משרד הכלכלה הודיע לרכבת ישראל על ביטול ההיתרים לעבודות בשבת

מצב
הנושא נעול.

benshap2

New member
אני אסנגר עליו למרות שאני לא אוהב את הגישה שהוא מציג

סליחה סליחה סליחה
אבל מה בדיוק צריך להשתנות?
ברור לי שצריך להפסיק ובמיידית את כל הכפייה הדתית, אבל למה אתה התכוונת?
משום מה יש לי רושם שאתה התכוונת לכך שעל הציבור החילוני כן להתחיל לפגוע
בדתי. אנא, תקן אותי אם אני טועה.
בטענה שלפיה אולי, אולי, כשהחרדים יבינו שיש להם גם מה להפסיד - הם יפסיקו "להתפרע" בכפייה הדתית שהם מנסים לכפות על החילונים.
אולי הם יורידו פרופיל ויקבלו בשמחה את מה שניתן להם, אם הם ידעו שמתיחת החבל יותר מדי תגרום לקריעתו, דבר אשר יפגע בהם מאוד (וזה יכול להתחיל מדברים פשוטים כמו תחבורה ציבורית בשבת בערים חילוניות, להמשיך דרך הפסקת תקצוב כוללת של כל שירות דת באשר הוא ושבירת מונופולי הדת על מוסדות כמו נישואין וגירושין במדינה, ולהגיע אפילו עד איסור מוחלט של חינוך שאינו ממסדי בגילאים מסוימים במסגרת חוק חינוך חובה, וסנקציו פליליות חמורות למפרי החוק כמו גם שינוי הסטטוס קוו בעניין גיוס לצה"ל).
אחרי הכל - הם כרגע מיעוט, לא רוב. כרגע...

down und

New member
נא לפרוט לפרוטות או במלים אחרות להסביר את כל הסיסמאות

בטענה שלפיה אולי, אולי, כשהחרדים יבינו שיש להם גם מה להפסיד - הם יפסיקו "להתפרע" בכפייה הדתית שהם מנסים לכפות על החילונים.
אולי הם יורידו פרופיל ויקבלו בשמחה את מה שניתן להם, אם הם ידעו שמתיחת החבל יותר מדי תגרום לקריעתו, דבר אשר יפגע בהם מאוד (וזה יכול להתחיל מדברים פשוטים כמו תחבורה ציבורית בשבת בערים חילוניות, להמשיך דרך הפסקת תקצוב כוללת של כל שירות דת באשר הוא ושבירת מונופולי הדת על מוסדות כמו נישואין וגירושין במדינה, ולהגיע אפילו עד איסור מוחלט של חינוך שאינו ממסדי בגילאים מסוימים במסגרת חוק חינוך חובה, וסנקציו פליליות חמורות למפרי החוק כמו גם שינוי הסטטוס קוו בעניין גיוס לצה"ל).
אחרי הכל - הם כרגע מיעוט, לא רוב. כרגע...
שאתה כתבת.
תן לי בבקשה שתי דוגמאות פשוטות של מה זה פגיעה שעלולה לקרות נגד החרדים.

benshap2

New member
נתתי רעיונות כלליים כדי להדגים רעיון

שאתה כתבת.
נתתי רעיונות כלליים כדי להדגים רעיון
כמו שכתבתי, אני לא חושב שנגד מגזרים לא אלימים צריכים "לפעול בכוח".
אבל כדי להמחיש את מה שהוא כתב, נתתי מספר דוגמאות. ואני ארחיב:

כרגע, השרים מש"ס יודעים שלא משנה מה יקרה, לא משנה מה הם ינסו לעשות - החילונים לא יפגעו בסטטוס קוו.
כל פיפס גורם לבכי ונהי בשל "פגיעה ברגשותיהם של החרדים" , אבל אלו מנגד לא מתאמצים כלל ועיקר (בלשון המעטה), שלא לפגוע ברגשות החילוניים ובערכים החשובים להם (אשר מבחינת החרדים, אינם ערכים כלל וכלל).
זה מזכיר אוכלוסיה נוספת בתחומי השטח שלנו כרגע, אגב. אבל בזעיר אנפין לעומתה.

עכשיו תחשוב מבחינה קונספטואלית מה היה קורה לו החרדים (והיהדות האורתודוקסית בכללי), שאין ספק שהסטטוס קוו מייטיב עמם באופן מהותי ביחס לחלקם באוכלוסיה כיום, היו יודעים שמה שנפתח - אפשר לפתוח לשני הכיוונים.

שהחלטה חד צדדית של שר על הפסקת עבודות תשתית של הרכבת בשבת, יכולה לגרור החלטה חד צדדית של שר התחבורה על הפעלת תחבורה ציבורית בשבת בכל מקום ועל כל סוגיה.
שהחלטה על סגירת חניון או מכולת במרכז ירושלים בשבת, תגרור החלטה לפיה לא מתקצבים יותר שום מוסד דתי שהוא, ממסים באופן מלא תרומות לבתי כנסת וישיבות וכיוב'...

זה יכול להתחיל בצעדים יחסית קטנים כמו הפעלת תחבורה ציבורית בשבת בערים חילוניות, להמשיך בצעדים בינוניים של הפסקת תקצוב, ולהסתיים גם בצעדים חמורים שברור שיגרמו מאוד מהר להפסקת פעילותו של "עולם הישיבות" כפי שהוא מוכר לנו כיום.
הישיבות משגשגות ונדרשים תנאים מסוימים לשם כך.
נדרש לשם כך תקצוב של הישיבות.
נדרש לא לגייס את החרדים אשר מגיעים לגיל 18.
נדרש לא למסות תרומות.
נדרש לשם כך מתן קצבאות ללומדים בישיבות.

במצב הנוכחי מתקיימים כל התנאים לשגשוג של "עולם התורה" הזה.
אבל אולי, אולי, אם החרדים יבינו ש"לא לעולם חוסן" ושהשגשוג הזה הוא מתנה שהציבור הרחב נותן למגזר שלהם, מכל סיבה שלא תהיה, מתנה שהם יכולים להפסיד - אולי אז הם יבינו שכדאי להם לשמור על המתנה הזו טוב טוב ולוותר על שטויות אחרות כדי "לא להרגיז" את הרוב במדינה יתר על המידה, שכן יהיה להם מה להפסיד.

ובאמת שיש לחרדים המון מה להפסיד כרגע.

עוד כמה עשרות שונים, אם הילודה לא תשתנה, אולי המצב יתהפך.

אגב, אני לא מדבר על אף צעד שיגביל את חופש הדת, שהוא מבחינתי כחילוני וכליברל אחד מהערכים החשובים בדמוקרטיה ליברלית.
אני גם לא מדבר על פגיעה בזכויות יסוד של מיעוט.
אני מדבר על כל מה שהוא מעבר לכך ושניתן לשלול אותו.

אני באופן אישי גם חושב שישנה חשיבות לצביונה היהודי של מדינת ישראל, בנוסף להיותה מדינה דמוקרטית, אבל זה כבר לא קשור לדיון שלמעלה, שמדגים מצב היפותטי אליו לדעתי הכותב למעלה כיוון, ולא מעבר לכך.

למשל תירוצים סוציאליים אפשר לטעון גם לגבי תחבורה ציבורית

שאתה כתבת.
למשל תירוצים סוציאליים אפשר לטעון גם לגבי תחבורה ציבורית
ביום העצמאות בערים שבהן התחבורה הזו פועלת בהיקף הרחב ביותר ומהשעות המוקדמות ביותר, הלא הן: ירושלים ובני ברק.
למשל דרישה להשוואת היקף התח"צ בבני ברק לזו שקיימת בחיפה ובחולון בבקרי יום העצמאות.

למשל, פעילות אקטיבית כנגד הפרת החוק בקווי ההפרדה החרדיים.

למשל, שמירה הדוקה על השבת כאשר הילולת ל"ג בעומר יוצאת במוצ"ש, מצב שבו לחרדים לא ממש מפריע חילול שבת כשהוא משרת את האינטרס שלהם.

לא חסרים מקרים בהם אפשר לפעול מול החרדים בשיטות שלהם.

bralor4247

New member
חיובי

סליחה סליחה סליחה
אבל מה בדיוק צריך להשתנות?
ברור לי שצריך להפסיק ובמיידית את כל הכפייה הדתית, אבל למה אתה התכוונת?
משום מה יש לי רושם שאתה התכוונת לכך שעל הציבור החילוני כן להתחיל לפגוע
בדתי. אנא, תקן אותי אם אני טועה.
חיובי
במלחמת תרבות, אם צד אחד רק סופג וצד שני תוקף, סופו של הסופג להיעלם.
אם לא תהיה תגובה חילונית בדמות פגיעה באינטרסים מובהקים של החרדים: ישיבות,שמירת שבת, כשרות, רבנות, לא נשרוד.
מספיק אני שומע מסביב על עזיבה המונית של המדינה של צעירים חילונים מעולים ומוכשרים וציונים בגלל הכפייה הדתית במדינה. הציבור הדתי ומנהיגיהם ברשות בנימין נתניהו מנסים להדיר את הציבור החילוני מהחברה בצורה שיטתית, מערכת החינוך נשלטת ע״י ממסד שבז לדמוקרטיה ומלמד יהדות רק בהיבטים הדתיים, אם לא נילחם על הזכויות שלנו בישראל, לא נהייה חלק מישראל.

מצב
הנושא נעול.
למעלה