slarti

New member
בעצם השאלה היא...

לאו דווקא תערובת שתילה מול פרלייט, אלא תערובת שתילה מול טוף מול פרלייט.
&nbsp
אם אני מבין נכון, טוף הוא גם סוג של "מצע" אוורירי יותר בסגנון הפרלייט, רק שהוא יותר כבד ופחות אינרטי?
&nbsp
ממה שהבנתי - הטוף קרוב יותר במחירו (בהרבה) לתערובת השתילה מאשר לפרלייט. השאלה האם לשים טוף יכול להיות פתרון סביר שיתן גידול איכותי יותר לאורך שנים בלי לחורר לי את הכיס כרגע... :)

צחובסקי

New member
מה זה פרלייט?

סליחה על בורותי. מה זה פרלייט? אני מבין שזהו חומר יקר. האם הוא תחליף לתערובת שתילה שמוכרים בשקים? למה הוא משמש? איך משתמשים בו ?
תודה רבה.

פרלייט = נציץ = מיקה. זהו מחצב מינרלי בעל תכונות ייחודיות.

לצערי, לא מצאתי הרבה בכתובים (בעברית), ואשמח אם מישהו ימצא קצת יותר.
https://he.wikipedia.org/wiki/קבוצת_הנציצים
אבל... זהו חומר שאתה מכיר היטב למרות הכל:
במיקרוגל, ישנה לוחית נציץ החוצצת בין קצה המגנטרון לבין חלל המיקרוגל הפנימי.
כשהיא מתמלאת בשומן ומשחירה, זו הזמנה להחליפה, שאם לא כן, מתחרבש גם המגנטרון עצמו.
בגופי חימום שטוחים, מלופף חוט הלהט על "דף" מיקה, וכך היה במצנמים הישנים של פעם.
למיקה תכונות בידוד חשמלי מעולות וכך גם תכונות בידוד טרמי. יש המשתמשים
בשכבת פתיתי מיקה (פרלייט), שאותה מניחים מעל תקרת האקספנדט, והיא יוצרת שכבת בידוד טרמי,
כדי למנוע חדירת חום מחלל הרעפים דרך התקרה אל תוך הבית.

ובחקלאות:
במשרשות מקצועיות, בהן רוצים לשמור על הפרש טמפרטורה בין קצה הגבעול שאמור להשתרש
לבין חלק הגבעול החשוף מחוץ למצע (באוויר), שמים גוף חימום תחתון שמצוי בכל שטח שולחן ההשרשה,
(מדובר בגוף חימום חשמלי, מן הסוג בו משתמשים לחימום מתחת לרצפה בתוך דירות).
מעל גוף החימום שמים שכבה של כ-20 ס"מ של פתיתי פרלייט, ולאחר שמשקים אותו היטב, מפעילים
את גוף החימום. לאחר שהטמפרטורה מתייצבת (לאחר כיום), מתחילים לתקוע את הייחורים בתוך
המצע הלח והחמים (25-30 מעלות נחשב טוב), ואז, בעזרת דיזות שמכוונות כלפי מעלה ויוצרות
ערפל השוקע כלפי מטה, משקים בכל פרק זמן קצוב את הייחורים. באופן זה, נשארים העלים לחים
ולא סובלים מיובש, וכך נשמרת גם לחות המצע.
עובדה היא, שמצע הפרלייט (היקר) מתאים יותר להשרשות של ייחורים קשי השרשה, מאשר מצע
של כבול מעורב בפתיתי קל-קר, שבו משתמשים כשמדובר בצמחים שקל יותר להשרישם.
בכל מקרה, ברור לך, שעלות אחזקה של שולחן השרשה היא יקרה מאד, ומתאימה בעיקר למקצוענים,
שמצליחים להגיע לאחוזי השרשה גבוהים.

drorim69

Active member
שאלת אותה למה היא מעדיפה פרלייט למרות שהוא יקר יותר?

slarti

New member
לטענתה...

דברים צומחים טוב יותר בפרלייט לאורך זמן....
&nbsp
הקבלן גינות שלי מצידו טוען שהיתרון המרכזי של פרלייט זה משקל ולכן שמים אותו בגינות גג, אבל אצלי היתרון הזה חסר משמעות...
&nbsp
&nbsp

א ב י ב ן

New member
טוף הוא חצץ וגם אם הוא גרוס דק, הוא לא "אדמה".

לכן מערבבים בטוף את מצע העציצים, שמבוסס על כבול.
פרלייט אפשר לרכוש בגריסה ברמות "דקות" והוא מתאים כבעל כושר אחיזת מים אינרטי.
כעת נשאלת השאלה מה נפח האדניות שלך, והאם כן או שלא אכפת לך להתעסק מדי
פעם בהוספת או החלפת מצע העציצים שם.

slarti

New member
האדניות הן בעומק 50 וגובה 50....

ויש לי כ-12 מטר רץ מהן - כך שמדובר בכמות נכבדת למדי (ולמעשה בחלק מהמקומות האדניות יהיו יותר עמוקות מפני שהדק עולה קצת מעל האדמה)
&nbsp
חישבנו שידרש בין 4 ל-5 קוב של תערובת, ולכן גם עניין העלויות פה משמעותי.
&nbsp
התעסקות? אני מתכנן בעקרון לקחת גנן שיתחזק את הגינה אחת לחודש או סדר גודל כזה... (אולי קצת פחות בחורף). ממילא צריך לגזום, לטפל לפעמים נגד מזיקים וכו' - אני ככל הנראה לא אמצא את הזמן לעשות את זה בעצמי.
&nbsp

א ב י ב ן

New member
הוא יטפל או שאתה תטפל. בכל מקרה, מצע עציצים דורש תחזוקה,

הוספה ו/או החלפה. אם תבחר בפרלייט, התחזוקה תהיה זולה יותר לאורך זמן.
לבחירתך.

pilopilo1

New member
ממליץ שתבחר מצע גן איכותי

תערובות כבדות כמו דורון 3 - שחם עדה
גרין מיקס של דשנית
שמיועדות לשתילה באדניות חוץ
תדאג לאדניות מזוקזות היטב ופתח ניקוז שאינו חסום באדמה , דישון בדשן בשחרור איטי כל 3 חודשים או מדשנת עם דשן איכותי
לא צריך פרלייט שהיתרון שלו במשקל קל בגינות גג- וגם חסרונו- ברגע שמתייבש הוא מתעופף ולכן שמים שכבת טוף מעל.
תערובת שתילה היא מאד זמינה לעומת פרלייט ומצע מצויין להתפתחות צמחיה, יחס אויר מים מעולה .

slarti

New member
מה שאתה אומר זה בערך מה שקבלן הגינות אומר...

מצע שתילה איכותי + נקזים ומערכת השקיה עם מדשנת.
לי אישית, ברמת הקומון סנס, נשמע בסדר גמור, וחוסך הרבה כסף....
&nbsp
&nbsp

dudi4321

Member
לדרוש מהקבלן שינקה את פסולת הבניין

ואם לא כתוב בחוזה, לשלם על הפינוי. למלא באדמה טובה, שחורה, אדומה, חולית, לפי האדמה שבסביבה.

slarti

New member
הקבלן סיים מזמן (זה לא בית פרטי אלא דירת גן שקניתי)

הפינוי יעלה המון - זה לא רק פסולת גסה אלא הרבה דברים - זה לחפור חצי מהשטח האחורי, *ידנית* (יש המון צנרת גז וחשמל שם, אז אי אפשר דחפור), ואז להוציא במריצות את החומר החוצה כי אי אפשר להכניס לשם מנוף. ואז להביא במריצות את האדמה במקום. זה לא ריאלי. או ליתר דיוק - זה לא כלכלי.
לכן אדניות.
&nbsp

למעלה