בינתיים פורסם סיכום השמ"ט לאפריל

haimb100

New member
בינתיים פורסם סיכום השמ"ט לאפריל

לא שזה מחדש הרבה.
- שחון ברב הארץ...
- כפר גלעדי סיימו ב-2014 עם 39% (שיא שלילי כמדומני), ב-2016 עם 70% והשנה עם 69% (כן היה באמצע את 2015 עם 103%, אבל 3 מתוך 4 חורפים חלשים מאוד...)
- שביל הניחוס של גלעד אכן הראה את אותותיו (50% למשל בחפץ חיים)
- רופן כמעט היחידי שחייך כל הדרך אל המד
- ו"חרשים" כרגיל עוקפים את "חרשים" בכ-20% (וסיימו גם הם הרחק מהממוצע)

בשנה הבאה בירושלים הבנויה (וכפר חנניה הגשומה)

http://www.ims.gov.il/NR/rdonlyres/10452EEE-A958-4087-ABE5-FC140D43CFBA/0/apr17.pdf

ר ו פ ן

New member
'סיכומים במאי'

אז לעומת כפג"ל באב"א השנה הכי "גשומה" מהאחרונות היא 2015

אבל עם 87% בלבד.
את 2014 השחונה סיימנו עם כ-54% (אבל גם זה בגלל שעוד לא גרתי כאן...)

haimb100

New member
אז,

למרות שב-2015 היה באבני איתן גם הוא גרוע, הממוצע של 2014-5 בערך אצליך ובכפג"ל אותו דבר (כ-70% לעונה).

בכלל סה"כ ממוצע ל-4 השנים האחרונות ברב הצפון כ-70%.
או בהצגה קצת שונה, ב-4 שנים ירדה כמות של פחות מ-3 שנים (בכפג"ל למשל 281%, ובסה"כ די דומה ברב הצפון) כלומר יש חוסר של יותר מעונה שלמה ב-4 שנים. זה בהחלט מסביר את הזרימה בנחלים.

guprnds

Active member
נצל"ש

עננים ערמתיים מפותחים נצפו היום בגולן הסורי ובחרמון הסורי. סדנים יפים בתקרת הערמות. אנחנות הסתפקנו במראות המרהיבים ובמזג אוויר קריר.

Fast Kars

New member
תכל'ס היה חודש חורפי אמיתי אחד - דצמבר

ינואר היה חביב אך מעוט גשמים. על כל היתר לא שווה לדבר אפילו

ר ו פ ן

New member
עדיין מנסה לעכל ולנתח האיפיון של החורף הזה. כמובן מהכיוון של

השפעתו על ה'פלורה'. לא הצמחייה שבטבע, כי איני מנטר אותה במסגרת מחקר כלשהו.., אלא מתייחס ל'טבע' שבגינה שלי. ה'טבע' המוכר לי מקרוב כבר למעלה מ 20 שנה.
אז.. תקופה זו שלאחר החורף האחרון, מאוד מפתיעה לטובה! הרבה צמחים וכמובן עצים, מתנהגים 'אחרת' ובנימה חיובית! יותר ליבלובים, יותר הנצות, יותר פריחות ויותר חנטת פירות..
כן, ממש כך. התפרצות מדהימה של הגפן ושל עץ הרימון שנשתל (לפני כ 6 או 7 שנים) בסביבה קשה וכעת 'משתולל'. כך גם עם תאנה, בת כ 7 שנים שנשתלה בסביבה קשה וכעת 'משתוללת'. ושסק וגוייאבה וקלמנטינה חדשים (בני כשנתיים)..
דוגמא 'מופרעת' - צמח 'עלי סלק' אחד, השארתי לטובת 'ייצור זרעים' לשנה הבאה. בד"כ צמח כזה תופס גובה למשהו כמו 'מטר וחצי' ומוציא פריחות ובהמשך זרעים.
השנה, יש לי בגינה "אקליפטוס' ! צמח 'עלי סלק' בגובה 3 מטר+ שנראה כמו 'עץ חג המולד'

לא אמשיך לפרט, אך גם בצמחי נוי קבועים וותיקים, ישנה 'התפרצות' מעניינת.
טוב, כמובן שמנתונים של חורף אחד, החורף האחרון, לא ניתן לבצע סטיסטיקות או להציג מסקנות. הכל נשאר במסגרת מחשבות, הגיגים ו..התפעלות.

guprnds

Active member
חד משמעית

הפריחה השנה בגולן היתה עוצמתית יותר מזו שבשנה שעברה.

גם בירושלים חווינו אביב נהדר, למרות הבצורת. והעצים מלבלבים

בכפל עוז, כך נדמה. כנראה הקור הממושך ומיעוט החמסינים אחראים לעניין הזה.

שנה נוראית לפטריות היער בכל הארץ. בגלל שמרגע שהתחיל לרדת גשם

- וכזכור זה היה רק בדצמבר, דהיינו מאוחר מאוד - הגיע גם קור שלא ממש עזב אותנו עד מרץ.
לפטריות השדה - פקועות, אוזניות כלך, נרתיקניות - הייתה שנה מצוינת, למרות מיעוט הגשמים. ההסבר הוא אולי שחום השמש לא הצליח לחמם את הקרקע ביערות, ובשדות ובמטעים בין השורות הרחבות כן...? נראה לי הגיוני.

nst61

New member
אכן

בהחלט ניכר גם ב"טבע" של גינתי בת ה10. מסתמנת שנת יבול מופרעת לגמרי. כנראה הקור . ומיעוט החמסינים.
ברוח זו. וכאשר אין מז"א, אלא רק גינות פעילות, אני ממליץ על ספרו החדש של מאיר שלו - "גינת בר" . קריאה מענגת על נושא הקרוב לרוב המשתתפים פה.
http://www.haaretz.co.il/literature/prose/.premium-1.3957070

Uriel Lifshitz

New member
לפי החישוב שלי העונה הנוכחית הסתיימה 74% בממוצע ארצי.

לפי שיטת סכום הכמויות ב-44 התחנות שמוצגות בסיכום (סכום הכמויות העונתיות הנוכחיות ביחס לסכום הכמויות העונתיות הממוצעות)

refael22

Member
ואצלי בגינה שסק בכמות חסרת תקדים אפילו לציפורים נמאס

אצלי יש הרבה פרי. עץ אחד כבר מבשיל החל מאמצע השבוע שעבר.

שני עצים בהיכון.

למעלה