מספר שאלות

מספר שאלות

אז ככה, קודם כל סליחה אם נשאלות נטחנו כבר המון אבל לא מצאתי בפורומים מסקנות ישירות. אני קונה MP3 האם מותר לי להעתיק מוסיקה שקניתי בדיסק מקורי לMP3 או אולי מותר רק להעביר אותה (בלי לשכפל)????? קראתי באתר שמותר להקליט מהטלוויזיה לקלטת ,נכון שמותר גם להקליט מרידו לקלטת????? אם כן מדוע אסור להוריד שירים מהאינטרנט או סרטים ש הושמעו ברדיו או הוקרנו בטלוויזה ???? האם מותר להוריד קבצים מהאינטרנט???? כתבת שכן ולא הבנתי איך זה אפשרי הרי בטח אקו"ם ישתגעו שיראו זאת ????? תודה רבה לך אם ענית כבר לשאלות הללו אודה לך אם במקום להתעלם תוכל לתת לי קישורים ושוב תודה

בוא נתחיל מהיסודות

לפעמים מישהו שואל שאלה קצרה בפורום, וניתנת לו תשובה שאינה קצרה. נניח תשובה שמורכבת משניים או שלושה משפטים. הסיבה שהתשוב יחסית ארוכה אינה שמי שכתב את התשובה, לא מסוגל לתמצת, אלא שהתשובה קצת מורכבת. לא כל דבר ניתן לתאר בחור ולבן. לא לכל שאלה ניתן להשיב בכן או לא. יכול להיות שקראת דיון, וסיכמת שבנסיבות לך, מתר לך להעתיק שידור טלוויזיה לקלטת, אך זאת איננה התובה הנכונה והמדוייקת. התשובה היא התשובה שניתנה, לא המסקנה האישית האופרטיבית שלך ממה שקראת. עכשיו בוא נחזור לשאלות שלך אבל לא בסדר ששאלת, מכיוון שלטעמי, יש בהן הנחות לא נכונות. בוא נתחיל מהסוף. הפורום הוא פורום לדיון משפטי. אקו"ם הוא לא המחוקק של מדינת ישראל ולא בית המשפט העליון שלו. כאשר אני כתב תשובה בפורום אני משתדל לתת את התשובה הנכונה ולא מענייני מה חושבים על התשובה באקו"ם. עבר לכך, אני משוכנע שלקו"ם יש יעוץ משפטי צמוד ברמה גבוהה ושמנהלי ועובדי אקו"ם יודעים טוב מאד מה הדין. אסור להעתיק יצירות, מכיוון שזה החוק. זכות ההעתקה והפרסום היא זכות היחיד של מי שהינו בעל זכות היוצים והעתקה, פירסום, השמעה ללא רשותו הן עבירות פליליות ועוולות אזרחיות. זכות היוצרים היא זכות קניינית שהתפתחה לפני מאות שנים, בעיקר לאחר המצאת הדפוס ע"י גוטנברג ומוכרת כמעט בכל מדינות העולם, אם כי יש מדינות שבהם הזכות לא נאכפת ומשמשות גן עדן לפעילות שמתוארת לפעמים כפיראטית. גם אצלנו בארץ, אכיפת זכויות היוצרים ע"י המדינה היא מצומצמת ביותר ומידי כמה שנים אנחנו קוראים חדשות על כוונות שר זה או אחר להפנות משאבים לנושא, להקים "משטרת זכויות יוצרים" וכד', אך הדברים לא יוצאים לפועל ועיקר האכיפה אצלנו בארץ היא אכיפה אזרחית, שנעשית ע"י בעלי הזכויות או מטעם באמצעות הליכי משפט אזרחי ולא פלילי. הנימוק לחקיקת חוקי זכויות היוצרים בכל העולם היה רצונם של המדינות להגן עלהיוצרים ולאפשר להם להרוויח מפרי עמלם. יחד עם זאת, ברוב מדינות העולם, וכר העיקרון שאין לאטום את זכות היוצרים אלא יש להשאיר מספר שסטומים והשסטומים האלה הם ההגנות שהחוק מעניק. כך למשל, הגנת השימוש הביתי הפרטי הלא מסחרי. ההגנה הזאת קובעת בין היתר שאם אתה מקליט מהטלוויזיה או מהרדיו, על קלטת, לשימוש ביתי פרטי ולא מסחרי, הפעולה שלך מוגנת. לא ניתן להרחיב את ההגנה זאת, כלומר, את מה שהקלטת אתה רשאי להשתמש בו לצרכים ביתיים פרטיים, אבל אם למשל, תקרין את מה שהקלטת בתוך חנות או פאב או מסעדה, או מועדון ספורט, אינך וגן בהגנה זו. העניין הבא הוא עניין ההורדות באינטרנט. הקושי המשפטי כאן היה שהגנת השימוש הפרטי הלא מסחרי לא חלה על העתקה למחשבים או על אביזרי מחשב אלא על קלטת. אין כמובן איסור גורף על הורדה, כלומר על העתקה של יצירות באמצעות האינטרנט, אלא יש איסור העתקה ללא רשות. ישנו פסק דין מחוזי הקובע שCD הוא "קלטת" כמשמעות מונח זה בחוק. מכאן שגם כרטיס זיכרון נתיק, מהסוג שמשמשים בו בנגנים ובמצלמות דיגיטליות הוא להבנתי קלטת. עדיין נותרה השאלה האם ניתן להוריד קוץ בינטרנט ישירות לקלטת, כי העתקה לכונן הקשיח של המחשב היא אסורה. כלומר, יש שאלה שטרם נידונה מבחינה משפטית וכנראה גם לא תדון בקרוב בבתי המשפט. עכשיו לשאלת ההעתקה מעותק שרכשת לנגן. כאן תשובה היא שהעתקה לצרכים שאינם ביתיים פרטיים, היא ללא ספק אסורה. כלומר, אם רכשת שיר והפצת העתקים ממנו בין שזה באינטרנט, בין שזה בדיסקים שצרבת ובין שזה בדרך אחרת לרבות קלטות, הפרת זכויות יוצרים. אם העתקת את השירים על CD או על כרטיס זיכרון של נגן לשימוש פרטי ביתי, זאת פעולה מוגנת. יש אגב בעיה קטנה נוספת, וזאת שאלה שגם לא נדונה מעולם בבתי משפט, והיא השאלה האם השמעת העתק בתוך נגן ברחוב (גם באוזניות) או ברכב פרטי, איננה הפרה. שכן לכאורה, שימוש ברחוב או ברכב, גם אם הוא פרטי, הוא לא בדיוק "ביתי". אם כל העניין נראהלך עקום, הרי זה מפני שהבסיס החוקי הוא ישן מאד מתחילת המאה ה 20 ועליו נעשו מספר תלאים, כאשר בהמשך מדינת ישראל רצתה להתאים את החקיקה לאמנות הבילאומיות להגנה עלהקניין הרוחני אך מצד שני כנראה שפעלו כוחות שמנעו זאת ממנה. אני מקווה שעכשיו התמונה קצת יותר ברורה לך.

בעניין הנגנים נראה לי שלא הסברתי את

יש לי דיסק מקורי אוקיי אני מכניס למחשב ובעזרת מדיה פליירמעתיק אותו ואת ההעתק מעביר לנגן -אם זה יש בעיה??????????????? ואם אני רק מעביר את קובצי השירים מהדיסק בלי להעתיק אותם??????? ומה בנוגע לשירים או סרטים שהוקרנו או הושמעו ברדיו אותם מותר להקליט על קלטת כי יש הגנה על קלטות נכון???? ואם אני יכול להעתיק על קלטת את היצריות האלה מה זה משנה אם אני אשיג אותם בדרך אחרת (הורדה מהאינטרנט) ??? אלא אם מה שמשנה זה אופן הביצוע שפה קלטת ושם לא ??? לא הבנתי את העיניין של ההורדות נשמרות בזיכרון של המחשב לכן יש ספק??? וחשבתי שהחוק אמור להיות חד וחלק אבל אני רואה שיכול להיות שלכל משפטן /עו"ד יכולה להיות דעה שונה לדביחוקים ואז הדין שונה ,מוזר<!?!?!??

נגנים

ההעברה לנגנים היא בשבילי פרטי ולא מסחרי רק לי אישית במקום שאקח דיסקמןאני מעביר את הקבצים. זה משנה אם הדיסק המקורי הושאל מבן משפחה ?????

הסברתי קודם

חוץ מזה, אני לא יודע אם אפשר להעביר מדיסק לנגן, (כלומר לבצע העברה כמו cut & paste להבדיל מ copy & paste. אם זה אפשרי אין בעיה לדעתי משפטית. זה לא משנה איך אתה מעתיק לקלטת, אם אתה יכול להוריד מהאינטרנט בלי מחשב (אולי אם סלולרי אינו מחשב אפשר) הבעיה היא שבהורדה מתבצעת העתקה למחשב, שהיא אסורה. אם אתה יכול להוריד מהאינטרנט ישר לקלטת, זה מוגן. (הכל כמובן רק לשימוש פטי ביתי לא מסחרי) ברגע שאתה משתמש בקלטת לשימוש מסחרי, זה לא מוגן. החוק כמו כל טקסט איננו חד וחלק, הרבה פעמים יש חילוקי דעות ויש ספרים שלמים שעוסקים בנושא שנקרא פרשנות משפטית.

מצטער אבל יש לי עוד שאלה

אני מבין לפי מה שכתבת שהיות ואין אפשרות להוריד מהאינטרנט לנגן/דיסק-קלטת כיבול) ---מה זה משנה במילא אח"כ מעבירים לנגן/דיסק?????????? ולעיניין של שירים או סרטים שהושמעו ברדיו או הוקרנו בטלוויזיה הרי הם יצאו לרבים ומותר להקליט אותם אז מה זה משנה הדרך ???????? אםמותר להשיג את היצירות ולא לשלם זכויות יוצרים מה משנה הדרך ???? האם התשובה היא שרק בקלטת החוק מגן???? אז אפשר לומר שליוצר לא אכפת מזכויות היוצרים כבר במילא נוא לא מקבל וזה כמו הפקר שכזה ,לא ??????. תסביר לי בבקשה את הנימוקים????

עם כל הכבוד, שאלותיך לא לעניין

זה כמו שתשאל, "אם השעה 2:00 בלילה, הרחוב ריק, אני מסתכל לשני הכיוונים ורואה שלא מגיע אף רכב, למה אסור לי לחצות את הכביש באור אדום"? שאלה שיכוה להיות ממש מרתקת בחוג לפילוסופיה בקורס שלמבוא לתורת המפט, אבל לא רלוונטית בדיו משפטי. כל הסיפור הזה ש "הפקר" זכות יוצרים הוא עניין שאני קורא עליו בכל מיני אתרים שטוענים שתוכנות מלפני כמה שנים הם הפקר. אין לזה שום בסיס משפטי. אני מניח שאם תשאיר כסף בחשבון בנק ל7 שנים ולא תיגע בו, לא תסכים שאחרי אותה תקופה הבנק יקח לך את הכסף בטענה שהפקרת אוו. כנ"ל אם יש לך דירה או נכס מסחרי שאין לו דלתות וחלונות, כי אנים פרצו וגנבו לא שיפצת כי לא היה לך כסף ולא מצאת למי למכור או להשכיר את הנכס, לא תסכים שמישהו יכנס על דעת עצמו ויקבל על הנכס בעלות בטענה שהנכס מופקר. הטענ שצירה שפורסמה ברבים היא יצירה "מופקרת" הא טעה חסרת כל יסוד.

הבנתי אבל עדיין

יש ת'שאלה אם העתקתי מדיסק מקורי שקניתי לנגן -האם פגעתי בזכויות היוצרים???ההעברה לנגנים היא בשבילי פרטי ולא מסחרי רק לי אישית. זה משנה אם הדיסק המקורי הושאל מבן משפחה ????? תודה רבה על העזרה והיחס ומצטער אם הרגזתי נ.ב אני מניח שהרבה אנשים מתעניינם בשאלות ששאלתי או לפחות על הורדת קבצים מהאינטרנט ,אם כך אולי תוכל לתת את התשובה שהבאת לי בשאלות נפוצות או משהו דומה??? ואז אנשים יידע את החוק ויביאו את העיניין (אני הבנתי שהבעיה היחידה היא שמורידים לזיכרון הקשיח ולא ישירות ל"קלטת" ולכן אין הגנה ) תודה

Kiru

New member
אם הדיסק מושאל מבן משפחה...

זה כבר לא ממש שימוש אישי. לגבי העתקה לנגן בתיווך של מחשב – לדעתי האישית והלא מקצועית, אף בית משפט לא ירשיע אדם שהעתיק דיסק של עצמו לנגן MP3, גם אם זה בתיווך מחשב.

ההעתקה עדיין לשימוש אישי

אותו בעל העתק מורשה, שנותן את ההעתק של לכפול או להעתה, מפר כמובן את תנאי הרשיון שניתן לו. פרקטית לא סביר שמישהו יגיע אליו ויעלה כלפיו טענות. יש מגוו של סיטואציות שמעולם לא נידונו בבתי מפט, אולימכיוון שהם בבחינת דברים פעוטים. למשל סיטואציה של אדם שקונה דיסק בחנות מורשית, שומע אתהדיסק, צורב לעצמו העתק ומוכר את ההעתק המורשה לצד שלישי.

למעלה