סרטון מטריד על העבר והצפוי לנו מבחינת אקלים כדהוא

refael22

Member
סרטון מטריד על העבר והצפוי לנו מבחינת אקלים כדהוא

זה שהכל מחזורי זה לא חדש לנו אבל על פי המחקר הזה האקלים בשנתיים הבאות יהפוך להיות קיצוני ביותר והפכפך כמו שלא חווינו
מעולם או לפחות מאז החל מדע המטאורולוגיה.
[URL]https://www.youtube.com/watch?v=jXlXjvaKo1w&feature=youtu.be[/URL]

יוAב

New member
לא צריך להאמין וגם לא לפסול כל מה ............

צריך ללמוד לבדוק ולהגיב לעיניין

AnarchistPhilosopher

Well-known member
שמעתי כ"כ הרבה ידיעות על סוף העולם............

מי יודע אולי כמו פיטר והזאב בסוף פיטר יצדק.
&nbsp

refael22

Member
כנראה לא הקשבת ולא הבנת

לא מדובר בעוד אסונאי שחוזה את קץ העולם. מדובר על עובדות מדעיות בדוקות שידועות לכלל חוקרי האקלים. העובדה שאקלים כדור הארץ מחזורי מוסכמת על כל החוקרים. ידוע שאקלים כדור הארץ הוא רגוע מאוד ב200 שנים האחרונות וגם ידוע שהיו תקופות בהיסטוריה האקלימוית שהיו מאוד הפכפכות ויש טענה שהפכפכות מאפיינת יותר את אקלים כדור הארץ מאשר יציבות.
מכאן הנושא פתוח לתאוריות שונות . התאוריה שלו היא שתקופת היציבות האקלימית מסתיימת בהדרגתיות ומכאן החששות שהוא מביע.
אפשר להתווכח על זה ,על הפרוגנוזה שלו לשנתיים הבאות ,ומה חלקנו בשינוי האקלים כמין האנושי אם בכלל ,אבל זכל זאת לא קשור לאמונה. תציג את הטיעונים המושכלים שלך נגד ואל תפסול על הסף.

AnarchistPhilosopher

Well-known member
הבנתי טוב, הם מסתמיכם על עדויות של בני אדם לגבי תקופות

מסויימות שבהם הם חיו מלפני הספירה הנוצרית, אני לא זוכר ממתי הוא אמר.
&nbsp
ועל סמך העדויות הללו הם הסיקו שיש מחזוריות באקלים של כדוה"א, אז עושים אקסטרפולציה על סמך נתונים של אלפי שנים ביחס לזה שכנראה כדוה"א קיים יותר מאלפי שנים, בסדר גודל של מליוני שנים, ומזה מסיקים שיש מחזוריות באקלים.
&nbsp
זה מה שנקרא שם על ווילר.
צר לי, אבל זה לא אמין.
&nbsp

יש עדויות מגלעיני קרח שאקלים כדור הארץ לא היה יציב

להוציא את הכמה אלפי שנים האחרונות. טמ"פ מדויקות לא עדות כתיבה היסטורית

matrix200200

Active member
איפה ידוע שאקלים היה רגוע ב200 שנים האחרונות?

על סופות אבק בארה"ב בשנות ה30 הוא שמע?
על חורפים מאוד קשים ברוסיה ומזרח אירופה בשנות מלחמת העולם השניה?
ובכלל איך אפשר למדוד "אקלים" על פני כל כדור הארץ, ללא לווינים, ללא מדי חום הפזורים בכל רחבי העולם, ללא סקאלה ברורה של סופות טרופיות וניטור שלהם?
מה עם תקופות ההוריקנים ב200 שנים האחרונות, הרי לא בכל מקום גרו אנשים?
מה עם היתה סופה לפני 100 שנה וכך רצה המזל והיא לא עברה ליד עיר כלשהיא או איזור מיושב?
איך יודעים?
ואיך הוא יודע שדווקא שנתיים או חמש הבאות?
אפילו כל מנבאי השחורות של התחממות הגלובאלית לא אומרים את זה.
במקרה הטוב, תשמע משהוא בסגנון "בשנים הבאות יהיו יותר אירועי קיצון".
בלי לציין שום דבר קונקרטי.
זה היופי בנבואות זעם בכלל, תהיה כמה שיותר מעורפל ואנשים יאמינו לך יותר

בקיצור נשמע כמו בולשיט.

יובל 42

New member
יפה כתבת. בהחלט נשמע כמו קשקוש

וסיפור קטן.
הקיץ עשיתי טרק באלפים האוסטרים. הטרק מתחיל למרגלות ההר הגבוה באוסטריה הגרוסגלוקנר ויש שם קרחון גדול שנקרא פטרזה.
האוסטרים שמו שם שלטים שמראים איפה היה הקרחון ב-1980 ב-1985 וכן הלאה.
האמת? ממש מבהיל הקרחון נסוג בקילומטרים בכמה עשרות שנים. עשה לי מצב רוח רע לכמה ימים.
ואז ביום השישי לטרק פגשנו במישהו שעובד כפארק ריינג'ר ודיברנו איתו בין השאר על הקרחון הנסוג. ואז הוא סיפר לנו שכשהקרחון הפשיר מצאו שם גזע מאובן של עץ אורן בן 5,000 שנה מה שאומר שהיו כבר תקופות שהקרחון היה קטן בהרבה ואולי לא היה בכלל......
ספר את זה למהלכי האימים ומחשבי הקיצין.
הקרחון והשלט המבאס

refael22

Member
לך זה נשמע אבל זה עדיין לא אומר שזה קישקוש

תבדוק מחקרים לפני שתפסול. כמעט כולם אומרים שב200 שנים האחרונות אקלים כדור הארץ רגוע ויציב. יחסית לתקופות קודמות.

matrix200200

Active member
תראה לי מחקר אחד שמראה שלמשל ב200 שנים האחרונות

אנרגייה כוללת ממוצעת לשנה של סופות טרופיות באוקאנוס האטלנטי היתה נמוכה מנניח זאת שאנחנו עדים לה ש10 שנים האחרונות?
או אולי שתדירות של סופות כאלה מקטגוריה 5?
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Category_5_Atlantic_hurricanes
לחילופין תראה לי מחקר דומה על בצורת (מתי עוד היתה תקופה דומה של סופות אבק ובצורת כמו בארה"ב בשנות ה30 (dust bowl).
לגבי קור קיצוני.
מה לגבי תקופת מלחמת העולם השניה וחורפים הקשים במיוחד שהיו במזרח אירופה וחלק האירופאי של ברית המועצות?
https://rmets.onlinelibrary.wiley.com/doi/pdf/10.1256/wea.248.04
ובכלל לפני שנדון על קיצוניות אקלים, נדמה לי שכדאי להגדיר בצורה מדוייקת על מה אנחנו דנים.
האם על טמפרטורות קיצון?
אם כן, קור קיצוני, חום קיצוני?
אולי על משקעים (הצפות או לחילופין בצורת)?
מה לגבי סופות?
האם סופות באיזורים הרגילים (כמו בקאריבים למשל?
או שאולי על אירועים חריגים באיזורים שבהם בדרך כלל אין סופות?
כל אלו ביחד?
איך מודדים?
ממוצע מספר אירועי קיצון בשנה?
בחמש שנים?
בעשור?

האם בכלל קיימת סטטיסטיקה כזאת על 200 שנים אחרונות?
על תקופות שהיו לפני?
אני יודע שטמפרטורות העבר מודדים בעזרת כל מיני שיטות פרוקסי.
יש שיטות דומות לעוצמת הרוחות בעבר?
על מסלול סופות על פני הים ועל עוצמתן?

guprnds

Active member
גם לי זה נשמע בולשיט.

הסבר ראוי חייב לבוא מפיו של מקצוען. לא מפיו של מקצוען-בעיני-עצמו.

יובל 42

New member
אבל הוא עיטר בהרבה גרפים

סה"כ הוא עשה סלט מכל התיאוריות הידועות
תקופות המינימום של פעילות השמש (כנראה שאנחנו נכנסים לאחת כזו אבל ממש קשה להעריך את אורכה ועוצמתה והוא ישר קופץ לי למינימום של מאונדר ודלתון)
הקשר בין פעילות סייסמית ובעיקר געשית מוגברת למז"א (לא שידוע לי שאנחנו נכנסים לאחת כזו אבל תוך שעה הכל יכול להשתנות.....)
ומשהו על השדות האלקטרומגנטיים שזה פחות מוכר לי.
והכל התחבר לו למסקנה מוצקה (עאלק) שבשנתיים הבאות אנחנו צפויים לתופעות מז"א קיצוני.
איך אומרים בפורום המקביל? נו שוין.

אלון ל 2

New member
וגם אם נקבל שרב הדומה לערכי יוני 1942,

מישהו יצעק שזה חלק מהתחממות.

עובדה שלא שיחזרנו ואף לא התקרבנו לערכים שכאלה.
גם לא למאי 1916 או למאי 1970 עם ערכי קיצון בשפלה ובחוף.

גם לא לאוגוסט 1881 (גם אם אנחנו מפקפקים באמינות ה 44.4 מעלות)

יובל 42

New member
על עצם ההתחממות אין שום מחלוקת

כולם מסכימים על זה (אולי חוץ מטראמפ.......)
ראה את תמונת הקרחון שצירפתי כמה הודעות למעלה.
הויכוח כרגע הוא האם זה חלק ממחזוריות שכדור הארץ חווה ממילא
ואיזה חלק מהתחממות זו (אם בכלל) ניתן לייחס לפעילות אנושית.
אבל התחממות יש בטוח. עם או בלי שיאים בגל החום הקרוב זו עובדה קיימת.

matrix200200

Active member
יש גם וויכוח עד כמה זה חמור ורע.

למשל לאחרונה, יש את הסיפור הזה על אבנים של בצורת שמוצאים בנהרות באירופה (נדמה לי דובר על אחת כזאת בצ'כיה).
מה שהכתבים הבורים לא מבינים, שעובדה שאבנים האלה נחשפות דווקא מוכיח את ההיפך ממה שהם מנסים להראות.
הרי בשנות ה1600 ו1700 העולם בכלל היה בתקופת ה"קרח" הקטנה וזה אגב גם מאוד הגיוני, כי בתקופת התקררות יש פחות עדי מים באוויר ובאופן כללי תקופות קרח מתאפיינות בפחות גשמים.
אז אם כבר החשיפה של האבנים הללו בכלל מבשרת על תקופת הקור המתקרבת

וברצינות, כמובן שזה קרוב לוודאי לא אומר כלום ואי אפשר לפי אבנים שנחשפות בנהר לנבא איך האקלים ישתנה במאה שנים הבאות.
הדבר היחיד שהאבנים האלה מראות, שאין באקלים כפי שהוא היום שום דבר חסר תקדים, היו תקופות קרות יותר וחמות יותר, היו גם תקופות עם יותר משקעים בכל איזור נתון וגם עם בצורת יותר קשה (אגב גם באיזורינו).
אז חלאס עם השטויות האלה, על שינוי אקלים חסר תקדים בכל היסטוריה של אנושות (או כדור הארץ).
לא דובים ולא יער

guprnds

Active member
נדמה לי שנסחפת לקיצוניות השניה

שוב, לאמירות כאלו יש משמעות רק אם הן מגיעות ממקום של הבנה עמוקה ושל מקצועיות, וגם אז צריך לקחת אותן עם קורטוב של זהירות.

matrix200200

Active member
אני לא חושב שיש לאמירות על אסונות הבאים שום ערך.

ולא משנה מפי מי הם באים.
אם כבר ההיפך נכון, מדענים באמת מקצועיים ואחראים לא מפזרים כאלה תחזיות, כי ככה לא עושים מדע.
מדע עושים עם הקולגות דרך מחקר שהוא peer reviewed ולא מעל דפי עיתונות.
כמובן שגם ההיפך נכון, מדען שאומר שהוא יודע בוודאות שלא יהיו שום אסונות בעתיד, גם לוקח בחובבנות וחוסר אחריות.
כולנו בוודאי זוכרים את מדען חסר המזל מאיטליה של לפני כמה שנים שקיבל עונש מאסר בפועל על כך שהחליט לומר קבל עם ועדה שלא תהיה רעידת אדמה בימים הבאים.
לרוע מזלו של אותו מדען, יום או יומיים אחרי אותה הופעה פומבית היתה רעידת אדמה די רצינית, עם לא מעט קורבנות.
אני כמובן לא בעד להעניש את המדענים על עבודתם, אבל בכנות קשה מאוד שלא להרגיש תחושה מסוימת של "הגיע לו".

הגישה המדעית היא "יש ראיות לכאן ולכאן ובכל מקרה דרוש מחקר נוסף כדי להבין מה באמת קורה".
זה נכון לכל מדע ריאלי ובוודאי למדעי האקלים.

למעלה