התייעצות לגבי תדירות השקיית גינה

haimka80

New member
התייעצות לגבי תדירות השקיית גינה

שלום לכם,
ברשותי גינה כבת שנה הכוללת דשא דרבן המושקה 3 פעמים בשבוע 20 דק' ,
בנוסף בגינה עץ לימון בוגר ועצי פומלה ותפוז צעירים שיחי יסמין, ורדים וגינת תבלינים. המושקים באמצעות טפטפות כל יום 20 דק. העצים מקבלים בנוסף לטפטפות את ההשקייה מהדשא.
שאלתי היא האם ההשקיה נראת לכם מספקת? עדיף לשנות את השקיית הדשא ל פעמיים בשבוע 30 דק? להפחית את מנון הטפטפות?
הגינה נראת פורחת ובמיוחד גינת התבלינים.

תודה

חיים

כמה תשובות - השורה התחתונה שכתבת קובעת. היות ולמשך זמן

ההשקיה אין משמעות כי לא ידועה הכמות השעתית והאזור בו אתה גר. כלל האצבע אומר, מנת מים גדולה ומרווח גדול. כלל זה מייצר צמחיה בריאה היודעת להתמודד עם עקות שונות. בערבה הדרומית אני משקה דשא פעם בשבוע וטפטוף פעמיים בשבוע בהתאם לאידוי באזור. אני ממליץ לרווח השקיות ולהגדיל מנת השקיה בהדרגה תוך מעקב אחר מצב הצמחים

haimka80

New member
תודה. הגינה באזור השרון.

כמה זמן אתה משקה כל פעם?
אצלי הטפטפות הן מצינור חום של נטפים. לא יודע כמה בשעה? נראה לי ליטר וקצת.
חשבתי להוריד לפעמיים בשבוע השקיית דשא (מתזים) 30 דק? טפטפות להפחית ל4 פעמים חצי שעה כל יום? מה עם עצי ההדר, זה מספיק?

שוב תודה....

בלי לדעת ספיקה אי אפשר לענות

פרט לתשובה "תעשה ככה וככה".
עושים בערך,
הדשא נראה "בערך"
וגם חשבון המים הוא "בערך".
&nbsp
&nbsp
אם רוצים לדייק אז מחשבים ומתכננים קוים וממטירים בצורה מדויקת. בלי "בערך".
&nbsp
יש לי גינה באזור שלך שהדשא ביולי מושקה בה 78 דקות. אחרי חישוב מדויק. אם נדמה לך ש 78 דקות השקיה זה יותר מים מ30 דקות השקיה בקו אחר, אז אתה טועה.

dudi4321

Member
שמים כלי מתחת לטפטפת

סופרים בשעון נגיד 1/4 שעה ולפי נפח (של בקבוק ליטר או חצי ליטר אם אין משורה) מכפילים ב-4 ומקבלים ספיקה לשעה.

mazior

New member
לא מדויק בכלל, אם ישנו קו

ארוך, ייתכן ועד שכולו מטפטף עוברות כמה דקות טובות. אצלי בגינה זה כמעט 6. חצי שעה או פתיחה חד פעמית של שעה תהיה אינדיקטיבית יותר

dudi4321

Member
מדוייק? זה הכי מדוייק.

אז תשים מתחת לכל השש ותעשה ממצוע
ואם דקה לא יצאו טיפות? לא נורא הצמח יעמיק שורשים

פי שכבר כתבו השקייה ע"פ זמן לא אומרת דבר וחצי דבר לגבי הכמות

ראה להרחבה: http://eco-garden.co.il/index.php?m=ar&artd=5317
לגבי כמויות ראה טבלה טובה: http://eco-garden.co.il/index.php?m=ar&artd=2691
וכללית ברמת השרון ניתן להשקות מדשאה אחת ל3 שבועות אני בנגב משקה אחת לחודש (ראה תוצאה בתמונה)
היכנס לאתר יש שם שפע חומר בנושא: http://eco-garden.co.il/index.php?m=ar&artd=2792

המשך לשאול וובהצלחה

u r i el

New member
אם אני מבין נכון

כל הטבלאות הללו שאתה מפנה אליהן מתייחסות לגידולים באדמה. בעציצים זה כנראה סיפור אחר. נכון ?
לי למשל יש לא מעט פרחים ח״ש בעציצים ואם אינני משקה אותם יום יום ואפילו בתקופה זו של השנה הם מיד סובלים.

אין דין צמח בעציץ כדין צמח באדמה. אם התנאים מאפשרים ראוי

להקים קו השקיה נפרד לעציצים בפולסים קצרים ותכופים יחסית בהתאם לעונה ולצמח

כמובן כפי שכבר שמוליק כתב. ויש רק להוסיף שבעציץ יש להשקות

בעודף של כ- 20% לשטיפת עודף המלחים (הצמח לא זקוק לכל המלחיטם שבמים)

Guarden

New member
לא אהבתי את התשובות של חבריי המקצוענים

בגינה פרטית רגילה:
א. לרוב אין דרך פשוטה למדוד את כמות המים.
ב. לרוב יש חוסר אחידות גדול מאוד - אזורים מעט יותר מוצלים ואזורים שפחות, צמחים מסוגים שונים, עצים מסוגים שונים. כאשר כמות הקווים של ההשקייה מוגבלת למספר בודד.
לכן בגינה ביתית רגילה הדרך היא כן - לעבוד לפי שפת הצמח.

והתשובה שלי:
הדבר החשוב ביותר הוא "מרווח ההשקייה" - כדאי (אבל להגיע לזה בהדרגה), שהדשא והעצים יושקו במרווח גדול כל האפשר, הדבר יעודד צמיחה בריאה ועמידות. ממליץ בחודשים הבאים לאט לאט תוך ריווח הדרגתי להגיע למצב של השקייה של פעם בשבוע לדשא. לגבי צמחים עונתיים - כאן כן צריך אם נמצאים בשמש והאדמה לא כבדה, להשקות מידי יום. לגבי שיחים ורב שנתיים - לרוב לא פשוט להפריד מהעונתיים בגינה הביתית, אבל אם כן ניתן - להשקות פעמיים בשבוע.

איזה כמות -לדשא לדוגמא - כמות כזאת שבנקודת ההשקייה הבאה, הדשא רק מתחיל להיראות צמא, פשוט צריך להסתכל ולהגדיל עם ההתחממות ואם לא מספיק. מניח שכמו כמעט בכל דשא ביתי בצורה לא אחידה ובהצללה לא אחידה, גם אצלכם יהיו אזורים שיצטרכו תוספת ידנית או עם ממטרה מחוברת לצינור בלי קשר להשקייה המסודרת.

לצמחים - כמות כזאת שהם נראים טוב..... הזמנים שכתבת נראים הגיוניים בתור התחלה.... אבל חיבים להסתכל לראות את שפת הצמח להסתכל על האדמה ולעלות/להוריד בהתאמה.

אני חולקת על מה שכתבת

1. בגינה פרטית רגילה בטח שיש דרך למדוד את כמות המים.
אם זה מראש - כמובן שזה הכי טוב. מתכננים את כמות הטפטפות והממטירים והספיקה שלהם. הכי מדויק שאפשר
אם זה לגינה קיימת - בודקים מה ספיקת האביזרים - לפעמים זה כתוב על הצינור, או שפשוט מודדים מתחת לטפטפת בכוס מדידה במשך 10 דקות ומכפילים ב6.
&nbsp
2. בתכנון השקיה מקצועי למדשאה, דגש על "מקצועי" לא צריך "תוספת ידנית עם ממטרה מחוברת לצינור". מה פתאום?!?!? זה כל כך לא נכון.
&nbsp
3. מאיפה לך ש 30 דקות זה מספיק? כמה מים זה 30 דקות?! הרי במתזים זה כפול מממטירים עם אותו רדיוס... ומה יקרה למדשאה בגינה שלי שאמורה להיות מושקית 78 דקות (לפי חישוב מדוקדק) לו מישהו היה שם שומע בעצתך ומשקה רק 30?
&nbsp
&nbsp
&nbsp

Guarden

New member
הפעם :) אני חושב שהגישה שלך לא מתאימה

ראשית אם הובנתי לא נכון שהזמן שצוין מספיק אז ממש לא התכוונתי. צריך להשקות פעם בשבוע בזמן שיהיה אופטימלי. ומה הזמן הזה.... שרק ביום האחרון לפני ההשקייה הדשא מתחיל (לרוב בחלקו) להראות סימני צמא ראשונים.
לגבי ה 78 דקות זה מגוחך לטעמי. ראשית יש סטייה טבעית בכמויות המיים מהממטירים בין אזורים שונים בדשא - שאם ממש אבל ממש הקפדת בתיכנון ובביצוע, ויש גם כמות גדולה של ממטרות יהיו רק 10-20% (אחרת יותר). לכן אזור אחד צריך 68 ואזור אחר 84 לדוגמא. מה עוד שבטוח שיש אזורים מוצלים יותר ופחות (לדוגמא בשעות מסוימות מוצל על ידי הבית, או על ידי עצים) ... וגם כאן יש סטיות של עשרות אחוזים.
גם משבוע לשבוע -בשל שעות האור והטמפרטורה הממוצעת יש שינוי של אחוזים בודדים - ולכן אם רוצים רזולציית דיוק של דקות - צריך לשנות את האחוזים מדי שבוע (השבוע 68 ושבוע הבא 70 למשל).

בגלל הסטיות האלה הן בהשקייה, והן בהצלה לדוגמא - אפשר ללכת לחומרה ולהשקות 20-25% בעודף באזור מסוים, בכדי לא להגיע לחוסר באזור אחר. או לחילופין להשקות בצורה כזאת שעדיין יהיו אזורים שיחייבו תוספת.

Guarden זה שבהרבה גינות לא פועלים נכון לא אומר דבר וחצי דבר

שלא ניתן גם בגינה ביתית לפעול נכון. יש מדי מים מחברים מד מים נפרד לגינה במחיר של כיסא יפה בבית ואולי אפילו פחות, ויש קוצבים והשאר מיכל ענתה. ומאחר ואנחנו "מקצועיים" יש לנו תשובה טובה גם לגינה ביתית קטנה.

ראה את הקישורים שהבאתי

gimel123

New member
לטעמי 2 הגישות צודקות ומשלימות אחת את השניה

צריך לתכנן "על הנייר" ברמה הכי מקצועית ועל סמך כמה שיותר נתונים. לאחר מכן צריך לתקן בהתאם להתנהגות הצמח. עודף מים לדשא זה לא דבר טוב ולו רק מפני שזה גורם לצימוח יתר וליותר כיסוחים מיותרים. שום תכנון על הנייר לעולם לא ישתווה לתיקונים קטנים על פי המצב בשטח, מפני שאי אפשר להכניס את כל המשתנים (בייחוד את אלה שאינם צפויים כמו לדוגמה רוחות חזקות בזמן ההשקיה או טמפ קיצון או שורש של עץ שפלש מתחת לדשא, גוזל מים ואינו נראה) לנוסחה. אז לדעתי בכיף אפשר לכוון ל 52 דקות, ולהוסיף או להחסיר כמה דקות בכל פעם לפי הצורך. אפשר גם לרווח השקיה ע"י הוספת עוד יום למרווח או להפחית יום וכן הלאה...

שלום gimel123 אתה צודק בתחילת דבריך

תיכנון מקצועי ובהמך פעולה ע"פ "שפת הגוף של הצמח" (דוד שדה ז"ל משדה יעקב)
אבל השקייה ע"פ זמן לעולם לא תדע כמה השקת.
גם במערכת נתונה הלחצים משתנים.
לדוגמא מערכת שבכניסה יש עודף לחץ גדול עם בקר לחץ לשמירת לחץ נתון, אבל בהמשך יש עוד משתמשים במים שמשנים את הלחץ במערכת ההשקייה.
במערכת מבוקרת לחץ בכניה לגן אני משקה 13 מ"ק ל 100 מ"ר מדשאה בין השקיה להשקייה המנה קבועה משך זמן ההשקייה נע בתחום 10 - 15 שעות וזאת בגלל משתמשים אחרים במערכת אז כמה להשקות 10 או 15 שעות ?

gimel123

New member
עבודה ע"פ כמויות ולא ע"פ זמן בהחלט עדיפה מבחינת דיוק בהשקיה

אולי יום אחד ימציאו בקר השקיה ממוחשב לשימוש ביתי שעובד ע"פ כמויות בפועל וע"פ זה מכוונים אותו. כרגע מבחינת נוחות השימוש והעלות לגינה הביתית, מחשבי ההשקיה שעובדים ע"פ זמן נותנים נוקאאוט לכל שיטה אחרת.
&nbsp
בהחלט מומלץ להוסיף מונה מים בכניסה לראש המערכת על מנת לעקוב אחר הצריכה בפועל וע"פ זה לדייק.

למעלה