שאלה לגבי "עידן קרח" קצר

noamro3f

New member
שאלה לגבי "עידן קרח" קצר

לפני שנה-שנתיים פורסם מאמר בנושא ירידה בפעילות כתמי השמש ועל כך שמדענית מסויימת קושרת בין זה לעידן קרח וצופה עידן קרח קטן מ-2020 ועד 2035.
האם יש עדכונים בנושא?
יש אימות לתחזית או להיפך שלילה שלה?

adaros

New member
כרגע השמש במנימום עמוק

אין כתמי שמש פעילים כבר חודשים רבים
פה ושם יש חורים בקורונה של השמש - אלו הם מקור לרוח שמש שמתפרצת מהשמש והלאה , כאשר כדוה"א נכנס לכזה זרם של חלקיקים טעונים יש תופעות זוהר קוטב , לכן זוהר הקוטב מופיע גם בתקופות בהם אין התפרצויות שמש.

אז לשאלתך , אנחנו במינימום כרגע , השאלה רק כמה הוא ימשיך
במידה ותהיה עילות שמש אני אדאג לעדכן כאן

adaros

New member
ליתר דיוק..

יש כתמי שמש קטנטנים פה ושם, כרגע יש אחד פיצי שפונה לכוונינו
אבל כפי שיצא לי לשים לב כבר שנה בערך כתמי השמש אינם מתפתחים אלא מתמוססים תוך כמה ימים או שבועות, לא מצליחים לגדול ולא מתפרצים.
כתמי השמש האלו נמצאים על קו המשווה של השמש, כאשר למעשה בעת שיא פעילות ניתן לראות את כתמי השמש בדרך כלל על או בסביבות קווי רוחב 30 מעלות צפון ודרום. כל הסימנים מראים כניסה למינימום.

על התפרצויות משמעותיות אין מה לדבר , אין כלום

reapeleg

New member
ידוע כמה זמן מינימום שמש דרוש כדי להשפיע על אקלים כדה"א?

adaros

New member
שאלה מצויינת!

אין לי מושג , אני חובבן שצופה בפעילות שמש באובססיביות , אז לגבי העניין הזה אני יכול לעדכן כל הזמן מה קורה.
את השאלה שלך אתה אמור להפנות ליניב ריז , או אולי לניר שביב מהאוניברסיטה העברית והאמת , אני גם אשמח לדעת את התשובה לשאלה הזו.

על סמך העבר , מאירועי מינימום מאונדר ומינימום דלתון, אירועי תת פעילות של השמש שקרו במאות ה 16 וה18 והקפיאו את אירופה למשך כמה עשרות שנים, במה שידוע עידן הקרח הקטן במאה ה 16 כנראה מדובר בעשרות שנים , אבל זוהי תשובה לא מקצועית שרק מבוססת על מה שקרה בעבר

guprnds

Active member
אם אתה חובבן אז איך אתה יודע שהשאלה מצויינת?

adaros

New member
השאלה הזו רלוונטית למה שקורה כרגע

על כן היא מצויינת.
אנחנו במינימום פעילות, אני חושב שכל הליופיזיקאי יסכים בנושא
תוך כמה זמן נרגיש את ההשפעה-הכי לעניין שאפשר לשאול

guprnds

Active member

אני חולק עליך. בפרט לגבי מה יסכים כל "הליופיזיקאי", אבל גם לגבי עצם השאלה שמנוסחת באופן מאוד לא ממוקד.

adaros

New member
טוב , אני לא מתעסק בניסוחים

בתור אחד שעוקב חלקתי את דעתי לגבי מצב פעילות השמש על סמך הנתונים כרגע.
כרגע מספר כתמי השמש הוא 14 - נמוך מאד.

מספר הימים ללא כתמי שמש מפולחים לפי שנים:Spotless Days
Current Stretch: 0 days
2018 total: 190 days (59%)
2017 total: 104 days (28%)
2016 total: 32 days (9%)
2015 total: 0 days (0%)
2014 total: 1 day (<1%)
2013 total: 0 days (0%)
2012 total: 0 days (0%)
2011 total: 2 days (<1%)
2010 total: 51 days (14%)
2009 total: 260 days (71%)
2008 total: 268 days (73%)
2007 total: 152 days (42%)
2006 total: 70 days (19%)

ניתן לראות את העליה במספר הימים ללא כתמי שמש - ללא ספק אנחנו בתחילת שיא המינימום

שטף קרינת הרדיו 10.7 שהיא מדד לפעילות שמש עומד כרגע על 67 SFU
נמוך מאד.

עד כאן לגבי מצב השמש ע"פ כל היליופיזיקאי :)

והשאלה שלך אחלה , אם אני מתייחס אליה כעל שאלה בפורום אינטרנטי ולא כשאלה לסיכום דוקטורט בנושא.
אם אתה חושב שהשאלה שלך לא בסדר :)
אולי אתה צריך להפסיק לשאול שאלות

adaros

New member
המינימום צפוי , כמה זמן יארך ? האם ישפיע על האקלים?

אלו השאלות החמות באמת.
אם הטענה של חלק מהמדענים שאנחנו אמורים להכנס למינימום עמוק אזי
מחזור שמש מס 25 שאמור להתחיל לאחר המינימום הנוכחי אמור:
1. או להתחיל בעוד מספר רב של שנים.
2. להתחיל בסביבות 2020-2022 אבל להיות ממש מחזור חלש ולא מורגש ( יותר ממחזור שמש 24 שהתחיל ב 2008 עד עכשיו פחות או יותר שהיה חלש משמעותית ממחזור שמש 23 שהיה דיי עוצמתי)

ואם כל הדיבורים על מחזור שמש חלש עד לא קיים אכן נכונים - אני מאמין שיהיו תובנות מאד מעמיקות על הקשר בין מחזורי שמש לאקלים כדוה"א בייחוד כאשר היום קיימים הרבה יותר כלים למדוד את הנושא ( כמו לוויני stereo , לווין solar dynamic obsevatory SDO והרבה מחקרים אה לה יניב ריז שמוצאים את הקשר בין פעילות השמש לאקלים)
אמור להיות מעניין בשנים הקרובות

guprnds

Active member
כבר נכתב במקורותנו

"מַה שֶּׁהָיָה הוּא שֶׁיִּהְיֶה, וּמַה שֶּׁנַּעֲשָׂה הוּא שֶׁיֵּעָשֶׂה, וְאֵין כָּל חָדָשׁ תַּחַת הַשָּׁמֶשׁ" (קהלת א, פסוק ט).

הנושא נמצא בחקירה תמידית, כצפוי יש לו פנים רבות ומגוונות, ובכל מקרה מחזוריות כתמי השמש היא אחד הדברים היותר יציבים שיש בשמש. אם אתה מחפש לבדוק מתאם (מילה פופולרית בימנו) בין מחזוריות כתמי השמש לכמות המשקעים במכורתינו, כל מה שאתה צריך לעשות זה להלביש את הגרפים של השמ"ט על הגרף בקישור שצירפתי. אם תעשה זאת, חזור לכאן לספר, אני סקרן לדעת מה תהינה התוצאות.

magnetron

New member
המינימום הנוכחי הוא טבעי ונורמלי אבל -

הוא מופיע אחרי תקופת מקסימום חלשה באופן מובהק ומכאן הציפייה לתקופת קרח קטנה

guprnds

Active member
1880-1915

היו שלוש תקופות מקסימום חלש עוקבות בערך מסדר הגודל של מה שסגרנו במחזור האחרון. האם אז התרחשה תקופת קרח קטנה? 69 ו-92 היו שנים גשומות וקרות במכורתינו באופן יוצא דופן. האם הן באו לאחר מחזור חלש?

magnetron

New member
ציטוט
מויקיפדיה

האסטרונום אדוארד מאונדר (Edward Walter Maunder) גילה ירידה ניכרת במיספר כתמי השמש בשנים 1715-1645, באמצעה של תקופת הקרח הקטנה, היו שנים בטווח זה שלא היו בהן כתמים כאלה כלל. תופעה זו נקראת המינימום של מאונדר (או prolonged sunspot minimum).
לא הוכח קשר ישיר בין ההפחתה בכמות כתמי השמש לבין ההתקררות, אך ההקבלה בתאריכים אומרת דרשני. אינדיקטורים נוספים לפעילות סולרית נמוכה בתקופה זו הם רמות הפחמן-14 והברליום-10.

guprnds

Active member
לא מובן

המינימום של מאונדר נמשך 70 שנה והתחיל כמעט 100 שנה אחרי שהחלה תקופת הקרח הקטנה (שנמשכה כ-500 שנים). איך אתה מסיק שיש קשר קוזלי בין השניים?

magnetron

New member
מצטט את הציטוט

לא הוכח קשר אבל סמיכות הזמנים אומרת דרשני

guprnds

Active member
אתה יודע

שויקיפדיה פתוחה לכל דכפין וכל 'פריק' של הנושא יכול לכתוב שם מהגיגי ליבו. וזה בסדר, אלא שמשפטים מהסוג הזה אני הייתי לוקח עם קורט של מלח. שים לב שהמשפט הזה לא מופיע כלל באותו הערך בשפה האנגלית, ראה כאן. למען הבהירות אני אניח כאן את הגירסא העברית, ולידה את זו האנגלית:

עברית: "...לא הוכח קשר ישיר בין ההפחתה בכמות כתמי השמש לבין ההתקררות, אך ההקבלה בתאריכים אומרת דרשני. אינדיקטורים נוספים לפעילות סולרית נמוכה בתקופה זו הם רמות הפחמן-14 והברליום-10."

אנגלית: "There is still a very poor understanding of the correlation between low sunspot activity and cooling temperatures.[79][80] During the period 1645–1715, in the middle of the Little Ice Age, there was a period of low solar activity known as the Maunder Minimum. TheSpörer Minimum has also been identified with a significant cooling period between 1460 and 1550.[81] Other indicators of low solar activity during this period are levels of the isotopes carbon-14 andberyllium-10.[82]"

למעלה