כרטיס ה"רב-קו" ומעקב אחרי אזרחים

מצב
הנושא נעול.

droriko

New member
התביעת אצבע שלך נמצאת גם במאגר של צה"ל אז מה

מה שגורם לי להתנגד למאגר הביומטרי
זו לא עצם העובדה שמתנהל מעקב של המדינה אחרינו, אלא העובדה שיש מאגר נתונים אחד שנגיש לגורמים מושחתים ושגורמי פשע יכולים לפרוץ אליו ולהשיג את כל הנתונים.
אם אני לא טועה, הנתונים שעל הרב-קו לא נאספים בשום מקום, אלא רשומים רק על הכרטיס עצמו. תקנו אותי אם אני טועה, אבל לא ידוע לי על מאגר של כל האזרחים שברשותם כרטיס רב-קו יחד שכולל את כל נתוני הנסיעות שלהם.
התביעת אצבע שלך נמצאת גם במאגר של צה"ל אז מה

היי איליה

זו לא עצם העובדה שמתנהל מעקב של המדינה אחרינו, אלא העובדה שיש מאגר נתונים אחד שנגיש לגורמים מושחתים ושגורמי פשע יכולים לפרוץ אליו ולהשיג את כל הנתונים.
אם אני לא טועה, הנתונים שעל הרב-קו לא נאספים בשום מקום, אלא רשומים רק על הכרטיס עצמו. תקנו אותי אם אני טועה, אבל לא ידוע לי על מאגר של כל האזרחים שברשותם כרטיס רב-קו יחד שכולל את כל נתוני הנסיעות שלהם.
היי איליה
היי איליה, אני יותם מהרשות לניהול המאגר הביומטרי.
מאגר הנתונים הביומטרי לא נגיש לכל אותם גורמים שציינת, להיפך.
אבטחת המאגר בכלל, והמענה לאיום הפנימי (עובדים) בפרט, נעשים על פי הנחיות הרשות הממלכתית לאבטחת מידע, בהתאם לסיווג המאגר ("סודי ביותר"), תוך הקפדה יתרה ומימוש מנגנוני אבטחה כנדרש.
יבוצעו סקרי אבטחה ומבדקים, בעלי ההרשאות הינם עובדים בודדים בלבד ופעילותם תנוטר ותבוקר במגוון אמצעים.
יום טוב ושבוע טוב,
יותם מהרשות לניהול המאגר הביומטרי.

מענדי

New member
האם מאגר אגרון שדלף

היי איליה
אבטחת המאגר בכלל, והמענה לאיום הפנימי (עובדים) בפרט, נעשים על פי הנחיות הרשות הממלכתית לאבטחת מידע, בהתאם לסיווג המאגר ("סודי ביותר"), תוך הקפדה יתרה ומימוש מנגנוני אבטחה כנדרש.
יבוצעו סקרי אבטחה ומבדקים, בעלי ההרשאות הינם עובדים בודדים בלבד ופעילותם תנוטר ותבוקר במגוון אמצעים.
יום טוב ושבוע טוב,
האם מאגר אגרון שדלף
גם אובטח ע"פ הנחיות הרשות הממלכתית לאבטחת מידע?

ומה עם מאגר תיקי המאומצים שדלף?

לדעתי הבעיה מתחילה במשפט הזה - "אבטחת המאגר בכלל, והמענה לאיום הפנימי (עובדים) בפרט, נעשים על פי הנחיות הרשות הממלכתית לאבטחת מידע, בהתאם לסיווג המאגר ("סודי ביותר"), תוך הקפדה יתרה ומימוש מנגנוני אבטחה כנדרש. "

ז"א אנחנו מאבטחים את המאגר ע"פ הנחיותיהם, אם המאגר יפרץ הם יהיו אשמים.

וכאן מתחילה הבעיה, אף אחד לא לוקח אחריות.

מענדי

New member
ומה שיותר מענין

היי איליה
יום טוב ושבוע טוב,
ומה שיותר מענין
מדוע רשות ממשלתית מקצה משאבים לתגובות בפורומים.

האם ההקצאה היא בגלל שהפרוייקט שנוי במחלוקת?

אם לא, מדוע רשויות ממשלתיות אחרות לא מקצות גם משאבים לקשר עם הציבור בפורומים וכו'. למשל: משרד התחבורה.

שמשרד התחבורה יקח בעלות?!

ומה שיותר מענין
מדוע רשות ממשלתית מקצה משאבים לתגובות בפורומים.

האם ההקצאה היא בגלל שהפרוייקט שנוי במחלוקת?

אם לא, מדוע רשויות ממשלתיות אחרות לא מקצות גם משאבים לקשר עם הציבור בפורומים וכו'. למשל: משרד התחבורה.
הרי הם לא מוכנים אפילו להודות שיש להם מאגר ביומטרי לא מפוקח! אני דווקא מאוד שמח שגון קמני שולח את אנשיו לענות לציבור, זו התקדמות יפה. אל תהיו שליליים.

מענדי

New member
עירא אתה רץ קדימה

הרי הם לא מוכנים אפילו להודות שיש להם מאגר ביומטרי לא מפוקח! אני דווקא מאוד שמח שגון קמני שולח את אנשיו לענות לציבור, זו התקדמות יפה. אל תהיו שליליים.
עירא אתה רץ קדימה
אני מדבר על נושאים יותר פשוטים
למשל בעיות עם הרב קו, תלונות על אוטובוסים לא תקינים, תלונות על עומסים.

הלוואי שהייתי רץ קדימה...

עירא אתה רץ קדימה
אני מדבר על נושאים יותר פשוטים
למשל בעיות עם הרב קו, תלונות על אוטובוסים לא תקינים, תלונות על עומסים.
הנושא הזה הטריד אותי מזמן וכתבתי עליו לא מעט. נושאי בעיות התח"צ הם גם מאוד חמורים, אבל צריך להלחם גם עליהם במקביל ולא להניח לנושאים להיות מוזנחים. כל עוד נשלב ידיים יהיה טוב

פשוט דיברנו על מאגר ושם זה נראה לי רלוונטי. אם אתה רוצה לשנות את הנושא חזרה, תפאדל :)

מענדי

New member
ח"ו לא חושב שזה מיותר - להיפך

הנושא הזה הטריד אותי מזמן וכתבתי עליו לא מעט. נושאי בעיות התח"צ הם גם מאוד חמורים, אבל צריך להלחם גם עליהם במקביל ולא להניח לנושאים להיות מוזנחים. כל עוד נשלב ידיים יהיה טוב

פשוט דיברנו על מאגר ושם זה נראה לי רלוונטי. אם אתה רוצה לשנות את הנושא חזרה, תפאדל :)
ח"ו לא חושב שזה מיותר - להיפך
אבל לצערי בהכרות עם הגופים הנ"ל, צריך לנסות לקבל מה שאפשר.

אם אתם כל כך בטוחים באבטחת המאגר

היי איליה
יום טוב ושבוע טוב,
למה שלא תיצרו מאגר לדוגמה המאובטח על פי סטנדטרטים זהים אך עם נתונים פיקטיביים ותכריזו על תחרות האקרים עולמית לפריצתו?

אבל אתה יודע מה, אני בטוח שאין בזה צורך, כי בעוד כמה חודשים כבר תהיה כותרת ראשית בכל העיתונים "המאגר הביומטרי נפרץ". חבל רק שמי שיסבול מזה יהיו אנשים אמיתיים.

תחרות נושאת פרסים כמובן.

למה שלא תיצרו מאגר לדוגמה המאובטח על פי סטנדטרטים זהים אך עם נתונים פיקטיביים ותכריזו על תחרות האקרים עולמית לפריצתו?

אבל אתה יודע מה, אני בטוח שאין בזה צורך, כי בעוד כמה חודשים כבר תהיה כותרת ראשית בכל העיתונים "המאגר הביומטרי נפרץ". חבל רק שמי שיסבול מזה יהיו אנשים אמיתיים.
תחרות נושאת פרסים כמובן.
אני מוכן ברצון רב לממן אותה מכספי המיסים שלי.

לא מדוייק והבעיה לא רק מי מחזיק אלא עצם ההחזק

היי איליה
יום טוב ושבוע טוב,
לא מדוייק והבעיה לא רק מי מחזיק אלא עצם ההחזק
ראשית אני לא רוצה שפרטי יהיו גם ברשותך יותם אפילו אם "אתה מוסמך".
שנית מאגרים נפרצים, דולפים מטבעם כמו כל דבר.

OriIdan

New member
נחתיל בזה שזה מידע שגוי

היי איליה
יום טוב ושבוע טוב,
נחתיל בזה שזה מידע שגוי
לפי החוק המאגר פרוץ לכל עבר כי כל רשויות החוק יכולות לגשת למאגר הביומטרי.
גם אם היום אסור לרשות כלשהיא לגשת, מי ערב לנו שבעתיד לא ישונה החוק?

לגבי מנגנוני אבטחה, אנחנו כבר מכירים את האבטחה של משרד הפנים.
מעבר לזה הרשות למשפט וטכנולוגיה בבדיקות פשוטות שבצעו, נתגלו כשלים חמורים באבטחה.
כך שאין באמת אבטחה.

cwen

New member
יש חשש הרבה יותר רציני מדליפה של המאגר

היי איליה
יום טוב ושבוע טוב,
לגורמים במדינות עוינות. ומספיק עובד אחד שסרח עם דיסק און קי כדי שזה יופץ בעולם, ואז בכל מקום יוכלו לדעת שאני ישראלית בבדיקה פשוטה.

אני יודעת שהשמות מופרדים מהנתונים עצמם, אבל כדי לתייג אותי כישראלית לא צריך את השם שלי. צריך שאני אופיע ברשימה של כל הישראלים.
ובהתחשב באקלים הפוליטי זו יכולה להיות בעיה גם במדינות שנחשבות ידידותיות. לכו תדעו מה יקרה בהן עוד שנה שנתיים.

25306yosef

New member
והתחיל כבר הקמפיין של משרד הפנים

לגורמים במדינות עוינות. ומספיק עובד אחד שסרח עם דיסק און קי כדי שזה יופץ בעולם, ואז בכל מקום יוכלו לדעת שאני ישראלית בבדיקה פשוטה.

אני יודעת שהשמות מופרדים מהנתונים עצמם, אבל כדי לתייג אותי כישראלית לא צריך את השם שלי. צריך שאני אופיע ברשימה של כל הישראלים.
ובהתחשב באקלים הפוליטי זו יכולה להיות בעיה גם במדינות שנחשבות ידידותיות. לכו תדעו מה יקרה בהן עוד שנה שנתיים.
והתחיל כבר הקמפיין של משרד הפנים
פורסם אתמול >>>

http://www.pirsum.gov.il/LAPAM/PublicAnnouncement/general/biometric.html

dodoronon

New member
כמובן שהשאלה היא לא האם הוא יודלף אלא -

היי איליה
יום טוב ושבוע טוב,
כמובן שהשאלה היא לא האם הוא יודלף אלא -
מתי הוא יודלף.
כל מאגר שיש גישה ליותר מבן אדם אחד אליו, יודלף בשלב כזה או אחר.
כמובן שהאקרים יוכלו לפרוץ אליו, אבל הם לא יצטרכו להתאמץ כי מישהו מבפנים ידאג להדליף בשביל אינטרס כזה או אחר.

מהצד השני - אין מה לחשוש מטלפון נייד / כרטיסי אשראי / רב קו / מאגר ביומטרי - מכיוון שיש היום הרבה מאוד מצלמות שיודעות לעקוב אחרי אנשים.
נניח אם המדינה רוצה לבדוק איפה יותם מהרשות לניהול המאגר הביומטרי, היא יכולה לעשות את זה בלי שום קשר למאגר, פשוט על פי תווי הפנים שלו אפשר למצוא איפה הוא בכל נקודה בשנים האחרונות.
בדיוק כמו שפייסבוק וגוגל+ יודעים לזהות אנשים שנמצאים בתמונות, ככה גם המדינה (רק שהתכנה שלה טובה הרבה יותר בשביל זה)

בקיצור, נגמרה הפרטיות והמאבקים שנותרו הם סימליים וחסרי סיכוי.

יותם בוקר טוב !

היי איליה
יום טוב ושבוע טוב,
יותם בוקר טוב !
לצערינו הרב דלפו לשוק עוד מספר גדול של מאגרים בשנים האחרונות וגם לאחרונה. גם מאגרים השייכים למשרד הרישוי דלפו. אך אני לא רואה בזה משהו חריג כי אם אני ישר והגון, מה אכפת לי בכלל שידעו איפה הייתי ומה עשיתי? הבעיה היא הזיופים שיכולים לצוץ.
ובוא אגלה לך סוד קטן: כסף עושה את כל העבודה. עם סכומים גדולים מאוד, גם טובי העובדים עלולים להתפתות. אם עובד יקבל סכום כסף השווה לפי 2 או 3 מכל מה שהוא ירויח עד לפנסייה, הוא עלול למסור מידע. זה כמובן עצוב מאוד.
אני למשל, בניתי במהלך השנים מאגר מידע עצום מימדים העוסק בכל האוטובוסים שהיו בארץ בין השנים 1929-2013. (כנ"ל רכבות - קטרים וקרונות). המאגר הפרטי שלי מכיל כמעט 8 מיליון עמודים ממוחשבים. יחד עם זאת, אין למאגר שלי שום ערך בטחוני או אחר. הוא נבנה רק בשביל הכיף. מבחינה כספית הוא לא שווה את הדיסקים הקשיחים שעלייהם הוא יושב. יש לו רק ערך סנטימנטלי לדעתי. רבים מהמאגרים בישראל יכולים להיות מפורסמים לכלל הציבור לדעתי. מרשם האוכלוסין יכול להיות מפורסם באופן חופשי ולפי חוק. אין בו שום דבר מיוחד או כזה שיכול להזיק. כנ"ל מאגר כל בעלי רשיונות הנהיגה וסוג רשיונות הנהיגה שלהם ומאגר כל מספרי הרישוי. אין במאגרים כאלה שום דבר מיוחד ומזיק. הרי אם מישהו רוצה לזייף מכונית, הוא יכול לעשות זאת בקלות גם בלי מאגר.
מה שכן הייתי ממליץ הוא צירוף של תצלום של הרכב לכל רישיון רכב תקף.
לדעתי סתם עושים היסטריה. המאגר הביומטרי מיותר ולא תצליחו לשכנע אזרחים רבים להירשם אליו, גם לא לפי החוק. הסיכויים שהמאגר הביומטרי המלא ידלוף בעתיד הם 100%. הוא ידלוף, השאלה היא רק מתי. יחד עם זאת, גם דליפה שלו לא ממש תזיק למישהו. בוא נאמר לא ביג דיל אם הציבור ייחשף למאגר. אין שום סיבה להיסטריה.

cwen

New member
יש מאגר של החברות המנפיקות

יש מאגר של החברות המנפיקות
ככה הם יכולים לשחזר את מה שהיה לך על הרב קו אם הוא מתקלקל.

אבל כל מה שהמאגר של חברת התחבורה יראה זה באילו מסלולים מטורפים אני נוסעת לעבודה וחזרה. שיהיה בכיף למי שרוצה לעקוב אחרי. מובטחת לו סחרחורת הגונה. בדרך למזימת התככים הגדולה שלי אני פשוט אשלם במזומן וחסל סדר מעקב.
במאגר הביומטרי יהיו פרטים קצת יותר רגישים מהנסיעות שלי בתחבורה ציבורית.

jarondl

New member
את צודקת, יש פה בעייתיות

כרטיס ה"רב-קו" ומעקב אחרי אזרחים
תגידו, יצא לכם לחשוב פעם על ה"רב קו" הזה, שמכיל בתוכו את שמכם המלא, תמונתכם ותעודת הזהות שלכם, ובכל פעם שאתם מעבירים אותו בקורא הכרטיסים, כל נסיעה שלכם נרשמת במאגר למשך 7 שנים? מישהו כאן אי פעם שאל את עצמו מדוע משרד התחבורה מעוניין בפרטים האלו? מה הוא עושה עם המידע והמאגר הזה?
מודה שעד לאחרונה לא ממש נתתי את דעתי לדבר הזה, אבל עכשיו, בדיוק בתקופה בה מדברים על המאגר הביומטרי, פתאום גיליתי עוד דרך שבה המדינה מנהלת מעקב אחרינו...זה מטריד אותי מאוד, ואני לא אוהבת את זה בכלל... גם אם ישנה האפשרות לרכוש כרטיס אנונימי, הוא אינו נותן את כל ההנחות שאפשר לקבל עם רב-קו "אישי", לדוגמא: אי אפשר לעשות עליו חופשי חודשי, וכשבאנו לראשונה לעשות רב-קו, אף אחד בכלל לא יידע אותנו שיש כרטיס אנונימי, פשוט הובילו אותנו לעשות אחד אישי...
מה דעתכם על כך? זה לא מפחיד משהו?
את צודקת, יש פה בעייתיות
פרטיות זה דבר חשוב גם אם אין לך מה להסתיר,
ויש דיונים ערים בנושא הזה בדיוק באירופה. למשל בהולנד שומרים את המידע רק 18 חודשים,
וגם אז יש הגנות על הפרטיות, וזה עדיין תחת ביקורת.

בארץ יש פחות תרבות דמוקרטית בנושא הזה וגם לשלטון פחות חשובים הנושאים האל באופן מסורתי.

amitk83

New member
קצת סדר בנושא

את צודקת, יש פה בעייתיות
פרטיות זה דבר חשוב גם אם אין לך מה להסתיר,
ויש דיונים ערים בנושא הזה בדיוק באירופה. למשל בהולנד שומרים את המידע רק 18 חודשים,
וגם אז יש הגנות על הפרטיות, וזה עדיין תחת ביקורת.

בארץ יש פחות תרבות דמוקרטית בנושא הזה וגם לשלטון פחות חשובים הנושאים האל באופן מסורתי.
קצת סדר בנושא
ברגע שמעבירים תיקוף של הרב קו אז למערכות של המפעיל נשמר רק מספר הכרטיס, אולי שם פרטי ושם משפחה והקו שעליו עלית ושם המפעיל.

לכאורה מדובר פה בפגיעה בפרטיות כי זה נשמר במאגר גדול. אבל שכחתם לחשוב על כמה מקרים שבהם צריך את פרטיו של הנוסע:
1. כאשר מתלוננים על עומס בקו מסוים, איך המפעיל יכול לאמת את העומס אם לא באמצעות הולידציות בשעה מסוימת? אולי סתם הנוסעים מבלפים אותו?
2. רק היום דיברו ברשת ב' על חיוב שגוי (לנוסע היתה יתרה של 8 נסיעות אבל המערכת של המפעיל הראתה שאין נסיעות כלל) אז כדי לאמת את טענות הנוסע, הם השתמשו במספר הרב קו שלו ומצאו שהוא צודק.
3. במקרה של תאונה לא עלינו ויש צורך בתביעת ביטוח, איך יאמתו שהנוסע היה בנסיעה על קו מסוים ביום מסוים בשעה מסוימת?
4. איך לדעתכם יופעל כל נושא ההתחשבנות וקבלת הסוביסידיות ?

לדברים האלו יש סיבה ושום פרטיות פה לא נפגעת

טשאפק 2

New member
כל הסיבות האלה אינן מצדיקות שמירת המידע

קצת סדר בנושא
ברגע שמעבירים תיקוף של הרב קו אז למערכות של המפעיל נשמר רק מספר הכרטיס, אולי שם פרטי ושם משפחה והקו שעליו עלית ושם המפעיל.

לכאורה מדובר פה בפגיעה בפרטיות כי זה נשמר במאגר גדול. אבל שכחתם לחשוב על כמה מקרים שבהם צריך את פרטיו של הנוסע:
1. כאשר מתלוננים על עומס בקו מסוים, איך המפעיל יכול לאמת את העומס אם לא באמצעות הולידציות בשעה מסוימת? אולי סתם הנוסעים מבלפים אותו?
2. רק היום דיברו ברשת ב' על חיוב שגוי (לנוסע היתה יתרה של 8 נסיעות אבל המערכת של המפעיל הראתה שאין נסיעות כלל) אז כדי לאמת את טענות הנוסע, הם השתמשו במספר הרב קו שלו ומצאו שהוא צודק.
3. במקרה של תאונה לא עלינו ויש צורך בתביעת ביטוח, איך יאמתו שהנוסע היה בנסיעה על קו מסוים ביום מסוים בשעה מסוימת?
4. איך לדעתכם יופעל כל נושא ההתחשבנות וקבלת הסוביסידיות ?

לדברים האלו יש סיבה ושום פרטיות פה לא נפגעת
כל הסיבות האלה אינן מצדיקות שמירת המידע
למשך יותר משבועות אחדים. (לגבי נקודה 2, בכל פעם שתימחק היסטורית הנסיעות, תישמר היתרה האחרונה).

מצב
הנושא נעול.
למעלה