מאט, בשבילך (וכל מי שזה מעניין)

haimb100

New member
מאט, בשבילך (וכל מי שזה מעניין)

בדקתי את השנה האהובה עליי (לא 91/2, זה לא חוכמה
, גם לא 68/9 -לא רק שלא גרתי אז בצפון, לא גרתי אפילו בבית של אמא שלי...)
86/7 -זו הייתה שנה נהדרת.
בדקתי תחנות ממישור החוף הדרומי והצפוני, כולל - חיפה נמל, חיפה האוניברסיטה ונווה שאנן, וכן מהגליל (מעילייא) וכמובן פרוד.
(אגב בדקתי סתם בשביל הכיף גם את מטולה- ירדו שם 1,325 מ"מ בחורף הזה)

מכל התחנות שבדקתי, למעט מעילייא (1,097) פרוד הכי גשומה - 1,005 מ"מ.. מדהים ! אגב, מרב התחנות היא גשומה בכ-20-30% (מדרום לצפון, כולל חיפה אוניברסיטה).

בדקתי כמה ימים ירדו מעל 100 - רק חפץ חיים ועוד פעמיים (אגב, הפעם הראשונה הייתה לפני !!! ראש השנה ב-1.10.86, השנייה בנובמבר)

בדקתי כמה ימים מעל 80 - פה הצטרפו חיפה אוניברסיטה ועוד כמה תחנות במישור החוף הדרומי והגליל המערבי. פרוד עדיין לא בפנים.

בדקתי מעל 70 - גם חיפה נמל הצטרפה, מישור החוף הדרומי מככב (חפץ חיים 4 פעמים, כולם בסתיו. לא סתם אני זוכר את הסתיו הזה), אבל...פרוד בחוץ.

מעל 60 - חיפה -נשארו עם פעם אחת בלבד, מישור החוף הדרומי משתולל, פרוד...בחוץ ! מעל 1000 מ"מ שנתי, אפילו יממה אחת מעל 60 אין. כתושב מישור החוף הדרומי, בשבילי זה נתון מטורף, אפילו בלתי נתפס ! ברחובות רק פעם אחת מקום המדינה עברו את ה-1000 באותה שנה ידועה (91/2) ומס' ימי הגשם מעל 60 מ"מ בשנה ההיא גדול מאוד (והסה"כ -1,492)

מעל 50 - סופסוף פרוד בפנים עם שני מקרים בלבד. (אגב מטולה -6). ההפתעה - גם חיפה רק פעמיים בנמל (ורק פעם אחת באוניברסיטה)

נכון - זו רק שנה אחת, זה לא אומר כלום, זה בוודאי לא סטטיסטי, אבל סתם מעניין.

מצד שני.
בדקתי את פרוד ואת רחובות במשך 65 שנים:
התוצאות לא מפתיעות... ובהתאם

haimb100

New member
טוב, אני חוזר בי חלקית מהבדיקה לעיל.

לא שמשהו לא נכון. כל מה שרשמתי מדויק.
אבל לבדוק שנה אחת זה באמת לא רציני, זה סתם היה שעשוע.
&nbsp
אבל בבדיקה של 65 שנים, למרות שהממוצע בפרוד כ-35% גבוה מרחובות (וגם מחיפה נמל, אם בכלל הנתון שם הגיוני ?!)
מס' ימי הגשם מעל 75 מ"מ למשל (ובוודאי מעל 80 ועוד יותר מעל 100) גדול בהרבה בחוף וזה כמובן לא מחדש משהו למישהו כאן. וגם השיא היממתי גדול בהרבה בחוף הדרומי..

ר ו פ ן

New member
חחחח כבר לא זוכר אם זו השנה שבמערכת אחת ירדו לנו 300 מ"מ

בלילה אחד... 240 מ"מ..
כל שעתיים מדדתי ורוקנתי מדגשם..

haimb100

New member
מה פתאום. ה-300 ב-24 שעות היו כמה שנים טובות אחרי (86-7

הייתי תלמיד תיכון, כשירדו אצליך ה-300 הייתי שנה אחרי סיום האוניברסיטה)

מאט 2

New member
השמ"ט עשה מפות של ממוצע ימי גשם בשנה

עם כמות גדולה יותר מ-X מ"מ. המפה עם כמות הסף הגדולה ביותר היא 50 מ"מ. גם שם עדיין רואים שלהר יתרון על החוף במספר ימי הגשם (באזורך יומיים בממוצע כל שנה לעומת מישור החוף שם יש יום אחד וקצת). המיצוע הוא על הבשנים 1981-2000 כך שאולי מאז דפוסי הגשמים קצת השתנו... אבל כנראה ש 1986-7 אכן פחות מייצגת.

haimb100

New member
מאט. א-מעניין לבדוק את המפות הנ"ל. ב- אכן,

כשאני מגיע לכמות של מעל 40 (ב-65 שנים) יש לי כבר יתרון ברור על החוף.
מעל 50 - קרוב לשיוויון
מעל 60 - יתרון לחוף
מעל 75 - יתרון ברור לחוף
מעל 100- יתרון מוחץ
מעל 113 - אין דבר כזה, ב-65 שנים בפרוד, ומנגד בחוף - ראה מה כתב דגני על קבוצת יבנה - 168 ב-7 שעות, או רופן על זכרון - קרוב ל-300 ב-24 שעות. בגבעת ברנר (רחובות) - יממתי הכי גדול 173 ויש עוד כמה חריגים כאלה (לא הרבה) בין 120-150. אני אישית זכיתי לראות מס' פעמים בחיי מס' פעמים כמויות של 70-100 בתוך 2-3 שעות (לפחות 6-7 אירועים זכורים לי עכשיו)

שורה תחתונה - מישור החוף הדרומי זה כמו מניות (ובגלל זה ידידנו האשקלוני בדר"כ מאוכזב, ו"שוכח" את המעל 100 מ"מ בשעה אצלו)

כפר חנניה - זה אג"ח ממשלתי

ובינתיים התחדש הגשם בתפן

מקרה של גשם רציף ומשמעותי מאוד בהר שזכור לי -

ב1.2013 נחל שכם הציף והציף וגרם נזקים גדולים מאוד בבת חפר.
השמ"ט ביקשו נתונים מהמודד הרשמי שלהם בשבי שומרון (שבאגן הניקוז של הנחל) וגילו שהוא מדד "רק" 80 מ"מ ב-2 יממות רצופות (כ-160 מ"מ סה"כ).
מכובד מאוד אבל לא משהו שהסביר את ההצפות הגדולות.
בבדיקה מעמיקה יותר גילו שה-80 מ"מ של כל יממה היו מסביבות 0:00 בלילה עד 16:00 אחה"צ. ז"א - ירדו בשבי שומרון שבהר 160 מ"מ ב-16 שעות (או 20, משהו בנתונים לא יושב לי בודאות..). וזה כבר מאוד חריג לאזור ההר.
סה"כ במערכת הזאת כ-240 מ"מ אאל"ט.

ולגבי הדימוי שלך למניות - במניות התוחלת הממוצעת גבוהה יותר מבאג"ח ממשלתי כך שזו לא דוגמא מדוייקת...

haimb100

New member
א. לגבי מניות -אג"ח

יודע !, אבל לא מצאתי דוגמא טובה יותר, בין הגשם ה"שמרני" אצלי לאופי המקומי החזק, עם האקשן בחוף. אני לא יודע לכמה חובבים יצא לגור גם בחוף הדרומי/מרכזי/שפלה במשך שנים וגם כמה שנים בחלק היותר מזרחי של הגליל/גולן, ולמי שיצא בטוח יודע על מה אני מדבר (תשאל את כרעייס על ההבדל בין מצובה לבין היסמ"ל והאש"חים.
אירוע של 3 שעות עם 90-100 מ"מ וים של ס"ר זה דבר מגניב (סתם עולים לי בראש כמה כאלה, אחד בינואר אולי 2005...כשעבדתי בפ"ת , אחד כשעבדתי בת"א- עזריאלי, אחד באוניברסיטת בר אילן בדצמבר 94, אחד ברחובות בערב שבת, ועוד ערב שבת בסוף דצמבר 91 (4 ימים לפני המערכת של השלג, באירוע הזה ירדו 80 מ"מ בערב שבת ובמהלך אותו ערב נסחף רכב בנחל ליד כפר גבירול, במערב רחובות, ונדמה לי שנהרגו 2, זרימה כזו בנחל הזה נדירה מאוד)
ועוד עולות בזכרוני רכבות שונות ומשונות של שעות של גשמים עזים.
&nbsp
ב- האירוע ב1/13 זכור היטב, היו בו כמה גלים. וכן נחל שכם עשה בלאגן, לא רק הוא. גם רחובות חטפה חזק, (וגם...ראיתי את הזרימה הכי גבוהה ב-7 השנים כאן, בנחל פרוד ובכביש המוביל לחזון, שם גם אפשר להבין על מה אני מדבר - פעמיים באותו שבוע ירדו ברחובות 70-90 מ"מ בתוך 4-8 שעות עם ים של ס"ר ואפשר לראות אינמיציית מכ"מ - במוצ"ש ובשני בערב, הזרימה המדהימה לעומת זאת בפרוד, נבעה מ-80-90 מ"מ בצפון, אלא שהם ירדו לאורך כל היממה בגשם חקלאי רציף ועם רעם אחד בודד שאני זוכר במערכת ההיא אצלי)
ג- יש הבדל בין הצד המערבי של רכסי ההרים לבין המזרחי לעניין אופי הגשם (ואצלי זה גם עמק).
ד -ואם בצפון עסקינן, אז האירוע של 12/2010 הוא אירוע (יחיד במינו, לא היה מאז משהו דומה באופיו, וקיוויתי לאחד כזה בדצמבר הנוכחי) שבו היו הצפות וזרימות בצפון עם כמויות יממתיות חריגות בהרי הצפון, כ-220 מ"מ בכשתי יממות בגליל העליון, כולל צפת, חרשים, מירון וגם הגליל המערבי ואפילו במכמנים או כמון התקרבו ל-180 בשתי יממות. אצלי 146, אז .... גם היו המון ס"ר כאן, לא היה עוד אירוע עתיר כל כך בס"ר בגליל מאז). אגב, כיוון שהייתי חדש יחסית התקשרי מיד לחזאי ידוע שאני מכיר, וכולי שמחה שהינה גם בכפר חנניה יש אירועים כאלה כמו בחוף, הוא צינן מיד את התלהבותי והודיע לי שזה אירוע חריג. וצדק...)

guprnds

Active member
בקיצור, אתה מקבל גשמי ברכה

והחוף מקבל שטפונות...

למעלה