מנסיונכם: מרבה חלב הדסי (פוליגלה) יפרח בצל?

האנפה

New member
מנסיונכם: מרבה חלב הדסי (פוליגלה) יפרח בצל?

שוקלת לשתול אותו ליד קיר צפוני. יש אור אבל כרגע אין שמש ישירה. אולי בשיא הקיץ תהיה קצת שמש צהריים, אבל גם זה לא בטוח.
לדעתכם יפרח בתנאים האלה?

האנפה

New member
תודה לכם. נורא קשה למצוא לשם צמחים מתאימים

drorim69

Active member
הרבה צמחים מתאימים לצל מלא, במיוחד אם הוא מואר

ובמיוחד אם הוא מוגן מרוחות
תני פרטים על אזור ותנאי האקלים - איפה בארץ, איזו השקיה מתקיימת שם, כמה מקום יש לך (גובה ורוחב של צמחים שתרצי) וכד'.. וננסה לעזור

האנפה

New member
אה... זה קצת יותר מאתגר...

מדובר בשפלה הגבוהה, בחורף יש גם קרה וגם רוחות חזקות. אז הצמחים צריכים להיות עמידים לשני אלה.
&nbsp
הקיר הוא בעצם גדר שגובלת בגינה של השכנים. עד עכשיו היו לי שם שיחי לויקופילום, שהסתדרו מצויין עם שמש צהריים ופרחו יפה כל הקיץ. לאחרונה השכנים שתלו שיחים גבוהים והם מסתירים את השמש. הלויקופילום איבד בהדרגה את העלים התחתונים ונוצר מראה מכוער: שיח קירח למטה ומלא ופורח רק החל מגובה שני מטר. אני מחפשת תחליף, שיח ירוק עד שיראה יפה בצל אבל לא יישרף בשמש אם השכנים יחליטו פתאום לגזום את שלהם. רצוי מאד שיהיה גם חסכוני במים.

מורן החורש

מורן החורש נראה לי מתאים לכל הדרישות שלך: מתאים לשמש מלאה וגם לצל מלא, חסכני במים, עמיד ברוחות, מסתדר עם קור (במקומות גבוהים אין קרה, יש קור).
&nbsp

האנפה

New member
אכן מתאים ונמצא אצלינו הרבה בגינון הציבורי

רק מה לעשות - אני ממש לא אוהבת אותו.
ובחיי שיש אצלינו קרה. גם מדדנו פעם בגינה במסגרת איזה קורס וגם אגרונום מקומי אישר את זה.
&nbsp
שואלת ספציפית לגבי מרבה החלב: האם הוא יצליח יותר מהלויקופילום?

קרה

קרה יש רק בעמקים ובמקומות נמוכים, כאשר אויר קר גולש למטה ואויר חם עולה למעלה. אין קרה בהרים.

קרה יש גם בהרים. ודאי

הנה מויקיפדיה: "קָרָה או כְּפֿוֹר היא תופעה בה נוצר כיסוי של קרח כתוצאה מריבוץ של אדי המים (לחות). התופעה מתרחשת בראשי ההרים ובעמקים בלילה כאשר אוויר קר "גולש" מן ההרים למטה בשל צפיפותו הגדולה יותר... התפתחות קרה באזורים הרריים
כאשר מסת אוויר קר מגיעה אל אזורי הרים מתרחשת קרה. המערכת הסינופטית חזקה דיה כדי למנוע את היווצרותן של תופעות מקומיות. כאשר הרוח נושבת מתרחשות התקררות והתחממות עקב כיוון נשיבת הרוח ביחס לשיפוע הקרקע. אם כן, בפסגות ההרים הטמפרטורה הנמוכה ביותר"

לא מצליחה לפתוח - קבלתי רק את תוכן העניינים

אבל שני דברים:
א. בתחום הדעת שלי (שאינו גינון ואינו קשור), אחרי שנים של זלזול עמוק בויקיפדיה, הגיעו למסקנה שהיא לא פחות מדוייקת ממקורות אחרים. עדיין מומלץ לבדוק מקורות נוספים, אבל היא כבר נתפסת כמקור מדעי תקף (גם למחקר אקדמאי).
ב. פניתי לויקיפדיה רק כדי למצוא מקור כתוב. אני מיישוב חקלאי הררי. הקרה הייתה מאז ומעולם חלק מאקלים הבוקר...
אבל אולי אלה לא הגדרות מקצועיות.

Guarden

New member
מצורף צילום הדף מהספר מבוא-למטארולוגיה של האוניברסיטה הפתוחה

drorim69

Active member
מורן ריחני/מבריק גם יתאים

נראה אחר לגמרי ממורן החורש אבל מתאים ועמיד לאותם התנאים

drorim69

Active member
אולי תחשבי על שתילה של שכבה נמוכה

תשאירי את הלויקופילום ותוסיפי משהו מעניין לצל בגובה עד 1.0 מ' למרגלותיהם
למשל - דיאנלה מגוונת, ליריופה אברגרין ג'יאנט, דיאטס גרנדיפלורה (אולי לא יפרח בצל מלא) איריס לואיזיאני...

האנפה

New member
לא בטוחה שהערוגה רחבה מספיק לגם וגם

כרגע שתולים שם צמחים נמוכים - בעיקר חמציצים של טסונמי (כלומר הנכדים או הנינים שלהם). הם מתחילים לפרוח בדיוק כשהלויקופילומים מסיימים. אני חושבת שנדלקתי על מרבה החלב כי קראתי ששיא הפריחה שלו היא דווקא בחורף.
&nbsp
אני אבדוק את המורן הריחני. אשמח לעוד הצעות אם יש. ותודה רבה על ההשקעה.

מר טווס

New member
איך גורמים למרבה החלב ההדסי להתחדש אחרי כמה שנים?

למרבה חלב הדסי יש נטייה אחרי כמה שנים להיראות כמו "שלד" שפורח רק בחלקו החיצוני.
&nbsp
איך גורמים לו להתחדש? גיזום חידוש עמוק? (אבל כמה עמוק?)

drorim69

Active member
הנחיות גיזום באתר של מלצר- קיטום באביב

http://www.meltser.co.il/plant.php?id=2289&plant=מרבה-חלב (פוליגלה) - Polygala
אבל לא קטמת . . .
לא הייתי גוזמת אגרסיבי את כל הצמח בבת אחת אלא בהדרגה- שליש מהענפים עכשיו ורואה איך התגובה. את השליש הגזום הייתי גוזמת לגובה שליש ובהם מתחילה לטפל מעכשיו לפי ההנחיות
בשנה הבאה הייתי גוזמת את שאר הענפים קצת יותר מוקדם ואפילו קוראת באתרים אוסטרליים מתי עדיף מבחינת עונה (לא באיזה חודש כמובן), אולי בכלל עדיף בחורף.. אין לי זמן עכשיו לקרוא על זה

למעלה