טוף... אחרון ודי...

אגב, מחקר על הקשר ההפוך בין התחממות לפד"ח ראיתי כבר לפני

11 שנים באוניברסיטת ת"א. נדמה לי שאפילו כתבתי על זה בפורום..
שביב סבבה, אבל הוא לא היחיד בקהילה המדעית הישראלית שלא קונה את הגורם האנושי בהתחממות כגורם דומיננטי. ולא אמרתי כלום על פורת..

refael22

Member
לא יודע. רק תזכיר לי בבקשה רק מתי היה לנו חורף מעל הממוצע?

הן 2013 והן 2015 היו גבוהות מהממוצע בשקלול ארצי

הבעיה בשנים האחרונות היא שכמויות המשקעים במרכז ובדרום גבוהות בהשוואה לצפון, ונוצר שם גירעון הידרולוגי שאינו קל לגישור, אבל עשוי להיות תוצאה של תנודה טבעית לחלוטין.

נכון שמדברים הרבה על התחממות גלובלית והפחתת כמות המשקעים כאילו הן בהכרח הולכות יד ויד, אבל המחקר שנעשה בשירות המטארולוגי מצביע על התמונה ההפוכה - שלמרות מגמת ההתחממות בעשורים האחרונים(שמתבטאת גם בעלייה במספר אירועי השרב), כמות המשקעים ותפרוסתם *לאורך זמן* אינה משתנה מהותית.

ישנה ציפייה תאורטית להצפנת תא האדלי. אני חושבת שבמצב כזה היינו רואים הצפנה של מסלולי השקעים, כך שההתייבשות תתבטא קודם כל בנגב ובמרכז, ורק לאחר מכן בצפון הארץ.

במקום זאת, אנקטודלית נראה שבשנים האחרונות יש יותר מידי מופעים של שקעים דרומיים יחסית, מה שלכאורה לא מתיישב עם הטענה לשינוי אקלימי שנובע מהצפנת תא האדלי.

ההבדל אגב בין חורף מתחת לממוצע לממוצע+ הוא קטן משנדמה. תנועה מעט אחרת של הוורטקס בסוף פברואר היתה עושה כאן מהפך.

guprnds

Active member
התחושה שלי היא

שהשקעים מעמיקים מעט מערבה ממה שהיה בעבר והתוצאה היא התמערבות המשקעים. אבל זו רק תחושה ויתכן שאני טועה.

למעלה