החיזוי בחורף אצלנו קשה? נסו לתת תחזית באלפים אפילו ל24 ש'

refael22

Member
החיזוי בחורף אצלנו קשה? נסו לתת תחזית באלפים אפילו ל24 ש'

הבן מסתובב באלפים ומבקש תחזית. לכו תתמודדו עם גשמים אורוגרפים משעות הצהריםהתפתחויות מקומיות שאפילו מכמ גרמני ושווצרי לא מספיק לזהות. השמט שלהם פותר את זה בצורה פשוטה: 30% סיכוי לגשם. מה זה אומר לעזעזל ?

guprnds

Active member
30% סיכוי לגשם:

מתוך עשר עולמות זהים מקבילים בשלוש מהם יירד גשם במקום ובזמן בו בנך (בשלושה עותקים) מטייל. מה לא ברור כאן?

אוף , כמה שאתה צודק !

לאחר שנים של שיטוט באלפים הגעתי למסקנה שעדיף להיות חזאי בישראל.
כאשר האזור תחת השפעת רכס ואטוספירה יציבה הכל פשוט ואין גשמים.
קצת אפקיות או אי יציבות ומתחיל הבלגן...
בוקר יפה יכול להפוך בצהרים לטיפטוף קל ובערב לסופה עם 20-30 מ"מ .
המדהים הוא ההבדל בין מקומות קרובים . לדוגמה שאמוני וקורמיאר שתי עירות משני צידי המונבלאן. יכול להיות מצב בו בעירה אחת יש יום גשום מאד ובשניה יום יפה ויבש הכל תלוי בכיוון הרוחות המטפסות על ההר ( או יורדות ממנו).
עוד דבר מעניין בהרים הגבוהים , רוחות אנכיות מענן מפותח.
מי שלא חטף זרם אוויר עולה במעלה ההר תחת ענן סערה לא יבין את העוצמה.
20-30 קשרים משום מקום בהפתעה גמורה.
בכלל, בהרים צריך לתת הרבה כבוד למזג האוויר...

ר ו פ ן

New member
הזכרת לי חוויות דומות מהארץ ! כן, ממש כך

אוהב את הצפון אבל.. מאוד לא כל כך את ה'רמה'. יותר נכון את העלייה לרמה.
החוויות מכל מיני 'טיולים' במהלך הסדיר כגולנצ'יק..
מתחילים מלמטה.. וכמובן עם חולצות בלבד, כי 'מההליכה והעלייה מתחממים'.
עד שמגיעים ל'תכלס', ל'עין פיט' או 'זעורה' או 'גבעת האם' או 'תל פאחר' (גם 'מעלה גמלא' מלמטה.. נו, נעזוב זה..
)
ואז.. 'הפסקה מתודית'. הגנרלים "'עושים חושבים"' ואנחנו.. צמודים לאיזו טרסה עם מפנה מערבי והרוח שעולה.. מתגברת ומתגברת. לא חשוב אם יורד גשם או לא..
הרוח שמנפנפת את האוזניים.. מטריפה. חחחחח
יושבים הגולנצ'יקים מחובקים ומכורבלים האחד בשני ובשלישי.. רק להתגונן מהרוח. אפילו תקענו אטמי אוזנים, רק בגלל הרוח..

שונא לעלות לרמה ברגל

Fast Kars

New member
בדיוק אתמול קראתי על מותם של 8 מטפסים ברחבי הרייכעס

מאוד מסוכן שמה

refael22

Member
אתה מספר לי הבן ועוד שני חברים היו באזור

היו לנו כמה שעות קשות אחרי שלא היה קשר וגם דברנו עם חדר המצב.
אבל בערב הם התקשרו רגועים לגמרי לא הבינו מה הלחץ. מתברר שפשוט שאין קליטה בכל האזור.

haimb100

New member
תשמע, עם 1,295 מ"מ ב-4 ימים (בעצם, הבוקר כבר עדכנו שעברו את

ה-1,300 והיד עוד נטויה עד מחר בצהריים) עם כל הכבוד להרים (ויש הרבה כבוד). נראה לי שצריך הרבה כבוד דווקא לאלה שקרובים לחוף.
&nbsp
ואם זה שילוב של שניהם, הכי טוב.
&nbsp
ואם זה לא זה ולא זה (למשל עמק הענן הנעלם
) אז...
&nbsp
1300 מ"מ ב-4 ימים...
לא יודע איך לדמיין את זה.

refael22

Member
במפרץ חיפה מתאר לי את הים מחובר לעמק יזרעאל

וכל המפעלים עושים בלו בלו

tcu6

New member
נתוני הגשם במרחב הסערה הטרופית הארווי מ24 באוגוסט עד היום

http://www.wpc.ncep.noaa.gov/discussions/nfdscc1.html
&nbsp
השיא הטקסני51.9 אינץ 1297.5 ממ.
המינימום שם 6.23 אינץ רק 156 ממ.
&nbsp
עם התקדמות הסערה מתקבלות מדידות גם משאר המדינות הסמוכות
בלואיזיאנה השיא לעת עתה- 22.25 אינץ -556 ממ
&nbsp
בניו-אורלינס הזוכרה מקטרינה- לעת עתה רק 142 ממ
&nbsp
&nbsp
באלבמה -השיא 186 ממ
במיסיסיפי 154 ממ.
&nbsp

guprnds

Active member
14 ממ"ש 96 שעות רצופות

יניבו לך את הבציר המבוקש.

haimb100

New member
בכפר חנניה 14 לשעה זה הרבה. זה לא קורה הרבה.

לא שהייתי רוצה 1,300 ב-4 ימים, אבל 1,300 בשנה, פרוסים בצורה יפה בין אוקטובר למאי, יכול להיות בהחלט חורף חלומי (למעשה בפרוד השיא, ב-68/9 - 1,289. ב-91/2 מקום שני עם 1,264 שנתי. ברחובות החורף הזה הסתיים עם - 1,448 בגבעת ברנר ולמעשה זה הספיק לתמונות של הצפות באשדוד ובקריות, ואגב גם בקריית עקרון ליד נחל עקרון, שזה היה אגב הרבה יותר רציני מההצפות של נתיבי איילון)

haimb100

New member
ואם כבר העלנו את הנושא

אני חייב לציין שבדקתי שוב את המהלך היומי ברחובות וכאן בפרוד.
&nbsp
כן חפרתי לכם בנושא ובכל זאת.
&nbsp
אי אפשר להשוות פשוט אי אפשר.
בעוד בשבוע המפורסם ירדו ברחובות במשך 5 ימים רצופים !! כמויות שנעות בין 56 (ביום הכי פחות גשום) ל-99 ביום הכי גשום, וכן באירוע השלג הראשון - יממתי של 125 (טוב, זה לא טקסס אבל זה בהחלט מרשים), באירוע הראשון היום הכי גשום בפרוד - 34 מ"מ
, ובאירוע השלג גם כמות שרחוקה מלהיות מדהימה.
אז כן, הגיעו ל-1,295 בפרוד (אני מזכיר שכפר חנניה מעט פחות גשומה), זו כמות נהדרת, ואם הייתי גר כאן, הייתי נהנה מאחלה זרימות מסביב, מנגישות לירדן, לנחלים זורמים, מ-2-3 אירועי שלג בכפר ועוד כמה במרחק נגיעה. אבל כשכל הכמות הזו מתחלקת בין מלא ימים ואין אפילו יום אחד עם כמות יממתית מרשימה, זה לדעתי פספוס גדול.
אני זוכר את החורף הזה דווקא בגלל מס' ימים גדול של כמויות ייממתיות גדולות, כמות ס"ר מטורפת, יום אחרי יום. קשה לי לדמיין חורף כזה מדהים עם גשם רציף, וכמות שעתית ויומית מגוחכת וס"ר רחוקות מכיוון מנגוס. לצבור 1,200 מ"מ בשנה באופן כזה, זה פחות מרשים. ויסלחו לי כל תושבי פנים הארץ.
בעצם זה מזכיר לי ממש את ינואר 2013, אדומים, כתומים וצהובים במכ"מ על רחובות, 2 ערבים/לילות עם 70-100 בתוך פחות מחצי יממה ודיווח מההורים על אינספור ברקים ורעמים ועוצמות וברד.
בכפר חנניה - היו אחלה זרימות מסביב (למעשה הזרימות הכי טובות שראיתי מאז המעבר לכאן, הצפות וכו') כמות גשם לא רעה ואפילו כמה פתיתים לקינוח בתפן, אבל באירועים כאלה, אני מעדיף את גרסת החוף.

guprnds

Active member
אם אני לא טועה

רחובות היתה המקום הגשום ביותר בארץ בשנה האגדית 91-92... רצה הגורל ובאותה השנה התגוררתי במכון והתחושה היתה פשוט נפלאה.

haimb100

New member
באחוזים הכי הרבה, בכמות מירון למיטב זכרוני הייתה עם כמות

דומה לרחובות (כמעט אותו דבר), אגב ההבדלים בתוך העיר ובסביבתה מדהימים.
בין נס ציונה, לבין המדידה בעקרון, גבעת ברנר שלא לדבר על חפץ חיים למשל, הבדלים של מאות מ"מ שנתי.
&nbsp
ואגב, למרות המיתוס שיצרתי סביבי לגבי היותי דווקא באותו חורף במתקן ללא חלונות בדרום (מה שנכון נכון), אני חייב לציין שבחלק גדול האירועים ה"שווים" זכיתי להיות במקום הנכון.
&nbsp
בכל האירועים של נובמבר ודצמבר, כמעט ללא יוצא מן הכלל (וגם באירועון של אי"ס באוקטובר) הייתי ברחובות ו/או בבסיס האם בסמוך לרחובות) - עד סוף דצמבר ירדו בגבעת ברנר 841 מ"מ !!! (מתוכם כ-400 ב-5 ימים רצופים מחמישי בערב ועד שלישי אחה"צ) ועוד אירוע של 82 בחצי לילה בליל שבת).
דווקא באירוע השלג הראשון (200 מ"מ ב-48 שעות ברחובות) הייתי נצור, בחלקו הארי במתקן.
אבל בינואר פברואר- שוב התמזל מזלי וברב האירועים זכיתי להיות או בחמשוש, או באפטר, או בנסיעה לאחד המתקנים/בסיס האם במרכז.
&nbsp
חורף מהאגדות. ולחשוב שכל מה שירד באותו חורף אגדי, ירד בטקסס ב-4.5 יממות.

haimb100

New member
ואם כבר הזכרתי את ההבדלים בתוך העיר עצמה

בשבוע שירדו 409 מ"מ (28 לנובמבר ואילך), יצא לי לנסוע בבוקר לאחד האתרים שלנו מעט מצפון לרחובות. הייתה הפוגה באותו בוקר מוקדם. בחזרה דרך רחובות לאתר מעט דרומי משם, ראו "מפלצת" לכיוון רחובות. עברתי מעל הגשר של הרכבת (לא החדש, זה שממערב לפקולטה), עד לשם הכבישים היו יבשים לחלוטין, 200-300 מטר משם, בלי הגזמה, נכנסתי למבול ואיזור מוצף לחלוטין, עם פקק וכביש כמעט בלתי עביר. עברתי דרך הבית ושם סיפרו לי שכבר 30 דקות יורד מבול.
שים לב למדידות באותו שבוע:
13, 99, 72, 78, 56, 80, 10, 1. לא פלא שכל הנחלים מסביב הוצפו ביום של ה-80 מ"מ שהיה האחרון בסדרה (כשה-80 ירדו כמעט כולם עד 13:00)/
שבוע אחרי - 21, 64, 65, ב-3 ימים רצפוים
שבוע אחרי - יממה של 82 (+ יממות עם כמות "רגילה" לפני ואחרי)
וימים בודדים אחרי - עוד 200 ב-48 שעות.
עד ל-3/1 ירדו 982 מ"מ.

זהו. סיימתי לחפור, בלי נדר

guprnds

Active member
מסתבר שטעיתי בנוגע לשיא של רחובות

בדיקה באתר מרגו"ל מראה שבחורף 91/92 ירדו שם 1525 מ"מ.

haimb100

New member
לכן כתבתי שזה נכון ב-%, לא בכמות אבסולוטית ועדיין מדובר

בנתון חריג ביותר למקום כלשהו במישור החוף והשפלה בארץ.
ברחובות זה כ-285%.
בצפון הגולן זה קצת מעל הממוצע.

למעלה