האם לדשן עכשיו הדרים?

צחובסקי

New member
האם לדשן עכשיו הדרים?

עצי הדר שמתחילים עכשיו ללבלב. האם לדשן אותם או לחכות עוד חודש? אם כן, איזה דשן אתם ממליצים? (20-20-20?)

avi5199

New member
אני מדשן כל השנה ב 202020, אחת לחודש בערך.

לא בגלל שזה הדשן הכי טוב, או בגלל שזאת המלצה של משרד החקלאות או של מומחה זה או אחר ...
אלא בגלל שזה מה שאני יכול להשיג בעלות ובזמינות סבירה.
בכל מקרה התוצאות די טובות.
בכל מקרה כדאי להצמד להוראות היצרן ולדשן קצת בחוסר, ורק לא בעודף.

http://www.ecogan.co.il/?CategoryID=166&ArticleID=176

jeshu

New member
ניסיתי למצוא לך באתר של שה"ם
אבל החיפוש נעשה שם קצת קשה. אתה מוזמן לנסות שם (אם תצליח, אשמח אם תספר ליע איך לחפש שם כיום). הייתי מנסה להתקשר אליהם ביום א' ולבקש מספר של מדריך הדרים או לשאול איך לחפש באתר. מעבר לכך, נסה לשאול במשתלות הדרים ועצי פרי מתמחות (ולא במשתלות שרק מוכרות).
דישון בחנקן וזרחן בריכוז גבוה עשוי לדכא פריחה בעצים רבים.

כמה דברים

1. מה שנתנו לך מתאים למגדלים צפוניים בלבד ( עניין של תנאי גידול,זנים וכו).
2. בנוסף מדובר בפרדסים בוגרים ואתה לא אמרת מה גיל ההדר שלך ( דישון שונה
לצעירים ובוגרים).
3. בכל מקרה הדבר הכי נכון "שם" הוא שבהדשייה רצוי לחכות "להתייבשות" הקרקע.
( מדשנים עם ההשקיות הראשונות באביב...)
4. "בגדול" בפרדסים בוגרים אנחנו מתחילים עכשיו לדשן עם עלוומיד ואח"כ נעבור לחנקת אשלגן/"בונוס
( בעיקר באיזורים של אדמות כבדות).
5. לך אני ממליץ ללכת על דשן בפירוק איטי שמכיל גם מגנזיום ואבץ (שני חומרים שהדרים
סובלים ממחסור בשניהם, בייחוד הדרים שנמצאים על כנות מסויימות...ואתה לא אמרת באיזה הדר מדובר...).
6. אם מדובר בעץ צעיר לך על כמות קטנה של זרחן ( משהו שמזכיר את הדשן
23-7-23 ביחס בין המאקורואלמנטים...) אם מדובר בפרדס בוגר לך על דשן שמזכיר
את ה 13-2-46).
7. בסביבות יוליאוג ממליץ לך להוריד את רמות הדישון....

צחובסקי

New member
ל-נוף רועים

אני מודה שאינני מבין בסוגי הדשנים שהזכרת אך אני מודה לך על הטרחה וההסברים. "הפרדס" שלי בצור הדסה,קטנטן, ויש בו עץ לימון ותיק ומניב, פומלה ותיקה מסכנה שאיננה מתפתחת, שני עצי ליים ששתלנו לפני שנתיים (ואינם מראים רצון לגדול ולהתפתח), עץ מנדרינות שנשתל לפני עשר שנים באזור גרוע (אין שם הרבה שמש) ושני עצי תפוזים שקנינו לפני שנה במשתלת גבעת ברנר. עם בוא האביב אשתמש באוסמוקוט (דשן בשחרור איטי) אך השאלה האם גם להשתמש בדשן נוסף? דשן נוזלי? אם כן, מה בדיוק לדרוש בחנות הגרעין למשל? תודה רבה.

jeshu

New member
נשמע שאתה צריך ייעוץ קצת יותר מקיף מאשר איך לדשן
האם דישנת בעבר? איך אתה משקה וכמה? מהו סוג הקרקע? מהו עומק הקרקע? האם יש שם רוח וקר בחורף?

צחובסקי

New member
דשן להדרים

בעבר דישנתי ב 20-20-20 במינון נמוך וזה היה מזמן. בשנה האחרונה התחלנו לגנן ולארגן את השטח סביב הבית וגם נוספו שתילים חדשים. אנחנו בצור הדסה, אדמת הר כמובן, במקום קר (יש שלג בחורף) לעיתים גם רוחות חזקות. עומק הקרקע? אין לי מושג. ההשקיה היא בטיפטוף בתוספת צינור מים בימים חמים. השכנים מגדלים עצי הדר שונים כבר כמה שנים. זה ישמע מוזר אבל עכשיו כשבמישור החוף ובשפלה כבר נהנים מפריחה אביבית של צמחים שונים, אצלנו עדיין קר מאד והחורף נמשך.

jeshu

New member
למה שישמע מוזר?
אתם במקום גבוה, אז קר יותר.

איזה הדרים השכנים מגדלים? יש שוני בין הסבילות לקור (ועוד פרמטרים) בין מיני ההדרים. הלימון מצליח בקור גם בהר הנגב והשלג לא מזיז לו יותר מידי. גם בצפת ניתן לראות לימונים גדלים. צא לרחוב ונסה להגדיר את מיני ההדרים. נסה לראות אם הם שתולים במקום מוגן. האם הקרקע אצלכם גירית? (למיטב ידעתי לא, אבל זו שאלה חשובה).

צחובסקי

New member

avi5199

New member
הפרדס שלך בערך כמו הפרדס שלי מבחינת הגודל

אצלי עובד טוב מה שכתבתי למעלה.
אוסמוקוט גם יתן תוצאות טובות אבל יקח יותר זמן עד שתראה אותן.
יותר חשוב זה ההשקיה, הדרים אוהבים, וצריכים הרבה מים.
אני משקה כל השנה בהתאם ללחות הקרקע .(לא צריך למדוד רק לחפור קצת ולמשש )

למעלה