שאלה על מנהרת הקו האדום בנווה צדק

מצב
הנושא נעול.

matrix200200

Active member

נת"ע פרסמו תמונות מיציקת הגג של המנהרה העתידית של הקו.
דובר על כך שיהיה פארק מעל המנהרה הזאצ ואני תוהה, איך בדיוק אפשר לשתול צמחייה (ועוד עצים) מעל המנהרה.
זה לא יפגע בגג הבטון עם השורשים?

Bus Nerd

Active member
באמת יהיה פארק? לא ראיתי דיבור על זה

דובר על כך שיהיה פארק מעל המנהרה הזאצ ואני תוהה, איך בדיוק אפשר לשתול צמחייה (ועוד עצים) מעל המנהרה.
בכ"מ גם מעל קירוי האיילון מתכננים לשתול צמחייה, ויש גם כל מיני חניונים ומנהרות כלי רכב בארץ ובעולם שמעליהם יש עצים. הדוגמה הראשונה שקופצת לראש היא הפארק הזעיר והלא שימושי בעליל מעל המנהרה שנחפרה ב big dig של בוסטון.

רוב הזמן זה לא עובד טוב, כי לא שמים מספיק אדמה כדי שהעצים באמת יוכלו להתפתח. זה פשוט לשתול עץ בעציץ. מעל חניון רוטשילד למשל שתלו שדרה של עצים, אבל הם זעירים וכנראה לעולם לא ייגדלו לגודל שנותן צל.

עם צמחייה קטנה יחסית כמו שיחים ופרחים אין בעיה, כל עוד מחשבים נכון את המסה של האדמה שמעל (כדי שחלילה לא ייקרה מה שקרה עם חניון הברזל) ודואגים לכסות את הבטון ביריעות נגד חדירת שורשים.

matrix200200

Active member
בכתבה בכלכליסט או גלובס (לא זוכר איזה אחד מהם)

בכ"מ גם מעל קירוי האיילון מתכננים לשתול צמחייה, ויש גם כל מיני חניונים ומנהרות כלי רכב בארץ ובעולם שמעליהם יש עצים. הדוגמה הראשונה שקופצת לראש היא הפארק הזעיר והלא שימושי בעליל מעל המנהרה שנחפרה ב big dig של בוסטון.

רוב הזמן זה לא עובד טוב, כי לא שמים מספיק אדמה כדי שהעצים באמת יוכלו להתפתח. זה פשוט לשתול עץ בעציץ. מעל חניון רוטשילד למשל שתלו שדרה של עצים, אבל הם זעירים וכנראה לעולם לא ייגדלו לגודל שנותן צל.

עם צמחייה קטנה יחסית כמו שיחים ופרחים אין בעיה, כל עוד מחשבים נכון את המסה של האדמה שמעל (כדי שחלילה לא ייקרה מה שקרה עם חניון הברזל) ודואגים לכסות את הבטון ביריעות נגד חדירת שורשים.
נאמר שזה יהיה דומה לפארק highline המפורסם שנבנה בניו יורק.
גם בפוסט של נת"ע עצמם רשום שיהיה פארק מעל המנהרה.
לא מובן לי העניין הזה.
הרי אין להם מקום לשתול עצים בצדדים בשביל ליצור צל.
המקום הזה נורא צר.

גם High Line צר מאד, רובו ברוחב מסילה בודדת:

נאמר שזה יהיה דומה לפארק highline המפורסם שנבנה בניו יורק.
גם בפוסט של נת"ע עצמם רשום שיהיה פארק מעל המנהרה.
לא מובן לי העניין הזה.
הרי אין להם מקום לשתול עצים בצדדים בשביל ליצור צל.
המקום הזה נורא צר.
http://triphoney.com/wp-content/uploads/2011/07/the-high-line-4.jpg

אפשר לשתול עצים בוגרים

http://triphoney.com/wp-content/uploads/2011/07/the-high-line-4.jpg
אפשר לשתול עצים בוגרים
הכל תלוי כמובן בעובי הקרקע המתוכנן. וגם בסוג העצים.

דוודא בתל אביב יש להם כבר ניסיון ולכן גם לקחים.
בכיכר הבימה, ובכיכר גבעון לא השאירו עובי אדמה מספיק ולכן לא ניתן לשתול עצים שיגיעו לגודל יפה. העירייה ספגה על היעדר הצל קיטונות של ביקורת ונראה שהפנימה.
ממה שקראתי, הגן המרכזי במתחם חסן עראפה (המסגר/יצחק שדה/בגין) שגם יהיה מעל חניון כבר יכלול עובי מספיק לעצים בוגרים (אם אני לא טועה צריך לפחות עובי של שני מטר אדמה). כלומר הנושא כבר נלמד.
בהקשר של הקו האדום, לא מזמן פורסם בפורום שירדו מהכוונה לעשות מנהרת רכב פרטי מעל מנהרת הרכבת, דבר שעשוי להביא לכך שיישאר עובי אדמה מספיק לעצים בוגרים. אבל כרגע זה משמועות בלבד...

edansul84

New member
שותלים באותו צורה ששותלים בכיכר ציבורי מעל חניון

צריך עובי אדמה של מטר לפחות. אבל זה אפשרי לגמרי.
כמה ששכבת האדמה תהיה עבה יותר, יהיה אפשר לשתולים עצים גדולים יותר.

matrix200200

Active member
אני רק רוצה להזכיר לכל המגיבים את אסון החניון ברמת החייל

צריך עובי אדמה של מטר לפחות. אבל זה אפשרי לגמרי.
כמה ששכבת האדמה תהיה עבה יותר, יהיה אפשר לשתולים עצים גדולים יותר.
לא רומז חלילה שנת"ע לא יודעים מה הם עושים, רק אומר שיש כאן
אתגר הנדסי לא פשוט בהכרח וגם לקיחת סיכונים מסוימת.

Rubim88

New member
איזה אתגר הנדסי?

איזה אתגר הנדסי?

Bus Nerd

Active member
אדמה שוקלת הרבה, וכך גם עצים בוגרים

איזה אתגר הנדסי?
וככל שהעץ מתבגר המסה שלו גדלה. בחניון הברזל ברמת החייל לא לקחו את זה בחשבון, לא עשו את החישובים כמו שצריך, לא חיכו מספיק זמן שהבטון ייתייבש, ולא פיקחו על הנושא מקרוב מספיק - והתוצאה הייתה אסון ענקי של קריסת החניון בזמן שהניחו את האדמה על גגו.
שישה אנשים נהרגו באסון הזה ועוד עשרות נפצעו. עבודות החילוץ נמשכו חמישה ימים. ואף אחד מאפריקה ישראל לא נענש על זה.

https://he.wikipedia.org/wiki/קריסת_חניון_הברזל

Rubim88

New member
ואיך זה רלוונטי או הופך את זה ל"אתגר הנדסי"?

וככל שהעץ מתבגר המסה שלו גדלה. בחניון הברזל ברמת החייל לא לקחו את זה בחשבון, לא עשו את החישובים כמו שצריך, לא חיכו מספיק זמן שהבטון ייתייבש, ולא פיקחו על הנושא מקרוב מספיק - והתוצאה הייתה אסון ענקי של קריסת החניון בזמן שהניחו את האדמה על גגו.
שישה אנשים נהרגו באסון הזה ועוד עשרות נפצעו. עבודות החילוץ נמשכו חמישה ימים. ואף אחד מאפריקה ישראל לא נענש על זה.

https://he.wikipedia.org/wiki/קריסת_חניון_הברזל

edansul84

New member
אין כאן אתגר - הסבר מטה

אין כאן אתגר - הסבר מטה
אין כאן אתגר. פשוט בחניון של רמת החייל הייתה רשלנות מטורפת!
זה עובד בדיוק כמו כל כיכר / פארק ציבורי שממוקם ע"ג חניון תת- קרקעי.
תחשבו על חלקים גדולים משרונה (הכביש התת קרקעי), כיכר גבעון, גן לודנון, גינדי שוק הסיטונאים ועוד.
כל מה שזה דורש זה להתחשב בעומסים של האדמה ומים שנספגים באדמה.
&nbsp

darkshadow1

New member
לא קצת מיצינו את הפאניקה שלך?

לא כל בניין סופו להתמוטט ולא כל בנייה שהיא לא סטנדרטית לחלוטין היא "אתגר הנדסי". בוצעו בארץ פרויקטים מורכבים בהרבה. פרויקט קירוי האיילון הוא דוגמה לאתגר הנדסי- לא הפרויקטון הזניח הזה.
קבלנים בישראל הצליחו כבר להתרשל בבנייה של גשרים קטנים (אסון המכביה), אולמות אירועים (אסון ורסאי) ומרפסות בבנייני מגורים סטנדרטיים (הבניינים של גינדי בחדרה). העובדה שקבלן/מהנדס התרשל בפרויקט כלשהי, לא הופכת אוטומטית פרויקטים דומים ל"אתגר הנדסי" ולסכנה לשלום הציבור.

matrix200200

Active member
אין לי פאניקה ואני אפילו די סומך (בעירבון מוגבל כמובן)

לא כל בניין סופו להתמוטט ולא כל בנייה שהיא לא סטנדרטית לחלוטין היא "אתגר הנדסי". בוצעו בארץ פרויקטים מורכבים בהרבה. פרויקט קירוי האיילון הוא דוגמה לאתגר הנדסי- לא הפרויקטון הזניח הזה.
קבלנים בישראל הצליחו כבר להתרשל בבנייה של גשרים קטנים (אסון המכביה), אולמות אירועים (אסון ורסאי) ומרפסות בבנייני מגורים סטנדרטיים (הבניינים של גינדי בחדרה). העובדה שקבלן/מהנדס התרשל בפרויקט כלשהי, לא הופכת אוטומטית פרויקטים דומים ל"אתגר הנדסי" ולסכנה לשלום הציבור.
על מבצעי העבודה בפרוייקט הזה.
בינתיים, הם הוכיחו, כי אפשר לבצע פרוייקט הנדסי בעל מימדים גדולים ואפילו להקדים את לוחות הזמנים.
יחד עם זאת, בסה"כ הבאתי פליאה על איך הדבר יבוצע.
בוא לא נשכח שעדיין מדובר בפרוייקט עם לוחות זמנים די קצרים (לפחות ממה שאנחנו שומעים), לכן אמרתי שיהיה מעניין איך הם יעשו את זה.
אני כמובן מקווה שנת"ע גם תצלם את המשך העבודות הללו ואנחנו נראה בעצמינו, איך הדבר מבוצע.

darkshadow1

New member
אז למה הרגשת צורך להזכיר את החניון ברמת החייל?

על מבצעי העבודה בפרוייקט הזה.
בינתיים, הם הוכיחו, כי אפשר לבצע פרוייקט הנדסי בעל מימדים גדולים ואפילו להקדים את לוחות הזמנים.
יחד עם זאת, בסה"כ הבאתי פליאה על איך הדבר יבוצע.
בוא לא נשכח שעדיין מדובר בפרוייקט עם לוחות זמנים די קצרים (לפחות ממה שאנחנו שומעים), לכן אמרתי שיהיה מעניין איך הם יעשו את זה.
אני כמובן מקווה שנת"ע גם תצלם את המשך העבודות הללו ואנחנו נראה בעצמינו, איך הדבר מבוצע.
שאלת והסבירו לך שזה בוצע כבר לא מעט פעמים גם בארץ וגם בעולם ואת הבעיות שעלולות להיווצר.

matrix200200

Active member
הבאתי את זה בדיוק כ הפיתרון שהוצע דיבר על נסיון

שאלת והסבירו לך שזה בוצע כבר לא מעט פעמים גם בארץ וגם בעולם ואת הבעיות שעלולות להיווצר.
הבאתי את זה בדיוק כ הפיתרון שהוצע דיבר על נסיון
עם עצים שתולים מעל חניון.
לא אמרתי שבוודאות זה ייגמר באותה צורה.
אם הייתי אומר את זה, אז הייתי מקבל את הטיעון שלך שאני זורע פאניקה.

מצב
הנושא נעול.
למעלה