שלוחת מסילה ישנה לגלילות?

25306yosef

New member
בחיפה היתה שלוחת פזגז בסמוך לבתי הזיקוק

אני עוד זוכר כילד, נער וגם חייל (גיוס 84')
את הרכבות של הגז/בנזין/נפט (אחד מהדברים הללו בוודאות אולי כל השלושה)
שעל הקרונות הגליליים (הקרונות היו בצורת גליל שוכב) היה כתוב 'פזגז'.
ראיתי כאלו רכבות הן בחיפה ופה ושם, לעתים נדירות, גם משלוחת גלילות או לשלוחת גלילות.

נניח כשבאים בבוקר ברכבת לת"א ורואים ימינה (כלומר מערבה) רכבת משא של דלקים
כאלו ממתינה שהמסילה הראשית והלא מוכפלת דאז תתפנה.
בחיפה היתה שלוחת פזגז בסמוך לבתי הזיקוק
רכבות פזגז היו יוצאות ממגרש העריכה בחיפה ובתחנת קישון היו נכנסות לשלוחת דשנים וממשיכות עד לחוות מיכלי הגז שהיתה בסמוך לכביש הראשי.

בשנות ה-80 זה היה קרונות שהובילו גז ל/מ חוות מיכלי הגז. מה היה לפני כן והאם לפני כן הובילו גם נפט בנזין וסולר אינני יודע. אבל אני כן יודע שבעבר היתה בחיפה שלוחת הנפט והובילו דלקים לאזור הנפט בחיפה ולתחנת הכוח בחיפה וגם לצה"ל, וגם לתחנה בירושלים הובילו נפט ודלקים, כך שיתכן שבעבר לפני שנות ה-80 הובילו גם נפט בנזין וסולר.

25306yosef

New member
נזכרתי שבסמוך למסוט היה מבנה קטן עבור העתק (איש התנועה).

נתקלתי בסרטון (הארוך מאוד) הזה של גיא שחר, שמצא אוסף מפות משנות השישים ועובר על ההבדלים בין המפות היום למפות פעם

https://www.youtube.com/watch?v=aIHQE5Jx8VY

בקטע הסרטון על גוש דן/תל אביב (דלגו עם האינדקס למטה) מופיעה במפה שלוחת מסילה ממסילת החוף לאיזור שהיום הוא פי גלילות.
את התוואי (שכבר מזמן אין בו מסילה) ניתן אפילו לראות במטושטש (אם מפעילים קצת דמיון ואת האיזור בדמיון שנועד לאתר תוואי מסילה היסטוריים) בתצלום הלווין של govmap. מופיע גם רמז לשלוחה הזו בשכבה "צווי הכרזה מסילות ברזל".

מי יודע לספר משהו על השלוחה הזו? באיזו שנה הוקמה? למה שימשה? האם קשורה למכלי איכסון הדלק שם?
כמו כן מתי הוקם בכלל כל מתחם אחסון הדלק בפי גלילות?

(אגב, חבל שגיא שחר לא סרק את המפות הנדירות שלו, אלא העלה אותן רק בפורמט הלא נגיש הזה של "סרטון")
נזכרתי שבסמוך למסוט היה מבנה קטן עבור העתק (איש התנועה).
בכל רכבת משא יש איש תנועה המכונה עתק ותפקידו בין השאר גם ליצור קשר עם האתת ולהזיז את המסוטים.

בסמוך למסוט על הקו הראשי חיפה תל אביב היה כאמור מבנה קטן עבור העתק של הרכבת ובמבנה היה מכשיר טלפון נל"ן לצורך ההתקשרות עם האתת שנמצא בתא האיתות בת"א מרכז.

מבנים שכאלה עם טלפון נל"ן היו בעבר בסמוך לכל מסוט של שלוחה שהסתעפה מהקו הראשי. בקוים שהופעלו בשיטת איתות מכני היה במבנים הללו גם מתקן שרביטים.

אורי404

New member
השלוחה לפי-גלילות

נתקלתי בסרטון (הארוך מאוד) הזה של גיא שחר, שמצא אוסף מפות משנות השישים ועובר על ההבדלים בין המפות היום למפות פעם

בקטע הסרטון על גוש דן/תל אביב (דלגו עם האינדקס למטה) מופיעה במפה שלוחת מסילה ממסילת החוף לאיזור שהיום הוא פי גלילות.
את התוואי (שכבר מזמן אין בו מסילה) ניתן אפילו לראות במטושטש (אם מפעילים קצת דמיון ואת האיזור בדמיון שנועד לאתר תוואי מסילה היסטוריים) בתצלום הלווין של govmap. מופיע גם רמז לשלוחה הזו בשכבה "צווי הכרזה מסילות ברזל".

מי יודע לספר משהו על השלוחה הזו? באיזו שנה הוקמה? למה שימשה? האם קשורה למכלי איכסון הדלק שם?

(אגב, חבל שגיא שחר לא סרק את המפות הנדירות שלו, אלא העלה אותן רק בפורמט הלא נגיש הזה של "סרטון")
השלוחה לפי-גלילות
השלוחה הייתה קיימת עדיין בשנות התשעים.
כפי שנכתב השלוחה עברה מתחת לרמפה, המקשרת מכביש 5 (כשנוסעים לכיוון מערב) המקשרת לאיילון דרום.

בשנת 2000 או מעט לפני כן נפתח המקטע של נתיבי איילון מכיוון הרצליה לכיוון תל אביב. אני חושב, שמעט לפני שנפתח המקטע הזה, נסגרה שלוחת הרכבת לפי-גלילות. אחרת אותו תוואי של השלוחה ואותו התוואי המוארך של "נתיב איילון" לא היה מסתדר.
אני זוכר לפני הכניסה למתחם, היה שער לרכבת. לידו מגדל שמירה.
מה שאני לא זוכר זה החיבור ממסילת החוף לשלוחה. לא זוכר אם זה היה רק לכיוון דרום או שהיה שם משולש גם לכיוון צפון.

אורי404

New member
ב"גוגל ארת'" אפשר לראות פחות או יותר את התוואי

השלוחה לפי-גלילות
השלוחה הייתה קיימת עדיין בשנות התשעים.
כפי שנכתב השלוחה עברה מתחת לרמפה, המקשרת מכביש 5 (כשנוסעים לכיוון מערב) המקשרת לאיילון דרום.

בשנת 2000 או מעט לפני כן נפתח המקטע של נתיבי איילון מכיוון הרצליה לכיוון תל אביב. אני חושב, שמעט לפני שנפתח המקטע הזה, נסגרה שלוחת הרכבת לפי-גלילות. אחרת אותו תוואי של השלוחה ואותו התוואי המוארך של "נתיב איילון" לא היה מסתדר.
אני זוכר לפני הכניסה למתחם, היה שער לרכבת. לידו מגדל שמירה.
מה שאני לא זוכר זה החיבור ממסילת החוף לשלוחה. לא זוכר אם זה היה רק לכיוון דרום או שהיה שם משולש גם לכיוון צפון.
כשנמצאים בכביש 5 גם ניתן לראות.
חוזר בי במה שתכתבתי, שהשלוחה עברה מתחת לרמפה. היא לא עברה מתחת לרמפה, אלא פחות או יותר מקביל אליה.

סנוי

New member
אז הם לדעתך יש עדיין מעבר מתחת לכביש 5 שכעת נטוש?

כשנמצאים בכביש 5 גם ניתן לראות.
חוזר בי במה שתכתבתי, שהשלוחה עברה מתחת לרמפה. היא לא עברה מתחת לרמפה, אלא פחות או יותר מקביל אליה.
לא נראה לי שזה המקום להסתובב בו ברגל ולחפש 'אוצרות' ושרידים, גם משום הרגישות הבטחונית באזור וגם מאחר ומדובר בכביש מהיר ואין היכן לעצור...
אולי ביום כיפור חח

אורי404

New member
ניסיון להסבר

לא נראה לי שזה המקום להסתובב בו ברגל ולחפש 'אוצרות' ושרידים, גם משום הרגישות הבטחונית באזור וגם מאחר ומדובר בכביש מהיר ואין היכן לעצור...
אולי ביום כיפור חח
ניסיון להסבר
קו כחול - כמעט בטוח שזה התוואי, שנכנס לתוך המתחם. לא סגור על אורכו. אולי ארוך יותר ואולי קצר יוצר.

עיגול - אזור המחסום ועמדת השמירה.

קו ירקרק - דומני, שזו ההסתעפות מכיוון מסילת החוף לכיוון פי-גלילות. כשאני נוסע שם, אני יכול לזהות בוודאות.
אני נוסע לעתים קרובות באוטובוס בכביש 5. לפעמים מביט ימינה (בנסיעה לכיוון מזרח). רואה את אזור התוואי ונזכר.

סנוי

New member
עכשיו בדקתי גם ב-govmap, ומסתבר שאתה זוכר נכון (כמעט)

ניסיון להסבר
קו כחול - כמעט בטוח שזה התוואי, שנכנס לתוך המתחם. לא סגור על אורכו. אולי ארוך יותר ואולי קצר יוצר.

עיגול - אזור המחסום ועמדת השמירה.

קו ירקרק - דומני, שזו ההסתעפות מכיוון מסילת החוף לכיוון פי-גלילות. כשאני נוסע שם, אני יכול לזהות בוודאות.
אני נוסע לעתים קרובות באוטובוס בכביש 5. לפעמים מביט ימינה (בנסיעה לכיוון מזרח). רואה את אזור התוואי ונזכר.
תמיד מעניין לראות שתוואי של רכבת/כביש ישנים נשמרים בפרצלציה של החלקות ו/או הגושים הקדסטריאליים, וגם במקרה של שלוחת פי גלילות ניתן לראות את התוואי.
&nbsp
האמת שאני חשבתי שהיא הגיעה מצפון ועברה באלכסון דרך הרמפות של 5/20 ממערב לגשר שמעל נתיבי איילון, ולכן חשבתי שאולי השתמר מעבר מתחת לרמפה (כי אם אכן המחלף נפתח ב-1991 טרם סגירת השלוחה היה צורך להעביר את הרמפות בגשר מעל השלוחה).
&nbsp
מסתבר, שכנראה התוואי כן עבר מתחת לרמפות. בתמונה רואים כיצד המסילה התעקלה בצורת U-turn ואפשרה מעבר מדרום לכיוון מערב וחזרה לדרום לכיוון המסוף, וכיום באותו תוואי בדיוק עוברת תעלת מים / נחל גלילות...

אורי404

New member
בגלל זה חזרתי בי (ובחזרה הייתה טעות)

תמיד מעניין לראות שתוואי של רכבת/כביש ישנים נשמרים בפרצלציה של החלקות ו/או הגושים הקדסטריאליים, וגם במקרה של שלוחת פי גלילות ניתן לראות את התוואי.
&nbsp
האמת שאני חשבתי שהיא הגיעה מצפון ועברה באלכסון דרך הרמפות של 5/20 ממערב לגשר שמעל נתיבי איילון, ולכן חשבתי שאולי השתמר מעבר מתחת לרמפה (כי אם אכן המחלף נפתח ב-1991 טרם סגירת השלוחה היה צורך להעביר את הרמפות בגשר מעל השלוחה).
&nbsp
מסתבר, שכנראה התוואי כן עבר מתחת לרמפות. בתמונה רואים כיצד המסילה התעקלה בצורת U-turn ואפשרה מעבר מדרום לכיוון מערב וחזרה לדרום לכיוון המסוף, וכיום באותו תוואי בדיוק עוברת תעלת מים / נחל גלילות...
בגלל זה חזרתי בי (ובחזרה הייתה טעות)
כתבתי בהודעה הראשונה, שתוואי הרכבת היה מתחת לרמפה. אחרי זה בתמונת האוויר, חשבתי שאולי התוואי היה שונה.
אכן כשאני נזכר בזה, תוואי הרכבת היה לצורת חצי המעגל, שהעלית.
במציאות אין שם ממש משהו שמור. אפשר להסתכל באזור הגדר המזרחית של המתחם. שם עבר התוואי. אבל חלק גדול ירד. בין השאר בגלל כביש איילון בקטע מהרצליה.

אורי404

New member
היום נסעתי. מגדל השמירה עדיין קיים

&nbsp
&nbsp
היום נסעתי. מגדל השמירה עדיין קיים
סמוך אליו הייתה מסילת הרכבת וכן שער.

down und

New member
פתחת שרשור?

פתחת שרשור?
מותר לך להגיב לאלו שהשיבו לך על שאלותיך.

25306yosef

New member
פרטים נוספים על שלוחת גלילות לפני שהשרשור שוקע במעמקים

על פי הנתונים במערכת טופוקד של המרכז למיפוי ישראל, חלקה 106 בגוש 6612 שהיא שלוחת גלילות נוצרה בשנת 1960. חלקה 4 בגוש 6611 זה כבר מתחם פי גלילות. ראו קבצים מצורפים.

ניתן לראות את השלוחה (חלקה 106 בגוש 6612) אם פותחים לתצוגה את שכבות הגושים והחלקות.

25306yosef

New member
ולכל מי שהתבלבל מכמות המספרים הרבה בהודעתי הקודמת,

על פי הנתונים במערכת טופוקד של המרכז למיפוי ישראל, חלקה 106 בגוש 6612 שהיא שלוחת גלילות נוצרה בשנת 1960. חלקה 4 בגוש 6611 זה כבר מתחם פי גלילות. ראו קבצים מצורפים.

ניתן לראות את השלוחה (חלקה 106 בגוש 6612) אם פותחים לתצוגה את שכבות הגושים והחלקות.
בהעדר כל מידע אחר באינטרנט, ניתן להסתמך רק על מערכת טופוקד של המרכז למיפוי ישראל. על פי הנתונים במערכת טופוקד, שלוחת גלילות הוקמה ככל הנראה בשנת 1960.

סנוי

New member
ראה תמונה שכבר פרסמתי לעיל (בצהריים) - יש גם ב-GOVMAP

בהעדר כל מידע אחר באינטרנט, ניתן להסתמך רק על מערכת טופוקד של המרכז למיפוי ישראל. על פי הנתונים במערכת טופוקד, שלוחת גלילות הוקמה ככל הנראה בשנת 1960.
בנוסף, GOVMAP מתבסס כנראה על המערכת שציינת, אבל לדעתי נגיש יותר והוא מתפקד כפורטל רשמי של המדינה ובעל המון שכבות עניין.

25306yosef

New member
ב-GOVMAP אין פרטים ומידע מתי נוצרה החלקה.

בנוסף, GOVMAP מתבסס כנראה על המערכת שציינת, אבל לדעתי נגיש יותר והוא מתפקד כפורטל רשמי של המדינה ובעל המון שכבות עניין.
בטופוקד ניתן לראות מתי נוצרה החלקה ועל פי איזה תצ"ר נוצרה החלקה. ואפשר גם לראות מתי המקרקעין עבר הליך הסדר.

בטופוקד יש גם גושי שומה וזה מידע חשוב מאוד למי שרוצה מידע היסטורי.

סנוי

New member
, החכמתי (וטוב לדעת לפעמים את הנתונים הללו גם)

בטופוקד ניתן לראות מתי נוצרה החלקה ועל פי איזה תצ"ר נוצרה החלקה. ואפשר גם לראות מתי המקרקעין עבר הליך הסדר.

בטופוקד יש גם גושי שומה וזה מידע חשוב מאוד למי שרוצה מידע היסטורי.
, החכמתי (וטוב לדעת לפעמים את הנתונים הללו גם)

למעלה