ניקוי טפטפות

mazior

New member
ניקוי טפטפות

אהלן
שאלה בעניין שמטריד אותי....בגינה 5 קווים פעילים. אחד קצר (גן ירק, לפני המדשנת), קו עצים (טפטפות נעץ) ועוד שני קווים מרכזיים (טפטוף, כל שלושים). כל הצינורות בני שנתיים. לאחרונה שמתי לב (ולא בזמן, שילמו את המחיר כמה ליריופות, דיכונדרה מוכספת והליכריזיום) שחלקים בקווים המרכזיים לא נותנים מים. היות וזה לא סוף הקווים, והיות והאזור שלי רווי באבנית, אני חושב שזו סתימה שמקורה אכן באבנית. אמנם שנתיים זה לא הרבה אבל לא אופתע אם זה בגלל המים פה (פרדס חנה). בנוסף, בגן הירק שמתי לב לכתמים לבנים בכמה נקודות טפטוף, שמעולם לא ראיתי קודם. אני תוהה האם יכול להיות שעקב עבודות תשתיתיות פה באזור (יש בנייה רצינית סביבי) המים הוצבו בלכלוך ואבנית. בכל מקרה, אין לי בעיה להחליף את המקטעים הפגועים, אבל 1 - חם!!! ו - 2 אני ממש לא אהיה מרוצה אם עוד שבועיים קטע אחר ייסתם, ואז עוד חודש קטע אחר ואני אמצא את עצמי רודף אחרי הזנב של עצמי (שהרי המים אותם מים והצינורות בני אותו גיל, ואותם צינורות). על כן התחלתי לברר לגבי ניקיון טפטפות והומלצתי להתשמש בחומצה זרחתית. לא מבין בזה, לא מוצא תשובות סבירו תשאינן מערבות נוסחאות...על כן ....

1. האם מדובר בחומצה מזיקה לצומח ולחי?
2. האם תזיק לנוגס בפירות ותנובת גן הירק?
3. על איזה ריכוז מדובר? כמה למהול במיכל המדשנת?
4. איך לטפל בטפטוף גן הירק שאינו מחובר למדשנת, כאמור?

תודה רבה...

ניקוי לטפטפות

בדר"כ ניקויי טפטפות מתבצע באמצעות מי חמצן שמוסיפים למי ההשקיה
החומר אינו חומצי ואף עשוי להואיל לשורשי הצמחים

mazior

New member
אני יודע שמי חמצן

טובים לניקוי הטפטפות מחומר אורגני, לא אבנית

avi5199

New member
נסה מלח לימון - חומצה ציטרית במקום חומצה זרחתית

אפשר לקנות בכל סופרמרקט, זה בא בצורת אבקה גבישית כמו דשן , זה בסה"כ החומצה שיש במיץ לימון ולא מזיקה לצמחים.

avi5199

New member
טפטפות נעץ אני מפרק ושם חדשות ואת הישנות משרה בחומצה.

קו טיפטוף עם טפטפות אינטגרליות צריך מדשנת או מתקן שבו אפשר להכניס את החומצה.
אני זוכר שיש הוראות באתר של נטפים.

u r i el

New member
כן.

אלא שבעת הזרמת מים בקו טפטפות עם מלח לימון כשיש במערכת מדשנת, אני מניח שצריך לאפשר זמן רב של מגע עם החומר כדי להשיג תוצאה סבירה ואם הקו ארוך ויש עשרות טפטפות צריך גם כמות רבה של החומר, האם מנסיונך זה בכלל יעיל ?

אין שום אפשרות לנקות טפטפות כאשר הן מושרות

אפילו בחומצה זרחתית

הטפטפת נסתמת מבפנים וע"כ חובה שחומר יעבור דרכה ולא סביבה.

avi5199

New member
בנוסף לא תמיד הסתימה היא מאבנית .

אני משרה בחומצת לימון ושוטף, אחרי כן נושף בהם כדי לבדוק אם הם נפתחו , חלק מתנקות, וחלק נשארות סתומות והולכות לפח.
לא עשיתי על זה דוקטורט.

אני לא מאמין בניקוי טפטפות וזאת לאחר תקופה שניקיתי אלפי

טפטפות נעץ מווסתות. המערכת המרכיבה טפטפת ופתח היציאה משתנים לאחר תקופת שימוש בעיקר בגלל חיכוך המים והמרחפים שבהם. אם חשוב לדייק בכמות וחשוב לחסוך במים נכון הוא להחליף טפטפות/צנרת טפטוף מובנה. מאידך נכון הוא לעשות חישוב כספי של עלות/תועלת

avi5199

New member
השיקול והכמויות והמחירים שונים אצל חקלאי, מאשר בגינה הפרטית

mazior

New member
אבי, קראתי דעתך בעניין המלח לימון בחיפוש בפורום טרם

שפרסמתי השאלה. תוכל בבקשה להרחיב לגבי
1. יחס החומצה והמים (כאמור דרך מדשנת)
2. האם יש כזה דבר "יותר מדי מלח לימון" מבחינת נזק לצמחים ועצים
3. כמה זמן לתת לקו לרוץ?

avi5199

New member
אני לא משתמש במדשנת , אנימפרק את הטפטפות הסתומות ומשרה אותן

במלח לימון ומים . (בערך כף מלח לימון בכוס מים חמים)
אצלי כל הטפטפות הן טפטפות פריקות ( טפטפות נעץ או טפטפות הברגה)
את הקו אני פותח בקצה ורק שוטף בלחץ מלא. (מפרק את הוסת לחץ לפני השטיפה)
באתר של נטפים תוכל למצא הנחיות לטיפל בקו שלם בעזרת חומצה ומיח חמצן וכ"ד. אני לא עושה את זה כך.
כשיש טפטפת סתומה לפעמים עדיף פשוט לתקוע טפטפת נעץ חדשה לייד הטפטפת הסתומה ולא להתעסק בזה בכלל.

באופן כללי חומצה לא מזיקה לצמחים אם היא לא באה במגע ישיר עם הצמח , באדמה יש הרבה אבני גיר שהחומצה מגיבה איתם ומתנטרלת מעצמה די מהר.
אם שמים יותר מידי חומצה ובתדירות גבוהה מידי יש סיכון של המלחה של האדמה , אבל אל תשאל אותי כמה , כי אני לא יודע.

dudi4321

Member
חומצה זרחתית מהולה זה דשן

מקבלים את זה אמנם במיכל של 70% שזה קטלני. אחרי דילול תקין זה טוב לצמחים. גם ימיס אבן קומקום ביעילות. לכמה למהול אני לא יודע.

למעלה