TeX/LaTeX/LyX - מי יכול להסביר

גיל14

New member
TeX/LaTeX/LyX - מי יכול להסביר

מה כל דבר מהרשימה לעיל, איך הוא קשור לאחרים, ואיך ללמוד איך להשתמש בהם כדי לכתוב שיעורי בית בצורה מסודרת?

RichardSmith

New member
סתם כאב ראש. ../images/Emo3.gif

http://en.wikipedia.org/wiki/TEX​
אתה כותב את הקוד ב notepad ואז ממיר בעזרת התוכנה ליצירת קובץ PDF שאותו אפשר להכניס ל WORD. TEX היה הראשון כמדומני. ניסיתי בזמנו אבל פחות אינטואטיבי, MATHTYPE יותר טוב.

the new L

New member
../images/Emo31.gif

MathType בהחלט לא יותר טוב. הכתיבה ב Latex הרבה יותר מהירה. החיסרון היחיד של Latex הוא שצריך להקדיש קצת זמן ללמוד לעבוד איתו.

the new L

New member
תשובה

תתחיל בלהתקי MikTex מ כאן בעיקרון אחרי זה אפשר להתחיל לכתוב אפילו ב notepad, אבל אני ממליץ שתוריד editor כלשהו. אני הכי אוהב את LeD, שניתן להורדה מהקישור הזה

Fingertip

New member
TeX/LaTeX/Lyx

הכל התחיל לפני... 30 שנה בערך? כשנות' (D. E. Knuth) הוציא מהדורה מתוקנת לאחד מהכרכים של ספרו המפורסם "The Art of Programming". התחיל אז בדיוק לעבוד עם דפוס אוטומטי או משהו כזה, והוא היה מאוד מאוד מאוד מאוכזב מהתוצאות. זה הוביל לכך שהוא חקר את כל נושא סדור הדפוס (typesetting) במשך כ-10 שנים ובנה שפת תכנות שנקראת TeX (יש לבטא את זה "טך"). אם שפות התכנות הרגילות שאתה מכיר מתרגמות את התכניות שלהם מקבצי טקסט לקבצי הרצה (exe וכדומה) אז TeX מתרגמת את התכניות שלה לקבצי פלט dvi, שמסוגלים להגיע לכל רמת דיוק של הדפסה שנחוצה. אחד המאפיינים השולטים של TeX הוא מערכת המאקרואים שלה. בעזרת המערכת הזו ניתן להרחיב את השפה TeX, שהיא שפה מאוד מאוד פרימיטיבית לשפות ברמות הפשטה גבוהות יותר. אם ב-TeX הבסיסית הפקודות הפרימיטיביות הן "הוסף רווח של 2 נקודות (points)", או "אם תחתוך את העמוד בנקודה הזו, תקבל קנס של 700 נקודות", אז בעזרת מערכת המאקרואים ניתן להוסיף פקודות כמו:
\theorem{Cantor's Theorem on Uniform Continuity}{if f is continuous in [a,b], it is uniformly continuous there.}​
שיתורגמו, למשל, לפלט:
Theorem 5.2: Cantor's Theorem on Uniform Continuity If f is continuous in [a,b], it is uniformly continuous there.​
בכל זאת, TeX מגיע עם אוסף של הרחבות בסיסי שנקרא plainTeX. הוא מאפשר כתיבה בסיסית ב-TeX ומאפשר מדרגה טיפה יותר גבוהה שממנה אפשר להתחיל לבנות את ההרחבות הרצויות. אחד המאפיינים המפורסמים של plainTeX הוא האופן שבו ניתן לשלב נוסחאות כחלק בלתי נפרד וזהה לטקסט. לדוגמה:
The sum of the arithmetic sequence $1 + 2 + \ldots + n$ is: $$\sum_{i=1}^n i = \frac{n(n+1)}{2}​
יראה (הרבה יותר טוב ממה שזה נראה כאן):
The sum of the arithmetic sequence 1 + 2 + ... + n is: n.......n(n+1) ∑ i = ----------- i=1.......2​
אחד הייתרונות של TeX על מעבדי תמלילים כדוגמת Word הוא שהוא מאפשר לשמור על המבנה הלוגי של התוכנית. בא נסתכל איך היינו ממשים את הדוגמה על המשפט של קנטור בוורד. היינו צריכים להתחיל פסקה חדשה, להוסיף מספור אוטומטי, לכתוב את הכותרת, להדגיש אותה. לרדת שורה ולכתוב את תוכן המשפט. את כל זה נצטרך לעשות בכל פעם שנרצה להוסיף משפט. לכן, כדי לחסוך עבודה, נהיה חכמים ונוסיף פקודת מאקרו (של וורד) שתעשה את כל זה בשבילנו. עכשיו כתבנו 50 משפטים, והבאנו את הספר שלנו למעצב גרפי. הוא הסתכל על הספר ואמר שהעיצוב נוראי, ושצריך להעיף את כל הנקודותיים מהכותרת, לשנות את הגופן של הכותרת לגופן אחר (ששונה מהגופן הרגיל של הטקסט) ולהוסיף רווח יותר גדול בין הכותרת של כל משפט לגוף המשפט. מכיוון שוורד לא באמת זוכר את האופנים השונים שבהם הפעלנו את המאקרואים ועל מה בדיוק הפעלנו כל מאקרו, נצטרך לעבור משפט משפט ולשנות אותו. רוב הסיכויים שתהיה לנו טעות היכנשהו. ב-TeX נצטרך פשוט לשנות את ההגדרה של \theorem, מכיוון שבתוכנית שלנו אנחנו אומרים בדיוק מה זה כותרת המשפט, מהו גוף המשפט וכו'. בגדול, אם אתה משתמש בו באופן חכם, TeX מאפשר לך לכתוב מסמכים ארוכים בצורה גמישה יותר ועקבית יותר, ובהרבה מקרים גם נאים יותר מאשר בוורד. אחרי שגמרתי את ההלל על TeX, אזכיר חסרון משמעותי שלה: אפילו ההרחבה plainTeX היא בסיסית למדי, והשפה עצמה אינה מאוד מבנית. לכן בשנות ה-90 כתב בחור ששמו Leslie Lamport אוסף של הרחבות לשפה שנקרא LaTeX כלומר Lamport TeX. ההרחבות האלה יוצרות ממשק אחיד מבני ונוח יותר לשפה, למשל הדוגמה שלמעלה תהפוך למשהו כמו:
\begin{theorem}[Cantor's Theorem on Uniform Continuity] if f is continuous in [a,b], it is uniformly continuous there. \end{theorem}​
אבל אחד היתרונות המובהקים של LaTeX הוא האופן הנוח שבו הוא מאפשר לפרק את המערכת למודולים. כלומר, אפשר לכתוב תכניות ולהשתמש בהן באופן נוח בתוך תכניות אחרות. דוגמאות למארזים כאלה: מארז לציור עצים, מארז לכתיבת תווים, מארז לטבלאות מעוצבות, מארז לסימנים מתמטים וכו'. לבסוף, LyX הוא ממשק גרפי ל-LaTeX. כלומר, הוא נראה קצת כמו וורד, אבל הוא מנסה לשמור גם את המבנה הלוגי של המסמך שלך, ובכך להנות משני העולמות. אין לי הרבה ניסיון איתו, אז אני לא יכול להרחיב יותר. נסכם בגדול: TeX זו השפה הבסיסית. אתה יכול להקביל אותה ל...C נאמר. (רק שהיא קצת יותר טובה מ-C לדעתי
) את השפה הזו תכנת TeX מתרגמת לשפה בסיסית יותר שנקראת dvi אותה אפשר להקביל ל... אסמבלי נאמר. מ-dvi אפשר לפעמים להדפיס ישירות, להעביר ל-pdf, ps, gif וכדומה. את השפה TeX הרחיבו בעזרת מערכת המאקרואים לשפה שנקראת LaTeX (את זה כבר אי אפשר לעשות ב-C
). היא שפה יותר מובנית מ-TeX. לבסוף בנו ל-LaTeX ממשק גרפי שנקרא LyX שלחלק מהאנשים הוא יותר נוח. בעיקר אם אתה לא רוצה ממש ללמוד LaTeX. לוקח קצת זמן ללמוד את השפות האלה, ובהתחלה המסמכים שלך לא יראו טוב כמו בוורד. אבל ככל שתתקדם תוכל לכתוב יותר דברים בפחות זמן באיכות גבוהה יותר. בעיקר אם אתה לומד למחזר דברים. (אם במטלה 11 מצאתי דרך מקוצרת לכתוב משהו מסובך, אין שום סיבה שאני אחפש מחדש במטלה 15. אני יכול פשוט למחזר את הקוד בעזרת מארזים.) דרך אגב, זה לא הכרחי לדעת TeX בשביל לכתוב ב-LaTeX, אבל זה יכול טיפה לעזור להבין את ההתנהגות של המאקרואים שלך
. מקווה שעזרתי, אהד.

נצחיהTT

New member
../images/Emo127.gif הודעה מעולה

תיכנס לשאלות הנפוצות (ואולי גם כמאמר). חידשת לי ושמחתי לקרוא. אני חייבת לומר שכבר בהתחלה של LEATEX התוצאה נראית טוב מאוד. אחר כך היא משתפרת יותר, אבל העיצוב שהוא נותן, משווה גם לשטויות הכי גדולות מראה "מתמטי רציני". בנוסף כתבי עת שמפרסמים מאמרים ישמחו מאוד לקבל אותו בלתך כי זה מקל עליהם את ההורדה לדפוס. ב ואני חייבת להוסיף משהו על WYSIWYG זה קיצור כדי לומר what you see is what you get וזה מה שמנסים לעשות ב- word - כלומר הדף על המסך נראה בדיוק כפי שנראה הדף שיוצא במדפסת. זה מאוד קל לעבודה, אבל מסתיר המון מידע (סימונים למחשב ולמדפסת) שאתה לא רואה. לוקח זמן להתרגל למשהו שהוא לא WYSIWYG ושודרש previewer כדי לראות מה אתה הולך להדפיס, ולדעתי בעיקר בשביל זה הוציאו את ה-lyx כדי שאפשר יהיה לראות על המסך פחות או יותר מה הולך לצאת.

גיל14

New member
../images/Emo51.gif רבה, גם ללירן!

עזרתם לי מאוד. איך זה מסתדר עם עברית?

Fingertip

New member
../images/Emo26.gif

פחות טוב מאשר עם אנגלית, אבל אפשרי. מצ"ב קובץ לדוגמה. אני מוכרח להודות שהוא לא הקובץ הכי יפה שעשיתי, מהסיבה הפשוטה שהוא נועד בתור נספח להודעה בפורום, ולכן לא השקעתי יותר מדי בעיצוב שלו. אם אתה כן מעוניין להתחיל עם זה (זה דורש יחסית הרבה!), אפשר לעבור למסרים. אהד.

למעלה