שאלה נוספת בעניין עץ זית - אבל עתיק

מאדמאן

New member
שאלה נוספת בעניין עץ זית - אבל עתיק

עץ הזית העתיק ששתלתי לפני כשנה וחצי סבל קשות מתולעת הקליפה. הוא הגיר נסורת ועליו הצהיבו וחדלו מלגדול.

המשתלה שמכרה לי אותו הציעה טיפול ואם הטיפול לא יעבוד - הציעה באדיבות רבה החלפה.

הטיפול לא הועיל ולא אכנס למה כלל ומה היה בו, אבל העץ נראה זוועה והמשתלה החליפה אותו בעץ יפייפה שנקלט היטב בינתיים וכולו לבלוב ושמחת חיים.

אבל כשהגיעו מהמשתלה לשתול את העץ החדש במקום הקודם הם הציעו לי להשאיר את העץ הקודם בפינה של החצר ולהביא מי שיעזור לי לשתול אותו, לנסות להציל אותו כי חבל להם להחזיר אותו למשתלה, הסיכויים שלו נראו להם אפסיים.
אני הסכמתי, העץ הישן הושאר במקום ואני למחרת בבוקר מוקדם התחלתי לשתול אותו באמצעות חפירה תחתיו על ידי צינור מים ועת חפירה עד שנראה היה לי שהתייצב ואז כיסיתי את השורש באדמה עד לגובה גזע. השקתי יפה מאוד ומה נאמר ומה נגיד העץ חזר ללבלב באופן שמעולם לא נראה אצלי ואנחנו עכשו שלושה חודשים אחרי השתילה מחדש והעץ רוקד מליבלוב.

אלא מה, שהעץ עכשו מלבלב גם מלמטה, המון ניצני חזירים פורצים ממנו החוצה ואני ממש לא יודע מה לעשות, האם לגזם את כולם ? או מאיזה גובה לגזם את החזירים ?
אציין רק שהעץ מלבלב גם מענפיו, מאות פריצות של ליבלוב ירוק ובשרני ותענוג לעניים.

אבל מה בקשר לחזירים ? להמתין לגזם מיד ?

אשמח למענה.

א ב י ב ן

New member
הסיפור שלך מוזר מתחילתו ועד סופו. ראשית, לא צירפת תמונות

וחבל. שנית. נראה שכל מה שחסר לזית הקודם הוא השקייה, כי עובדה שכשהתחלת להשקות כראוי, הוא לבלב.
ולגבי חזירים? מניין לך שאלה חזירים ולא ענפים שמעל ההרכבה? ואם חזירים ואם יש מספיק ירוק למעלה, תגזום.

מאדמאן

New member
תודה על התשובה

לדעתי העץ לא חסר השקיה במקומו הקודם. לדעתי הסיבה לעקה הקשה שהוא סבל ממנה היתה חור אויר תחת השורשים. אני מגיע למסקנה הזו כי השורש שלו כשהוא הוצא מהאדמה היה בצורת פיטריה מוזרה מאוד שיתכן שחלק ממנה לא נגע בקרקע. אני אשלח תמונות כשאחזור הביתה - אתה יכול לתאר לעצמך כמה שזה משמח לראות עץ אדיר מימדים כזה קם לתחייה.

א ב י ב ן

New member
אז הוא כן סבל מחוסר השקיה ולא משנה למה. היה נכון לחפור בור,

להניח את העץ ולהשקות תוך כדי מילוי האדמה, כך שהאדמה תתמלא כבוץ דליל. באופן שכזה,
המילוי הוא איטי אבל מלא. יתכן שבמקור הוא גדל על סלע ולכן השורש קיבל צורה שכזו. אבל דווקא
בשל כך, היית אמור לדאוג למלא אדמה בצורה הקפדנית ביותר. אבל מה זה חשוב? העיקר שהעץ עדיין חי,
ובנוסף גם זכית לקבל עץ חדש ונוסף..

מאדמאן

New member
היתה השקייה בכמות נכונב - אבל העץ לא יכול היה להגיע אליה

השתילה לא נעשתה נכון. הבור שנחפר ככל שהיה בהיקף ובצורה הנכונים לא נגדש במספיק אדמה וגם ההשקיה בצינור שנערכה שעות לא הצליחה. הזוי אבל זה המצב.

אני מצרף תמונות של העץ ושל החזירים והליבלוב

א ב י ב ן

New member
העץ יפהפה ובאמת שעליך לשמוח לאחר שניצל.

תן לענפים לצמוח ורק בעוד מספר חודשים תקצץ את החזירים. הוא חייב להטמיע ולהחזיר לעצמו מזון.

למעלה