בהמשך לדיונים על השריפות
שהיו, הגיע אלי היום מידע מעניין

ר ו פ ן

New member
בהמשך לדיונים על השריפות
שהיו, הגיע אלי היום מידע מעניין

ואני מתכוון לדעות ותהייות שעלו כאן.., שמא ההצתות והשריפות, משפיעות / ישפיעו על האקוסיסטמה הקטנה והמקומית שלנו, מבחינה אקלימית, גשם משקעים וכו'

קיימתי היום, זו השנה החמישית ברציפות 'מפגש שמן'
מפגש אותו אני מקיים אצל חקלאי ותיק - גיורא חרג - בכפר חסידים
גיורא מגדל, מוסק ועוצר שמן מ 6 סוגים. נחשב כבעל מקצוע רציני, כולל תעודות כבוד על איכות השמן מתחרויות בינלאומייות.
המפגשים תמיד מתחילים בהרצאה על הנושא, עם הרחבות על רמות חומצייות, ומוצא הזנים השונים ועוד ועוד. לאחר מכן 'מבחן טעימות'.. טובלים מיני פיתות בשמנים השונים, לפי הסדר וגם לוגמים מכוסייות, כן, שמן זית טרי טרי.

אז, בכל שנה, גיורא מצליח לחדש לנו דברים ולהשכילנו, עוד ועוד.

והיום, פסק וקבע בוודאות ש.. עונת ההבשלה והמסיק של הזיתים, הולכת ונהיית מוקדמת, משנה לשנה ! מאז השריפה בכרמל !
לפני 5 שנים, היה המסיק מתבצע בחודש פברואר
זה זכור היטב, מאחר ולמסוק בעת גשם ובוץ.. זה לא קל.
השנה, המסיק היה כבר בנובמבר
[יש כפר בשם 'כאבול', ליד גוש שגב, שם הם מוסקים בחודש ספטמבר, מאחר והטעם החריף, מריר, עוקצני.., חביב עליהם, במיוחד לזיתים כבושים, אך גם בשמן צעיר, מריר ו'עצבני' - 'סורי' כמובן]

כל הטענה למעלה מוזרה עד מגוחכת. סליחה, אתה הרי לא המקור.

ציטוט מוויקיפדיה:
"מועד מסיק הזיתים תלוי בזן הפרי, באזור בו העץ גדל והאם המטע הוא שלחין או בעל (כלומר מושקה או לא מושקה). בישראל נערך המסיק בדרך כלל בסביבות חג סוכות.
מועד המסיק ומשטר ההשקיה בתקופה שלפני המסיק משפיעים על כמות היבול (משקל היבול לשטח, נמדד בטון לדונם מטע) ואחוז השמן בפרי (משקל השמן המופק חלקי משקל הפרי הכולל, נמדד באחוזים). ככל שהמסיק מאוחר יותר, אחוז השמן בפרי ומשקל היבול הכולל עולים. עם זאת, מסיק מאוחר כרוך גם בכמות גבוהה יותר של פרי שנשר. משטר השקיה נדיב בשבועות שלפני המסיק מעלה את משקל היבול הכולל, ויכול להעלות את כמות השמן המופק, אבל מוריד את אחוז השמן שבפרי (עקב עליית אחוז המים בזיתים)."

בירושלים כל השנים, כבר עשרים ויותר שאני גרה פה, המסיק נערך בין אוקטובר (זיתים ירוקים) לנובמבר (זיתים שחורים). חלק עצים טובים למסיקה אפילו בספטמבר. אני לא מאמינה שיש הבדל כל כך גדול בין ירושלים לכפר חסידים. זה פשוט לא הגיוני.
ומאז השריפה בכרמל יש הקדמה של 4 חודשים? למה? איך? קללה נפלה על הזיתים בארץ ישראל או מה??

ר ו פ ן

New member
אני כן המקור למה שהסביר החקלאי

ומדובר בחקלאי די רציני
לא אתייחס לכל שורה בויקיפדיה ולעובדה שמי שמגדל זייתים לכבישה או לעצירת שמן ו.. מתפרנס מזה ולא כ'תחביב', ברור שהוא משקה והרבה.. הרבה קובים לשנה.

כשהחקלאי הרצה על כך, פתחתי הסמארטפון ורשמתי לעצמי ראשי פרקים וכדי להיות בטוח, חידדתי כמה מהם ושאלתי שוב.
אז.. 'ויקיפדיה' זה עסק נחמד ושימושי.., אבל..
בכבודי ובעצמי תיקנתי שם כמה טעויות בנושא החסטוריה חקלאית, בנושא ביטחון / מורשת קרב ועוד כמה טעיות עקרונייות בנושאים מסויימים.
אז.. ויקיפדיה, מול חקלאי ידוע, מכובד, מיקצועי ו..דור שלישי במשק חלב וזיתים ובוגר מכללה לחקלאות ועוד 'תארים' נחמדים מצבא ובטחון..
אז, אני שמעתי אותו והפנמתי, עם כל הפליאה.
מעבר להכרת האישיות הזו, כבר 5 שנים... ומקרוב

הנה המלאכים יורדים מהגבעות....

שבת שלום

תמיד המסיק נערך אחרי הגשם הראשון, ונמשך כמה שבועות. אולי

בכפר חסידים הגשם הראשון נהג להגיע בפברואר..
&nbsp

tcu6

New member
ארועי המסיק בגליל כל שנה סביב חול המועד סוכות אוקטובר כזה.

ר ו פ ן

New member
'אחרי גשם ראשון' זה יפה ורומנטי. גם אני אוהב את זה..

אבל.., מי שמתפרנס מזיתים, משקה. והרבה!
אז.. 'מסיק לאחר גשם ראשון', לא רלוונטי

יש ויש. בכל מקרה מוסקים בסתיו. אם אכן הנ"ל אמר שהיו מוסקים

בפברואר אז מן הסתם הוא התבדח..

ר ו פ ן

New member
'יש ויש', כמו במז"א.. 'האם יירד שלג ביישוב שלי'

בדקתי לעצמי את מועדי 5 מפגשי השמן האחרונים שערכתי.
כמובן, שזה לא פרמטר מכובד לסטטיסטיקה, אך.. אפשר לראות.. מגמה..

יש שמן מוכן, כחודש וחצי לאחר תחילת המסיק.
ב 2012 ו 13 זה קויים בסוף דצמבר / תחילת ינואר
ב 2014 סוף דצמבר
ב 2015 סוף נובמבר
ב 2016 תחילת דצמבר

ושוב, הנתונים רלוונטים לאזורו ! אזור כפר חסידים.

וטיפ נחמד ממנו לגבי מתח הזיתים מוכנים לכבישה. מעבר לבדיקות של מ. החקלאות / מועצת השמן וכו'
קוטפים זית אחד, חוצים אותו ולוחצים מועכים אותו, עד שהחרצן טס החוצה.
אם החרצן יוצא חלק.. הזית מוכן למסיק ועצירת שמן.
החרצן יוצא עם סיבים צמחיים.., הזית לא מוכן ולא בשל עדיין

ר ו פ ן

New member
חבל שה'עיקר' פוספס

קיבלתם דיווח של חקלאי מבוגר, אינטלגנטי ווותיק, הנמצא / יוצא לשטח, כל בוקר, כבר הרבה הרבה שנים..
ומי מכיר טוב ממנו את ההתנהגות של המטעים שלו?
אז זה הדיווח שלו, לגבי המיקום הספציפי שלו עם השערה מלומדת ש..זה החל להתרחש לאחר השריפה הגדולה בכרמל..

אפשר לבדוק לעומק נתונים לאורך שנים, ואתם מבינים בזאת טוב ממני, במקום לספר איך זה היה 'אצלנו בעמק' או ב'מרומי ההר' וכו'

כאן, ליד ביתי, היו 2 גלים של נשירת זיתים. האחד באזור ספטמבר (זיתים לא מושקים) והגל השני, לפני שבועיים.
וביום ראשון הקודם, ביקרתי באיזו פינת חמד נמוכה יותר ו.. עצי הזית היו מלאים בזיתים ירוקים ירוקים, ללא שום זית על האדמה.

למעלה