aic וערכי סוכר

zvika2017

New member
הנוסחה :

(35.6 * A1C) - 77.3 = ממוצע סוכר
לידיעה, A1C אינו מדע מדויק. יש הרבה גורמים משפיעים, ויש סטיות מדידה.

zvika2017

New member
הנוסחה "התחרבשה" בתצוגה

במילים:
המוגלובין מסוכרר כפול שלושים וחמש נקודה שש, פחות שבעים ושבע נקודה שלוש = ממוצע רמת הסוכר בדם.

oritta17

New member
תודה.ניסיתי לחשב,והנוסחה במקרה שלי היא יצאה נכונה.

zvika2017

New member
שמח לעזור.

אני רק חוזר ומדגיש של-A1C יכולים להיות סטיות של יותר מחצי אחוז.
יש הרבה גורמים שמשפיעים על חישובו, הן מבחינת ציוד המעבדה, והן מבחינת מצב הגוף. (2 אנשים עם אותו A1C יכולים להיות על ממוצע גלוקוז שונה, ואותו אדם יכול לקבל A1C שונה בשני מעבדות שונות).

מה?! נוסחה לזכר האחד באפריל?

מאיפה זה? מי הממציא? הנקודה 6 והנקודה 3 נותן ל"נוסחה" נופך של רצינות..

zvika2017

New member
מ-2 מקורות במקביל

ה-ADA פירסם זאת בזמנו, והסיר זאת אחר כך משיקולים זרים (לחץ של חברה מסחרית ששלטה בזמנו בשוק מודדי הסוכר שהנוסחה לא "התאימה" לה).
במקביל, עמל על אימות העניין יקיר ליבנו, אהוב נפשנו ומעוז מבצרנו
... הלא הוא - דר' ריצ'רד ברנשטיין.
דר' ברנשטיין אגר נתונים של אלפי מטופלים במשך עשרות שנים, הצליב וחישב (מטופליו נבדקים במעבדה בה הציוד מדויק, והן מצוידים במכשירי מדידה מדויקים) - והגיע לאותה נוסחה.
אני מבין מהניסוח שלך שאתה לא קונה... ובכן, אני לא מוכר

אני רק יכול להציע לך ולכול באי הפורום להתייחס לנוסחה ברצינות.

oritta17

New member
ל-הנרי,לא חשוב מי המציא,העיקר שהנוסחה מתאימה למצבי הנוכחי.

ובפרט שד"ר ברנשטיין פעל לפי הנוסחה הזו.
&nbsp

אבו זקן

New member
במקביל לנוסחה הזאת

תוכל למצוא גם נוסחאות אלטרנטיביות, למשל: A1C*28.7-46.7.

החלק החשוב בכל העסק שהקשר בין רמת הסוכר הממוצעת ל A1C אינו אחיד אצל אנשים שונים וכל נוסחה היא רק קירוב שמצא את ההתאמה הטובה ביותר לנבדקים באותו מחקר. בקישור למעלה לפחות טרחו לציין את מקדם המתאם (R^2= 0.84 - לא יותר מדי מרשים), אך אם דר' ברנשטיין אף הוא עשה זאת הרי שהמצטטים אותו לא טורחים, וחבל.

zvika2017

New member
תגובה

ראשית, ציינתי שA1C אינו מדע מדויק. מאליו יש שוני. יש הרבה גורמים שמשפיעים על ה-A1C, וזה כולל :
מכשיר מדידת A1C במעבדה (יצרנים וכיולים שונים), תמיסות וכימיקלים שמשמשים בתהליך הבדיקה (יצרנים שונים), מצב כדוריות הדם האדומות (אורך חיים, גודל, קצב התחלקות... שונים מאדם לאדם ומשפיעים על הבדיקה), אנמיה, חוסר בברזל ו\אוחומצה פולית, חוסר איזון בבלוטת התיאוריד... ועוד ועוד. הרשימה ארוכה. כול אלה משפיעים על אי הדיוק של תוצאת ה-A1C.
מצד שני, כמובן שגם מכשיר מדידת הגלוקוז בדם, והדיוק שלו, משחק תפקיד.

מחקר הוא מוגבל מאוד ממספר בחינות : קצר טווח (יחסית), מוגבלות\שונות נבדקים, כיול כלי המדידה שמשמשים בו ועוד.

אם אתה מכיר את דר' ברנשטיין, אתה יודע כמה שהוא יקה קפדן.
מה שהוא עשה זה לא בדיוק "מחקר". הוא בדק אלפי אנשים לאורך שנים רבות (תחשוב איזה מאגר נתונים עצום הוא צברׂ). הוא ניסה לנטרל את הגורמים המפריעים שכן בשליטה. בדיקות הדם של מטופליו נשלחו למעבדה מסוימת שהוא סומך עליה, ומד הסוכר שלהם הוא המדויק שבשוק (הוא אומר למטופליו איזה מד סוכר "מאושר" מבחינתו).

מה גם שזו הנוסחה שה-ADA פירסם בזמנו, והם עשו זאת לא בתיאום עם דר' ברנשטיין (הוא לא בדיוק אהוד ב-ADA).
תוצאת הנוסחה הזו תתן ערכי סוכר קצת גבוהים יותר ממה שנותנות הנוסחאות האחרות, וזה כאמור לא התאים לחברה מסחרית חזקה, שמדי הסוכר שלה סטו תמיד כלפי מטה (באופן לא עקבי, ולכן לא ניתן היה לתיקון על ידי פקטור).

לסיכום, כאמור, לא מדובר במדע מדויק ב-100%.
מקדם המתאם לא בדיוק יעזור לסוכרתי הממוצע שעשוי לסבול מסיבוכי סכרת בגלל שמדע הסטטיסטיקה אוהב מתאמים.
צריך נוסחה פשוטה, וכמה שיותר בטוחה (=מחמירה).
איש איש ונוסחתו... אני עם ברנשטיין :)

אבו זקן

New member
אין בינינו חילוקי דעות מהותיים

מלבד המשפט "מקדם המתאם לא בדיוק יעזור לסוכרתי הממוצע שעשוי לסבול מסיבוכי סכרת בגלל שמדע הסטטיסטיקה אוהב מתאמים." מקדם המתאם הוא בדיוק מה שאמור להגיד ל"סוכרתי הממוצע" שהטבלאות והנוסחאות הן קירוב, ולא קירוב טוב במיוחד. ההודעה שלך מסבירה לגמרי לא רע למה הנוסחאות - כולן - אכן סובלות משונות גבוהה.

למה זה בכלל חשוב? כי מי שממוצע הסוכר שלו גבוה ממה שמבוטא ע"י ה A1C יכול לחשוב בטעות שהוא מאוזן. לא הייתי מתעקש להזכיר זאת שוב ושוב אלמלא למדתי על בשרי שגם הרופאים נוטים להתעלם מהבעיה הזאת. מאחר וקל למדוד את ה-A1C, הרופאים מסתמכים עליו ואין שום דרך לקבל מהקופה מוניטור רציף לפרק זמן של כמה שבועות כדי ללמוד מה הממוצע האמיתי (מעין "הולטר" של הסוכר). אפילו את ה freestyle libre אין אפשרות לקבל בהשאלה (רכישת כמה מכשירים כאלה והשאלתם למעוניינים לזמן קצוב היא לא מבצע מסובך במיוחד ואפשר לכסות את העלות שלו ע"י גביית דמי השאלה. אם אי"ל היתה באמת דואגת לחולים אפשר היה לצפות שהם היו עושים זאת. אבל הם לא, ולכן הם לא).

oritta17

New member
בזמנו במשרד -הבריאות רצו להכניס לסל הבריאת את הליברה, אבל,,

התברר ברגע האחרון שבתקציב אושרה זריקת האינסולין היקרה,בשם "טרגלודק ".
אמרו שאולי בשנה הבאה יאשרו את הליברה,שעלותה לשנה אחת כ-5,000 ש"ח,
לכול חולה סוכרת.
נקווה.
&nbsp

zvika2017

New member
וזו הסיבה שצריך להחמיר

אני שם לב לערכי סוכר יותר מה-A1C, שאכן יכול להטעות.
אבל אלו שכן רוצים נוסחאות, to be on the safer side, כדאי לדעתי ללכת עם הנוסחה של ברנשטיין (וכמובן שמומלץ לא רק לאמץ את הנוסחה, אלא להתקרב גם לשיטה).
למה הכוונה "למדתי על בשרי"?

zvika2017

New member
בגדול

קצת קשה להעביר את השיטה בפורום, אחרי הכול, מדובר בספר של מאות עמודים.
אם ננסה לתמצת (התמצית של התמצית), מדובר בגדול על שלושה נושאים:
1. רוב השיטה עוסקת בתזונה דלת פחמימות. שם המשחק - להיות כמה שיותר צפוי מבחינת התפרקות המזון (והאינסולין), ואת זה ניתן להשיג רק כאשר אוכלים מעט מאוד פחמימות (מירקות). ככול שתאכל פחות פחמימות, תזריק פחות, ופחות תסטה להיפו\היפר.
2. מדיניות הזרקות. איך, מתי וכמה להזריק. זה לא פשוט כמו שמספרים לנו בקופ"ח. (ברנשטיין מתנגד למשאבה, מאחר והיא מצלקת רקמות, וגורמת לספיגה לא צפויה של האינסולין המטופטף).
3. ספורט - אירובי, אך גם דגש על בניית שריר. שריר מפותח צורך גלוקוז בשוטף ותורם לסילוקו מהדם ובכך תורם לאיזון.
כמו כן הוא מדבר על כול מיני נושאים רלוונטים לסוכרתיים : גורמים נוספים שמשפיעים על הסוכר, גורמים שמשפיעים על A1C ועוד.
על סעיף 1 אפשר לפתח עשרות עמודים (אם לא יותר).
אם אתה שולט טוב בשפה האנגלית, אני ממליץ לך לקנות את ספרו (שהוא מבחינתי התנ"ך לסוכרתיים), ולצפות בעשרות הסירטונים שהוא העלה ליוטיוב.

למעלה