יניב,אם הnao נותר חיובי על אף ה ssw, אז למה שתווצר חסימה?

סילון91

New member
יניב,אם הnao נותר חיובי על אף ה ssw, אז למה שתווצר חסימה?

כבר מספר ימים נראה שהnao לא ירד לערכים שלילים, והמגמה היא להמשך ערכים חיוביים לפחות עד סוף החודש. אם כך, מדוע המודלים מראים כרגע תבנית חוסמת של אפיק במערב אירופה? ייתכן שהמודלים עדין מתקשים לזהות את התנועה של אותו האפיק שיורד במערב אירופה בשבוע הבא?

Surfer dude

New member
צריך תנודה באינדקס -NAO כדי שיבעט אלינו אפיק

לפי האנסמבל חזויה תנודה כלפי מטה בעקבות ירידה של אינדקס ה- AO שיוריד עוד אוויר קר דרומה ואולי אז עם
התנודה חזרה למעלה נקבל אפיק משמעותי

סילון91

New member
לא מדוייק, מכיוון שקבלנו תקופה אפיקית רציפה ללא תנודות משמעו

סילון91

New member
הקנדי נותן תרחיש מעניין הערב לקצה הטווח- האפיק נראה שיגיע

בעוד כ10 ימים פלוס מינוס

יניב ריז

New member
במקרה של ירידה ב-NAO בשל חסימה, אכן עליה בערכו

מבטאת את פירוק החסימה, ואז שליחת אפיק, לרוב די קר, אלינו.

מקווה שזה מה שיקרה לקראת סוף הדקדה האחרונה של החודש, או ראשית דקדה הבאה.

ועד אליה, נקווה לקבל אפיקי משנה, מאפיק האם הראשי שיורד על מערב אירופה עד מרכזה.

הפרבולה

New member
זיק של תיקווה

עוד 216 שעות לפי איסי, התצורה לא משהו -אבל לפחות יש תיקווה שתקופת היובש לא תתארך יותר מידי

יניב ריז

New member
החסימה כרגע בתהליכי בניה.

כאשר האוויר הקר יורד לאירופה, ובהמשך מעלה רכס שמגיע כמעט עד לקוטב הצפוני באיזור סקנדינביה.

חלק מתרחישי הNAO מראים שירד לערך שלילי, וחלק מראים שירד ואז ישוב לעלות.

עד שכל התבנית הזאת תתגבש, אנחנו כרגע בשולי הפעילות, שהיום עוד לא מאוד חסימתית, אך ככל הנראה שכזאת תבנה לה בהמשך.

מה שכן, לא ברור לי כמה זמן היא תמשך, וגם בתקופות חסימה, אין זה בהכרח מבטא עצירת גשמים.

ככה שגשמים עוד יוכלו לרדת מידי פעם, אך בשביל לחזור לרצף של אפיקים נורמליים, ולא שולי אפיק מזדמן, נאלץ לבינתיים להמתין.

סילון91

New member
אני זוכר שציינו שכל עוד הnao עד מינוס 0.5-1 זה בסדר,מפתיע

שנוצרת חסימה.

Guarden

New member
יש לי (ואני חושב גם לאחרים) בילבול בין

גורמים שהם סיבתיים, לגורמים שהם קורלטיבים.
להערכתי - התחזית ל NAO, או בכלל ה NAO זה לא סיבה - אלא קורלציה.
זה כמו להגיד שהתחזית לאפיק מעל כרתיים היא כזאת וכזאת (למרות שה NAO רואה קצת יותר רחוק).

יניב ריז

New member
NAO שלילי מבטא חסימה.

אך לא כל חסימה מצריכה NAO שלילי.

ב-SSW, יש מסת קור שמדרימה לקווי רוחב בינוניים, וזה מתבטא בערכי AO (ורטקס פולארי) שליליים.

לרוב, הקור יורד לאטלנטי, ומתבטא בהתאמה שירידה בערך ה-NAO, וזה מתכון לחסימה ממושכת אצלינו.

הפעם מסתמן שהקור מדרים למרכז אירופה, ככה שה-AO עדין נראה בערכים שליליים, שעוד ירדו בהמשך, וה-NAO (שערכו תלוי בתא שטח מאוד ספציפי באטלנטי), כרגע עדין לא מושפע מידי, והערך נותר חיובי מעט.

הענין הוא, שה-AO רק בימים הקרובים ממש יתרסק, ואז נראה תבנית חסימה, שמיקום החסימה יקבע כמה ה-NAO יהיה מושפע, ובלי קשר ל-NAO, כמה אנחנו נהיה מושפעים.

סילון91

New member
יניב אתה מתעלם מהעבודה שהao לא התרסק לכדי ערכים שלילים של

ממש ,ואף נראת כבר עליה .מנגד כל אותו העת הnao ממשיך לשמור על ערכים חיובים ואף נצפת מגמה של עליה להמשך. מצטער אבל הפעם נראה שהמדדים מגיבים באופן שונה ואתה מתעקש לתת הסבר גנרי למה שעתיד לקרות

יניב ריז

New member
אכן אתה צודק.

אני די מנסה להחיל את אירועי העבר, על האירוע הנוכחי, מהסיבה שאין לי כל ידע על איך מתנהגת האטמוספירה ב ssw, עם תנאי התחלה חריגים כמו השנה.

אכן מסתמן שהנאו שומר על ערך חיובי, ואכן ה ao ייורד וחוזר לעצמו (אך צפוי שוב לרדת).

והייתי צריך להצמד לרעיון המקור, שכל עוד הנאו מעל מינוס חצי, אנחנו די מוגנים.

בפועל יש חסימה, רק שמיקומה שונה לחלוטין מהאטלנטי, כפי שהיה בעבר, ולכן הנאו לא מתרסק.

מה שמביא אותי לאופטימיות, שכל הבלאגן האטמוספרי שיש כרגע (מספר מוקדי חסימה) עדין לא יביא לעצירת אפיקים אצלינו, אך כן ישנה את הרצף המדהים שעברנו עד כה.

מתנצל על העיכוב, היו כמה דברים אישיים אצלי, שלא היה לי זמן רב להשיב ולהיות כאן.

למעלה