קצת תמונות מיום שישי החגיגי

קצת תמונות מיום שישי החגיגי

יום נהדר אתמול בצפון .
לאחר שכבר ביום חמישי ירדו גשמים עזים כל היום ,
גשמי יום שישי הביאו לזרימות מרשימות ביותר .
בתוספת קיבלנו גם שלג נחמד בהרי הצפון (רק נחמד , לא יותר..)
נתחיל עם המירון שם ביקרתי בסביבות עשר בבוקר.
כמובן שהעליה לחלק העליון היתה חסומה כי למה לתת לאנשים להנות ?

מד הטמפרטורה ברכב הראה 1 מעלה

אבל לעיתים ירד ממש שלג נקי ויפה. (רק לעיתים)
לרוב היו משקעי קרח עם גשם .

Fast Kars

New member
מרשים

לא מבין מה הקטע של הג'יפסטרים לטנף נחלים זורמים ברכבים המעופשים שלהם. שמח שלפעמים הם נסחפים

"נחל כרמיאל" בשיאו

זהו אחד היובלים של נחל חילזון הגיבור
אשר ניצח כמה ג'יפאים לא ממש חכמים והפך את כלי הרכב שלהם לדגים.

לבסוף , רכס המירון מושלג

ככה זה נראה מביתי במכמנים.
סה"כ מערכת נהדרת עם כ 100 מ"מ.
ינואר גם הוא נהדר עם 266 מ"מ.
וסה"כ עונתי 429 מ"מ , כל זה להזכיר עם תחנה "קמצנית" אני חושד שהיא מזייפת כלפי מטה בכ 10%.
בכללי מצבנו לעונה טוב מאד , ינואר כיסה את המינוס של דצמבר.
מה גם שנראה שזו לא היתה המערכת האחרונה של השנה.
ובכל זאת בפינת הפולני....
17 ימי משקעים מתוך27 והכנרת מדשדשת.
יורד הרבה יותר מדי גשם על קו החוף וברצועה של צפון השרון , עמק חפר , גליל תחתון...
הגליל העליון ואגן הכנרת לא ממריאים.

איזה כיף של תמונות. תודה רבה!! אנחנו היינו בקיבוץ גבעת חיים

היכן שירדו 170 מ"מ בשלושת הימים האחרונים, שלוליות ענק בכל מקום... ממש משיב נפש.

haimb100

New member
נו טל, אז אני מבין שקיבלת לא רק 170 מ"מ, אלא כיאה למישור

החוף ועוד יותר כיאה לשרון, הרבה עוצמות, ברקים, רעמים וברד, מה שתמיד אני מתלונן שחסר אצלי. חבר שלי מכפר יונה דיווח גם בחמישי, אבל בעיקר בשישי בבוקר - אחה"צ על הרבה ס"ר, ברד וכמויות גשם מסחריות

אז אצלי הייתה מערכת מצויינת, כאמור 114 מ"מ, המון שעות של גשם, אכן פרוד סוף סוף, כפי שעופר העלה, זורם בכל עוז (יש לי תמונות מעולות, אולי אעלה אח"כ) עשינו ממש טיול לאורך הנחל בגשם של כמעט - 40 דקות וגם הספקנו לראות קצת סופת שלג (רטוב, אבל שלג) לא רעה בכלל...חזרתי מרוצה עד הגג, אני והבן הגדול. אגב, בחמישי בערב, עברתי דרך הנחל עם הבת, בחושך ובגשם יצאתי לבדוק אם יש זרימה, הייתה זרימונת קלה ביותר, אבל ידעתי שבבוקר סוף סוף זה יגיע. למיטב בדיקתי והמעקב שלי, 4 שנים וכמעט 9 חודשים שהנחל לא זרם.
אבל דבר אחד, כמובן לא היה, לא היו אצלי ס"ר. איך יורדים 114 מ"מ בלי רעמים ? לא הכרתי את זה מהחוף

מאט 2

New member
אצלנו היה כמו בהר. לא הרבה ס"ר ולרוב גם לא כמויות שעתיות

מטורפות כמו בשרון, במרכז ובאשדוד אבל בהחלט היה הרבה גשם.
אין ספק שרוב סופות הרעמים מתמקדות דרומית לכרמל מאזור זכרון ועד רפיח. אולי פעם גם צפונה משם היו הרבה אבל זה כבר לא המצב בעשורים האחרונים.

haimb100

New member
מעניין שבמפת חברת החשמל שהעלה פעם רונן, השיא שמור למפרץ חיפה

אבל גם אני משוכנע, שדווקא דרום הכרמל והשרון הם המובילים עם כמות ס"ר, הברד והעוצמות, אפילו יותר מחיפה- נשר.
נכון, כל מישור החוף, וגם הדרומי (עם הרכבות הייחודיות שלו) אבל בשרון ובדרום הכרמל יש איזה משיכה, מעבר לממוצע לעוצמות, ברקים, רעמים וברד, מה שנקרה פעם "בועת ברנע".
&nbsp
לאו דווקא יורד שם יותר בכמות, אבל בהחלט באיכות, אני כמעט משוכנע, ואגב את זה אני זוכר אפילו בעבר הרחוק.

haimb100

New member
אבל מאט,

ההבדל בין מפרץ חיפה לשאר החוף, לדעתי הוא בין מערכת למערכת, אתם משלימים את החסר בזמנכם החופשי.
אצלנו, ויש לזה הסברים טופגרפיים ואקלימיים, כנראה, באמת שכמעט ואין ס"ר בכלל.
אולי ידעתי את זה, אבל רק כשנחשפתי לפער הזה מאז המעבר צפונה, הבנתי שזה כל כך משמעותי. כל עוד גרתי במישור החוף, לא העליתי על דעתי שהפער כזה משמעותי, במיוחד בצפון, כנראה שרכס ההרים פשוט "משטח" את העננים באיזור שלי (דרומית אליי, בגליל התחתון ובעמק יזרעאל, יש הרבה יותר, אפשר לראות את זה תמיד באנימציית מכ"מ, וברור שגם בגליל העליון)
עוד דבר מעניין, אם כבר יש רעמים אצלנו, אז מעבר לאלו של קונבקציות צהריים בימים "חמים יחסית" וזה בסה"כ אירועים חריגים ונדירים, במיוחד בעונות מעבר, ובדר"כ לזמן מוגבל, שאר ס"ר כמעט תמיד, באירועים למשל של ר"ע (כמו ב18-19 לחודש) כמעט כל ס"ר הם בין חצות (לפעמים מקדים ל-11 בלילה) לבין הזריחה. את זה אני אומר בוודאות אחרי מעקב של 8 שנים. הס"ר מתחילות מאוחר ומסתיימות כמעט לחלוטין לקראת בוקר. ואל ברור לי ההסבר לזה.
שוב, אני מדבר על הצד המזרחי, לא על הגליל המערבי (משם אני שומע לפעמים רעמים רחוקים בבוקר, או בערב).ושוב אין הרבה אירועים כאלה (זה בעיקר באירועים של שקעים עמוקים)

עוד דבר, שהעלת גם אתה, זה העניין המוזר הזה, שבאירועים שבהם החלק הכי דרומי מקבל רכבות עם ס"ר, העננות מול חופי הצפון, מלאה גם היא בס"ר, אבל אז הס"ר נעלמות כשהעננים נכנסים לחוף, וכשהשרון/מישור החוף הדרומי/ מרכזי חוטפים, אצלנו הגשם יותר רציף ופחות חזק, גם במישור החוף הצפוני, או כמו שאתה נוהג לאמר, כשרוצים עוצמות, הגשם צריך להיות מהצפון ועד הצפון.

וכל זה לא גורע, ממה שאמרתי בהתחלה, אין תלונות, הייתה מערכת לעילא ולעילא מכל היבט אפשרי

בהקשר הזה אני רואה ממש הבדל אפילו בין רמת הגולן לשומרון

כשגרתי בשבי שומרון היו יחסית לא מעט ברקים ורעמים.
זה ישוב בגובה כ-350 מטר אבל בלי הרים משמעותיים ממנו ועד הים וסדר גודל של כ-30 ק"מ מהים. מעליו ממזרח נמצא הר עיבל (940 מטר). הישוב נמצא למעשה על אצבע שיורדת מרכס הר עיבל.
בגולן אני לא רואה ושומע כמעט בכלל ברקים ורעמים.
הבדל גדול לא רק לעומת מישור החוף אלא גם לעומת מה שחוויתי בשומרון...

haimb100

New member
לחלוטין. רואים את זה גם במכמ

בצפון, כנראה בגלל הרכס המשמעותי, הרעמים פשוט נעלמים ממזרח לקו כרמיאל.
אני נמצא כ-30 ק"מ מהחוף, דומה למשל למודיעין, אבל שוב למודיעין אין רכס ממערב. ובמודיעין בוודאי שיש יותר ס"ר מאצלי.
&nbsp
אני לא הכרתי תופעה כזו ברחובות/גדרה/פתח תקווה/תל אביב/איזור קרית גת (עבודה/לימודים/מגורים/צבא) של אירוע, בסדר גודל של האירוע של שבוע שעבר (ואפילו אירוע בסדר גודל של ינואר 2013, לצורך הדוגמא) שיורדים מעל 100 ואפילו מעל 200 מ"מ במערכת, כמעט בלי רעם אחד. (
חפרתי, חרפתי, אני יודע, סליחה ומחילה מכולם
, אני פשוט אוהב רעמים והם נעלמו במעבר לצפון)

מאט 2

New member
אמנם עם תחושות לא הולכים למכולת אבל המפה שרונן העלה

בזמנו לא התאימה לי למציאות כבר אז... קל וחומר היום. מבחינתי ללא ספק אזור חדרה-הרצליה זה הצנטרום של הפעילות החשמלית והמבולית של המדינה.

לגבינו - לא זוכר מתי לאחרונה הייתה מערכת משמעותית שהיינו השיאנים. תמיד יש מקום אחר עם כמויות גבוהות יותר... אבל בדרך כלל אנחנו במקום טוב ולכן בסיכום הכללי אין תלונות
.

צריך לזכור את העניין הבסיסי עם ס"ר... באזורנו, עם הריחוק מהים תדירותן הולכת ופוחתת ועוצמות הגשמים יורדות בהתאמה. רמת הגולן היא למעשה תבנית נוף "שקולה" להרים במערב ירדן (מישור - שפלה - שדרת הר מרכזי - בקעה - רמה/הר). רמת הגולן והרי ירדן הם האזורים הגשומים "האחרונים"... ממזרח להם יש מדבר אינסופי, ולכן זה לא מפתיע שאין שם כמעט ס"ר, בוודאי בהשוואה להרי השומרון.

ולסיכום - אני עדיין תומך בדעה שאנחנו צריכים רק מערכות מהצפון עד הצפון
בשביל לקבל את צבעי ה"שישו ושמחו" במכ"ם גם אצלנו. אני עומד להסתכן בחרם מצד רופן, אבל אם אפשר גם לייבש את זכרון וסביבותיה כדי שלא יסתנן לשם איזה אדום אז מה טוב
.

למעלה