מה אפשר לעשות כדי לשפר את חיי הליצ'י והפומלה?

מה אפשר לעשות כדי לשפר את חיי הליצ'י והפומלה?

נשתלו בימיו האחרונים של אוגוסט, בהר (מפנה מערבי של ההר) בגליל המערבי (250 מפני הים)
הליצ'י לצערו נשתל בשקית, כי כך אמר המוכר. רק אחרי כשבועיים יצא ממנה ונשתל שוב כראוי.
בשבועיים הראשונים הושקו בכל יום בצינור עד למילוי הגומה.
ומאז - לכל אחד שתי טפטפות של 4 ל' לשעה, מופעלות לשעה ביום (בערב)
מדי פעם, כשנראה לי שיבש, אני מוסיפה מילוי הגומה עם צינור.
לפני כשבוע קיבלו קורט כילת ברזל (כך קוראים לזה?) בדלי מים
העצים בשמש מלאה במהלך רוב היום, הפומלה במפנה צפוני מן הבית, אז אולי מעט בצל, אך רחוקה מהבית כשנים-שלושה מטרים, אז כמעט ולא.
הליצ'י חשוף מכל צדדיו (מצפון מערב לבית, אך מרוחק כשבעה-שמונה מטרים)

הפומלה - עליה נראים חיוניים, אבל אם אינני טועה - לא לבלבה מאז שנשתלה
הליצ'י - עליו קצת בהירים, לבלוב נדיר וחיוור, עלים גדולים שרופים בקצוות

עצים אחרים שנשתלו מסביב מלבלים ושמחים כולם.
אשמח לעצות.

*אגב - רוב עלי הפומלה נראים כעין תאומים סיאמיים, כאילו באמצע העלה מתחילה שוב התרחבות של עלה נוסף.
האם זו תופעה של עלים יובניליים? (אם לא טעיתי באיות המלה..)

השתדלתי לענות על ההנחיות לשאלה שבראש הפורום וכמובן מצרפת תמונות.
אם חסר משהו - אנא ציינו מה.

תודה!
ענת.

א ב י ב ן

New member
הפומלה נראית מצוין. יובנילי זה נכון.

מבנה העלה של הפומלה הוא אכן מתחיל בחלק צר (וקצר יחסית), יש לו מפרץ ואז הוא מתרחב.
אם את משתמשת בכילת ברזל, כדאי להשקות כפי שהשקית אבל בתחילת ההשקייה,
ואחרי זה להוסיף מים, כדי שהחומר ייספג באדמה. אור מפרק אותו.
הליצ'י נראה טיפה סובל, אבל אולי זה השמש והרוחות. העלים אמורים להיות בהירים
יחסית, וסביר שהלבלוב הצעיר לתכהה. במידה שלא, כדאי להתייעץ עם המבינים.

drorim69

Active member
אני לא מצליחה לראות את צואר השורש של העצים בתמונות

בגלל הצורה שבה הן נפתחות..

לכן מציעה לבדוק את גובה השתילה (שאולי הוא מעולה) - לוודא שהעצים לא קבורים עמוק מדי ושגוש השורשים חשוף, איננו מכוסה ונמצא בגובה שהגיע מהמשתלה ולא עמוק יותר ('קבור').
אם את מגלה שיש כמה סנטימטרים עודפים של אדמה, במיוחד באזור הגזע, תגרפי אותם בעדינות בלי לפגוע בשורשים העליונים, עד שתגלי את אדמת גוש השורשים המקורית מהמשתלה. לפעמים זה גורם לפריצה מהירה נחמדה של העץ.

שתילה טובה מבטיחה מצידה התפתחות נכונה של אזור שורשי העץ. (בזמן עבודתי במשתלה - שתילה עמוקה מדי היתה גורם מספר 1 להחזרות של עצים מתים)

תפוז מקשה על התנהלות עם תמונות מאז השינוי הגדול..

הנה קישורים לשתי התמונות עם הגזע:
http://img2.timg.co.il/forums/22/1280_0_68bb44e2-d6de-4641-9c82-d713f4fa58c4.jpeg
http://img2.timg.co.il/forums/22/1280_0_4fe29b14-ecbc-44ee-82c2-f263f9a2846e.jpeg
השורשים של הפומלה נשארו קצת בחוץ, אז ערמתי רגבי אדמה עליהם כדי שלא יהיו חשופים..
הליצ'י נראה בסדר מבחינה זו - אבל אני רואה שההשקיה עם הצינור יצרה בור גדול יחסית - כשאגיע הביתה אבדוק בדיוק לאן מגיעים השורשים ואוודא שהם בדיוק מכוסים ולא יותר.
תודה :)

drorim69

Active member
שני העצים נראים על פניו בסדר גמור

צואר השורש הוא המקום בו הגזע מתחבר לאדמה - אי אפשר להבחין בתמונה אם הוא מכוסה נכון או לא וזאת תבדקי בעצמך ותוודאי שאין עודף אדמה ש'חונק' ומסכן את המיקום הרגיש הזה.
לגבי מיקום הטפטפות - אם אני רואה נכון, הטפטפות ממוקמות מעבר לגוש השורשים. הן לא מרטיבות על הגוש או צמוד לו, אלא את האדמה רחוק ממנו?
אם כן, צריך לקרב אותן לגוש ולתת לעצים לשתות בנחת, לא לעבוד קשה על 'להשיג מים' בזמן שהם יכולים לקבל אותם בקלות.

כל הטפטפות שלי רחוקות ככה מהגזעים :(

הנחו אותי למקם אותן כך שהשורשים יצמחו אליהן וכך העץ יתרחב ויתבסס...
כנראה הנחה שגויה.
האם כדאי להוסיף שתי טפטפות קרובות, או ממש לחתוך את הצינור איפה שנמצאות הקיימות ולשים מחברים ולהכניס רק טפטפות צמודות?
אולי כדאי לי כבר לקנות צינורות ולפרוש מחדש, כי כל הטפטפות ממוקמות ככה.
אבדוק אם אני יכולה "לשחק" ולהזיז את הצינורות כך שהטפטפות יתקרבו..
בכל מקרה - המון תודה על הייעוץ. מבטיחה שהמשך יבוא!

למעלה