למרות שלי אישית מפריע מאוד היעדר תחב"צ בשבת

מצב
הנושא נעול.

לו הייתי יכולה לבחור רק נושא אחד להאבק עליו אל מול ההנהגה החרדית-והיה לי סיכוי סביר להצלחה-זה לא היה האוטובוס.
הנושא החשוב לעתיד המדינה הוא לימודי הליבה, שהיעדרם גורם ועוד יגרום סבל כה רב להרבה מתלמידי ובוגרי בתי הספר החרדים ולהרבה עוני ואבטלה. זוהי סכנה אמיתית לכלכלת המדינה. גרוע מזאת-הויתור על לימודי ליבה ברמה סבירה זולג גם לחלקים מהמגזר הדתי לאומי.

א. זה לא קשור לפורום הזה. ב. הנושא הזה זו דוגמה לכפיה

לו הייתי יכולה לבחור רק נושא אחד להאבק עליו אל מול ההנהגה החרדית-והיה לי סיכוי סביר להצלחה-זה לא היה האוטובוס.
הנושא החשוב לעתיד המדינה הוא לימודי הליבה, שהיעדרם גורם ועוד יגרום סבל כה רב להרבה מתלמידי ובוגרי בתי הספר החרדים ולהרבה עוני ואבטלה. זוהי סכנה אמיתית לכלכלת המדינה. גרוע מזאת-הויתור על לימודי ליבה ברמה סבירה זולג גם לחלקים מהמגזר הדתי לאומי.
ופטרוניזם מהכיוון החילוני.
צריך לתת לחרדים לנהל את חייהם כפי שהם מוצאים לנכון. אם היו מבטלים את התלות המזיקה של יציאה לעבודה בביצוע שירות צבאי או לאומי, גם הנושא הזה של לימודי ליבה היה נפתר מעצמו בתוך החברה החרדית.

כפי שהחילונים לא רוצים שהחרדים יקבעו להם מה ללמוד ומתי לנסוע, כך החרדים לא רוצים שהחילונים יקבעו להם מה ללמוד ומה לעשות.
שחרדים יחיו כחרדים וחילונים יחיו כחילונים.

trilliane

Well-known member
מנהל
"צריך לתת לחרדים לנהל את חייהם כפי שהם מוצאים לנכון"?!

ופטרוניזם מהכיוון החילוני.
צריך לתת לחרדים לנהל את חייהם כפי שהם מוצאים לנכון. אם היו מבטלים את התלות המזיקה של יציאה לעבודה בביצוע שירות צבאי או לאומי, גם הנושא הזה של לימודי ליבה היה נפתר מעצמו בתוך החברה החרדית.

כפי שהחילונים לא רוצים שהחרדים יקבעו להם מה ללמוד ומתי לנסוע, כך החרדים לא רוצים שהחילונים יקבעו להם מה ללמוד ומה לעשות.
שחרדים יחיו כחרדים וחילונים יחיו כחילונים.
"צריך לתת לחרדים לנהל את חייהם כפי שהם מוצאים לנכון"?!
אם כך שיקימו מדינה משלהם ויעשו בה מה שהם רוצים על חשבון המיסים שלהם ויגנו עליה עם הצבא שלהם. אבל כל עוד הם חלק ממדינת ישראל הם כפופים גם לחובות האזרחיות במדינה. לימודי ליבה אינם פטרוניזם מהכיוון החילוני אלא מימוש של חוק חינוך חובה שווה לכולם. המדינה החליטה שהיא מספקת חינוך מטעמה ולהורים אסור למנוע זאת. למה? כי זה אינטרס של המדינה שאזרחיה לא יהיו בורים אלא ידעו מתמטיקה, אנגלית, עברית ועוד, כדי שיוכלו להתקדם בחיים ולהיות אזרחים תורמים ולא נטל על החברה.
&nbsp
כל זה לא מונע מהחרדים להיות חרדים. הם חיים ביישובים/שכונות משלהם, עם בתי ספר משלהם, עם מורים משלהם וכו'. אין שום דבר "חילוני" במתמטיקה או באנגלית. כמו כן יש תכניות מותאמות לחינוך הממלכתי דתי וגם לעצמאי. אחרון חביב, לזרם הממלכתי דתי ולזרם העצמאי חרדי יש פיקוח תכנים משלהם. רק לחינוך הממלכתי ה"רגיל" אין פיקוח משלו והוא כפוף ישירות לשר החינוך (שבהיסטוריה הישראלית הוא לא פעם אדם דתי).

זה כבר באמת אוף טופיק רציני לנושא הפורום

כל עוד הדיון מוגבל לתחבורה ציבורית בשבת יש מקום לדון בזה כאן.
אני משוכנע שקיימים פורומים אחרים שעוסקים בנושא, עם הרבה אנשים שישמחו וירצו לדון בדיוק בנושא הזה של יחסי דת-מדינה ויחסים בין המגזרים השונים בחברה הישראלית.
אבל הפורום הזה הוא לא אחד מהם.

קבלו התנצלותי

כל עוד הדיון מוגבל לתחבורה ציבורית בשבת יש מקום לדון בזה כאן.
אני משוכנע שקיימים פורומים אחרים שעוסקים בנושא, עם הרבה אנשים שישמחו וירצו לדון בדיוק בנושא הזה של יחסי דת-מדינה ויחסים בין המגזרים השונים בחברה הישראלית.
אבל הפורום הזה הוא לא אחד מהם.
קבלו התנצלותי
זה היה אמור חהיות תגובה בשרשור גדול קודם.

קראתי בסוף השבוע שחרדים מקפידים יותר על שפת האידיש

קהילות מסויימות אצל החרדים (הרוב, למעט קהילת גור) החליטו להקפיד יותר בבית, בגן ובבית ספר על שפת האידיש, כדי שחס וחלילה הילדים לא ידעו עברית וישתלבו בחברה הישראלית! עד כדי כך הם נבזים.

מה הקשר לנבזיות? שידברו באיזו שפה שבא להם.

קהילות מסויימות אצל החרדים (הרוב, למעט קהילת גור) החליטו להקפיד יותר בבית, בגן ובבית ספר על שפת האידיש, כדי שחס וחלילה הילדים לא ידעו עברית וישתלבו בחברה הישראלית! עד כדי כך הם נבזים.
כמו שאתה לא רוצה שהם יקבעו לך איך לנסוע ומה לאכול, מי אתה שתקבע להם באיזו שפה לדבר?

trilliane

Well-known member
מנהל
שידברו באיזו שפה שבא להם אבל שילמדו עברית וליבה בבית הספר

כמו שאתה לא רוצה שהם יקבעו לך איך לנסוע ומה לאכול, מי אתה שתקבע להם באיזו שפה לדבר?
שידברו באיזו שפה שבא להם אבל שילמדו עברית וליבה בבית הספר

קשה להתייחס לידיעה כזו

קשה להתייחס לידיעה כזו
אני יכול להאמין לכך עבור זרמים כמו סאטמר ונטורי קרתא, להם יש אופי מובהק של כתות, אבל להערכתי רוב מכריע של החרדים משתמשים בעברית כשפה היומיומית וממש לא מתכוונים לחזק את לימודי היידיש. ודאי לא החרדים הספרדים, אבל גם לא חלק ניכר מהחרדים האשכנזים - בטח לא חב"ד וברסלב, וכנראה גם לא הליטאים שאינם כפופים לגחמותיו של אדמו"ר כזה או אחר.

מצב
הנושא נעול.
למעלה