תחזית ורטקס לשבועיים הקרובים

יניב ריז

New member
תחזית ורטקס לשבועיים הקרובים

***התחזית ניסיונית בלבד***

שמח לבשר שהורטקס הפולארי חזר, ואיתו היכולת לנסות לחזות מגמות לטווח הבינוני.

בסרטון המצורף, תוכלו לראות את הורטקס בתלת מימד מ-2 זוויות שונות ובנוסף מצורפת אנימציית רוחות ממבט "על".

נראה שבשבועיים הקרובים, הורטקס יבלה בעיקר במערב אירופה ומזרח ארה"ב, מה שיביא אצלינו למיעוט גשמים בתקופה הזאת, עליה בטמפרטרות ואף תקופה של רוחות מזרחיות.

סביב ה-15/11 נראה שהמגמה תשתנה, והוורטקס יתחיל להתעמק לעברינו, וישלח גל גלישה סביב ה-17/11.
מה שאמור לאפשר למערכות גשם להיווצר באיזורינו.

בשל היותינו בראשית נובמבר, טווח השגיאה יחסית גדול, ובהתאם הצפי לגשם אצלינו הוא ל-16/11 12Z, עם שגיאה של +-36 שעות.

אשתדל בתחזית הבאה, לנסות ולכלול אנימצייות הסבר נלוות למפות, ולכלול הסבר מילולי עבור כל מפה ומפה שתופיע.

יניב ריז

New member
תודה! וזה רק סקיצה ראשונית.

מקווה להפוך את התחזית הבאה ליותר ארוכה, אינפורמטיבית וברורה בסרטון.

quant1

New member
תחזית GEFS, גובה ב 500מ"ב ב 10 הימים הקרובים (ממוצע אנסמבל)

עפ"י תחזית GEFS ל 500 מיליבר, צפוי להבנות החל מבעוד מס' ימים לחץ גבוה מהרגיל לתקופה באזור שבין הקווקז, הרי אורל וסקנדינביה, ולחץ נמוך מהרגיל דרומית לגרינלנד ואלסקה. האנומליה הזו תתבטא בכך שהוורטקס הפולארי (ואני מתייחס לחלק הטרופוספרי בלבד) יתרחק ממערב אסיה (ומישראל), ואילו בצפון אמריקה הטמפרטורות צפויות לצנוח.

תמונות מצורפות:
1. גובה ב 500מ"ב, ממוצע אנסמבל תחזיות - עבור היום
2. עבור 5 בנובמבר
3. עבור 12 בנובמבר
4. עבור ה 12 בנובמבר - אנומליה של ערכי ה"גובה ב 500מ"ב" החזויים יחסית לממוצע בתקופה הזו בשנה.

quant1

New member
מפת ספגטי - שכוללת את כל האנסמבל (ולא רק את הממוצע שלו)

אני אוהב את המפה הזו, כי אפשר להסיק ממנה בקירוב את כל האפשרויות שחוזות תחזיות האנסמבל השונות עבור המסלולים של זרמי הסילון (הסובטרופי והפולארי).

תמונות:
1. המצב היום.
2. 5 בנובמבר
3. 12 בנובמבר
4. יש הרבה אי ודאות בתחזית ארוכה ל 16 בנובמבר, ואצלנו יכול להיות ביום הזה שקע קפריסאי ומערכת חורפית, ויכול להיות יובש וגל חום. צירפתי את המפה ל 16 בנובמבר רק כדי להראות את אי הודאות הגדולה שמתבטאות במרחק בין תחזיות האנסמבל השונות.

יניב ריז

New member
זה היופי של מפות סטרטוספריות - האי ודאות נמוכה יותר

ולכן אני לא טורח להשוות למפות טרופוספריות, כי הן מאבדות את הודאות שלהן כעבור שבוע עד 10 ימים.

תודה יניב גם נובמבר 2014 האגדי התחיל בחצי השני

נקווה שגם הפעם נקבל מערכת טובה בחצי השני, בד"כ שנים טובות בחוף היו לפחות עם נובמבר סביר,מצד שני גם נובמבר גשום לא בבכרח מבטיח שנה טובה .

ניוטראל

Active member
תעלה את התחזית

לערוץ שלך ביוטיוב. (מה זה.) ותספר על צורת החיזוי שלה...

Ale Del Piero

New member
תודה יניב. שאלה אחת

למיטב זיכרוני וידיעתי, פרסמת פה שני סוגים של תחזיות ארוכות טווח: תחזית ורטקס ותחזית NAO. עם הזמן, ה-NAO נדחק קצת לטובת הוורטקס, אבל זכורים לי אחוזי פגיעה טובים עם ה-NAO. יש אפשרות - ואולי אתה כבר עושה זאת - לשלב בין השניים ולהגדיל עוד יותר את אחוזי הפגיעה?

יניב ריז

New member
בעבר השתמשתי בפעילות השמש לתקן את ה-NAO/AO

ולכן היה קל לפגוע בתחזיות, אך בשנים האחרונות השמש ללא פעילות, ולכן אין לי איך לתקן את המודלים, ולכן אני מנסה לפתח את צרת החיזוי ע:י הורטקס, כדי לנסות להתגבר על הבעיה הזאת בגישה אחרת.

למעלה