חישוב זריז: מתי תגיע ה־TBM הראשונה לכל תחנה

מצב
הנושא נעול.

Bus Nerd

Active member

כידוע "גולדה" התחילה לחפור ביום ראשון. קצב ההתקדמות המקסימלי שדובר עליו הוא 10 מטרים ביום.

אז מדדתי על ה־GIS של עיריית ת"א: מתי תגיע המכונה לכל תחנה? המספרים נמדדו ל(בערך) מרכז אזור התחנה ולא תחילת אזור התחנה.

אלרוזורוב: 210 מטרים = 21 יום = התשיעי באפריל
שאול המלך: 900 מטרים = 90 ימים = ה־17 ביוני
יהודית: 1730 מטרים = 173 ימים = ה־8 בספטמבר
קרליבך: 2435 מטרים = 234 ימים = ה־8 בנובמבר

אדגיש שוב: זה מאוד לא מדוייק, אבל זה מספיק בתור הערכה גסה.
אני מניח שסביר להניח שקצב ההתקדמות לא תמיד יהיה עשרה מטרים ביום, ושרוב הזמן הוא יהיה פחות מזה.

אני מקווה שנת"ע ידווחו בכל פעם שה־TBM תגיע לתחנה נוספת, כך נוכל לחשב את קצב ההתקדמות הממוצע האמיתי ולהעריך באמת מתי היא תגיע לסוף המסלול ואם הכרייה מתקדמת בקצב טוב.

עוד חישוב זריז

כידוע "גולדה" התחילה לחפור ביום ראשון. קצב ההתקדמות המקסימלי שדובר עליו הוא 10 מטרים ביום.

אז מדדתי על ה־GIS של עיריית ת"א: מתי תגיע המכונה לכל תחנה? המספרים נמדדו ל(בערך) מרכז אזור התחנה ולא תחילת אזור התחנה.

אני מניח שסביר להניח שקצב ההתקדמות לא תמיד יהיה עשרה מטרים ביום, ושרוב הזמן הוא יהיה פחות מזה.

אני מקווה שנת"ע ידווחו בכל פעם שה־TBM תגיע לתחנה נוספת, כך נוכל לחשב את קצב ההתקדמות הממוצע האמיתי ולהעריך באמת מתי היא תגיע לסוף המסלול ואם הכרייה מתקדמת בקצב טוב.
עוד חישוב זריז
כדי למנהר 24 ק״מ מסלול צריכים להוציא
24000x3.14x7.5x7.5x0.25=1,059,750 ממ״ק עפר/אדמה, או כ 1.5 מליון טון !
פרסמו איך מוציאים את זה ולאן? האם ינצלו את הכמות הזו למשהו יעיל ו/או מענין?

Bus Nerd

Active member
אם פרסמו, לא ראיתי

עוד חישוב זריז
כדי למנהר 24 ק״מ מסלול צריכים להוציא
24000x3.14x7.5x7.5x0.25=1,059,750 ממ״ק עפר/אדמה, או כ 1.5 מליון טון !
פרסמו איך מוציאים את זה ולאן? האם ינצלו את הכמות הזו למשהו יעיל ו/או מענין?
אם פרסמו, לא ראיתי
אני מניח שהעפר מפונה במשאיות מפיר השילוח, אבל לא ידוע לי לאן. אני מניח שסביר להניח שקבלן פינוי העפר מוכר את העפר אחר כך לשימוש בתחוום הבניין, אבל אין לדעת.

אגב, תיקון קטן (ולא מאוד קריטי): 1.05 מיליון טון, לא 1.5, רשמת את המספר הנכון במשווואה אבל את המספר השגוי כשהמרת למילים.

amit1270

New member
שים לב שהוא התייחס לנפח ולא למשקל, ולכן אין סתירה בהכרח

אם פרסמו, לא ראיתי
אני מניח שהעפר מפונה במשאיות מפיר השילוח, אבל לא ידוע לי לאן. אני מניח שסביר להניח שקבלן פינוי העפר מוכר את העפר אחר כך לשימוש בתחוום הבניין, אבל אין לדעת.

אגב, תיקון קטן (ולא מאוד קריטי): 1.05 מיליון טון, לא 1.5, רשמת את המספר הנכון במשווואה אבל את המספר השגוי כשהמרת למילים.
אבל מה זה בכלל משנה? עפר מחפירות מודדים בנפח (ממ"ק) ולא במשקל.

לא טעיתי, לקחתי משקל סגולי שרירותי של 1.5טון/ממ״ק

אבל מה זה בכלל משנה? עפר מחפירות מודדים בנפח (ממ"ק) ולא במשקל.
בהנחה שמדובר בחול או אדמה פוריה, ברור שאם תוך כדי כריה ימצאו איזו שהן מתכות למשל, אז הערך לעיל לא יתפוס יותר.

Bus Nerd

Active member
הבנתי, אז אני זה שטעיתי. סליחה.

בהנחה שמדובר בחול או אדמה פוריה, ברור שאם תוך כדי כריה ימצאו איזו שהן מתכות למשל, אז הערך לעיל לא יתפוס יותר.
הבנתי, אז אני זה שטעיתי. סליחה.

mishat

New member
תאריכים של סגירת קוי הרכבת

אפשר לקחת בחישובים גם את התאריכים בהם הרכבת תהיה סגורה, כי בדיוק אז יחפרו מתחתיה.

Bus Nerd

Active member
חישבתי את זה אתמול

אפשר לקחת בחישובים גם את התאריכים בהם הרכבת תהיה סגורה, כי בדיוק אז יחפרו מתחתיה.
חישבתי את זה אתמול
בחישוב זריז, בהנחה וקצב ההתקדמות הוא באמת 10 מטרים ליום, ה־TBM תגיע למתחת למסילות ר"י תוך שישה ימים מיום תחילת הכרייה, מה שאומר יום שישי הזה. בגלל שלא הייתה שום הודעה על סגירה, ייתכן שמכוונים את זה כך שזה יקרה ביום שבו במילא אין תנועת רכבות, או שהגיעו למסקנה שאין צורך בהשבתה.

הסגירה של הרכבת אמורה להיות בחודש מרץ

חישבתי את זה אתמול
בחישוב זריז, בהנחה וקצב ההתקדמות הוא באמת 10 מטרים ליום, ה־TBM תגיע למתחת למסילות ר"י תוך שישה ימים מיום תחילת הכרייה, מה שאומר יום שישי הזה. בגלל שלא הייתה שום הודעה על סגירה, ייתכן שמכוונים את זה כך שזה יקרה ביום שבו במילא אין תנועת רכבות, או שהגיעו למסקנה שאין צורך בהשבתה.

Bus Nerd

Active member
אם כך קצב ההתקדמות איטי בהרבה משפורסם

חבל שלא מודיעים מתי תהיה הסגירה *מראש*! אמורים להתארח אצלי תיירים בחודש מרץ, אם הייתי יודע באיזה שבוע ספציפי לא תהיה רכבת הייתי יכול להגיד להם לכוון את החופשה שלהם כך שלא תיפול על שבוע של מהומה תחבורתית.

בבריטניה מודיעים מראש על סגירות מתוכננות לפחות חצי שנה, בישראל זה שמועות של "אולי נסגור, לא בטוח מתי, לא בטוח לכמה זמן, בעיה שלכם". יחס מזלזל ולא מקצועי לנוסעים.

לכמה זמן ידוע, 5 ימים

חבל שלא מודיעים מתי תהיה הסגירה *מראש*! אמורים להתארח אצלי תיירים בחודש מרץ, אם הייתי יודע באיזה שבוע ספציפי לא תהיה רכבת הייתי יכול להגיד להם לכוון את החופשה שלהם כך שלא תיפול על שבוע של מהומה תחבורתית.

בבריטניה מודיעים מראש על סגירות מתוכננות לפחות חצי שנה, בישראל זה שמועות של "אולי נסגור, לא בטוח מתי, לא בטוח לכמה זמן, בעיה שלכם". יחס מזלזל ולא מקצועי לנוסעים.
לכמה זמן ידוע, 5 ימים
הקצב איטי יותר בהתחלה, אל תשכח שכרגע מריצים מנועים ובודקים עדיין את המכונה. כמובן שלא בקצב המרבי שהיא יכולה.

ולמה לא מודיעים מראש, זאת שאלת מיליון הדולר, אולי עדיין לא יודעים מתי המכונה תגיע, כי היא עדיין הרצה.

Bus Nerd

Active member
גם על השבתות רגילות לא מודיעים מראש

לכמה זמן ידוע, 5 ימים
הקצב איטי יותר בהתחלה, אל תשכח שכרגע מריצים מנועים ובודקים עדיין את המכונה. כמובן שלא בקצב המרבי שהיא יכולה.

ולמה לא מודיעים מראש, זאת שאלת מיליון הדולר, אולי עדיין לא יודעים מתי המכונה תגיע, כי היא עדיין הרצה.
גם על השבתות רגילות לא מודיעים מראש
אז התירוץ של "אנחנו לא יודעים מתי המכונה תגיע" קצת עלוב.

עוד אני לא מבין אם באמת יש צורך בהשבתה הזו. אומרים שחוששים שרעידות מהמכונה יזיזו את החצץ של מסילות הרכבת של ר"י, אבל... המכונה חופרת בעומק של 30 מטרים מתחת לאדמה, ונת"ע הבטיחה שלא ירגישו את הרעידות על פני הקרקע (ובאמת אף פעם לא שמעתי אף אחד מתלונן על רעידות של TBM)... אז, למה באמת צריך השבתה?

מצב
הנושא נעול.
למעלה