לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
82738,273 עוקבים אודות עסקים

פורום תרבות הלאדינו

הלאדינו (ספניולית) היא לא רק שפה, היא גם תרבות שלמה, שהולכת ונכחדת. תרבות שכוללת שפה, מנהגים, קטעי ספרות, סיפורים ואגדות שעברו מדור לדור, נעימות, שירים, מאכלים, אורח חיים, ועוד כל כך הרבה. היתה לנו מחשבה שאולי פורום שיעסוק בתרבות הזו, על רכיביה השונים, ובעיקר בנוף האנושי שהיווה אותה, יצר ושימר אותה, יתרום להמשך שימורה, יתרום לקירוב בין האנשים האוהבים אותה או מתגעגעים אליה, אולי במעט יתרום גם לאנשים שכבר כמעט הספיקו לשכוח (ואני נמנית על אלו), יאפשר להם לזכור. כל מי שרוצה לתרום מידיעותיו, לספר, להוסיף עוד נדבך, מוזמן. כל מי שרוצה לדעת עוד ועוד, מוזמן.

כתבה: רותי.

אודות הפורום תרבות הלאדינו

הלאדינו (ספניולית) היא לא רק שפה, היא גם תרבות שלמה, שהולכת ונכחדת. תרבות שכוללת שפה, מנהגים, קטעי ספרות, סיפורים ואגדות שעברו מדור לדור, נעימות, שירים, מאכלים, אורח חיים, ועוד כל כך הרבה. היתה לנו מחשבה שאולי פורום שיעסוק בתרבות הזו, על רכיביה השונים, ובעיקר בנוף האנושי שהיווה אותה, יצר ושימר אותה, יתרום להמשך שימורה, יתרום לקירוב בין האנשים האוהבים אותה או מתגעגעים אליה, אולי במעט יתרום גם לאנשים שכבר כמעט הספיקו לשכוח (ואני נמנית על אלו), יאפשר להם לזכור. כל מי שרוצה לתרום מידיעותיו, לספר, להוסיף עוד נדבך, מוזמן. כל מי שרוצה לדעת עוד ועוד, מוזמן.

כתבה: רותי.
x
הודעה מהנהלת הפורום
גלישה נעימה!
ברוכים הבאים
מדריך לגולשים החדשים בפורום
המילון של אסטרלו

המשך >>

לצפיה ב-'אני ותרבות הלאדינו: ראיון עם דורית ראובני |4U'
אני ותרבות הלאדינו: ראיון עם דורית ראובני |4U
<< ההודעה הנוכחית
25/03/2010 | 17:53
12
121
"אני מאחלת לגולשים שימשיכו לשמור על הגחלת- ועל השורשים של שפת הלאדינו"
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

דורית ראובני, אחת מהזמרות המרגשות שקולן הצלול והברור נשמע היטב. נולדה בשנת 1952 בקיבוץ שער העמקים למשפחה שעלתה מיוגוסלביה.
ברפרטואר שלה ישנם שירים עבריים ומחודשים, מן הסולניות הבולטות של להקת פיקוד מרכז בתחילת שנות השבעים. משיריה המפורסמים: "היום היום הזה ממש", "האיש מן הבקעה", "מסביב למדורה".
באלבומה האחרון שיצא לפני מספר שנים שרה שירים בלדינו. השתתפה גם בהפקת מספר דיסקים של שירי ילדים.
בחרתי לראיין אותה לכבוד חג הפסח, חג האביב.

*   מהו מקור השם ראובני?

לאבי קראו אלברט ראובן- כשעלה ארצה עיברת את שמו לאברהם ראובני- כתוצאה משמו "אלברטו" נשאר כינויו- בטא.

*   מהיכן ביוגוסלביה הגיעו הורייך והאם עלו בקבוצה בה עלה דוד אלעזר דדו?

אמא הגיעה מבלגרד ואבא מסקופייה- יוגוסלביה. הם עלו לארץ בשנת 35. לגבי דדו- אני חושבת שהוא הגיע מאוחר יותר ב"חברת הנוער" כפליט שואה, ואמי היתה המדריכה שלו בקיבוץ.

*   את דוברת לאדינו?

אני דוברת ספרדית ארגנטינאית

*   מה הם זכרונותייך מקהילת יוצאי יוגוסלביה בשער העמקים?

ריקודי הפולקלור בכל חג פורים ובחגי הקיבוץ. הם הכילו תלבושות מרהיבות טיפוסיות, צעדי הריקוד ("קולו") המיוחדים ומוזיקה יוגוסלבית אותנטית.

*   בילדותך כיצד חגגתם את חג הפסח? בחוג המשפחה או בחוג הקיבוץ?

עד שנולדו ילדי: בתי מור ובני אסי (אחרי בני הבכור טל)- הייתי משתתפת בנגינה ושירה במקהלת הקיבוץ. כשהסדר היה מסתיים- בעלי היה לוקח אותי להמשך החג עם משפחתו.

*   בילדותה התגוררה דורית דרום אמריקה, בארגנטינה, שם שהתה בשליחות עם הוריה. ובעקבות כך שרה מספר שירים בסגנון דרום אמריקאי:
איך היה המעבר בין הלאדינו שדיברו בביתך לבין הספרדית שדוברה בארגנטינה שם שהיתם בשליחות?

הורי עד מותם המשיכו לדבר לדינו- גם בתקופת השליחות

*   איזה שיר בלאדינו את אוהבת מכל?

Mama yo no tengo visto  (מאמא יו נו טנגו ויסטו)
זה השיר שהכי משפיע עלי מבחינה רגשית כי אני שרה אותו לזכרה של אימא שלי.

*   מהי בשבילך תרבות הלאדינו?

השירים- והסיפורים שמאחוריהם.
לפני שלושים וחמש שנה קיבלתי במתנה מאבא שלי את ספר הרומנסות של יצחק לוי, ולא התייחסתי אליו כי בשבילי הרומנסות היו זיכרונות עצובים מהעבר הטראגי של ההורים שלי (כל משפחתם נספתה בשואה). כשהחלטתי להכין לאבא שלי את המתנה ולהקליט רומנסות עברתי על הספר שיר שיר, ובחרתי את השירים מתוכו. כשהגעתי להקליט באולפן הקלטתי בצורה חיה- אני שרתי ואורי הרפז ליווה אותי בגיטרה. הרגשתי ששרתי הכי טוב מאי פעם. ומאז הרומנסות הפכו להיות חלק ממני, מה שלא קרה לפני זה.

*   מה גרם לך להוציא את האלבום המופלא בלאדינו?

לכבוד יום הולדתו ה-85 של אבי. עשיתי לו הפתעה ולא ידעתי שזה יהיה הדיסק הטוב ביותר שלי....

*   איך אתם חוגגים את ליל הסדר במשפחה?

אצלנו בבית. עם משפחתי ומשפחת אחי, ומשפחות בעלי- כל אחד מביא תבשילים ומתחלקים בבישולים. הנוסח הוא ספרדי עם שירים מהפסח הקיבוצי.

*   לסיום, מה את מאחלת לנו הגולשים בפורום תרבות הלאדינו ?

אני מאחלת לגולשים שימשיכו לשמור על הגחלת- ועל השורשים של שפת הלאדינו וששיריה לא יגמרו לעולם.

אני מזמינה אתכם להופעה שלי ביום חמישי, ה- 15/4/10, בצוותא, ת"א. אשמח לשיר יחד אתכם. תמיד  אני משלבת בהופעותיי מקבץ של שירי לאדינו.
חג שמח לכולם

תרבות הלאדינו >>
לצפיה ב-'אוהב לשמוע את דורית ראובני מילדות'
אוהב לשמוע את דורית ראובני מילדות
25/03/2010 | 23:28
1
5
שולי נתן ריגשה והתרגשה כששרה לפני היציאה לקרב בששת הימים, ודורית ראובני הופיעה גם היא בכל מקום שניתן ביום הכיפורים. לא יודע להסביר מה כאן קורה אבל יש הרגשה מיוחדת כששומעים אותה.

זו יוזמה ברוכה הראיון הזה כן ירבו!
תרבות הלאדינו >>
לצפיה ב-'ואכן הם ירבו ידידי'
ואכן הם ירבו ידידי
25/03/2010 | 23:38
יש ראיון עם גלי צבי וייס שכבר מוכן ויעלה ב,ה בשבוע הבא ויש תכנון לראיין את המלחין מוני אמריליו והסופרת אודיה בנד.

אכן לדורית ראובני יש את היכולת לרגש בשיריה הנפלאים והנוסטלגיים שלא נס ליחם
תרבות הלאדינו >>
לצפיה ב-'כול הכבוד אביב'
כול הכבוד אביב
26/03/2010 | 19:00
1
אריביב'יתיס איל פורום איספירו קי מאס אי מאס ג'ינתי סי ב'אן א אינתראר אי ב'אן איסקריב'יר אקי.
יישר כוח.
תרבות הלאדינו >>
לצפיה ב-'שבת שלום'
שבת שלום
27/03/2010 | 00:17
1
אגורה אל פורום אסטה אינטרסנטי
וירדאד איל פורום סה אריביביו

תרבות הלאדינו >>
לצפיה ב-'כל הכבוד אביב'
כל הכבוד אביב
27/03/2010 | 19:08
3
4
ברב'ו אביב
על הראיון עם

דורית ראובני המקסימה
שרה בלאדינו והקהל שר איתה
חג שמח לכולם
תרבות הלאדינו >>
לצפיה ב-'חן חן והיד עוד נטויה'
חן חן והיד עוד נטויה
27/03/2010 | 21:11
2
2
לצפיה ב-'אחלה! אתה מביא לנו את אבי ביטר?'
אחלה! אתה מביא לנו את אבי ביטר?
28/03/2010 | 12:00
1
1
הוא תורכי משלנו
תרבות הלאדינו >>
לצפיה ב-'אולי '
אולי
28/03/2010 | 18:32
1
לצפיה ב-'זמרת שאהובה עלי - ישר כח'
זמרת שאהובה עלי - ישר כח
28/03/2010 | 15:02
1
לצפיה ב-'סוף סוף'
סוף סוף
28/03/2010 | 19:47
1
1
אני שמחה לקרוא ראיון עם דורית ראובני, שהיא כמובן הזמרת  האהובה עלי. רק אתמול זכיתי להיות בהופעה של מור מנדל, דור ההמשך של דורית ויענקלה מנדל כפי שפורסם בצוותא   "  מופע חורף אינטימי-אקוסטי בליווי פסנתר וגיטרה.
המופע כולל שירים פרי עטה של מור מנדל בסגנון אינטימי, אישי וחם.". הפעם דורית  ראובני היתה בתפקיד הקהל. יש המשך מבטיח, מור היא לדעתי זמרת מקסימה ושרה שירים פרי עטה. המופע היה מקסים ונשאר לי להמשיך לחכות לאלבום שעומד לצאת. גם האח הקטן של מור, אסי מופיע לראשונה כפי שנאמר בהופעה, בשבת הבאה בצוותא 2 [עדיין אין פרסום באתר של צוותא] כך שאתם שומעים זאת ראשונים.
כפי שדורית ציינה בראיון היא מופיעה ב-15.4.10 בצוותא. כולכם מוזמנים .

.

תרבות הלאדינו >>
לצפיה ב-'תודה שסיברת את אוזנינו וחג שמח!'
תודה שסיברת את אוזנינו וחג שמח!
28/03/2010 | 21:56
לצפיה ב-'דורית ראובני היקרה'
דורית ראובני היקרה
05/04/2010 | 20:43
2
אני רכזת החוג ללאדינו באשקלון, היתה לי הזכות להזמינך להיכל התרבות, באחד המופעים הראשונים שארגנתי. לפני כשמונה שנים. אליו באו מכל קצות הארץ. המופע נקרא -  הצדעה למתילדה כהן סראנו. לאחר מכן רכשתי את אלבום השירים שלך והוא המנוגן ביותר בביתי ובמפגשי הלאדינו שאני עורכת באשקלון. השירה שלך צלולה, המילים נשמעות ומובנות לאזני כל השומעים, את מרגשת. ועוד סיפור קטן. לפני שנה , כיוון שאנו שוכנים בישובי עוטף עזה, ובנך ארגן מופעים לתושבים, לשמח את ליבם ולהוציאם מהממ"דים, יצא לי לדבר עם אתו , טל. ילד מקסים. גאה במשפחתו. הבנתי מדיבורו שיש לו זיקה ללאדינו. השיחה היתה ידידותית ולבבית. ולבסוף לשאלתי אם טל מנדל הוא הבן של דורית ראובני, הוא מאד שמח ואמר כן בודאי. היי גאה. ותודה על התקליט שהוצאת לטובת כל שומעי הלאדינו. יישר כח.
עדינה - רכזת חוג לאדינו אשקלון
תרבות הלאדינו >>

הודעות אחרונות

20:22 | 24.11.15 נוחם רם
21:54 | 14.09.15 תמי מן
22:53 | 22.07.15 שוו1

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ