טריקים אלגבריים

SPEiDy

New member
טריקים אלגבריים

שלום, חשבתי לפתוח אשכול אם כל מיני טריקים אלגברים שיכולים לעזור למשל כמו : x^2+y^2=(x+y)^2-2xy וכל מיני כאלה הצבות ושטויות איזה טריקים יש לכם ???

יש לי טריק ענק . . .

1 + 1 = 2

אני הייתי מציע ש...

עם כל טריק שמישהו מוסיף הוא צריך לצרף תרגיל שהטריק יעזור לו לפתור ושאי אפשר בלעדיו, או לפחות שיסביר איך אפשר להשתמש בטריק. תרגיל לדוגמא לטריק הראשון: x^2+y^2=(x+y)^2-2xy בפונקציה ריבועית נתון:
-b/a=9 c/a=20​
חשב את x1^2+x2^2 הנתון הראשון מייצג את סכום הפתרונות של משוואה ריבועית, לכן: x1+x2=9 הנתון השני מייצג את המכפלה של שני הפתרונות, לכן x1x2=20 לפי הטריק שלמעלה: x1^2+x2^2=(x1+x2)^2-2x1x2 x1^2+x2^2=9^2-2*20 x1^2+x2^2=81-40=41

DarkCrystal

New member
טריק אלגברי

(aw - bx - cy - dz)² + (ax + bw + cz - dy)² + (ay - bz + cw + dx)² + (az + by - cx + dw)² = (a² + b² + c² + d²)(w² + x² + y² + z²)​

the new L

New member
טריק מגניב (ליודעי לינארית)

למי שיודע אלגברה לינארית, להלן טריק מגניב: נניח שנתונים לכם שני פולינומים f ו- g ואתם רוצים לדעת אם יש להם שורשים משותפים. כל מה שצריך לעשות הוא לחשב את הדטרמיננטה של מטריצת סילבסטר (קוראים לזה eliminant של הפולינומים), וקל להוכיח שלשני הפולינומים יש גורם משותף לא טריוויאלי אם ורק אם הדטרמיננטה הזאת היא 0.

עריסטו

Active member
חידה

מיצאו דרך נוספת לדעת האם לשני פולינומים יש שורש משותף.

1ca1

New member
עוד טריק בעניין

יש לכם פולינום מעל שדה כלשהו, ואתם רוצים לדעת אם יש לו שורשים מריבוי 2 ומעלה, אז כל השורשים שלו מריבוי 1 <=> GCD(f,f')=1, כאשר אנחנו מסתכלים על הנגזרת כפעולה פורמלית (סה"כ מדובר מעל שדה כלשהו)

the new L

New member
ובשביל לדעת

אם יש לf ול f' שורשים משותפים (שבעצם ככה בודקים אם יש לו שורשים מריבוי 2 ומעלה) - חוזרים למה שאמרתי למעלה, ומחשבים את האלמיטנט של f ושל הנגזרת של f

1ca1

New member
תראה

בכל מקרה, מעל שדה עם מציין אפס, כל פולינום הוא ספרבילי אז מעל Q וכו' זה כבר סיפור גמור. וןמעל שדות ממציין סופי, בד"כ ע"י גזירה קל לראות שאין שורשים משותפים (סה"כ מתעניינים ברוב המקרים בהרחבות גלואה שהן כידוע ספרביליות)

srulikbd

New member
הפנייה לאתר...

חוץ מהטריק הזה, יש באתר הזה הרבה שאלות שמצריכות טריקים בפירוק לגורמים ועוד כל מיני, אבל אני לא זוכר הכל וגם לא הייתי רושם הכל אם הייתי זוכר, פשוט פתרו כמה בעיות

TUCG

New member
וואי.

זה אחד מהדברים הכי מגניבים שראיתי בחיים שלי. זה לא דורש הרבה ידע, אבל זה ממש דורש ראש פתוח... פשוט מגניב (אני מדבר על הדרך הפשוטה שפורסמה בסוף הדיון)

srulikbd

New member
כן דיי

אבל אני מאמין שיש עוד הרבה טריקים דומים, פשוט כאן הם עשו שימוש בנוסחא הידועה של פתרון ממעלה ריבועית, במקום לעשות את כל הדרך עד אליה...בטח יש עוד טריקים שמקטינים את המעלה של הפונקצייה...

1ca1

New member
עוד טריק נחמד

למרות שהרבה אנשים יודעים שאפשר לקבל אותו בדרכים שונות. ידוע כי בהינתן n+1 נקודות במישור (שונות בערך הx) אזי עובר פולינום אחד ויחיד דרכם (אפשר להראות ע"י פיתוח לגרנז' או הפרשים מחולקים וכו'), אני רוצה להראות כאן שיטה שאפשר בעזרת לקבל את המקדמים של הפולינומים כפתרון מערכת משוואות לינאריות
(1 x0 ... x0^d ) (a0) = (f(x0)) (1 x1 ... x1^d ) (a1) = (f(x1)) (.....................) (..) = (f(xi)) (.....................) (..) = . (.....................) (..) = . (1 x(n+1) ... x(n+1)^d) (an+1) = (f(xn+1))​

עריסטו

Active member
שימו לב שאכן המטריצה באגף השמאלי

היא מטריצת Vandermonde, והיא סינגולרית אם"ם שניים מהאיקסים שווים, שהרי רק אז אין פולינום העובר דרך הנקודות.

למעלה