ק. מזרע 20.1 מ"צ 87% בשעה 05:30

askaba

New member
ק. מזרע 20.1 מ"צ 87% בשעה 05:30

הלחץ 1006.4. בהיר ללא רוח. אובך קל.

נתנאל531

Well-known member
מבט להמשך - התקררות בימים הקרובים בעקבות אפיקון רום

כולל אפשרות לטפטוף עד גשם קל ואולי מעט יותר, בדגש על צפון-מזרח הארץ. לאחר מכן מעבר שקע שרבי, המודלים במחלוקת בפרטי מעבר זה. אחר כך התבססות הקיץ עם הרמה הסבטרופית והאפיק הפרסי

יובל 42

New member
משכנו את העונה המעניינת למקסימום האפשרי ואף מעבר לו.

בד"כ מאמצע מאי מתייצב ואם יש סטיות זה תמיד לצד השרבי והחמסיני. השנה שינויים רבים עד סוף יוני ולרוב לצד החיובי. חוץ מהחמסין האימתני של אמצע מאי לא היו שרבים מעיקים מידי וגם אם היו הם ארכו 12-24 שעות בלבד. אביב חביב ופעיל אחרי חורף נהדר. עכשיו נראה מה מכין לנו הקיץ. אני זוכר שיניב חזה מתישהו קיץ חם מאוד

שי גנדל

New member
נשאר רק לקוות שספטמבר יהיה העתק של יוני

עם ים חם, זה מתכון למטעמים

השנה הים קריר יחסית מהרגיל

יש הסבר? מצידי שיהיה קר עד אוקטובר ואז שיהיה לוהט

quant1

New member
יש הסבר. עד ה 23 במאי מזרח הים תיכון היה חם מהממוצע לתקופה

עד ה 23 במאי טמפ' פני הים במזרח הים תיכון הייתה חמה מהממוצע לתקופה הזו בשנה. אלא שבסוף מאי ובמחצית הראשונה של יוני האוויר מעל הים התיכון היה קר מהממוצע לתקופה, מה שהשפיע גם על טמפ' פני הים.

לא נראה לי שאויר מעט קריר ישפיע על ים

ים. מה גם שהקרינה של השמש חזקה. מה שמשפיע יותר זה הערבוליות. אבל לא נראה שהיה ים סוער בתקופה הזו?

quant1

New member
משפיע.אבל אתה יודע מה,אולי גם מהירות הרוח (גובה גלים) משפיע?

פה יש אנימציה שמראה את טמפ' פני הים עד סוף מאי. תסתכל על האנומליה (SST Anomaly). https://climatereanalyzer.org/reanalysis/daily_maps/ נראה שיש קורלציה בין טמפ' האוויר שהייתה לטמפ' פני הים. אבל אולי אתה צודק ויש גם גורמים אחרים שיש להם השפעה משמעותית - כמו רוח מערבית חלשה יותר מעל הים בזמן השרב, מה שגרם לגלים נמוכים יותר, ובריזה ימית חזקה יחסית עכשיו. לגבי הקרינה - קרינה יש כל שנה בתאריך הזה. ואני התכוונתי לאנומליה יחסית לתאריך, כלומר בניטרול השפעת הקרינה.

quant1

New member
מפה: MSLP נמוך (מעל מזרח הים התיכון במאי (ממוצע על כל החודש)

ברוב החודש האחרון היה NAO חיובי (חלש) ולחץ נמוך יחסית במזרח הים התיכון. לכן גם הטמפ' הנעימות.

נתנאל531

Well-known member
מבט להמשך - לקראת יציבות מודלים קייצית

אין מחלוקת בין המודלים עד קצה הטווח, ברוח הקיץ. בינתיים אפשרות לטפטוף עד גשם קל ומקומית אפילו מדיד עד מחר בצהרים לפי WRF העדין, COSMO מעדכון אתמול מתון בהרבה

quant1

New member
אתה יודע איפה אפשר למצוא תחזית חודשית לטמפ' אוקינוסים?

הי נתנאל, אתה יודע אם יש איזשהו גוף שמפרסם תחזיות חודשיות/עונתיות ל AMO ולמדדים אחרים של טמפ' פני אוקינוסים? חישפתי ובינתיים לא מצאתי. זה נראה לי שימושי כדי לחזות מה יקרה בקיץ אצלנו.

winter2013

New member
להלן עדכון מלא

אני מודע לעובדה שמאוד מוקדם כרגע לדבר על החורף הבא, אבל אני אשמח לשתף בקווים כלליים שאנחנו יכולים לקחת בחשבון כבר מעכשיו. נדבר תחילה על טמפרטורת הים באזור ה"לה נינו, אל ניניו". אני מקווה מאוד שסדר התמונות יהיה כמו שצריך, מעולם לא השתמשתי בפורום. כמו שאתם רואים בטבלה אנחנו דוהרים לעבר לה נינה, חלשה או חזקה עדיין אי אפשר להיות בטוח. מה שכן, לאחר שנתיים של אל נינו חלש ולה ניניות חלשות ב2017-2018 שהתרחשו לאחר האל ניניו החזק ביותר אי פעם ב2016, לה נינה היא אופציה סבירה ביותר. בנוסף לתמונה ההיסטורית של הלה ניניות והאל נינו שאני מצרף כאן, אני מעלה גרף של noaa מהעדכון האחרון שלהם לגבי הסיכוי לאל נינו לה נינה או ניטרלי בכל קבוצה של שלושה חודשים סמוכים. ב40 שנים האחרונות החורפים הגשומים ביותר הם: 2020,2019,2003,1992,1983. כולם שנות אל ניניו. אני מרמז פה על משהו. אני חושב שצריך גם לדבר על הqbo. המושג לא כזה מורכב פשוט מסמל את העוצמה והכיוון של זרימות האוויר ממערב או ממזרח. מה שהתרחש בחודשים האחרונים הוא מאוד יוצא דופן. זה נראה שהשנה בניגוד לכל שנה חוץ מ2016, לא הצלחנו לפתח בכלל מצב של זרימות מזרחיות. הגורם לכך הוא כנראה הוורטקס הפולארי הקיצוני ביותר בעוצמתו שהיה לנו במהלך החורף. עובדה זאת מגבירה את הסיכוי שחורף הבא יהיו זרימות מערביות. אני מצרף גרף שמראה את כיוון ועוצמת הרוחות בשכבות השונות של האטמוספירה במהלך השנים. הגרף קצת ישן, בעדכון האחרון רואים באופן יותר בולט שאנחנו נכנסים למצב של זרימות מערביות. נסתכל גם על טמפרטורת מי הים. אני מצרף 2 תמונות של טמפרטורת האוקיינוס האטלנטי הצפוני, אחת מיוני 2019 והשנייה מיוני 2020 השינוי הוא ניכר. ככל שנתקרב יותר נוכל לדעת יותר, אבל בתור קו כללי הדמיון ל2 החורפים האחרונים שעברנו אינו רב.

למעלה