לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
2258022,580 עוקבים אודות עסקים

פורום תחבורה ציבורית

ברוכים הבאים לפורום תחבורה ציבורית!
הפורום עוסק בכל הרבדים הקשורים לתחבורה הציבורית בארץ ובעולם: ציוד נייד (רכבות, רכבות קלות, אוטובוסים, מוניות, רכבות תחתיות ועוד). מסלולי נסיעה וקווים, מדיניות תעריפים, רב-קו, תכנון נסיעות, מפעילות (אגד, דן, רכבת ישראל, סיטיפס, קווים וכו' וכו')
אתם מוזמנים להעלות נושאים לדיון, החל במחירי הנסיעה באוטובוסים וכלה בנוחות המושב באוטובוס הספציפי שבו נסעתם הבוקר...
*מחיקת הודעות תתבצע בהתאם לתקנון הפורום המופיע באגף המאמרים ותקנון הפורומים הכללי של תפוז.
 

הנהלת הפורום:

אודות הפורום תחבורה ציבורית

ברוכים הבאים לפורום תחבורה ציבורית!
הפורום עוסק בכל הרבדים הקשורים לתחבורה הציבורית בארץ ובעולם: ציוד נייד (רכבות, רכבות קלות, אוטובוסים, מוניות, רכבות תחתיות ועוד). מסלולי נסיעה וקווים, מדיניות תעריפים, רב-קו, תכנון נסיעות, מפעילות (אגד, דן, רכבת ישראל, סיטיפס, קווים וכו' וכו')
אתם מוזמנים להעלות נושאים לדיון, החל במחירי הנסיעה באוטובוסים וכלה בנוחות המושב באוטובוס הספציפי שבו נסעתם הבוקר...
*מחיקת הודעות תתבצע בהתאם לתקנון הפורום המופיע באגף המאמרים ותקנון הפורומים הכללי של תפוז.
 
x
הודעה מהנהלת הפורום
נא לכתוב שאלות הכוונה ומודיעין תחת השירשור היומי בלבד.  נא לשים לב לתאריך השרשור!
 שאלות הכוונה שלא תשורשרנה כהלכה, תימחקנה ללא התראה מוקדמת.
 
המשך >>

לצפיה ב-'שירשור המשך - אדינברה ספטמברר 2019'
שירשור המשך - אדינברה ספטמברר 2019
31/03/2020 | 18:30
29
114
התקשרנו מגלאזגו לבית ההארחה שבו תיכננו להתארח באדינברה ושאלנו על החנייה במקום. בעלת המקום נכנסה לפאניקה מוחלטת כי לא היה לה שום מקום להחנות מכוניות. המקום היה צמוד לתחנת רכבת ותחנת רק"ל אז שינינו תוכניות לחנות בשדה התעופה של העיר (שבו ממילא היינו צריכים להטעין את הרכב) ולהגיע ברק"ל. גם בטיול רכב יש יתרון גדול בחניון מחוץ לעיר ותח"צ העירה.
תחבורה ציבורית >>
לצפיה ב-'מעט היסטוריה על שורשי הממלכה המאוחדת'
מעט היסטוריה על שורשי הממלכה המאוחדת
31/03/2020 | 20:06
4
123
בסמל המלכותי הדומה יחסית לזה של ימינו הכיתוב בלטינית הוא:
 
" Iacovus Primvs Britanniae Franciae Et Hyberniae Rex "
" יעקובס הראשון מלך בריטניה צרפת ואירלנד "
 
כך טוען ג'יימס ה 6 מלך סקוטלנד, שהוא ג'יימס ה 1 מלך אנגליה וכן מלך אירלנד. הטענה למלכות צרפת היא טענה עתיקת יומין של מלכי אנגליה שאפילו הגיע לכדי מימוש קצר יומין אך לא החזיקה מעמד, והשימוש במושג הלטיני "בריטניה" קודם את זמנו במאה שנה.
 
הקשר השושלתי של שושלת סטיוארט לשושלת טיודור היה שמרגרט טיודור, אחותו של הנרי ה 8 הושאה לג'יימס ה 4 מלך סקוטלנד. היא היתה הסבתא רבא של ג'יימס ה 6. מסיבה זו, עם מותה של אליזבת' הראשונה מלכת אנגליה ללא יורשים אחרים הוא הוזמן דרומה למלוך על אנגליה.
 
ההיסטוריה של שושלת סטיוארט בסקוטלנד הפכה לבעייתית - מלכים שמתו בגיל מוקדם השאירו ילדים למלוך, והממלכה יצרה מבנה ממשל מסודר של עוצרים ומועצות שרים שניהלו את ענייניה כבר כמה דורות תוך החלשת מעמד המלוכה. אמו של ג'יימס ה 6, מרי מלכת הסקוטים, גדלה בצרפת אחרי שהפכה למלכת סקוטלנד, חזרה ומלכה תקופה מסויימת, וברחה לגלות באנגליה אחרי התנקשות באחד ממאהביה. מרי (הקתולית) נחשבה לטוענת פוטנציאלית לכס המלוכה האנגלי אם יבלע רע כלשהו לאליזבת' והיתה במוקד של מזימות קתוליות. התכתבות בינה לבין אחד מיוזמי המזימות השונות הובילה להוצאתה להורג באנגליה באשמת בגידה. ג'יימס הומלך בסקוטלנד אחרי בריחתה וגדל כפרוטסטנטי.
 
האיחוד הפרסונלי עם השכנה הגדולה והעשירה מדרום גרמה למלכי בית סטיוארט להעדיף את לונדון על אדינברה, את אנגליה על סקוטלנד, ואפילו מלחמת האזרחים האנגלית לא גרמה להם לחזור לסקוטלנד. עד 1707 אנגליה וסקוטלנד התנהלו כשתי מדינות נפרדות ועצמאיות שרק במקרה היה להם אותו המלך.
 
הסיבה לסיום עצמאותה של סקוטלנד היתה הרפתקאה קולוניאלית כושלת https://en.wikipedia.org/wiki/Darien_scheme שהביאה לפשיטת רגל של המדינה הסקוטית. תוך פחות מעשור מהקירסה הפיננסית הושלם חוק האיחוד עם אנגליה ונוצרה הממלכה המאוחדת. חוק האיחוד שמר על החוק הסקוטי כמערכת משפטית נפרדת, אך פיזר את הפרלמנט הסקוטי תמורת מושבים בפרלמנט בלונדון. ברנס, המשורר הלאומי של סקוטלנד, כתב על כך " Bought and sold for English gold ". החוק עבר בתקופת שלטונה של המלכה אן, המלכה האחרונה לבית סטיוארט. שבע שנים אחרי האיחוד היה חילוף שושלות נוסף.
 
בגלל חוק שאסר על קתולים לרשת את הכתר הרשויות פסחו על רשימה ארוכה של קרובי משפחת המלוכה עד שהגיעו לפרוטסטנטי הראשון בקו הירושה - בן דודה מדרגה שניה - ג'ורג' הראשון, אלקטור האנובר שבגרמניה של ימינו. מרידות ששיאן ב1745-6 ו Bonnie Prince Charlie - כינוי לנסיך קתולי מבית סטיוארט שהגיע מגלות בצרפת כדי להנהיג את המרד בשם אביו שהיה הטוען לכתר מבית סטיוארט. המרד היה בעת מלוכתו של ג'ורג' ה 2 , הכוח האמיתי היה בידי הפרלמנט בלונדון כולל האצולה של ה Lowlands (החגורה המרכזית, אזורים של חקלאות טובה) ותבוסת המורדים התקבלה באנחת רווחה גם בקרב השכבות הגבוהות בסקוטלנד, אך הרומנטיזציה של המרד, אורח החיים של ה Highlands וביטול האיסור על סממנים מסויימם מהאזור כ 50 שנה אחרי המרד ביוזמת הנסיך העוצר (לימים המלך ג'ורג' ה 4) שביקר בסקוטלנד והחזיר את הביגוד המסורתי לאופנה - יצרה מצב של זהות לאומית עם חשבון מול אנגליה על אף שבמקור מלכי סקוטלנד היו אלו שירדו דרומה למלוך.
 
בפוליטיקה המודרנית היו מספר ראשי ממשלה בריטיים מסקוטלנד, האחרון בהם היה גורדון בראון לפני עשור. עד התמוטטות המפלגות העיקריות בסקוטלנד היו שרים בכירים מסקוטלנד בשתי המפלגות (השמרנים התמוטטו שם ב 97, לייבור ב 2015). ב 1999 נוצר פרלמנט סקוטי שאחראי למרבית ענייני הפנים שם, אך אינו אמון על מדיניות החוץ והביטחון. בסיס המיסוי זהה, אך יש קונפליקט סביב נוסחאת מימון שנקראת  The Barnett Formula שלטענת הסקוטים צריכה לפצות על המרחקים הגדולים והפיזור הגאוגרפי ואינה כוללת את כספי הנפט, ולטענת השמרנים היא מממנת את תושבי סקוטלנד בסדר גודל לא הוגן (הנוסחה היא בערך 125% לראש בסקוטלנד לעומת 100% לראש באנגליה). במשאל העם ב 2014 הצביעו תושבי סקוטלנד (כלומר כלל אזרחי בריטניה שכתובתם בסקוטלנד) נגד עצמאות, בין השאר בגלל שספרד התנגדה לכניסת מדינה פורשת לאיחוד האירופאי. במשאל העם ב 2016 סקוטלנד ברוב של כ 66% להשאר באיחוד האירופאי. התעקשותה של הממשלה בלונדון לגרור את סקוטלנד אל מחוץ לאיחוד (ואף אל מחוץ למסגרות שמדינות שאינן באיחוד חברות בהן ושהובטחו כמסגרות אפשריות אפילו ע"י תומכי היציאה) יצרה מתחים פוליטיים חדשים, אם כי בימינו הכל מתנהל בוויכוחים פוליטיים בדרכי שלום.
 
 
 
תחבורה ציבורית >>
לצפיה ב-'תודה על הסקירה ההיסטורית המהנה'
תודה על הסקירה ההיסטורית המהנה
31/03/2020 | 20:53
3
37
(אני חובב של היסטוריה בריטית)
 
אוסיף אנקדוטה קטנה: מרגרט טיודור הייתה סבתא-רבתא של ג'יימס ה-6 וה-1 פעמיים.
מרי מלכת הסקוטים הייתה נכדתה של מרגרט טיודור מבעלה הראשון, ג'יימס ה-4. הנרי סטיוארט היה נכדה של מרגרט מבעלה השני, הלורד ארצ'יבלד. מרי והנרי היו זוג נשוי. וגם בעלה השלישי של מרגרט היה ממשפחת סטיוארט.
 
וזו רק ההתחלה של הפיקנטריה, כי בהמשך משפחת סטיוארט היו מלך ומלכה שהיו בני-דודים, ועלו לשלטון אחרי שהדיחו את האבא שלה.
 
ואנחנו חשבנו שהסיפור של הארי ומייגן זו פיקנטריה...
תחבורה ציבורית >>
לצפיה ב-'תודה, מבחינתי ווילאם ומרי פחות רלוונטים לסיפור הסקוטי'
תודה, מבחינתי ווילאם ומרי פחות רלוונטים לסיפור הסקוטי
31/03/2020 | 21:09
2
39
רציתי להאיר את עיניי הקוראים לכך שאנגליה לא "כבשה" את סקוטלנד, אלא שמלך סקוטלנד הוא זה שירש את אנגליה.
תחבורה ציבורית >>
לצפיה ב-'אכן, וראוי להזכיר שזה כמעט קרה כבר קודם'
אכן, וראוי להזכיר שזה כמעט קרה כבר קודם
01/04/2020 | 08:54
1
29
מרי ירשה את הכתר הסקוטי כתינוקת בת 6 ימים בלבד (!).
בגיל 7 חודשים אירסו אותה עם בן-דודה אדוארד (בנו ויורשו של הנרי ה-8) כדי לאחד את הממלכות (ולהרחיק את סקוטלנד מהשפעה צרפתית).
בסקוטלנד הייתה התנגדות למהלך, והתגובה האנגלית הייתה פלישה צבאית לסקוטלנד שבמהלכה גם שרפו את אדינבורו. הפלישה נכשלה בסופו של דבר, בין השאר בשל סיוע צרפתית לסקוטלנד. באופן טבעי, בוטלו האירוסין ומרי אורסה שנית ליורש העצר הצרפתי (שהיה בעצמו בן 3, ומרי "קשישה" בת 6). החתונה התקיימה כשמרי הייתה בת 16. שנתיים אחר-כך היא כבר התאלמנה.
תחבורה ציבורית >>
לצפיה ב-'כמעט קרה גם 250 שנה לפני כן.'
כמעט קרה גם 250 שנה לפני כן.
05/04/2020 | 11:28
16
כשיש ממלכות שכנות יש אין ספור מקרים של נישואין או הבטחות נישואין כך שקשה לספור את כל האפשרויות. 250 שנה לפני השידוך שלא יצא לפועל בין מרי מלכת הסקוטים לאדוארד (לימים ה 6) היה שידוך בין המלכה הסקוטית הלא מוכתרת מרגרט " Maid of Norway " (אמה היתה נסיכה סקוטית ואשתו של מלך נורווגיה) לבין הנסיך אדוארד (לימים השני, הושא לנסיכה הצרפתית איזבלה,  נתן את תואר רוזן קורנוול לחביבו פירס גאוואסטון שנרמז שהיה מאהבו, אשתו המלכה מעורבת בהדחתו ורציחתו). מרגרט מנורווגיה מתה בעת ההפלגה לסקוטלנד ואדוארד הראשון מלך אנגליה הפך לבורר שיבחר ביו המועמדים השונים לכתר הסקוטי. היו שתי מלחמות עצמאות סקוטיות  - אחת נגד תנאים של קבלת חסות אנגלית על סקוטלנד והשניה נגד מועמד לכתר הסקוטי שהפסיד את הכתר ופלש לסקוטלנד בתמיכה אנגלית. סקוטלנד ניצחה ושמרה על עצמאות הכתר שלה לכ 300 שנים נוספות ועל עצמאותה המדינית לכ 400.
 
 
 
תחבורה ציבורית >>
לצפיה ב-'טירת סטרלינג - מבחוץ'
טירת סטרלינג - מבחוץ
31/03/2020 | 20:36
74
אמנם נסענו לכאן ברכב אבל יש בעיר תחנת רכבת.  יהיו מספר פוסטים לא הכי תח"ציים, אבל מהו טיול בלי יעדים. תשתית ותח"צ יהיו בעוד פוסטים ספורים.
תחבורה ציבורית >>
לצפיה ב-'טירת סטרלינג - תמונות מבפנים'
טירת סטרלינג - תמונות מבפנים
31/03/2020 | 20:54
40
לצפיה ב-'טירת סטרלינג - תמונות מהמאה ה16 (שחקנים) '
טירת סטרלינג - תמונות מהמאה ה16 (שחקנים)
31/03/2020 | 21:15
41
שחקנים בתלבושות היסטוריות הם חלק מהקסם (וההצדקה למחיר הכניסה) בארמונות מלכותיים היסטוריים מסוימים בבריטניה (כולל ארמון האמפטון קורט בפרברי לונדון).
 
לאציל בתלבושת האדומה היה איזה מונולוג, אבל רוב השחקנים היו יותר רקע אנושי לצילומי המבקרים.
 
במחשב כל התמונות היו אנכיות.
תחבורה ציבורית >>
לצפיה ב-'טירת סטרלינג - מבנים מהחצר הפנימית ונופים'
טירת סטרלינג - מבנים מהחצר הפנימית ונופים
31/03/2020 | 21:19
39
לצפיה ב-'מכוניות אספנים בחניון טירת סטרלינג'
מכוניות אספנים בחניון טירת סטרלינג
31/03/2020 | 21:29
38
הצדעה לרכבי העבר מרכב העתיד. לפי אותיות הרישוי A ו B בצד הימני של הלוחיות מדובר ברכבים מ 1963 ו 1964.
תחבורה ציבורית >>
לצפיה ב-'אנדרטאת וווליס ( "רוב רוי" ) ונופים.'
אנדרטאת וווליס ( "רוב רוי" ) ונופים.
31/03/2020 | 21:41
39
האנדרטה מאמצע המאה ה19 נבנתה כחלק מביטוי זהות סקוטית והנצחת גיבור לאומי שחלקו בהדיפת פלישה אנגלית קנה לסקוטלנד מאות שנות עצמאות.
 
יש גם שלט מודרני שאוסר על הטסת רחפנים, דבר שנתקלנו בו גם בביקור בטירת הייקלייר ("דאונטון אבי") לפני שנה.
 
השירשור יחזור בקרוב לתשתית ותח"צ.
תחבורה ציבורית >>
לצפיה ב-'גשרי שפך נהר הפורת' Forth והפסקת ערב בשירשור. '
גשרי שפך נהר הפורת' Forth והפסקת ערב בשירשור.
31/03/2020 | 22:03
37
באדום - גשר הרכבות המפורסם. הגשרים האפורים הם גשרי כביש.
 
צולם מקווינספרי שבגדה הצפונית.
 
הפוסטים הבאים יהיו מאדינברה עצמה.
 
לגבי נסיעה בגשר הרכבת: ביררתי על העניין באחד הימים שהיינו בעיר, יום א', והתדירות היתה שתי רכבות לשעה פלוס המתנה של עד חצי שעה בצד השני של הגשר. לא היה לנו יעד בצידו האחר של הגשר אז וויתרנו על התענוג.
 
כמו כן, הפקידה בתחנה לא כל-כך אהבה את המושג "בריטיש רייל" כתיאור גנרי של מפעילת רכבת או סוג שירות / תדירות והתעקשה לתקן לסקוטרייל, המפעילה המקומית בסקוטלנד. יתכן שזה עניין של מונופול אזורי אבל בדרום אנגליה זה מושג מקובל לתיאור המערכת הארצית במיוחד כשמשווים אותה לתדירות של אמצעי מסילתי-עירוני.
 
אחזור מאוחר יותר עם תמונות מהעיר עצמה.
תחבורה ציבורית >>
לצפיה ב-'אזור תחנת היימארקט - תחנות הרק"ל והאוטובוס מחוץ לתחנת הרכבת'
אזור תחנת היימארקט - תחנות הרק"ל והאוטובוס מחוץ לתחנת הרכבת
01/04/2020 | 02:03
36
חוץ משמה ( /ˈɛdɪnbərə/ - אדינברה - " É-din-b'rah " ) יש לעיר כמה דברים פשוטים שהיא יכולה ללמד אתכם בארץ לגבי שימוש בתשתית דומה.
 
הנה דוגמה פשוטה - תחנת היימארקט היא תחנה בת שם יחיד. לא שם לרכבת, שם לרק"ל ושם לאוטובוסים.
 
הפנייה ליד הבניין המודרני היא פנייה מתוואי רק"ל שמקביל למסילת רכבת במשך 5 תחנות אל תוואי ציר הרחוב הראשי של העיר החדשה - Princes Street.
תחבורה ציבורית >>
לצפיה ב-'מדפי מטען ברק"ל של אדינברה - הקישור של העיר לשדה התעופה.'
מדפי מטען ברק"ל של אדינברה - הקישור של העיר לשדה התעופה.
01/04/2020 | 02:15
32
תחנת הקצה של הרק"ל היא בשדה התעופה ואחד מייעודיו המרכזיים הוא לחבר את התיירים הטסים לעיר אל העיר עצמה. הנסיעה היא של כחצי שעה משדה התעופה למרכז העיר.
 
אזורי המדפים צולמו בשני ימים שונים, הם כוללים 3 קומות, גבוהים, ניתן להעמיד מזוודה בגודל מלא במדף התחתי והמדפים הגבוהים יותר מתאימים לתיקי גב וטרולי. בכל מערך יש שני אזורי מדפים, בחוליות השניה והרביעית של מערך בן 5 חוליות.
 
אני מניח שאתם מתחילים לפנטז כמה קיטבאגים אפשר להעמיס על אזור כזה לו היו מקדישים לו מקום ברכבת ישראל.  
 
תחבורה ציבורית >>
לצפיה ב-'ביקור בפרלמנט הסקוטי, אם כי לא באולם עצמו. '
ביקור בפרלמנט הסקוטי, אם כי לא באולם עצמו.
01/04/2020 | 02:47
29
אודה שהשתמשנו באמצעי שאינו בדיוק תח"צ אך הוא מכורטס ופתוח לציבור - אוטובוס התיירים האדום.
 
בתוך אולם הכניסה הציבורי יש צג עם מידע אוטובוסים מעודכן והקו שאיתו הגענו ממוספר ET1.
 
בניין הפרלמנט הסקוטי הוא דוגמה לאדריכלות מודרנית של תחילת שנות האלפיים והוא בנוי מצירוף אלמנטים דומים אך שונים המצטברים לכדי בניין יחיד. באחת התמונות יש דגם של ה"פודים" שתוכננו עבור חלונות המבנה, שילוב בין חלון, מושב, ומקום למחשבה. הביקור שלנו היה עצמאי והבניין היה מבלבל מעט.
 
ביום ביקורנו היה באולם הפרלמנט ארוע Scotland's Women Stand אז הציבור הכללי לא יכל לבקר שם. במדינות עם סוף שבוע אפשר להשתמש במוסדות ציבור כמו הפרלמנט כדי לארח ארועי חברה אזרחית.
 
כמו כן יש תמונה מהקפיטריה לציבור בפרלמנט ומחנות המזכרות. אולי לא אכלתי במזנון הכנסת המפורסם בארץ, אבל אכלנו איזו ארוחת בית קפה בפרלמנט הסקוטי. אינני זוכר אם היתה שם עוגה טרייה ללא גלוטן או שהייתי צריך לאכול עוגייה ארוזה ללא גלוטן אבל היה משהו ייעודי.
תחבורה ציבורית >>
לצפיה ב-'נסיעות רק"ל ואוטובוס ב Princes Street'
נסיעות רק"ל ואוטובוס ב Princes Street
01/04/2020 | 03:09
40
רחוב Princes Street הוא הרחוב הראשי של העיר החדשה באדינברה. בגלל הטופוגרפייה הרחוב הוא טיילת ורובם המכריע של הבניינים נמצאים בצידו הצפוני. העמק שמדרום לרחוב הוא עמק הוויברלי Waverley, והעיר הישנה שוכנת על גבעה מדרום לעמק כאשר טירת אדינברה נמצאת בפסגת הגבעה.
 
ניתן לראות הבדל משמעותי בין היחס לרק"ל בארץ לרק"ל של אדינברה שחולק את הכביש עם אוטובוסים ומונית. ניתן לראות אוטובוסים ומוניות חולקים את נתיבי הרק"ל שבמרכז הכביש, ומחיפוש בגוגל מפות נראה שבחלק המרכזי ביותר של הרחוב גם הנתיב שצמוד למדרכה הוא נת"צ  - אם כי אין שימוש באספלט האדום שמייצג זאת באנגליה.
 
הרק"ל הוא חד קומתי אז התמונה שממעל למונית צולמה בוודאות מאוטובוס קומותיים. גם התמונות שצולמו מחלון צדדי צולמו מאוטובוס.
 
הרק"ל חולקת כירטוס עם האוטובוסים בצבע בורדו-לבן, כך שכרטיס יומי תקף גם בהם. החופשי שבועי של הרק"ל לא תקף באוטובוסים. רק בסוף הביקור התברר לנו שיש כרטיס שבועי בשם Ridacard שתקף בשני האמצעים. משום שביררתי את הענין מראש עם אתר הרק"ל אני חייב לומר שאין קידום תיירותי לכרטיס המשולב.
תחבורה ציבורית >>
לצפיה ב-'תחנת הרכבת Edinburgh Waverley . (הפסקה להלילה) '
תחנת הרכבת Edinburgh Waverley . (הפסקה להלילה)
01/04/2020 | 03:43
28
תמונות החוץ צולמו מרחוב North Bridge שעובר מעל לתחנה. הגישה לתחנה עצמה היא מנקודות אחרות המקושרות יותר לעיר החדשה ולעיר הישנה.
 
התצורה של התחנה מעניינת - מספר מצומצם של רציפי מעבר בצידי התחנה ושתי תחנות טרמינל ממערב וממזרח למרכז התחנה, שם שוכן אולם הכרטיסים עם גג הזכוכית המפואר שצילמתי. בוויכוח בין טרמינל למעבר התחנה מהווה פשרה מעניינת.
תחבורה ציבורית >>
לצפיה ב-'המתנה בתחנת הרק"ל של פרינסס סטריט - תמונות אוטובוסים ורק"ל.'
המתנה בתחנת הרק"ל של פרינסס סטריט - תמונות אוטובוסים ורק"ל.
01/04/2020 | 22:01
4
44
המוזיאון בצד הדרומי של הרחוב הוא האקדמיה המלכותית הסקוטית (לאומנויות).
 
בתחנת הרק"ל ניתן לראות כיצד האוטובוסים משתמשים בנתיב המשותף להם ולרק"ל על מנת לעקוף אוטובוסים בתחנות. כמו כן אפשר להתרשם מהעיצוב של רק"ל במרכז הרחוב ותחנות על אי תנועה מול אוטובוסים שתחנותיהם במדרכות.
 
אישית אני חייב לומר שפרישת הרק"ל ברחוב זה לוקה בחסר. אין לרק"ל תחנה בצמוד לתחנת הרכבת העיקרית של העיר, אדינברה וויברלי (כמאה מטר מעבר לבניין המוזיאון). אין צמידות בין תחנת הרק"ל לתחנות האוטובוסים - מה שמקשה על שילוב קווים. לטעמי מקבצי תחנות האוטובוסים מצריכים הליכה מרובה מדי ברחוב , דבר אקוטי במיוחד אחרי טיפוס אל העיר הישנה וירידה במדרונות התלולים ממנה.
 
ביקורת נוספת על הרק"ל היא שהמערכת נבנתה למערכים בודדים של 5 חוליות. בשעות השיא יש צפיפות גדולה ברק"ל, וגם בערב כאשר התדירות יורדת לפעם ב10 דקות אפשר לעמוד בקרון צפוף. משום שהרציפים בנויים למערך בודד אי אפשר לעבור למערכים כפולים מהיום למחר מבלי הסטת מסילות והרחבת רציפים בקטע המרכזי והצפוף של פרינסס סטריט.
תחבורה ציבורית >>
לצפיה ב-'תייר מישראל אמר זאת (:'
תייר מישראל אמר זאת (:
<< ההודעה הנוכחית
02/04/2020 | 21:02
3
30
ותגיד התמונות הן באמת מסקוטלנד? יש בהן שמש ושמיים כחולים (:-
תחבורה ציבורית >>
לצפיה ב-'כנציגנו במזרח חשבתי שתכיר את Thames Town'
כנציגנו במזרח חשבתי שתכיר את Thames Town
02/04/2020 | 21:39
2
30
 
לא שמעתי שהעיירה בפרברי שנגחאי שמחקה את סגנון הבנייה האנגלי הורחבה כדי לכלול אתרים היסטוריים בסקוטלנד אבל אי אפשר לפסול אפשרות שעיר שנמצאת טיפה מתחת לקו הרוחב 56 תועתק בקו הרוחב 31.
 
לא שהיינו נוהגים לשם :)
תחבורה ציבורית >>
לצפיה ב-'אפרוריות בעצירת ביניים במורקום.'
אפרוריות בעצירת ביניים במורקום.
03/04/2020 | 00:29
28
מזג האוויר הבריטי מפורסם בהפכפכותו, בייחוד בעונות מעבר, והתמונות כולן מספטמבר. עשינו עצירה ללילה בדרך לסקוטלנד וכפי שאפשר לראות מזג האוויר בצפון אנגליה התאים יותר לסטראוטיפ. כשהצפנו כל כך שעברנו מהצפון לסקוטלנד היה לנו מזל עם מזג האוויר, וגם תחזית טובה.
תחבורה ציבורית >>
לצפיה ב-'לא מכיר, אם כי בסין יש הרבה שכונות וערים שמחקות את הבנייה'
לא מכיר, אם כי בסין יש הרבה שכונות וערים שמחקות את הבנייה
04/04/2020 | 22:49
13
לצפיה ב-'יורק פלייס, התחנה הסופית (כיום). '
יורק פלייס, התחנה הסופית (כיום).
01/04/2020 | 22:48
31
בתחנה הסופית של הרק"ל במרכז העיר ישנה מסילת רציף בודדת, אין מסילות דיור כלשהן אך יש קטע מסילה קצרצר ממסוט למקום שבו יתווסף רציף נוסף. לא צילמתי את הכביש שפונה שמאלה מאחורי התחנה, שם יש עבודות תשתית להארכת הקו ל-לית' Leith , העיר שבה נמצא הנמל שמשרת את אדינברה.
 
כמו פרינסס סטריט (בשילוט מורידים את ה ' של השיוך- למעשה Prince's street) גם יורק פלייס הוא אחד מהרחובות הראשיים בעיר החדשה שנקראים על שם אישי הממלכה המאוחדת בסוף המאה ה18, על סף המאה ה19 - שיא התקופה הג'ורג'יאנית. העיר החדשה נוסדה בתקופה הג'ורג'יאנית מעבר לעמק מהעיר הישנה הצפופה שלא היו לה רזרבות קרקע והארכיטקטורה בה היא ארכיטקטורה ג'ורג'יאנית על בסיס פלאדיו, ארכיטקטורה קלאסית, וה" Grand Tour " - אותו המסע לאיטליה שצעירי האצולה עשו בשנות העשרים לחייהם. העיר החדשה בנויה על גריד עיקרי ושמות הרחובות נקראים על שם תארי ושמות משפחת המלוכה וקדושי וסמלי הממלכות המרכיבות את בריטניה:
 
Queen Street - המלכה
George Street - גם המלך ג'ורג' וגם הקדוש הלאומי של אנגליה סט. ג'ורג'
Princes Street - רחוב הנסיך על שם הנסיך העוצר, לימים ג'ורג' ה4, שמשל במקום אביו. למעשה חוסך גם את Regent וגם את Wales
Thistle Street - על שם הפרח הלאומי של סקוטלנד
Rose Street - על שם הפרח הלאומי של אנגליה
Hanover Street - על שם בית המלוכה, בית האנובר
York Place - על שם הדוכס מיורק, תואר הבן השני של מלכי אנגליה.
St. Andrew Square + Street - על שם הקדוש הלאומי של סקוטלנד
St. David Street - על שם הקדוש הלאומי של ווילס
Fredrick Street - על שם בנו הבכור של המלך ג'ורג' ה 1, שהיה נסיך ווילס אך מת לפני אביו. אחיו ג'ורג' ה 2 ירש את הכתר. מקרים כאלו הם הסיבה שבמשפחת המלוכה מתעקשים על "יורש ומחליף".
Charlotte Square + Street - על שם מלכתו של ג'ורג' ה 3 ובתו. לפי הוויקיפדיה הכיכר נועדה במקור להקרא על שם סט' ג'ורג' אבל היתה כבר כיכר ג'ורג' בעיר הישנה ורצו למנוע בלבול.
Castle Street - נקרא על שם טירת אדינברה שנמצאת מדרום לרחוב.
תחבורה ציבורית >>
לצפיה ב-'טירת אדינברה - נופים מהטירה'
טירת אדינברה - נופים מהטירה
01/04/2020 | 22:53
23
יש תחבורה ציבורית שחוצה נקודה מסויימת בעיר הישנה, אבל אין קו ישיר מפרינסס סטריט לטירה עצמה כך שצריך להגיע ברגל. אוטובוס התיירות האדום עבר בקרבת הטירה אך הוא אינו תח"צ סדיר וכלול.
 
בנוף אפשר לראות את העיר וכן את שפך נהר הפורת' שמצפון לה.
תחבורה ציבורית >>
לצפיה ב-'ביקור בטירת אדינברה - מבנים ואולמות '
ביקור בטירת אדינברה - מבנים ואולמות
01/04/2020 | 23:04
25
מבנה חיצוני עם עיטורי זהב ומספר תמונות פנים מהטירה כולל הסמל המלכותי שצירפתי להסבר על שורשי הממלכה המאוחדת, עכשיו בקונטקסט של מיקומו.
תחבורה ציבורית >>
לצפיה ב-'טירת אדינברה - סוף הביקור וחזרה לעיר הישנה'
טירת אדינברה - סוף הביקור וחזרה לעיר הישנה
01/04/2020 | 23:11
25
בכל טירה בריטית שפתוחה לציבור יש בית קפה וטירת אדינברה לא יוצאת מן הכלל, זה הסיבה שיש תמונה עם תקרת זכוכית ותאורה מאד מודרנית, במבנה חוץ שהיו לו שימושים אחרים בעבר. מפלצת הפלדה הענקית היא שלד איצטדיון המסדרים, ה Edinburgh Tatto , שנערך בסוף אוגוסט בעונת הפסטיבלים של אדינברה (התאטרון והפרינג'). הרחוב בעיר הישנה מתרחב ככל שיורדים את הגבעה אבל בשיא הגבעה הוא די קלסטרופובי. במורד הגבעה הוא מתמלא בחנויות מזכרות ועדרי תיירים.
תחבורה ציבורית >>
לצפיה ב-'אחרון חביב וטיזר לשירשור הבא. '
אחרון חביב וטיזר לשירשור הבא.
01/04/2020 | 23:18
47
סופרמרקט ASDA ענק בעיר לית' Leith עם שעות הפתיחה שלו:
24 שעות ביום, 7 ימים בשבוע. אין בסקוטלנד מגבלות כלשהן על מסחר בסופי שבוע. עברנו שם כדי להצטייד באי אילו דברים לפני החזרה למרכז העיר שבו יש חנויות עיר עם מבחר מצומצם יותר.
 
הסיבה לתמונה הזו היא תוכנו של השירשור הבא - "תחבורה בשם הציבור" - ולמנחשים נכון יינתן סמיילי.
תחבורה ציבורית >>
לצפיה ב-'מדוע אתה כותב אדינבורה ולא אדינבורו (או אדינבורג)?'
מדוע אתה כותב אדינבורה ולא אדינבורו (או אדינבורג)?
02/04/2020 | 20:43
25
במבטא סקוטי בינוני עד כבד זה נשמע אדינבורו (ההברה האחרונה היא משהו
שבין חולם לשורוק ולא פתח/קמץ או צירה/סגול) ולכן בעברית יש לכתוב ב-ו (האות וו).
 
תחבורה ציבורית >>
לצפיה ב-'נערה סקוטית מסבירה איך לומר אדינברה'
נערה סקוטית מסבירה איך לומר אדינברה
02/04/2020 | 21:16
70

הודעות אחרונות

09:17 | 04.06.20 הגינגי הישראלי
18:07 | 02.06.20 ניוטראל
16:11 | 02.06.20 arseny92
14:27 | 02.06.20 sweetums
14:13 | 02.06.20 אלכס גרנשטיין
12:37 | 02.06.20 notification
22:32 | 31.05.20 עמוד השדרה
13:19 | 30.05.20 bengb
10:18 | 30.05.20 האלמוני המאושר

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ