סוקולנטים במצוקה

subatoi

New member
סוקולנטים במצוקה

שלום חברים,

יש לנו סוקולנטים די ותיקים שהחזיקו מעולה במשך כמה שנים. לפני כמה חודשים עברו ריסוס נגד כנימות יחד עם צמחים אחרים ולא הראו סימני מצוקה מלבד מקום אחד ש"נכווה" מהריסוס באופן נקודתי וממוקד.
בחודש האחרון מתחולל משהו באדנית הזו. מתוך ארבעה צמחים שונים, שני צמחים מתו לגמרי (אחד מהם מופיע בתמונה כאן כשהוא גוסס, אח"כ הוא פשוט מת), אחד נראה די בריא, והאחרון, שמככב פה בתמונות, חווה התייבשות של "עלים". חלק מהעלים שלו מתים באזורים הותיקים מאוד של הצמח, מה שגרם לי להניח שאולי מדובר בתופעה טבעית, אבל חלק מהתמותה של העלים היא באזורים חדשים יחסית או חדשים מאוד. מצד שני, לא כל העלים מתים ויש לו חלקים שנראים עדיין בריאים ורואים צמיחה.

האם מדובר העובדה שקרה משהו לשלושה צמחים מתוך ארבעה באדנית מצביעה באמת על משהו משותף? האם המצב זמני או שזה כבר אבוד ועדיף לחתוך עכשיו כמה ענפים ולהציל אותם ממה שקורה?
האדנית פונה מערבה ומקבלת שמש מהצהריים עד הערב.
נשמח להצעות

Eco11

New member
לדעתי עודף מים

די ברור שהסוקולנטים שלך היו מעדיפים יותר שמש, אבל הם יודעים גם לשרוד בתנאים של חוסר שמש - רק גדלים לאט יותר כמובן
וזה מביא אותי לחשוב שמדובר בעודף מים... סוקולנטים, יכולים לחיות בעציץ, עם מצע גן אוורירי במיוחד (אפשר להוסיף טוף לתחתית העציץ), בהשקייה שבועית בקיץ והשקייה דו שבועית בחורף (או ללא השקייה כלל בחורף).
אבל זה בתנאי שמש מלאה! אצלך, הם רוב היום בצל, ולכן המצע מתייבש לאט. ייתכן וצריך בתנאי צל השקייה כל שבועים - אולי אפילו שלושה... חשוב לזכור שהשקייה על מצע ייבש בלבד, ולוודא שהמים ניגרים מתחתית העציץ (מניעת מליחות), ולא להניח על צלוחית לאיסוף מים.

subatoi

New member
שתי שאלות של בורות ורצון להבין:

פעם אמרו לי שסוקולנטים אוהבים מים. זה נכון רק כשיש ניקוז טוב?
ואיך הם הסתדרו אצלי חורף או שניים, עם כמויות של מים?

בנוסף - האם הפסקת השקיה לכמה שבועות תעזור להם להתאושש או שמצבם אבוד?

galgalut

New member
סוקולנטים

לסוקולנטים יש יכולת לאגור מים. יש סוגים שבקיץ יהנו מהשקייה סדירה, כמו סוגי החלבלוב למיניהם, ויש כאלה שצריך להקפיד על השקייה מדוקדקת, כמו הליתופס וכד'.
רוב הגינה שלי היא סוקולנטים, ומה ששמתי לב הוא שככל שהעלים יותר גדולים, עבים ובשרניים יש צורך בתדירות נמוכה יותר של השקיה.
בכל מקרה יש לתת לאדמה להתייבש לגמרי לפני שמשקים שנית.
ובניגוד למיתוס, לרובם עדיף חצי שמש על שמש מלאה.
בהצלחה :)

א ב י ב ן

New member
הסוקולנטים שהבאת בתמונה הם "סופר לא רגישים"...

הזן עם העלים הגדולים מתרבה גם אם תשים עלה בודד באלכסון בקרקע. הוא יוציא שורשים
וענפון קטן. רק סבלנות היא שם המשחק, ותוך כמה חודשים יהיו לך עשרות שתילנונים
מהצמח. מניסיוני, הזנים הללו הם חזקים מאד, ולא ממשב בררניים בנושא ההשקיה.
כנראה שעברו שוק כלשהו, (חשיפה לשמש יוקדת לאחר ששכנו בצל, או לחומר כימי
כלשהו - אולי אפילו לדשן בעודף). מדובר בקרסולות למיניהן ואלה באמת צמחים שקשה
"להרוג אותם". https://www.google.co.il/search?q=ק...oWYZASKSM:&usg=__wmP5LGXsX9PlK9-kUMafPC4GM5c=

subatoi

New member
דשן לא היה, ריסוס היה בסביבה אבל לא עליהם.

בצד השני של האדנית אבל לא עליהם, וגם זה היה כבר לפני חודשיים בערך. שמש יוקדת פתאומית לא היתה. ואם הם לא מפונקים, אז אין לי מושג

הזזנו לצל כדי שתהיה להם שמש מאוחרת יותר ונרגיע את ההשקיה.

את הנטיה שלהם להוציא שורשים וענפון מכל עלה שנפל ונשאר על האדמה אנחנו כבר מכירים וזה ממש מגניב. מנסים להרבות אותם. צריך המון סבלנות אבל עושים את זה

א ב י ב ן

New member
אפשר כמובן לרבות מענפים אבל זה "קטלני" לבוגר.

ולגבי הסבל.. אין לי מושג מה קרה להם. ככל שאני יודע. הם חזקים וחסינים מפני כל (כמעט).

drorim69

Active member
לא מומחית לסוקולנטים אבל נדמה לי שהתלויים שלכם הם לצל

וסובלים מעודף שמש. העובדה שדוקא הצימוח הצעיר סובל יותר - מחזקת את החשד שלי.
תעיינו באתר של משתלת מלצר או באתר של משתלת שתיל, תנסו לזהות את הזנים שיש לכם ואם הם מתאימים ליותר שעות שמש או ליותר שעות צל.
שמש של שעות הצהריים היא השמש הקשה.
משעות אחה"צ ואילך, או עד שעות הצהריים, בערך עד 10:30 או 11:00 - אלו שעות שנחשבות שמש פחות קשה, תלוי כמובן אם אין גורם שמגביר קרינה בסביבה כמו ריצוף וכ'

לא הולכת על כיוון של מים - הם חיים אצלכם כבר מספר שנים ועובדה שהתפתחו והכל היה מאוזן עד עכשיו. מזג האויר באוגוסט היה קיצוני ויכול להיות שמה שהצמחים 'הסכימו' לסבול עד עכשיו הגיע לקו אדום...

subatoi

New member
תודה, לפי שתיל שניים מהם צריכים מעט שמש ומעט מים.

נזיז לצל, נמעיט בהשקיה ונקווה שעוד אפשר לאושש אותם.

למעלה