עלה פרק א' בקורס לחיזוי מזג האוויר

יניב ריז

New member
עלה פרק א' בקורס לחיזוי מזג האוויר

מתנצל על העיכוב, אבל שמח לבשר שעלה הפרק הראשון של "קורס לחיזוי מזג האוויר", ומדובר בפרק שמהווה מבוא לכימיה.
הפרק מסביר על מבנה החומר והכוחות שיש בטבע, אבל בדרך מיוחד במינה.
במקום ההסבר השגרתי על מבנה האטום, הפרק לוקח אותנו אל ראשית היוורצות היקום, ושלב אחרי שלב אנחנו מגלים, כיצד כל החומר נוצר, ומה היה תפקידם של ארבעת כוחות הטבע - ביצירת כל החומר שיש כיום ביקום.

במקור הפרק היה אמור להיות מצגת, אבל החלטתי להשקיע, ורוב הפרק מלא באנימציות, קטעי וידיאו ואיפלו קצת הומור, לכן העיכוב.

זאת פעם ראשונה שאני מעלה פרק ארוך, ואני יודע שהקשב לרוב נפסק אחרי 7-8 דקות, אבל ממליץ בחום לראות עד הסוף, כי שם נמצא החלק הכי מרתק של הפרק.

מחכה לדעתכם,

צפייה מהנה!

הפרבולה

New member
נחמד מאד, עכשיו אני יודע מתי אפשר למצוא הרבה זהב

צריך לחכות לאיזה סופרנובה ....

יניב ריז

New member
יש אלטרנטיבות אחרות

בשנים האחרונות, נצפו מספר כוכבי ניוטרונים מתמזגים, ובתהליך ההתמזגות שלהם, נפלטו המון יסודות כבדים.

היום כבר משערים, שדווקא המנגנון הזה של מיזוג כוכבי ניוטרונים, הוא המקור העיקרי לרוב היסודות הכבדים שיש ביקום.

והתמזגות כוכבי ניוטרונים, הרבה יותר שכיחה מהתפרצות סופרנובה

easyn

New member
לא סביר

כל כוכב נייטרונים נוצר בסופרנובה, אבל לא כל כוכב נייטרונים מתמזג עם כוכב נייטרונים אחר ובנוסף יש סופרנובות שלא יוצרות כוכבי נייטרונים אלא חורים שחורים, כך שלא סביר שיש יותר ארועי מיזוג של כוכבי נייטרונים מאשר סופרנובות.

יניב ריז

New member
צודק ב-100% לגבי התדירות. הכוונה הייתה מבחינה כמותית

ולא מספרית, כמו שבטעות כתבתי.

צביקה101

New member
הכוחות בטבע

יניב, בסרטון הזכרת שיש 4 כוחות בטבע אבל בפועל דיברת רק על שלושה. מה עם הרביעי? או שלא שמתי לב....

יניב ריז

New member
בסוף הסרטון ציינתי שעליו יהיה הפרק הבא.

הכוח הגרעיני החלש מתנהג קצת שונה מבחינת הכוח שלו, הוא לא מושך/דוחה כמו יתר הכוחות, לכן לא היה בו צורך להסבר של הפרק הראשון.

הוא אחראי על התפרקויות רדיואקטיביות, וזה בדיוק הנושא של הפרק הבא.

למעלה