לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
86758,675 עוקבים אודות עסקים

פורום תרבות הלאדינו

הלאדינו (ספניולית) היא לא רק שפה, היא גם תרבות שלמה, שהולכת ונכחדת. תרבות שכוללת שפה, מנהגים, קטעי ספרות, סיפורים ואגדות שעברו מדור לדור, נעימות, שירים, מאכלים, אורח חיים, ועוד כל כך הרבה. היתה לנו מחשבה שאולי פורום שיעסוק בתרבות הזו, על רכיביה השונים, ובעיקר בנוף האנושי שהיווה אותה, יצר ושימר אותה, יתרום להמשך שימורה, יתרום לקירוב בין האנשים האוהבים אותה או מתגעגעים אליה, אולי במעט יתרום גם לאנשים שכבר כמעט הספיקו לשכוח (ואני נמנית על אלו), יאפשר להם לזכור. כל מי שרוצה לתרום מידיעותיו, לספר, להוסיף עוד נדבך, מוזמן. כל מי שרוצה לדעת עוד ועוד, מוזמן.

כתבה: רותי.

אודות הפורום תרבות הלאדינו

הלאדינו (ספניולית) היא לא רק שפה, היא גם תרבות שלמה, שהולכת ונכחדת. תרבות שכוללת שפה, מנהגים, קטעי ספרות, סיפורים ואגדות שעברו מדור לדור, נעימות, שירים, מאכלים, אורח חיים, ועוד כל כך הרבה. היתה לנו מחשבה שאולי פורום שיעסוק בתרבות הזו, על רכיביה השונים, ובעיקר בנוף האנושי שהיווה אותה, יצר ושימר אותה, יתרום להמשך שימורה, יתרום לקירוב בין האנשים האוהבים אותה או מתגעגעים אליה, אולי במעט יתרום גם לאנשים שכבר כמעט הספיקו לשכוח (ואני נמנית על אלו), יאפשר להם לזכור. כל מי שרוצה לתרום מידיעותיו, לספר, להוסיף עוד נדבך, מוזמן. כל מי שרוצה לדעת עוד ועוד, מוזמן.

כתבה: רותי.
x
הודעה מהנהלת הפורום
גלישה נעימה!
ברוכים הבאים
מדריך לגולשים החדשים בפורום
המילון של אסטרלו

המשך >>

לצפיה ב-'אני ותרבות הלאדינו: עם יהורם גאון'
אני ותרבות הלאדינו: עם יהורם גאון
<< ההודעה הנוכחית
06/09/2010 | 13:51
14
269
"כל החגים והמנהגים. התנהלות הבית והמשפחה. פזמונים ופיוטים. הכול סבב סביב תרבות הלאדינו."  (יהורם מספר על בית אבא)
=============================================================

יהורם גאון (נולד ב-28 בדצמבר 1939) הוא זמר ושחקן ישראלי, חתן פרס ישראל לזמר עברי. נמנה עם הזמרים המובילים בשירי זמר עברי. גאון נולד בירושלים בשכונת בית הכרם. בן זקונים למשה דוד ושרה גאון. אביו, משה דוד גאון, נולד בבוסניה בשנת 1889, ועם עלייתו ארצה שימש כמורה לעברית, לאחר זמן מה נשלח ללמד עברית בקהילה היהודית באיזמיר, טורקיה. שם הכיר את אמו של יהורם, שרה חכים, ולאחר זמן קצר עלו שניהם ארצה והקימו משפחה.
מאז עבר יהורם דרך ארוכה והתפתח כזמר מוביל בזמר העברי, כשחקן וכמגיש תכניות. ליהורם שני ילדים מנישואיו הקודמים: משה דוד והילה והוא חובק נכדים.
לענייננו נאמר בפה מלא שהוא אחד ממחיי שירת הלאדינו ואחד מנושאי הדגל של התרבות הזו בדור שלנו באומר, בשיר ובשמע. על נושא זה ראיינתי אותו לכבוד השנה החדשה הבאה עלינו לטובה. בהזדמנות זו אני מודה למזכירה המקסימה תקווה מועלם על הסיוע ביצירת הקשר ובראיון.

1.יהורם, מהיכן למדת את הלאדינו?

אבי משה דוד גאון היה מברי הסמכא הגדולים בלאדינו. בלאדינו יש מילים רבות משפות אחרות (ערבית, טורקית) אך אבי היה מן הבקיאים הגדולים בלאדינו המקורית ואף כתב שירים שיצאו בקובץ "פואיזיאס"
אבי היה בוגר בית המדרש למורים עבריים – דוד ילין שהיה מנהל המקום אסר לדבר שפות אחרות מלבד עברית. אמי וסבתי לא העזו לדבר לאדינו בנוכחותו. מהשיחות של אמי וסבתי למדתי את השפה (והייתי אמור שלא להבין)
כך שאני יודע את השפה מהבית. אך גם במהלך חיי, במיוחד בזכות שני סרטים בהם השתתפתי: האחד הוא "מטולדו לירושלים" שבו דיברתי לאדינו תחת הנחייתו של משה שאול שהקפיד על השפה והשני הוא "מר מאני" על פי ספרו של א.ב יהושע, גם שם משה שאול הקפיד עליי. משה שאול הוא אחד מן הבקיאים  ביותר בלאדינו.

2. תוכל להביא כמה חוויות ילדות ומנהגים הקשורים ללאדינו?

אין מנהג אחד או שניים. מדובר בכל ההוויה שלי. כל החגים והמנהגים. התנהלות הבית והמשפחה. פזמונים ופיוטים. הכל סבב סביב תרבות הלאדינו.
אני זוכר שבזמנו כששרתי בלהקת "התרנגולים" בתחילת שנות השישים, הגיע אליי שמעון כהן המוזיקאי ואמר שיש שכיות חמדה בלאדינו ואם הייתי מנסה את כוחי, מביא את הפילהרמונית ומנסה לשיר הרי שהעניין היה מצליח. אחזה בי בושה או מבוכה שכן בשבילי השירים בלאדינו היו שירי בית. שירים אינטימיים ולא קלטתי את העניין. להוציא אותם בלבוש אחר ? לא האמנתי שדבר כזה הינו אפשרי ומאז שהקלטנו את ארבעת השירים הראשונים עברתי דרך ארוכה. היום זמרים רבים ממשיכים בדרך זו. הקהל דורש זאת. ניתן לייחס את ראשית שירתי לשמעון כהן. ושוב, לא האמנתי שלבוש תזמורתי יהלום רומנסה.

3.ויצחק לוי?

יצחק לוי נתן את התשתית לתיעוד השירה הזו. גם אבי וגם יצחק (לוי) היו אנשים שעבדו לבד ובנו מפעל חיים. כולם עבדו לבד ללא מו"ל, ללא מזכירה, ללא עוזרי מחקר או קלדנית. אבי כתב ספר מונומנטלי "יהודי המזרח בארץ ישראל" זהו ספר ענק. אף אחד לא העז להגיע לגודלו של הספר. אבי כתב את הספר לאור הנר בכדי לחסוך בחשמל, לבדו וללא סיוע של אינטרנט או גוגל. למרבה הפלא כל החוקרים של היום יחד עם הסיוע הטכנולוגי לא הצליחו להשיג את מה שעשו יצחק לוי ואבי. ניתן לומר שכך הם הצילו את התרבות הזו מכליה.

4.מה דעתך על כך שהחזנות הספרדית הירושלמית "מסתערבת" ומייבאת לחנים ערביים זרים של בתי הקפה מקהיר במקום החזנות הישנה?

זו תופעה שלא ידועה לי ואיני מעורה בה. אני רחוק מירושלים וזה אולי מה שגורם לכך. יש בית כנסת ברמת השרון שם אני נוהג להתפלל. במקום נהוגות הנעימות כפי ששמעתי בבית אבי. אנחנו לא מאמצים מנגינות זרות או אחרות כמו "ירושלים של זהב" של שמר שהוכנסה לתפילה. אני אוהב את המנגינות העבריות אך לא הייתי משחיל אותן אל תוך התפילה. אני איש הצמוד למקורות ושמרן. אני לא מכיר את התופעה, אך על פניו אני לא אוהב אותה.
בית הכנסת שברמת השרון נקרא "היכל אברהם" על שם אביה של אשת אחי בנימין. שמו היה אברהם נחמיאס וכשנפטר נקרא בית הכנסת כך על מנת להנציח את זכרו.

5.כחזן אתה מתפלל בבית הכנסת הזה?

איני חזן, אני דרגה אחת מתחת. אני על תקן פייטן. כמו שהייתי לפני חמישים או שישים שנה בעודי ילד. על תקן פייטן.

6. כולם היו בניך, אבל מהו השיר האהוב עליך ביותר בלאדינו?

זו שאלה קשה. יש שירים מדהימים ביופיים. אנשים תוהים מהו כוחן של הרומנסות. הסיפור הוא שהרומנסה הגיעה אלינו כמו יהלום. היא שווקה בכיכרות הערים הספרדיות על ידי הטרובדורים והשנים והדורות שייפו את המנגינה. היא פושטה וככזו הגיעה הרומנסה, לאחר חמש מאות שנה, כמו יהלום מושלם ומשוייף שעבר מבחן דורות ואנשים.
"לוס בילביליקוס" מנגינה שהפכה לפיוט. לדעתי זו אחת הרומנסות היפות. יש בה משהו, נשמה יתרה מעל האחרות.
בארה"ב הקלטתי אלבום, תקליט באנגלית וכך הכנסתי את הרומנסה הזו לשם, לצורך הניסיון. כל מי ששמע את השירים נעצר ברומנסה הזו ותהה בפליאה על אודות היופי יוצא הדופן שבה.

7. שירת הלאדינו משגשגת. האם אתה חושב להוציא אלבום נוסף?

כרגע אני לא יודע. אך זהו דבר נכון לעשותו וישנו חומר נפלא. קרוב לוודאי שאם "אעשה" תקליט. אז זה יהיה אחד הרעיונות הטובים לעשותם, כי הרומנסות הקודמות הפכו לנכסי צאן ברזל ותמיד יהיו חלק מהתרבות. הגיע הזמן לעוד איזה אלבום של 11 או 15 שירים בלאדינו ואני לא מוציא זאת מכלל אפשרות.

8. כיצד אתם חוגגים את ראש השנה בחוג המשפחה?

בבית הכנסת אנו שרים את השירים והפיוטים. אני שר "אחות קטנה" כמובן שלאחר מכן יש התכנסות משפחתית על כל מאפייני החג ומענגיו.  אנו נפגשים בבית אחד, עורכים שדר ואוכלים את סעודת החג.

9. מה אתה מאחל לקראת השנה החדשה?

אפתח במה שהיה בסופה של השנה, פתיחת שיחות השלום. התרגלנו לראות בהן הצגה ללא תכלית. אני מברך כי מן השיחות הללו יצא משהו ממשי. זהיר, קטן, אבל שיהיה בהן משהו שלא היה בהן מעולם.

אני שולח מכאן ברכות למר יצחק נבון ואריכות ימים ושנים. זהו האיש הנערץ עליי ביותר.

אסוציאציות:

1.משה דוד גאון – תופעה יוצאת דופן של אדם אוטודידקט מגדולי ההיסטוריונים. חסרונו מורגש.

2.איר מה קרו מאדריי- מן השירים הנפלאים על ירושלים יקח אותי לביצוע של רמה סמסונוב ולירושלים.

3.המלך נמרוד- תמיד מופיע איתו. הקהל מצטרף.

4.אברהם פררה- הקול הנפלא ביותר שאני מכיר, מצמרר.

5.אתי גרוטס- ידידתי הטובה ששיחקה איתי ב"קזבלן" שחקנית שורשית של לב ורגש.

6.מטולדו לירושלים- חלק מטריולוגיה (אני ירושלמי, מטולדו לירושלים, כבר לא ירושלמי)

7.תכנית הרדיו שישי בגאון- תכנית בעלת עוצמה אדירה בה אני מביע דעה.
תרבות הלאדינו >>
לצפיה ב-'אני הראשונה שמגיבה...'
אני הראשונה שמגיבה...
06/09/2010 | 14:55
8
ראיון מצויין

יהורם ירושלמי משלנו, אבל גם ספרדי משלנו. עם כבוד
יש לו את הזיכרון של אבא וסבא ממש כמו שלסבא שלי היה
אני מאוד שמחה שפתחתי את הפורום אחרי הרבה זמן
שהייתי בתאילנד והנה קפץ מולי הראיון עם יהורם

שנה טובה
תרבות הלאדינו >>
לצפיה ב-'אחד מעמודי התווך'
אחד מעמודי התווך
06/09/2010 | 17:19
1
10
נושאי תרבות הלאדינו כיום. חדור מוטיבציה לשמירת המסורת.
היה מעניין לקרוא את הראיון ואני מקווה שאכן יהורם גאון יקליט עוד שירים מ\ב לאדינו.
תודה אביב ושנה טובה לך ולחברי הפורום וכל עם ישראל.
תרבות הלאדינו >>
לצפיה ב-'הלוואי שיקליט עוד שירים בלאדינו'
הלוואי שיקליט עוד שירים בלאדינו
06/09/2010 | 18:40
2
השירים שהקליט היו נכס צאן ברזל בשירה הזו ועדיין יש מאות רומנסות המצפות לגואל או לגאון...
תרבות הלאדינו >>
לצפיה ב-'תודה אביב וכל הכבוד!'
תודה אביב וכל הכבוד!
06/09/2010 | 19:02
6
ראיון מעניין, ותודה ליהורם  גאון שנאות להתראיין.
תרבות הלאדינו >>
לצפיה ב-'יופי של ראיון, מרתק ומעניין מאד.'
יופי של ראיון, מרתק ומעניין מאד.
06/09/2010 | 19:35
1
5
תודה לך על יוזמת הראיונות בכללי ועל הראיון הזה בפרט,
תבורך !!!!

ובהזדמנות זו
מאחלת שנה טובה וחתימה טובה לכולם.
אושר בריאות ושלום
תרבות הלאדינו >>
לצפיה ב-'רותייי קרידה'
רותייי קרידה
07/09/2010 | 09:31
4
התגעגעתי ..מה שלומך?
כתבתי לך מסר
תרבות הלאדינו >>
לצפיה ב-'GRASIAS A YEHORAM וגם לאביב וסתיו תודה'
GRASIAS A YEHORAM וגם לאביב וסתיו תודה
06/09/2010 | 20:05
1
6
YEHORA  PRESYADO
SI  PUEDEMOS  OYER  LO  KE  ESKRIVYO  AKI  AVAI I STAV KE OYO DE TI  
ERA UN REGALO PARA  LA ANYADA  MUEVA
ESTAS PLAVRAS  ESTO ESKRIVYENDO
PORKE KE  TE   OYI AVLAR I KANTAR LADINO-  YEHORAM -  UNA TADRE
EN LA  YORDAID DE TU PAPA

SHANA TOVA A TODOS

יהורם היקר
לו רק יכולנו לשמוע את הראיון הזה מפיך, זו היתה מתנה לראש השנה
אני כותבת זאת, כי שמעתיך ערב שלם ,באזכרה לאביך היקר, מדבר ושר לאדינו
במילה אחת, תענוג
תודה לאביב וסתיו על ראיון מיוחד זה
שנה טובה לכולם
ולך אביב וסתיו, ממש מתנה לראש השנה
תרבות הלאדינו >>
לצפיה ב-'תודה למונדאי, סריקה ורותי'
תודה למונדאי, סריקה ורותי
06/09/2010 | 20:51
2
יש לי יוזמת ראיונות נוספת בשם "אנשים טובים באמצע הדרך" ובמסגרתה אראיין אנשים מכאן ומשם, לאו דווקא ידוענים או מפורסמים שלהם יש נגיעה בתרבות הלאדינו.
תרבות הלאדינו >>
לצפיה ב-'התרגשתי מאוד'
התרגשתי מאוד
07/09/2010 | 09:29
1
6
אביב מחזקת את ידך וכל פעם נפעמת מפועלך
חזק ואמץ
קראתי בעיון את הראיון והתענגתי מכל מילה של יהורם גאון שהרי ידוע שגאון הוא סמל ושיקוף לתרבות הלדינו
מקווה שהזמנת אותו להכנס ולהתרשם מהפורום המיצג את שורשיו, כששאלת אותו על השיר האהוב עליו כמעט ידעתי
שיבחר את ה"לוס בילבליקוס" לפני שהמשכתי לקרוא..הוא דיקלם את זה עוד ועוד בסידרה "קרובים קרובים"
מאחלת ליהורם גאון שנת יצירה מבורכת ומוצלחת
תרבות הלאדינו >>
לצפיה ב-'תודה ומצחיק...'
תודה ומצחיק...
07/09/2010 | 10:56
4
בראיון הטלפוני איתו דיקלמנו יחד את המילים הראשונות של לוס בילביליקוס קנטאן סוספיראן דל אמור
תרבות הלאדינו >>
לצפיה ב-'נורא מסקרן אותי לשאול'
נורא מסקרן אותי לשאול
10/09/2010 | 07:16
1
6
אני לא הספקתי לקרוא כל מה שכתבת, אבל
נורא מסקרן אותי לשאול, האם יהורם גאון הוא
קרוב משפחה של איש העסקים ניסים גאון?
אני יודע שהוא אח של בני גאון, אבל אני לא
שואל על בני, אני שואל על נסים גאון, האם יש
קרבה משפחתית?

דוד.
תרבות הלאדינו >>
לצפיה ב-'לא נראה לי'
לא נראה לי
12/09/2010 | 16:48
5
הוא לא נזכר בצמוד לשמותיהם
תרבות הלאדינו >>
לצפיה ב-'אביב שאפו, עם כל ההכנות לחג היה לי קשה להכנס '
אביב שאפו, עם כל ההכנות לחג היה לי קשה להכנס
10/09/2010 | 09:56
1
5
לפורום לקרוא את המאמר, זה גדוווווווווווווווווללללללל, יהורם גאון אחד מהזמרים האהובים עלי ביותר, יאללה שיקליט את השירים בלאדינו אני אהיה הראשונה לקנות. שנה טובה ומתוקה לכולנו.
תרבות הלאדינו >>
לצפיה ב-'שנה טובה לכולם'
שנה טובה לכולם
12/09/2010 | 16:36
6
ברכות בכל מעשי ידיכם
תרבות הלאדינו >>

הודעות אחרונות

20:22 | 24.11.15 נוחם רם
21:54 | 14.09.15 תמי מן
22:53 | 22.07.15 שוו1

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ