בזיליקום חולה -

gitBlamer

New member
בזיליקום חולה -

שלום,
אני מגדלת בזיליקום באדנית ולאחרונה התחלתי לשים לב שמצב הצמח התדרדר בצורה ניכרת: העלים התחילו לאבד את הצבע הירוק שלהם והתחילו לקבל כתמים לבנים וחיוורים. בנוסף, העלים החדשים צומחים מקומטים ומעוותים. כשהסתכלתי מהצד התחתון של העלה, גיליתי מעין קורים דקים וטפילים שחורים קטנטנים מסתובבים עליהם - תמונות מצורפות.

מישהו יכול בבקשה לעזור לי לאתר את הבעיה ולמצוא פתרון?
מה זה הטפיל הזה ומה ניתן לעשות כנגדו?

תודה

drorim69

Active member
האם את מגדלת את הצמח בתוך משרד? כמה זמן?

בזיליקום הוא צמח עונתי שבעקרון בתקופה זו מתארגן לסיום הצימוח לשנה זו..
לגבי הצמח שלך - [מנסה לקבל רמזים מהתמונה] יכול להיות שחסר לו אור, או שיש לו ניקוז לקוי ובגלל זה נמשכים אליו מזיקים או שתקפה אותו איזושהי מחלת עלים או שגם הוא, במשרד, מגיב לאורך היום (יום העבודה ..
..) ומתחיל שלכת.

gitBlamer

New member
הוא אכן במשרד, נמצא כאן כשבועיים.

לפני כן היה בבית וגם לא בדיוק שגשג.
החלטתי להביא אותו למשרד כי יש כאן הרבה יותר אור, ועציץ גוסס אחר שהבאתי מהבית החלים ממש מהר וצומח יפה.
לא קר כאן (מיזוג על 25 פלוס מינוס), יש אור בשפע ללא שמש ישירה (עומד על החלון הצפוני) השקייה נאותה (משקה פעם בשבוע עד פעמיים בשבוע ונותנת למים להתנקז היטב).
זה בהחלט נראה כמו מזיקים כי מתחת לעלים יש מעין קורים כאלה, ומסתובב עליהם משהו שנראה כמו נקודות שחורות מיקרוסקופיות. קניתי אתמול תרסיס אורגני על בסיס neem oil מקווה שיעזור.
כשאתה אומר שבזיליקום הוא צמח עונתי, זה אומר שעלי לקבל בהבנה את התמותה שלו או שיש תקווה? המוכר בחנות אמר לי לזרוק את העציץ לאזעזל ולקנות חדש, יעלה לי יותר זול מהתרסיס הדברה, אבל מצפוני לא מאפשר לי לזרוק יצור חיי שזקוק לעזרה, גם אם הוא צמח

drorim69

Active member
התשובה לדעתי -

כללי - צמח צריך תנאים שמתאימים לו. כשהתנאים לא טובים (לא תמיד ברור מה לא מתאים) זה גורם לצמח להיות יותר פגיע ורגיש למחלות ולמזיקים שונים.
לגבי הבזיליקום שלך:
ברור שעונת הצימוח שלו הסתיימה. טמפרטורת המזגן הקבועה במשך היום לא משנה את תכונות הצמח. גם חוסר האוורור לא מועיל והאקריות/מזיק שהתיישב עליו מראה שהוא פגיע כרגע. במשרד אין טורפים טבעיים למזיקים והסביבה לא דומה לסביבת גן - שם צומח הבזיליקום הזה, שהוא צמח גן עונתי..

לדעתי המעשית-
אם העלווה מעניינת אותך כתבלין - קטפי את כולה, השרי אותה בקערת מים ואח"כ נקי ידנית את העלים מהמזיקים שנדבקו אליהם, יבשי ותשמרי או תשתמשי..
אם העלווה לא מעניינת אותך והוא משמש רק לנוי - תפרדי ממנו כי הבזיליקום מהזן הספציפי הזה הוא עונתי, משליך את עליו ומת.

הצמח איננו יצור חי שזקוק לעזרה, אלא צמח עונתי שסיים את מחזור חייו ואין לך סיבה לחבר אותו להחייאה משום סוג

ההסברים שקיבלת פה קודם היו:
* לגבי זנים אחרים עמידים לקור
* או לגבי זן זה- אם הספיק לפרוח וליצור זרעים שנפלו לקרקע ושינבטו בשנה הבאה
* או שבמקרה, אם תמתיני בסבלנות לאביב- אולי אפילו צמח זה עצמו יתאושש...

אבי519

New member
בזיליקום רגיש לקור , אני מגדל אותו כצמח עונתי- בחורף הם מתים

ומזריעם את עצמם בכל הגינה ובאביב הם ישובו חזרה בהמוניהם.

gitBlamer

New member
לא הבנתי למה הכוונה?

קודם כל לא קר לו כי הוא צומח במשרד ממוזג.
דבר שני - האם הצמח מת לגמריי, ולאחר מכן באביב שותלים צמח חדש?
או שהוא פשוט משליך את העלים שלו ומצמיח חדשים באביב?
&nbsp

אבי519

New member
עקרונית הוא מסוגל לחיות יותר משנה

להשיר את עליו בחורף ולהתעורר מחדש, וגם להשאר עם העלים כל השנה כולל בחורף, זה תלוי בתנאים שבו מגדלים אותו.
רק שבגלל שכל כך קל לגדל אותו מזרעים מתיחסים אליו כמו אל חד שנתי.
אני מגדל אותו בגינה ולא במקום ממוזג .

raya

Well-known member
לא כל שתיל בזיליקום מסיים את חייו בחורף
הבזיליקום התאילנדי / תימני הוא רב שנתי, ועובר את החורף יחסית בשלום.
אצלי יש שתילי בזיליקום בני כמה שנים.
רעיה

למעלה