50 מ"מ עד שש בבוקר בנירים (דרום הרצועה)

ושוב הקוסמו עם פגיעה מרשימה

להרי המרכז. לגבי הדרום כולם נתנו שמה כמויות גדולות. אבל הקוסמו פיספס את חיפה והחוף הצפוני.

יובל 42

New member
ההפרשים השנה בין ירושלים לפרוזדור ממש עצומים

אומנם הממוצע בפרוזדור גבוה בערך ב-100 מ"מ מהממוצע בירושלים מרכז אבל הפער השנה הוא יותר לכיוון ה-150-200 מ"מ.

והערה לסודרי-בסוף פברואר שנה שעברה ירדו מעל 100 מ"מ ביממה ככה שתיכף ההפרש הזה מתאזן.

סודרי

New member
נכון מאוד בתאריך 3.3.19

עין כרם הגיע ל 626 מ"מ.
ככה שבתאריך הזה השנה אנחנו נהיה סביב אותה הכמות במידה ויתווספו בשבת עוד כמה מ"מ.
&nbsp
&nbsp

יובל 42

New member
כמויות בירושלים והפרברים עד 12:00

מבשרת ציון 38.4 מ"מ (639.8 מ"מ עונתי!)
גבעת רם 23.8 מ"מ.
בית וגן 20 מ"מ
ניות 19.2 מ"מ.
ירושלים מרכז 16.1 מ"מ.

תחנות ירושלים עומדות על 460-490 מ"מ בעונתי
יתכן שכמה תחנות פרטיות במערב ירושלים כבר חצו את ה-500 מ"מ.

סודרי

New member
טוב אז עד השעה 12.00 בעין כרם ירדו עוד 13 מ"מ

עונתי 613.
30 מ"מ מהבוקר.

יובל 42

New member
נכון, אבל כמעט כל הפער בשנה שעברה נוצר ממערכת אחת בדצמבר

בפסגות ירד אז 205 מ"מ בבית מאיר מעל 150 מ"מ ובירושלים מרכז "רק" 74 מ"מ.
השנה באופן סיסטמטי העננים מתעייפים בעליה להר.
ודווקא במערכת כמו היום הייתי מצפה שתהיה עדיפות להר ולמורדותיו המזרחיים ולא למורדות המערביים כפי שקרה בפועל.
בכל מקרה נראה שאפילו ירושלים תצליח להגיע השנה לממוצע (אחרונה או בין האחרונות) בשיטת "מצעד הפרוטות" קוששנו פה קוששנו שם.

גם נובמבר הייתה מערכת כזאת אם כי הכמויות היו קטנות

אגב אתה יודע מה החציון במרכז ירושלים? נראה לי שלחציון כבר הגענו.

ההבדל בין י-ם מרכז לצובה/קריית ענבים הוא סביב ה 150 מ"מ

וברוב המערכות בחורף הכמויות באזור פרוזדור ירושלים גבוהות מהכמויות שמודדות תחנות ירושלים (עין כרם לרוב הכי קרובה לכמויות בפרוזדור)

quant1

New member
זה מקומי בלבד. אני כתבתי בפירוש שזה לא יקרה "בפרישה רחבה"

ב 8 בפברואר כתבתי בפירוש שלא תהיה מערכת שתוריד 50מ"מ בפרישה רחבה, בגלל שלקחתי בחשבון כבר אז וידעתי שלא ניתן לחזות לטווח כזה גשם מקומי חזק באזור מצומצם.

הנה ציטוט מלא של מה שכתבתי. בבקשה לא להוציא את דברי מהקשרם.

ה NAO/AO צפויים להשאר חיוביים בשבועיים וחצי הקרובים ומרכז הוורטקס (טרופוספרי וסטרטוספרי) צפוי להתרחק מאיתנו ולשמור את הקור רחוק מישראל.
לכן נראה שאפיקים יעברו צפונית מאיתנו, וביחד עם הים התיכון הקר (כרגע 18 מעלות), לדעתי לא תהיה בהמשך פברואר אף מערכת שתוריד 50מ"מ גשם בפרישה רחבה, גם לא בצפון הארץ."

התמונה המצורפת מראה עד כמה הגשם החזק היה מקומי בלבד.
התחזית שנתתי לפני 17 יום חזתה ב 100% בדיוק את מה שהתרחש מאז.

refael22

Member
מפה לא מעודכנת. הרבה מדידות בצפון חסרות או לא מעודכנות

quant1

New member
גם אחרי עדכון מחר, אופי המע' והמשקעים יראו שצדקתי ב 100%

מה שיפה הוא, שלא רק שקלעתי בול בשורה התחתונה - בכמות המשקעים.
אלא שגם תיארתי נכון את התהליכים שיגרמו לזה. הסילון הפולרי עבור צפונית לנו, בטורקיה. הקור נשאר רחוק מישראל, ואנחנו קיבלנו רק שקע מנותק ולא עמוק. לולא הסילון הסובטרופי אפילו גשם מקומי חזק לא היה יורד בישראל.

יובל 42

New member
לא מסכים

למעשה כשאתה כותב שלא תהיה מערכת שתוריד מעל 50 מ"מ אתה מתכוון שלא תהיה מערכת משמעותית.
ופה אתה טעית בגדול כי 40 מ"מ בערבה זה משמעותי כמו מערכת שמורידה 200-250 מ"מ בצפון וכנ"ל לגבי מערכת שמורידה 30-20 מ"מ בהר הנגב שזה שקול ל-150-100 מ"מ בצפון ובמרכז. (כאקוויוולנט לממוצע השנתי כולו)
בנוסף קשה להגדיר את המערכת הזו כמקומית כאשר כמויות נכבדות ירדו במישור החוף הצפוני, בעוטף עזה ובנגב המערבי, בהרי ירושלים, בהר הנגב ולאורך כל הערבה מסדום ועד אילת.

למעשה הצלחת לפספס מערכת שלאזורים נרחבים בארץ היא המערכת הכי משמעותית בכל החורף הזה והורידה 50-25% מהממוצע השנתי.

אבל אם אתה מאלה שאוהבים להכתיר את התחזיות שלהם כהצלחה של 100% אני לא אפריע לך. הספיקו לי הוויכוחים האינסופיים עם ההוא שהתחזיות שלו פגעו ב-96%

quant1

New member
אתה יודע יותר טוב ממני למה התכוונתי? הקפדתי על כל מילה

למעלה