בכנס מים אשר התקיים היום בקיבוץ עין החורש נאמרו דברים קשים

בכנס מים אשר התקיים היום בקיבוץ עין החורש נאמרו דברים קשים

על משק המים ועל השנה השחונה שבפתח. השרות המטאורולוגי נתן תחזית ברמת דיוק של 67% לשנה שחונה. החשש המאוד גדול הוא משנה שחונה ב-2019 ולא אין עדיין תחזית ל 2019

https://www.facebook.com/shmulik.shmuely.9/posts/10213007428888170?pnref=story

guprnds

Active member
גם בזוקה נתנה לי תחזית

ברמה של 67% שאגיע לירח עד גיל 67. יש סיכוי של 33% שיפספסו אבל מי מדקדק בקטנות?

לא צריך את בזוקה. יש את טורנדו. הוא צופה הכל חצי שנה מראש.

הוא פשוט יודע הכל. תקרא מה הוא רשם למטה ואני מצטט:
"נראה כמו יותר כמו קור ובקושי משקעים המינוס 20 בקושי מגיע נראה כמו יותר כמו קור ובקושי משקעים המינוס 20 בקושי מגיע אלינו אם בכלל, והנמוכות די קרות, בקיצור עדיף כבר שרב נטו על האפיק המבוזבז הזה"
לכל זה הוא הגיע ב? 5 דקות צפיה במפה שצורפה למעלה כן? כשרון מולד!
אפרופו "עדיף שרב נטו" אפילו בעירק וסוריה לא תמצא תיסכול שכזה.

AnarchistPhilosopher

Well-known member
בתור אחד שלמד קוונטים אתה מן הסתם מבין שהכל זה הסתברות.

אז למה זה מפליא אותך שאנחנו לא באמת יודעים.
&nbsp
פיזיקה רק מתארת את מה שקורה, היא לא חוזה את מה שיקרה!
&nbsp

guprnds

Active member
אני אשמח אם תראה לי

מהו המשתנה המקרי פה וכיצד גזרו את פונקציית ההתפלגות שלו :)
ד"א, אני משער (כמו שכתב אנדרו למטה) שמדובר על סבירות ולא על הסתברות, אבל גם כאן קשה לי להבין איך מכמתים את הסבירות לתרחיש כזה או אחר.

AnarchistPhilosopher

Well-known member
מה ההבדל?

בין הסתברות לסבירות?
&nbsp
probability vs likelihood
&nbsp
אני מניח שכמו בכל סטטיסטיקה מסתמכים על אירועי העבר, אי אפשר לדעת מה יהיה בעתיד.
https://en.wikipedia.org/wiki/Likelihood_function
&nbsp
אני רואה שאין הבדל מהותי בין שתי ההגדרות, ברור שיקבעו על סמך אירועי העבר, הרי אין פה הטלת מטבע או הטלת קוביה שיודעים את מרחב האפשרויות לפני המדידה.
&nbsp
&nbsp
&nbsp

יובל 42

New member
אתה טועה. זה לא מבוסס על נתוני עבר.

השמ"ט מסתמך על הרצות שונות של EC (כמו בעדכון רגיל שיש 21 הרצות ככה יש גם הרצות שונות בצפי לטווח רחוק)
אם מתוך ה-21 הרצות 14 חוזות עונה שחונה אז ההסתברות לעונה שחונה היא 67%

אם מסתמכים על אירועי עבר אז הסבירות לעונה שחונה גדולה בהרבה ועומדת על מעל 90% (מישהו בפורום המקביל ערך בדיקה לגבי כל השנים שבהם עד סוף דצמבר ירד חצי ופחות ממה שהיה צריך לרדת וכל השנים הסתיימו כשחונות או לפחות מתחת לממוצע).

ראה להלן

http://www.tapuz.co.il/forums/viewmsg/442/182763057/טבע_ומזג_אוויר/אקלים_ואטמוספירה

guprnds

Active member
הנה ציטוט מהערך העברי

לגבי ההבדל בין הסתברות לסבירות:

הסתברות: אם מטילים מטבע הוגן 10 פעמים, מה ההסתברות שיצא עץ בכל ההטלות? לעומת זאת, במילה נראות משתמשים כאשר מתארים פונקציה של פרמטר נתון בהינתן אוסף תצפיות. לדוגמה, אם הטלנו מטבע 10 פעמים ויצא לנו בכל ההטלות עץ, מהי הנראות (או הסבירות) שהמטבע הוא הוגן?

הפרבולה

New member
למה פיזיקה לא יכולה לחזות את מה שיקרה ?

עובדה שחוזים לעתיד מתי יקרה ליקוי חמה וירח על פי חוקי קפלר ובכלל את תנועת גופים תחת גרביטציה בהנתן תנאי ההתחלה שלהם. וגם את מזג האוויר חוזים לפי חוקי הפיזיקה בדיוק גבוה ככל שהטווח קרוב.

AnarchistPhilosopher

Well-known member
אתה תמצא שגם ה"תחזיות" הללו לא מדוייקות.

ובנוגע למזג האוויר, צמד המילים המוביל הוא "טווח קרוב".
&nbsp
ייתכן מצב שהמצב כ"כ כאוטי שלכל היותר ניתן לתת תחזית מדויקת שעה לפני.
&nbsp
&nbsp

הפרבולה

New member
אבל אתה אמרתה שאי אפשר לחזות ,

כעת אתה אומר שאפשר אבל לא במדויק, זה ברור תמיד תהיה שגיאה בגלל הכאוטיות ( ובמכניקת הקוונטים אפשר לחזות רק סטטיסטית ).
אגב גם ליקוי חמה וירח הם תופעות כאוטיות ובכל זאת חוזים אותם בדיוק גבוה שנים רבות קדימה.

הפרבולה

New member
בגלל השפעת הגרביטציה של כוכבים רחוקים

כמו למשל צדק , זו השפעה קטנה אבל גורמת לשגיאה מצטברת ולכן חזוי ליקוי חמה\ירח לטווח רחוק (מאות שנים קדימה ) יהיה עם אי דיוק שילך ויגדל עם הטווח.

זה קשור לבעית שלושת הגופים

guprnds

Active member
אבל ההשפעה מאוד קטנה

והיא מצטברת לאט... מהמעט שאני יודע, כאוטיות אינה מגיעה ממורכבות הבעיה, אלא מרגישות הפתרון לתנאי השפה וההתחלה.

הפרבולה

New member
זה שההשפעה קטנה לא סותר את הכאוטיות

השגיאה הולכת וגדלה ככל שהטווח רחוק יותר, במזג אוויר מדובר בימים בודדים באסטרונומיה במאות \אלפי שנים.

וחיזוי מסלולי כוכבים גם רגיש לתנאי התחלה רק שההשפעה היא לזמן ארוך יותר מאשר מזג האוויר.
במאמר בויקיפדיה על הכאוס נאמר שבעית שלושת הגופים ( שזה בעצם חיזוי מסלולי כוכבים לפי חוקי הגרוויטציה) היא בעיה כאוטית בדומה לתופעות כאוטיות אחרות ( כמו מזג אוויר ), שבה התוצאה לאורך זמן רגישה לתנאי התחלה.

guprnds

Active member
הערה קטנה

שוב, מנקודת מבט לא מקצועית, עד כמה שאני מבין מערכת כאוטית היא מערכת שפתרונותיה מוכרים ומכאן *ידועה* הרגישות של שלהן לתנאי השפה וההתחלה. היות והבעיה הרב גופית אינה פתורה, כיצד אנו יודעים שיש בה באמת רגישות כזו? העובדה היא שמסלולי כוכבי הלכת מאוד מאוד יציבים ואין התנגשויות בין הפלנטות למרות הדינאמיקה המסובכת. זה דווקא מרמז על פתרונות שהם מעין "אטרקטורים", כלומר פתרונות שמתכנסים למקום מוגדר היטב ויציב אנרגטית גם תחת פרטורבציות.

הפרבולה

New member
התכנסות הפתרונות למסלולים קבועים

עדין לא אומר שהמיקום המדויק של הכוכב במסלולו הקבוע סביב כוכב אחר לא רגיש לתנאי התחלה.
הבנתי מהמאמר שכן ניתן לפתוא את הבעיה הרב גופית אבל באמצעים נומריים בלבד, וזה כרוך בפתרון נומרי של משוואות דפרנציאליות.
ולמיטב ידיעתי פתרונות של משוואות דיפרנציאליות רגישים לתנאי התחלה גם אם הם חסומים ( כלומר נדע מה המסלול של הכוכב אבל לא נוכל לחזות בוודאות את מיקומו המדויק בזמן עתידי נתון ככל שהטווח רחוק )

Andrew Farah

New member
השמ"ט לא נתן תחזית ברמת דיוק של 67% אלא סבירות של 67% שיהיה

חורף שחון, יש הבדל!

למעלה