דורנטה תיאלנדית זהובה. האם מומלצת כגדר חיה צפופה?

ronali4

New member
דורנטה תיאלנדית זהובה. האם מומלצת כגדר חיה צפופה?

לאחר חיפושים רבים צדה את תשומת לבי הדורנטה התיאלנדית עבור ערוגה צרה להסתרת חצר השכנים, צל חלקי. האזור בנימינה הבנתי שהיא צפופה ורב שנתית אבל הפרטים במשתלות לא אחידים החל מדרישות שמש וכלה בגובה. יש הכותבים גובה 4-6 מ' ויש שכותבים 2.5 מ' גובה (כי אם היא נמוכה אני ארד ממנה) . אשמח לכל עזרה מבעלי נסיון עם השיח. רוחב, גובה, דרישות גיזום והשקיה.. אפשרות נוספת היא אוג תמים שהומלץ על ידי אביבן אך לפי מה שקראתי הוא זקוק ליותר שמש מכפי שאוכל להציע לו.
סליחה על חפירותי בנושא. תודה לדרורים ולאביבן על כל העצות מן הפעם הקודמת.

א ב י ב ן

New member
אני מכיר גדר יפהפיה של גולד אדג', שלטעמי יפה יותר מהתאילנדית

אבל דורנטה ללא גיזום תופסת רוחב, וכפי שכתבת, אין לך מספיק שטח לרוחב מפושט.
הגדר שאני מכיר אינה עוברת גובה של 1.70, וקשה לי להמר מה אומר ניסיוני לגבי זני
הדורנטות הוותיקים כהשלכה לזנים החדשים הללו.
ממה שקראתי, הדורנטות ה"חדשות" מסתדרות גם בצל חלקי, אך הן פחות בולטות בזהוב שלהן.
אבל שוב... הדורנטות מתפשטות לרוחב עם שרביטים שמתעגלים ו"נופלים". עפ"י קטלוג מלצר,
הדורנטה התאילנדית "יכולה" להגיע לגובה 4-6 מ' והגולדן אדג' עד 4 מ'.
איני מכיר את הזנים הללו בבגרותם, אבל אני כן מודע לקוצניות הדורנטה ה"רגילה",
ולפעמים זה מעצבן כשגוזמים ו/או אוספים גזם.
מוזר לי שלא התייחסת לטויה סמרגד או לברוש מזן צר.
ומה עם סופורה אמריקאית?

ronali4

New member
ירדתי מהדורנטה. לגבי הברושים הטוטמים, היו לנו פעם

כמה כאלה שגדלו בכיוון צפון, התפצלו למעלה ונפלו בצמרת, ולמעשה היו די כעורים עד שנאלצנו להוריד אותם ועכשיו בעלי אומר לא לכל זן ברושי . טויה גם היתה פעם (משום מה נכרתה על ידי אחד הגננים) ואני זוכרת שהיא אכן נאה אך איטית מאוד. הייתי שמחה למשהו מהיר יותר שיעשה עבודת הסתרה גם בגובה 4-5 מ' (להסתיר מחסן ג'אנקי של השכנים). אז באמת חשבתי על האוג התמים שהוא מהיר ועושה עבודת הסתרה יפה לפי התמונות, אך האם הוא יכול לסבול צל חלקי? אבדוק את הסופורה האמריקאית שאני לא מכירה. עוד אפשרויות שעלו בדעתי הן סמבוק שחור או יצהרון- עץ השמן המנוקד. יש לנו סמבוק שחור אחד שגדל בתנאי צל אך אני לא בטוחה לאיזה גובה הוא צומח. ומה דעתך, האם יצהרון יכול להתאים? בעניין מהירות הצימוח שלו קראתי דברים סותרים.
תודה לך על ההתייחסות.

עץ השמן המנוקד

-גדל נמרצות לכל הכיוונים,מה שמצריך בד"כ מגזמת מוטורית לישורו, אני חושש שזה מה שיקרה גם עם האוג תמים [-אין לי נסיון בגידולו],
סופרה אמריקאית ,בחירה טובה אם יש לכם סבלנות,
סמבק שחור אינו צמח הסתרה קלאסי,פורץ משורשיו,וכך מתפשט בגינה,

ronali4

New member
מדובר בערוגה צרה בין החניה לגדר. רק 1 מ' רוחב כך שהרבה

להתפשט הוא לא יוכל. הסמבוק השחור שיש לנו צפוף, סמיך וגדל בצל, ולכן חשבתי עליו. לגבי סופורה, אם היא איטית מאוד אז נוותר. אני מחפשת רעיונות לשיח מהיר שיתאים לצל חלקי ויעלה ל4-5 מ'. אם יש רעיון נוסף, אשמח. בכל מקרה תודה רבה לכל מי שעונה לי.

א ב י ב ן

New member
האוג התמים אינו פראי. הקטע הוא ההחלטה על מה ללכת ואין כאן

אפשרות לנווט בתוך מבחר מי יודע מה גדול. כדי למצוא שיח צר וגבוה, שהצימוח הטבעי שלו אינו נמרץ, צריך הרבה סבלנות והמבחר לא רב.
איני יודע למה רעיון ההינומה נפסל, אבל.... מי אני שאתווכח?

ronali4

New member
ההינומית לא נפסלה כלל. ההפך. כרגע היא בין האופציות שנשארו

יחד עם המורן הריחני, האוג התמים והשזיף הקרוליני. אלא שבמסגרת הבדיקה שערכתי ראיתי שמדובר בעץ ברוחב של 4-5 מ'. לא מפריע לי הגזע כי אני לא צריכה להסתיר את 2 המ' הראשונים (ייש חומה) אבל אנחנו שותלים 1 מ' מהחומה ואני תוהה שמא זה קרוב מדי לעץ בגודל שלו. אני יודעת מקריאה בפורום שלא טוב לשתול קרוב מדי לחומה במיוחד כשמדובר בעצים.

א ב י ב ן

New member
וואו. יפה השזיף הזה. אבל נראה לי רחב מדי.

ובקיצור, אין מבחר ענק בהגדרת שאת רוצה. אני למשל לא הייתי מסתכן בבחירת צמח
ממשפחת הורדניים, כי הם פגיעים לנברני גזע (כמו יקרונית השקד וסס הנמר), שבכוחם
להשמיד עץ בוגר לפני שאת מספיקה לומר ג'ק רוב(ינזון)...
יתכן שאם תתאמצי, את תצליחי לאתר עוד שיח או שניים שיוכלו להתאים, אבל באמת
שנראה לי כי מיצינו.

א ב י ב ן

New member
יש בעיה גדולה. כל מהירי הצימוח גדלים גם לרוחב ודורשים

התעסקות וגיזומים. לעומתם, הצרים הם איטיים. כך גם לגבי האוג התמים: גם הוא לא ממש מהיר
ולכן אינו ענק.
ואגב, גם הברושים וגם הטויות אינם מהירים במיוחד ולמעשה כל הצמחים שהוצעו כאן הם כאלה.
לא אתווכח על דעותיו של בעלך או על טעמו, ואם הוא פסל נחרצות את הברושים והטויות,
מי אני שאגן עליהם? מה שכן, הטויה היא סגורה מלמטה עד למעלה ואינה דורשת כמעט
התערבות מעצבת. מעבר לזה, מרבית הצמחים שיגדלו לגובה ויישארו צרים, הם כאלה
שהגזע התחתון שלהם יוותר לך קרח. ואגב, גם אלת המסטיק שמעוצבת על גזע אינה
שיח רחב והיא יכולה להגיע לגובה נאה. אלא שרוב האלות הללו מעוצבות כשיחים ואז כל
האפקט של הגובה הולך לאבדון לטובת הרוחב...

drorim69

Active member
אם היית מצרפת צילום של המקום היה יותר קל לענות לך

אולי יש אפשרות לשתול עץ כלשהו בעציץ גדול או באמצעות יצירת אדנית בערוגה, כך שהצמרת תסתיר את החלק הגבוה שאת רוצה להסתיר, בלי גיזומים כמעט ואת שאר הגובה תסתירי באופן אחר או שתנצלי לשתילה בדרך אחרת.
למשל- לא ברור אם בתוך המסלעה (שלכם?) ניתן לשתול צמחים גולשים לטובתכם ולקבל מראה שונה מ'חומה צמחית' שצריך לגזום..

אל תדאגי לעניין החפירות, חבל שתגיעי בסופה של 'חפירת התעלה' לפתרון צמחי בנאלי עם הגדרות שבדיוק מהן ביקשת להמנע.
דורנטה - (ענו לך מדוייק לפני) מורן החורש עדיף עליה בהרבה, למעשה הוא הצמח האולטימטיבי למקום!
סופורה אמריקאית - איטית מהמורן ואיטית כמעט יותר מכל צמח שאת מכירה.. (אגב, הצמח מאד מוצלח ועובדה שקשה למצוא אותו במשתלות כי הוא בקושי זז ולאף משתלה כמעט לא מתחשק להכנס להרפתקאה של שנים כדי לגדל אותו)

לא זוכרת אם הצעתי לך - מורן ריחני - שיח גדול/עץ קטן - גדל מהר יחסית לשיחים, מתאים לשמש וגם לצל חלקי, עלווה גדולה מבריקה יפה, פריחה ריחנית בסוף האביב. לפי הספרות מגיע לגובה 4-8 מ' ולרוחב של כמה מטרים אבל גיזום העיצוב שלו מאד קל ולא דומה לגיזום דורנטה/אוג וחבריהם, בקיצור - ניתן לשמור עליו מסודר. הוא לא צר אבל מסודר.

ronali4

New member
נשמע רעיון מצוין המורן הריחני. בדיוק היה אצלנו הגנן

שהציע היביסקוס טלייתי שיתן מיסוך טוב וידרוש, כך אמר, פחות גיזום מעץ השמן המנוקד. אבל מעיון באתרים הבנתי שמדובר בעץ משמעותי למדי , נשיר מותנה ויש אף שטוענים שהוא בעל שורשים שיש להזהר מהם, בעייתי במיוחד לאור העובדה שעוברת שם צנרת (עליה הוא הציע לצקת בטון כפתרון עדיף על יריעה)..
אני מודה לך מאוד על הערתך בעניין החפירות שגורמות לי להרגיש נודניקית איומה. אני שואלת המון בעיקר בגלל הטעויות הלא יאומנו שעשינו בבורותנו עד היום. 15 שנה של טעויות (מסוג בוגונביליות עצומות, 6 פיקוסים עצומים עוד יותר, אוגים חרוקים וכל האסונות האפשריים מסוג זה) שדרשו עבודה קשה מאוד ויקרה מאוד כדי להפטר מהם. חלק מהטעויות היו באשמתנו וחלק נוסף גם באשמתנו כי סמכנו על המתכנן שהבאנו לפני 5 שנים בעיוורון של טמבלים. בערך שני שליש ממה ששתל הוצאנו - עצים ושיחים. ומדובר בגינה לא קטנה. כידוע, מי שנכווה ברותחין נזהר בצוננין ועכשיו אני לא שותלת גרניום לפני שאני בודקת. ועדיין יש לא מעט טעויות בגינה הנוכחית שכבר נמות איתן. תודה רבה לך. המורן הריחני נשמע רעיון נהדר ואני הולכת ללמוד אותו.

א ב י ב ן

New member
כמה תובנות...

1. היה לי בעבר מורן ריחני שהגיע לגובה של כ-4 מ' ולרוחב לא נוראי.
אבל בחצי צל הוא לא היה מלא, ובמהלך השנים גם עבר לעולם אחר מסיבות שאינן ברורות לי.
הוא יפה מאד בצעירותו, אבל איפה שהוא הוא נהיה פחות ופחות יפה.
2. ההביסקוס לא מומלץ בכלל. הוא רחב וגדל מהר, וכמה שהתלהבו ממנו בתקופה הראשונה בה
החלו לגדלו, כך הוא הולך ויורד כעת.
3. ככל שידוע לי, ניתן להשיג סופורה אמריקאית שגודלה באדמה והגיעה לגודל סביר, שממנו
אפשר להמשיך הלאה. שאלה של מחיר כמובן. העלים מבריקים והפריחה יפה מאד. אולי שווה להשקיע.
4. הנה כתבת בעצמך מספר סיבות שמצדיקות ייעוץ עם אדריכל נוף, כדי להימנע מראש מאותן
טעויות יקרות שעשית. אבל כעת, סביר שתוכלי לקבל מעט ייעוץ כאן בפורום, כל עוד את באה
"עם מנות קטנות". והנה ראית... גם בקטע הזה, מספר העצות לא היה ממש קטן...
5. בטון על הצנרת ממש לא מומלץ. בטון ללא ברזל ייסדק ולא יעשה את העבודה ואני מניח שאת
לא מתכוונת לבנות יסודות לחומה של סין. אז היריעות עדיפות.
6. מעבר לכל, יש עוד מלא צמחים שכן או לא יכולים להתאים, אבל מתוך כל אלה, נראה לי
שדווקא משהו מהמבחר המצומצם שעליו שוחחנו כבר, יכול להניב עבורך את הפתרון
המתאים ביותר למטרה שהצגת פה.

ronali4

New member
תודה אביבן. רק הבהרה

למעשה קיבלנו ייעוץ מקצועי לפני שנתיים ושתלנו חלק גדול מהגינה מחדש, למעט אותו קטע קטן בחניה שלגביו אני שואלת עכשיו. תודה על כל התובנות. זה מאוד עוזר. האם תוכל להבהיר מדוע ההיביסקוס הספיציפי הזה לא מומלץ בכלל? ציינת את הגדילה המהירה אבל היא לכשעצמה מן הסתם לא מהווה בעיה.

הבנתי כי המקום צר

והיביסקוס טלייתי מגיע לגודל גדול ומהר, בנוסף,ענפיו שבירים, ולא פעם הרוח הופכת את כולו,
נדמה לי כי את צריכה משהו שיגדל בצורה מסודרת כלפי מעלה, ולא עץ עם גידול נמרץ מדי.

א ב י ב ן

New member
משחרר האוויר עשה את העבודה עבורי. אבל כדאי גם שתדעי

שהשיח הזה גדל גם לגובה וגם לרוחב ובסופו של דבר תופס נפח רב.
מעבר לכך, את הלוא דיברת על כך שאינך רוצה להתעסק בגיזומים רבים, ולכן זה עוד
פחות מתאים.

למעלה