שאלה לגבי מטולה

Grosseto

New member
שאלה לגבי מטולה

שמעתי שהלבנונים גונבים לנו את המים, האם הם יכולים לגנוב גם את המים שיורדים במטולה?

תגדיר בעלות על מים. גשם שיורד, נחלים או מי תהום

ולמי הם שייכים חוץ מלטבע? מדוע למדינה אמורה להיות בעלות על מים?

shmulikhazin

New member
מסכים איתך

אסור להם להתערב והם מתערבים בגלל זה יש בצורת כדאי שמחירי המים יעלו

מה זה גונבים את המים?

בגדול, אני משערת שיש כמה נחלים בישראל שאגן ההיקוות שלהם בלבנון, והלבנונים שואבים משם, כך שהנגר העילי לא מגיע אלינו, אבל כנראה שיש גם מקרים הפוכים, ויכול להיות שיש השפעת גומלין בין קידוחי מי תהום משני עברי הגבול.
&nbsp
בסוף אף אחד לא גונב מים מאף אחד, לשתי המדינות יש צרכים, שגדלו מאוד עם הזמן(הודות לדמוגרפיה המחורבנת), וגם אנחנו וגם הם מנסים להגדיל את ההצע ככל הניתן.

guprnds

Active member
לעניות דעתי

אין מקרים הפוכים. כלומר גם מבחינת נגר וגם מבחינה הידרולוגית המים זורמים משם לכאן, ולכן כל התערבות שלהם גורעת מאיתנו ולא להיפך. על מקרה דומה פעם כמעט פרצה פה מלחמה (כשהסורים בנו את מפעל ההטייה בשנות החמישים והשישים.)
בגולן המצב כנראה הפוך, יש נגר מזרחה ואנו מטים אותו מערבה.

נתנאל531

Well-known member
ומצד שני

הסורים סכרו את הרוקאד באזור קונייטרה, ומונעים זרימה מוגברת לירמוך, לירדן הדרומי ולים המלח

guprnds

Active member
אמת. הרוקד היה באמת נהר מדהים כשזרם ללא הפרעות.

נתנאל531

Well-known member
התחזוקה שלהם התדרדרה מאוד

זכור לי שקראתי על כמה מקרים שסכרים נפרצו ומים זרמו לישראל בהפתעה

מהגליל העליון יש נחלים שזורמים ללבנון, בעיקר מצפון להר מירון

לא יודע האם כמות המים שם משמעותית.

guprnds

Active member
נדמה לי שאתה טועה בעניין הזה

נחל דישון מנקז את כל השטח שמצפון מזרח למירון מזרחה ונחלים בצת וכזיב מנקזים אותו מצפון-מערב מערבה. עד כמה שידוע לי דווקא מתקיים מצב הפוך כשדרום לבנון המזרחית מתנקזת לעמק קדש שבשטחנו (והידרולוגית למעיינות בתחתית רכס הרי נפתלי על גבול החולה).

נתנאל531

Well-known member
בעיקר אזור מתת

כל האזור שמצפון להר אדיר מתנקז ללבנון, ויש שטח כזה גם באזור זרעית (אאל"ט, נקודה 105 הידועה שבה אירעה החטיפה שפתחה את מלחמת לבנון השניה היא מעביר מים ללבנון).
&nbsp
מצד שני, נחל חניתה, נחל נמר ונחל קדש מנקזים שטח מלבנון לישראל, והחצבאני מנקז שטח גדול מאוד מלבנון, כך שבבסיכום כללי ישראל מרוויחה יותר

לנחלים האלו התכוונתי

למעלה